Публікація

Піарники “слуг”, джинса Шакирзяна і “чорнуха” проти Голосу: як маніпулювали рівненські ЗМІ минулого тижня

16:07, 08 Жовтня

зображення публікації

Моніторингом Infocrime виявлено 80 випадків маніпуляцій у стрічках та ефірах аналізованих медіа та на фейсбук-сторінках політиків, які потрапили до моніторингу. Більшість – 71 маніпуляцію (89%) становила джинса. Також траплялися маніпуляції у заголовках, емоційні оцінки, судження журналістів, та маніпуляція “напівправда”. Фейків не виявлено.

За період 27 вересня – 1 жовтня аналітики Infocrime проаналізували 10 онлайн ЗМІ, 8 сторінок у Facebook, новинні випуски 3 телеканалів. Разом це 1705 матеріал. На сайтах – 1629, повідомлень у FB – 62, сюжетів – 14.

Детальніше з методологією моніторингу можна ознайомитися за посиланням.

Джинса “слуг”, Шакирзяна, ОДА, Соломчука, Палиці і інших

Найбільше виявлено матеріалів з ознаками політичної замовності. Всього 36 таких публікацій. 31 матеріал має ознаки комерційної джинси. 2 випадки джинси про патрульну поліцію; 1 матеріал рекламував діяльність Рівненської АЕС, 1 випадок джинси має ознаки піару Рівненської єпархії ПЦУ.

Моніторингом виявлено 6 публікацій з ознаками джинси партії “Слуга народу”. Всі вони розміщені на сайті “Інформаційний потік” і повідомляють здебільшого про так звані “інспектування” які здійснювали “слуги” на Рівненщині 29 вересня. Складається враження, що ЗМІ тимчасово працював як партійна прес-служба, адже, усі публікації містять фото з логотипами медіа, і авторські тексти. Перший з них повідомляє – “Олександр Корнієнко проінспектував об’єкт Великого будівництва в Рівному – стадіон “Авангард”. Також у матеріалі згадують інших “слуг”, які побували на візиті. Це лише перша з “інспекцій”, про що йдеться в інших матеріалах можна здогадатися із заголовків: “На Рівненщині відкрили новий партійний офіс “Слуги народу”, “Народні депутати оглянули очисні споруди Рівнеоблводоканалу” “Будівництво північного обходу Рівного інспектували народні депутати від “Слуги народу”, “Керівництво партії Слуга народу відвідало завод “Кроноспан” поблизу Рівного”. Зауважимо, що за весь час моніторингу виявлено достатньо випадків, які вказують, що сайт “Інформаційний потік” пов’язаний з партією “Слуга народу”.

Також джинсу “Слуги народу” виявлено в сюжеті телеканалу “Сфера”. У ньому йдеться про “боротьбу” за деревообробну галузь через закон про ринок деревини народних депутатів від Слуги народу – Олександра Ковальчука, Олександра Корнієнка та Роксолани Підласої. У сюжеті немає жодного незалежного аналізу законопроекту. Є лише схвальні відгуки самих депутатів про необхідність такого схвалення. “Підтримують законопроект не тільки посадовці і представники бізнесу, але і громади, на території яких є деревообробні підприємства”, – каже журналістка.

Виявлено 5 матеріалів з ознаками прихованої реклами секретаря Рівненської міської ради Віктора Шакирзяна. Так на сайтах “Вісті Рівненщини”, “Сім днів” і “Рівне медіа” опубліковані схожі матеріали, у заголовках яких заявили, що депутати розкритикували запропоновані “Рівнетеплоенерго” тарифи. Однак у текстах є лише згадка про секретаря міськради Віктор Шакирзяна, який постає таким собі борцем і організатором слухання щодо затвердження нових тарифів. “Віктор Шакирзян назвав ці розрахунки непосильними для рівнян і закликав до їх негайного перегляду у бік зниження”, “Віктор Шакирзян підсумовуючи результати слухань заявив, що виступає проти затвердження тарифів, запропонованих теплогенеруючою організацією”, – йдеться у публікаціях.

Крім того, ознаки замовності має сюжет каналу “ITV”, у якому журналісти розповідають про те, що у Квасилові буде створений безпековий центр. У ньому наголошують, що ініціатором створення центру є саме Віктор Шакирзян. “Віктор Шакирзян зауважив, що це питання має для міста найвищий пріоритет”, – розповідають в сюжеті.

Моніторинг виявив чотири матеріали з ознаками замовності Рівненської ОДА. Наприклад, у сюжеті телеканалу “Сфера” йдеться про фабрику м’яких меблів “Морган феніче”, де ініціатива розширення виробництва подана винятково під виглядом благодійності зі створення нових робочих місць.“Спільно з обласною державною адміністрацією ми виступили з ініціативою про створення робочих місць для швей”, – коментує керівник ТОВ “Морган Феніче” Роман Бесараб.

З матеріалу “Радіо Трек” про відкриття підприємства з виготовлення халяльного мяса на Рівненщині дізнаємося не стільки про підприємство, скільки про думки, звершення і участь в процесі голови Рівненської ОДА Віталія Коваля. З 5-ти світлин в публікації Віталій Коваль не потрапив лише на одну – де загальним планом зображене приміщення підприємства.

Зафіксовано 4 випадки джинси “Великого будівництва”. “І вдень, і вночі тривають роботи”,- пишуть автори статті на “Рівне медіа” про ремонт дороги на об’їзній Дубровиці. Згадують, що будівництво відбуваються “в рамках програми Президента України “Велике будівництво”.

Моніторинг виявив 3 випадки прихованої реклами народного депутата від “Слуги народу” Дмитра Соломчука. На “Рівне вечірнє” вийшла джинсова новина про те, що Соломчук привітав освітян подарунками з днем вчителя у редакції цього ЗМІ. Зі стрічки новин ми дізнаємося, що депутат відвідав спеціалізовані школи з квітами і подарунками для освітян. Дякували нардепу за привітання вчиталів і на “Вістях Рівненщини”.

На сайті “Радіо трек” вкотре публікує джинсу Дмитра Соломчука. З матеріалу під заголовком “Як труїли рівнян: в Україні заборонять пальмову олію” спочатку дізнаємось про шкідливість пальмової олії та висновки неназваних медиків і експертів. Далі – коментар Соломчука: “У багатьох з нас є маленькі діти, які з дитинства вживають у надвеликих дозах пальмову олію. Багато дорослих в Україні мають чимало проблем з ожирінням та онкологією. Заборонивши використання трансжирів і пальмової олії у щоденному житті, ми збережемо здоров’я рівнян і усіх українців”. Інших коментаторів видання “Радіо Трек” не подає.

Дві джинси партії “За майбутнє” виявлено на сайті “ЧаРівне”. У першій повідомляють про те, що у Луцьку відбувся фінальний етап “наймасштабнішого” футбольного турніру в Україні “Кубок єднання-2021” серед хлопчиків 2010-2011 року народження, “який присвячений 10-річчю Фонду Ігоря Палиці “Тільки разом”. У другій йдеться про форум щодо децентралізації. У ліді зазначають “Організували зустріч лідера партії «За Майбутнє» на чолі з Ігорем Палицею”, а в статті надають коментар Ігоря Палиці і фото з партійною символікою.

Також моніторинг виявив два випадки джинси Рівненської обласної ради. Йдеться про публікації на сайті “Вісті Рівненщини”. У першій повідомляють про візит голови облради Сергія Кондрачука до США. У другій йдетья про те як Кондрачуку вручали відзнаку за міжнародне співробітництво. “Грамоту визнання за лідерську позицію у розбудові міжнародного партнерства, а також соціальних, культурних та економічних зв’язків між Каліфорнією та Україною отримав голова обласної ради Сергій Кондрачук”, – йдеться у тексті.

На сайті “Рівне вечірнє” опублікували джинсу підприємця Олександра Сачевчича, проти будівництва якого виступили депутати “Голосу” у міській раді. У матеріалі подано виключно позицію підприємця, щодо зведення яким малих архітектурних форм поблизу автовокзалу розгорівся скандал. “Проти мене як підприємця почала відкрито виступати ціла фракція “Голос” у міській раді. Впевнений, що такі збіги не випадкові”, – стверджує підприємець і далі подає ряд звинувачень в бік представників “Голосу”. У тексті опублікували ці звинувачення, але ЗМІ не повідомлило про спроби зв’язатися з представниками “Голосу”.

В ефірі каналу “ITV” вийшов сюжет на цю ж тему. Він містить ознаки замовності і навіть “чорнухи” спрямованої проти представників партії “Голос” у Рівненській міській раді. У матеріалі повідомляється: “рівнян обурила ситуація з будівництвом тимчасових споруд на вулиці Київській. Та не Сільпом єдиним – кажуть активісти”. Після цього на відео чотири молодики у масках вішають плакати з прізвищами депутатів “Голосу” на МАФи – кав’ярні. “Ми проти таких незаконних забудов, якими заправляють безпосередньо депутати від Голосу”, – повідомляє на камеру “активіст” у масці. Коментарів партії “Голос” у сюжеті немає Журналістка заявляє, що інша сторона ситуацію не коментує, але не показує спроб з нею зв’язатися. Натомість за коментарем звертається до дівчини, яка робить каву в одному з цих МАФів. Фактично, сюжет спрямований на дискредитацію діяльності “Голосу” та задля того, щоб скомпрометувати їхні спроби зупинити забудову скверу на Київській. Оскільки телеканал належить забудовнику “На Щасливому” Роману Курису, можна припустити, що замовником цього матеріалу є саме він.

У попередніх моніторингах ми уже писали про джинсу “Правого сектору” спрямовану проти мережі заправок “БРСМ”. Цей тиждень не був виключенням. Виявлено три такі матеріали на сайтах “Вісті Рівненщини”, “Рівненські новини” та “ОГО”.

Також виявлено по одному випадку джинси голови ОДА Віталія Коваля, нардепа від “Слуги народу” Олександра Ковальчука, Дубенської РДА, екс-головного лікаря Острозької лікарні Василя Веляника та компанії “Метінвест“. Зауважимо, що всі ці публікації вийшли на сайті “Вісті Рівненщини”.

Також зафіксовано три випадки джинси Рівнеоблводоканалу; дві джинси Рівнетеплоенерго; три джинси “Рівнегаз збут”.

Інші маніпуляції у медіа Рівненщини

 Моніторингом виявлено три випадки маніпуляцій емоційними судженнями журналістів. Наприклад, журналістка “Rivne Online” вдається до емоційних оцінок у тексті про намагання отримати ділянку для будівництва в урочищі, де був масовий розстріл євреїв під час Другої світової війни. “Не зважаючи на тисячі вбитих там людей, деякі підприємливі люди, не полишають надії відхопити собі цей ласий шматок. І тепер євреям знову доведеться захищати місце вшанування, ні в чому невинних, вбитих людей і знову сподіватися на добросовісних депутатів, які не дозволять вчинити цей “пір” на людських кістках”.

Виявлено три матеріали в яких подається лише частина інформації (напівправда). Наприклад, журналісти “Радіо Трек” подають заголовок “На Рівненщині дороги ремонтують лопатами (ФОТО/ВІДЕО)”. З новини читач дізнається, що цей висновок зроблено на основі фото з соцмереж, де показано як нібито в селищі Демидівка ремонтують дорогу, використовуючи лопати.Зі статті невідомо хто проводить ці роботи, немає коментарів відповідальних.

Також виявлено два випадки маніпуляцій у заголовках і один випадок маніпуляції судженнями журналістів, які подаються як факт. Заголовок “Rivne Online” “У Рівному жінка з ножем кидалася на людей (ВІДЕО)” не відповідає змісту статті. Адже у тексті немає підтвердження тому, що жінка на когось кидалася. На відео з соцмереж, яке є у матеріалі, зафіксований уже той момент, коли приїхала поліція і жінка кинула ніж на асфальт.

У матеріалі “Радіо Трек” під назвою “Проти «Гендеру» та “Свавільної гендерної ідентифікації” виступили Церкви на Рівненщині (ФОТО)” автор вдається до судження, яке не позначає ні посиланнями, ні власними роздумами, а подає під маніпулятивними зворотами: “Як відомо, у світі панує Лівий т.з. Неомарксистський наступ”.

Дослідження охоплює:

 Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Анна Калаур,

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області,

проект “Infocrime”