Публікація

Хто є хто у рівненському міськвиконкомі: ОЛЕНА ПІНЧУК

09:24, 14 Квітня

зображення публікації

Наприкінці грудня 2020 року міський голова Рівного Олександр Третяк та депутати Рівненської міської ради затвердили 29 членів виконавчого комітету міста Рівне. Міськвиконком має достатньо широкі повноваження та впливає на життя міста. Крім членів виконкому “за посадою”, там чимало старих і нових облич, громадських активістів та представників бізнесу. Сайт Горинь.інфо вирішив дізнатися, чим ці люди заслужили своє членство у виконкомі та які їх плани щодо стратегічного розвитку Рівного.

Олександр Подвишенний підготував серію індивідуальних інтерв’ю з кожним членом виконкому, адже рівняни мають право знати, до кого звернутися у разі потреби та хто є хто в нашому рівненському політикумі.

Олена Пінчук — громадська активістка, фізична особа-підприємець, багатодітна мати. Протягом свого життя займається громадсько-політичною діяльністю, сфера зацікавлень — урбаністика. Зараз пані Пінчук працює над кількома грантовими проєктами, пов’язаними з безпечним простором у місті Рівному. Головним своїм завданням у роботі міськвиконкому вбачає розробку та впровадження стратегії інтегрованого розвитку громади.

Розкажіть трішки про себе: сім’я, освіта, хобі.

Я вважаю себе рівнянкою, хоча народилася в Гощанському районі. У Рівному проживаю з раннього дитинства: ходила в ясла, закінчила дитсадок № 14, закінчила школу № 5, навчалась у Рівненському гуманітарному університеті, за фахом – вчитель історії та соціальний педагог. Друга вища освіта – магістр публічного управління й адміністрування.

Три роки тому закінчила магістратуру після декретної відпустки. Маю трьох дітей, тому дуже небайдужа до того, що відбувається в місті.

Практично все життя працювала у громадських організаціях. Хоча за першою освітою я вчитель, але за фахом не працювала. Ще під час навчання в РДГУ я стала членом Комітету виборців України: спершу на волонтерських засадах, а потім працювала там понад десять років.

Займалася виборами, розвитком сільських громад – абсолютно різними проєктами. Потім періодично були декретні відпустки, робота в інших громадських організаціях. Упродовж останніх кількох років я працюю і займаюсь у сфері урбаністики.

Ви закінчували 5-ту школу, біля неї є парк – так звана «єврейка». Свіжа історія, пов’язана з цією «єврейкою», стосується того, що мешканці будинку з Кавказької, 6 скаржаться на те, що там знову може зрости «висотка» і люди протестують проти цієї ситуації. Яке Ваше бачення збереження паркових і рекреаційних зон? Як, на Вашу думку, можна протидіяти незаконній забудові?

Я зараз намагаюся максимально розібратися в усіх цих процедурах і подібних проблемних моментах. Справді, членство у виконкомі спрощує можливість для ознайомлення з тими чи іншими документами, отримання доступу до певної інформації, яку громадським активістам отримувати складніше. Тобто можна побачити процес з іншого боку.

Ми бачимо, що європейські міста обирають своєрідний шлях: підтримують компактну забудову, але роблять її комфортною і зручною для людей. Зараз ми можемо спостерігати негативну тенденцію в тому, що наше місто розростається в ширину, забудовуються прилеглі села і люди виїжджають деінде. Однаково вони повертаються в місто, привозять сюди дітей у садочки, їдуть у школи, на гуртки, на роботи і це лише провокує зайвий трафік. Збільшення на вулицях кількості транспорту – це один із наслідків розростання міста.

Але хіба не в цьому логіка децентралізації та утворення ОТГ? Приєднуючи нові території, місто розростається. Приміром, до Рівного приєднали Квасилів і фактично громада виросла.

Утворення ОТГ не означає, що нам потрібно забудовувати всю територію. Забудова має бути продуманою і поступовою. Наприклад, я бачила у Відні, що коли будується новий район, то спершу будується інфраструктура. Там, першою чергою, збудували мережу громадського транспорту, а вже потім житловий масив. Є невелика кількість будинків, але продумана школа, невеликий дитсадок, медзаклад, офіси, магазини тощо. Таким чином вони розбудовують район.

На останній сесії депутати Рівнеради підтримали ратифікацію Лейпцизької хартії у сфері містобудування. Ви підтримуєте такий крок?

Так, це правильний шлях. Це можливість для нас вийти з цього кола проблем, які є в місті. Міська рада прийняла Лейпцизьку хартію, далі нам потрібно працювати над концепцією інтегрованого розвитку. “Європейська солідарність” ішла на вибори з обіцянками розробити такі стратегічні документи. Ці всі речі щодо забудови міста, політики мобільності мали б бути прописані саме в таких стратегічних документах.

Як давно Ви працюєте в “Майстерні МОСТ”?

Я вже не працюю. Працювала там деякий час: півтора чи два роки. Мені дуже сподобалось. Це, напевне, одне з найкращих місць, де я працювала: дуже комфортна атмосфера, класний колектив і в мене просто супервраження від роботи в майстерні «МОСТ», але настав час щось змінювати. Я зрозуміла, що треба рухатись далі, і як би там добре не було, але треба відпускати і йти вперед. У мене зараз є два проєкти, в яких я працюю. Один пов’язаний із безпекою дорожнього руху, а інший з інтегрованим розвитком міст.

Від редакції: ТОВ “Майстерня МОСТ” займається діяльністю у сфері архітектури. Засновником  організації є Дмитро Котляров, який станом на сьогодні також депутат Рівненської міської ради від політичної партії “Європейська солідарність”.

Розкажіть детальніше про проєкти, будь ласка. Хто їх організовує, яка концепція?

По інтегрованому розвитку міст – це взагалі всеукраїнський проєкт. Я працюю над створенням мережі міст, які вже мають концепцію інтегрованого розвитку. Вони між собою ділитимуться досвідом і поширюватимуть далі досвід створення та втілення концепції інтегрованого розвитку на інші міста України.

Другий проєкт реалізовується “Радою реформ Рівного” в партнерстві з “Реанімаційним пакетом реформ”. Проєкт називається «Кращі практики самоврядування». Ми почали роботу не так давно – в березні. Я працюватиму по частині, що стосується питань транспорту, мобільності і безпеки дорожнього руху.

Ви згадали за “Раду реформ Рівного”. Чому Ви і ваш чоловік ішли від різних організацій у засновники?

У нас різні напрямки роботи. Я працюю у сфері урбаністики, він зараз працює в іншій сфері і взагалі не займається громадською діяльністю, відійшов від неї (Олена Пінчук разом зі своїм чоловіком Сергієм були засновниками “Ради реформ Рівного” — примітка автора).

Свого часу пан Сергій активно займався питаннями житлово-комунального господарства. У 2011 році навіть судився з виконкомом Рівного щодо підняття тарифів на сміття. Зараз Ви є представницею виконавчого комітету. Не виникає ідейного конфлікту через це між Вами?

Ні, звичайно. Він мене підтримує.

Він дає Вам якісь поради, рекомендації?

Так, часом питаю порад. Питання, які виносяться на виконком, є різними, стосуються різних сфер. Щоб розібратися в усіх аспектах і прийняти рішення з того чи того питання, то треба не одну годину часу на це витратити. Це залежить від кількості питань, але попрацювати над ними треба. Це стосується і сфери охорони здоров’я, і освіти, і комуналки. Іноді доводиться консультуватися з різними людьми.

Коли Ви балотувалися до місцевої ради, то вказували, що працюєте в “Майстерні МОСТ”, а коли вже стали членом виконкому, то написали, що Ви фізична особа-підприємець. Чи зараз цей ФОП відкритий, і яка сфера діяльності?

Інформаційно-консультаційні послуги та проєкти у сфері урбаністики.

Щодо виборів – Ви вперше балотувались?

Так (На місцевих виборах 2020 року Олена Пінчук балотувалася від 6 округу в Рівному. За неї проголосувало 83 виборці – примітка автора).

Ви зараз є членом якоїсь партії?

Я – член «Європейської Солідарності».

Чому Ви обрали ЄС, а не, скажімо, «Рівне Разом» чи «Слугу народу»?

Тому що ЄС ближча мені, ми йшли великою командою. Ми разом працювали: і Павло, і Дмитро, і Оксана. Підтримували одне одного (мова йде про депутатів Рівненської міської ради Павла Алексєвича, Дмитра Котлярова, Оксану Майбороду — примітка автора).

Ви очолювали проєкт ГО “Екоклуб” “Впровадження системи утилізації ртутовмістних ламп у м. Рівне”. Думаєте, реально в теперішніх умовах у Рівному забезпечити сортування та розподіл сміття?

Думаю, що так. Без того не можна, бо як інакше вирішувати проблему відходів?

У нас немає сміттєпереробного заводу й нікуди це сміття подіти. Я спостерігав ситуацію: є три баки зі склом, папером та іншими відходами, які одна машина вивантажує й відвозить на полігон відходів.

Так, були такі випадки, але я дуже вірю, що в нас найближчим часом все-таки ця ситуація зміниться. Ми вдома сортуємо сміття впродовж багатьох років. Відсортовуємо папір і вивозимо макулатуру. Якщо є бажання, то в нас є багато пунктів прийому макулатури чи склотари в місті. Все скло, навіть, яке не приймають там за гроші,  вони кудись відвезуть. Воно все одно не потрапить на смітник. Нещодавно ми назбирали цілий багажник пакетів, кришок, упаковок. Просто ми живемо у приватному будинку, і маємо, де це все накопичувати. Я думаю, що це питання в місті скоро зрушить із місця.

Як Ви ставитеся до будівництва заводу «Кроноспан» поблизу Рівного?

Я не зовсім досліджувала це питання, насправді. Звичайно, є питання з приводу екології. З одного боку, я розумію, що це підприємство, де будуть робочі місця, і люди матимуть можливість працювати, сплачувати податки.

Активісти зауважують на тому, що це буде серйозний екологічний удар по регіону.

Якщо говорити про викиди, то можливо тоді більше уваги треба звертати на те, які фільтри вони ставлять і стежити за тим, щоб цих викидів не було, більше стежити за датчиками якості повітря. Таким чином, контролювати. Я скажу, що я була в Польщі на сміттєспалювальному заводі в місті Бидгощ. Просто величезне підприємство, але що мене вразило – велика територія, навколо ліс, чистота, жодного запаху, навколо жодної смітинки. Вони приймають сміття на спалювання ще з двох чи трьох сусідніх містечок. Там стоїть серйозне обладнання, хороші фільтри, і жодної шкоди навколишньому середовищу немає. Питання контролю за такими викидами. Можна якось поєднати, щоб і підприємство стояло, і щоб не було шкоди навколишньому середовищу. Нам же цим дихати і наші діти тут живуть.

А як Ви опинилися у виконкомі?

Я балотувалася, була у списку 13-ю. У нас було внутрішньопартійне голосування про те, хто буде у виконкомі. Обирали шляхом рейтингового голосування. Пройшла Тетяна Воронцова і я.

Які Ваші плани в діяльності у виконкомі?

Я зараз займаюся питаннями, що стосуються підвищення безпеки дорожнього руху, вивчаю, що відбувається в місті. Фактично, в мене вже готовий звіт про стан з безпекою руху в місті. Можу так сказати, що ніхто цим не переймався і не займався в минулі роки. У місті не виконуються базові вимоги, що стосуються безпеки дорожнього руху. Навіть у положеннях управління ЖКГ, управління транспорту не було в повноваженнях прописано, що вони мають вирішувати проблеми з безпекою руху в місті.

Ви спілкувалися з начальником патрульної поліції Сергієм Мерчуком на цю тему? Він теж член виконкому.

Ні, з ним ще про це не говорила, але в міста повноважень більше. У нас є такий стереотип, що такими питаннями має займатися поліція, але ні – це повноваження та відповідальність міської влади. Всі вулиці міста – це комунальна власність, і саме міська влада відповідальна за те, що відбувається на вулицях.

Крім доріг, є ще якісь плани?

Питання з безпеки руху досить непросте й об’ємне. Наступне – це концепція інтегрованого розвитку громади, стратегія. Це теж те, до чого я планую вдатися. Її взагалі потрібно було оновлювати, а тепер ще і приєднався Квасилів. Відповідно, потрібно стратегію міста змінювати і робити її відповідною до сучасних підходів.

Ви говорите про маломобільні групи?

Так. Наведу приклад. У Польщі була тричі за останні два роки. Звернула увагу на те, що дуже зручна інфраструктура навколо. Повернулася в Київ на вокзал – скрізь бордюр на бордюрові, яма на ямі. Такого бути не повинно. Люди мають ходити рівними безбар’єрними тротуарами в Рівному. Пішохід має рухатися без зайвих перешкод. У нас на бульварі Хмельницького бордюр – сантиметрів 25, його складно навіть старшим людям переступати, які мають, скажімо, проблеми з колінами. У нормальному європейському місті такого немає. Тому безпека й комфорт громадян для мене є пріоритетними.

Спілкувався Олександр ПОДВИШЕННИЙ

Також читайте:

Хто є хто у Рівненському міськвиконкомі: БОГДАН ГАПЯК

Хто є хто у рівненському міськвиконкомі: ТЕТЯНА ВОРОНЦОВА

Хто є хто у Рівненському міськвиконкомі: НАДІЯ ГЛАДКЕВИЧ

Хто є хто у Рівненському міськвиконкомі: АНДРІЙ БРЕГІН

Хто є хто у Рівненському міськвиконкомі: ЄВГЕНІЙ САВЧУК

Хто є хто у рівненському міськвиконкомі: ЮРІЙ ЛАЗАРЕВИЧ

Хто є хто у рівненському міськвиконкомі: СЕРГІЙ УДОВИЧЕНКО

Хто є хто у рівненському міськвиконкомі: РОМАН СЕМЕНЮК

Хто є хто у рівненському міськвиконкомі: ВІТАЛІЙ МІГУЛЬКО