Публікація

“Похований” Путін, Соломчук-організатор і неочікуваний жук-носоріг:  свіжий дайджест Infocrime Рівне

17:53, 01 Липня

зображення публікації

Минулого тижня у стрічках 10 найпопулярніших рівненських ЗМІ виявлено 90 маніпуляцій, які становлять 6,5% від новинного контенту медіа протягом тижня. 54% від всіх маніпуляцій становила джинса, серед якої вкотре найбільше було політичних публікацій.

Усього за період 21-25 червня аналітики Infocrime проаналізували 10 онлайн-ЗМІ; 8 сторінок у Facebook; та новинні випуски 3 телеканалів. Разом це – 1390 матеріалів

(на сайтах – 1314; повідомлень у Fb – 56; сюжетів – 20).

Політична джинса: хто кого рекламує

Політична джинса вкотре є найчастішим видом маніпуляцій. У період 21-25 травня у рівненських медіа виявлено 34 матеріали з ознаками політичної джинси. За спостереженнями аналітиків проекту Infocrime протягом місяця, деякі ЗМІ постійно публікують джинсу конкретних політичних сил, політиків та чиновників тощо. Виявлена прихована реклама за результатами минулотижневого тижня лише підкріплює ці висновки.

Сайти “ВСЕ” та “Rivne Online” вкотре публікували матеріали в яких з виключно позитивного боку висвітлювалась  діяльність Рівненської ОДА, її голови Віталія Коваля, а також президентські ініціативи. У минулих моніторингах також виявлено рекламу “Слуги народу”.

Продемонструємо деякі знахідки:  “ВСЕ”  і  “Rivne Online” повідомили про реконструкцію обласної бібліотеки в рамках “Великого будівництва”. Усі фото закладу у матеріалі мають лого “Велике будівництво програма президента України”, а єдиний коментар – голови ОДА Віталія Коваля, ще раз нагадує: “Головну книгозбірню Рівненщини модернізують за програмою Президента України Володимира Зеленського “Велике будівництво”.

Втім це не єдина реклама ініціативи. Також “Rivne Online” опублікував матеріал про ремонт дороги Устилуг – Луцьк – Рівне, де аналогічно акцентується увага на програмі, яка втілюється за кошти бюджету і стала площадкою піару президента.

Крім того, “ВСЕ” розмістив матеріал з уривком інтерв’ю Володимира Зеленського, яке вийшло на приватному телеканалі, під заголовком “Велике будівництво” – крута програма, яка допомогла зберегти робочі місця під час пандемії”. ІМІ виявив, що аналогічний матеріал з’явився також на сайтах ОДА 22 областей України і Рівненська – не виключення.

Також на “ВСЕ” прорекламували нову президентську програму “Здорова Україна” у матеріалі, більше схожому на анонс. Цю ж програму згадали і у матеріалі з рекламою ОДА та агропідприємства на сайті ”Rivne Online”. У  публікації йдеться про відвідування головою ОДА приватного підприємства ТОВ «Дедденс агро» “Одним із компонентів загальнонаціональної програми Президента “Здорова Україна” є якісне харчування, що безпосередньо впливає на здоров’я нації. Тому такі компанії досягають одразу двох цілей – отримання прибутку та пропагування здорового способу харчування”, –  вписав багаторічну роботу компанії у рамки щойно оголошеної програми Віталій Коваль. Цей

І на “ВСЕ” і “Rivne Online” розмістили ідентичні іміджеві новини про голову ОДА Віталія Коваля, який запросив на Рівненщину виїзне засідання Ради Церков. У заголовку “ВСЕ” навіть наголошено: “З ініціативи Віталія Коваля на Рівненщині відбудеться засідання Всеукраїнської ради церков”.

Ще одну джинсу виявлено на сайті “Інфопотік”, який, по суті, перепостив цей матеріал з каналу “Сфера”. В сюжеті йдеться про відкриття амбулаторії в селі Більська Воля. Втім, крім розповіді про заклад, є акцентування на персоні голови ОДА Віталію Ковалю. Зокрема в сюжеті розмістили  відео з його обіцянками населенню: “Що ми зробимо точно в цьому році – ми зробимо дорогу від Вараша до Білого озера, це 17 кілометрів. А повірте, коли буде дорога, тоді зразу і інвестиції підтягнуться”. Оскільки подібні матеріали, де голова ОДА постає у позитивному світлі, надто часто коментує події і з’являється у кадрі на “Сфері” зустрічаємо не вперше, цей сюжет також зарахований до джинси.

Вкотре на сайті  “Rivne Online” опублікували матеріали з ознаками прихованої реклами депутатки міської ради від фракції “Слуга народу” Олени Хотенко, яка між іншим, є власницею однойменної торгової марки “Рівне онлайн”. Перший матеріал розповідає про ініціативу Олени Хотенко щодо прийняття Європейської Хартії рівності жінок та чоловіків у Рівному, про її важливість та відповідний зареєстрований нею проект рішення міської ради. Лід і вступна частина виглядають виважено, у кінці – подані коментарі рівнянок. Цей матеріал не потрапив би до переліку маніпуляцій, якби в ньому не було виключно позитивного висвітлення ініціативи Хотенко журналістами, яке почалося ще в заголовку “Чи стане Рівне містом рівності для всіх – вирішать депутати”. Крім того, пролунало чергове звинувачення з вуст депутатки на адресу мера Олександра Третяка (у минулому моніторингу був матеріал зі схожим коментарем) “Я звернулась до міського голови, але на жаль, керманич міста не підтримав ініціативу. Навіть попри те, що на виборах декларував відданість європейським цінностям”, – прокоментувала Олена Хотенко. Натомість коментарів самого Третяка видання отримати навіть не спробувало. З огляду на ці факти, матеріал виглядає як реклама Олени Хотенко.

Пізніше сайт опублікував ще один матеріал з позитивним висвітленням ініціативи Олени Хотенко із заголовком “Європейська Хартія: чому частина депутатів Рівнеради лишилася у середньовіччі”. Автори роблять емоційні висновоки: “Очевидно, саме через стереотипи та небажання вчитися, пізнавати щось нове, частина депутатів Рівнеради не підтримали проєкт-рішення”, “на жаль, через таких обранців, Рівне лишається у середньовіччі”.

Infocrime і раніше помічав джинсу народного депутата від “Слуги народу”  Дмитра Соломчука на сайті “Радіо Трек”. Втім минулого тижня на сайті була ціла низка таких матеріалів про депутата. Спочатку “Радіо Трек” з посиланням на фейсбук Соломчука повідомив про те як він нагороджував рівненських медиків державними відзнаками. Зі статті читачі не дізнаються ні імен медиків, ані їх кількості – лише цитати нардепа про те яка важлива робота медиків (імен яких навіть не назвали) і фото. Того ж дня відвідувачі сайту могли дізнатися, що нардеп влаштував конкурс серед місцевих бізнесменів і переможцям віддав свою зарплату на розвиток справи.

Через день“Радіо Трек” повідомив, що нардеп Дмитро Соломчук зібрав експертів, фермерів і чиновників за одним столом а облдержадміністрації, щоб всі обговорили земельну реформу. Втім новина про цю подію демонструє коментарі виключно народного депутата, а не експертів, яких він нібито зібрав. Цікаво, що інший ЗМІ – “Інфопотік” на цьому заході головним коментатором бачив іншого народного депутата від “Слуги народу” Олександра Салійчука. Так читачі різних ЗМІ могли спостерігати матеріали про ту саму подію з різних точок зору, подані як реклама різних політиків.

Насамкінець “Радіо Трек” написав, що нардеп Дмитро Соломчук зібрав всіх експертів, щоб ті презентували для голів ОТГ і РДА Рівненщини основні пункти реформ шкільного харчування. Виникає враження, що депутат влаштував нову зустріч, але читач міг би по фото помітити, що це обговорення відбулося в рамках того самого заходу на якому говорили й про земельну реформу. І вкотре зі всіх експертів читач може почути тільки депутата Соломчука: “Коли проаналізувати, чим харчуються наші діти в школах – це просто жах. Картоплю, сосиску, незрозумілий шматок масла з пальмової олії, все. Нині ж буде підбиратися усе повністю по каталогу, аби дитина отримувала раціон, наповнений вітамінами та калоріями”, – подається коментар депутата.

Крім  “Радіо Трек” джинсу Дмитра Соломчука  розмістили й на каналі  ITV. ЗМІ підготував сюжет про вже згаданий конкурс бізнес-проектів, який організував нардеп Дмитро Соломчук. У сюжеті наголошено, що він віддав свою зарплату на те, щоб вручити сертифікати стартаперам, двічі подають  його синхрони і  постійно показують його прізвище, зображене на призових сертифікатах.

Секретар міської ради Віктор Шакирзян і партія “Рівне разом”, яку він очолює, традиційно з’являються в матеріалах з ознаками замовності на сайті  “Рівне медіа”. Минулого тижня моніторингом було зафіксовано три такі публікації. Спочатку сайт повідомив, що під час сесії Рівненської міської ради депутати підтримали проект рішення про встановлення ставок єдиного податку для фізичних осіб-підприємців. У матеріалі є фото Віктора Шакирзяна та його коментар: “Ми маємо завжди дослухатись до підприємців, щоб давати їм можливість розвиватись. Це важливо, адже це робочі місця та податки”, – каже Віктор Шакирзян. Крім того, у статті є коментар депутатки від “ЄС” Наталії Майорової. Втім, цю публікацію зараховано до джинси через черговий акцент на персоні Віктора Шакирзяна, а також через те, що частково така ж публікація з’явилася на сайті партії “Рівне разом”.

Крім того, “Рівне медіа” розмістив матеріал з ознаками замовності Віктора Шакирзяна та ЖК “На Щасливому”, до будівництва якого він має відношення. “Віктор Шакирзян та команда «Рівне Разом» забезпечили фан-зону дитячими ігровими батутами, аби малеча мала змогу сповна повеселитись під час того, коли дорослі вболіватимуть за рідну збірну”, – повідомляють у новині. Також на сайті виявлено джинсу Шакирзяна під заголовком “Віктор Шакирзян спільно з командою «Рівне Разом» підтримують спідвей у Рівному”, де йдеться про наданий працівникам мототреку грейдер, задля приведення доріжки у належний стан.

Також на сайті “ОГО” виявлено матеріали-привітання з ознаками замовності. У першому начальник Поліської митниці Сергій Панчук привітав митників з професійним святом, а у другому їх вітав вже в.о. начальника Рівненської митниці ДФС України Іван Іванов.

Крім того, виявлено 15 матеріалів з рекламуванням товарів, послуг та на економічну тематику без жодного маркування. Наприклад, сайт “ЧаРівне” опублікував дві статті про відпочинковий комплекс, “ВСЕ” прорекламував мобільний додаток Парі-Матч, “Рівненські новини” опублікували немарковану рекламу компанії “Сталь-М” та сервісу грошових переказів, а “Рівне вечірнє” готелю та лавандові поля.

Вкотре виявлені матеріали з неналежним маркуванням комерційних проектів, товарів і послуг у рубриці “Промо” на сайті СарниNews.City (4 матеріали), в рубриці “LITE”  на сайті “Радіо трек” (3 статті).

Заголовки, коли назва не відповідає змісту

Найбільше заголовків, які не відповідають змісту публікацій, виявлено на сайті “Радіо трек”. Так у статті із заголовком “В місті на заході України поховали Володимира Путіна” йдеться про те, що нікого не ховали, а лише зробили інсталяцію його могили.

У статті про смерть від побоїв жінки та самогубство її чоловіка редакція зробила такий заголовок “3-річна дівчинка стала круглою сиротою в свій день народження, бо мама знайшла собі пару в Німеччині?”. У матеріалі не обгрунтоване твердження, озвучене у заголовку, адже йдеться про те, що чоловік бив свою дружину, у пари були проблеми і заголовок, вочевидь, ґрунтується на твердженні безіменного коментатора про те, що жінку нібито бачили з іншим чоловіком.

У статті “Радіо Трек” з назвою “На “Авангарді” у Рівному можуть грати вже у наступному сезоні” йдеться про виступ колишнього мера, а тепер депутата Володимира Хомка на сесії міської ради, в якому він говорить про те, що облрада не виділяє свою частину грошей на будівництво стадіону. Втім відсутня інформація про хід будівництва.

У заголовку сайту “Інфопотік”стверджується “У Рівному на госпіталізації перебувають 116 пацієнтів з діагнозом COVID-19”. Це твердження спростовується уже в тексті статті: “на стаціонарному лікуванні перебуває 17 осіб, одужали – 26 у важкому стані – 11”. За інформацією міської ради, в цей день у Рівному 116 людей з цим діагнозом перебували на амбулаторному лікуванні, тобто вдома,  а не у лікарні на госпіталізації. Таким чином сайт подав неправдиву, перекручену інформацію у заголовку, яка не відповідає змісту статті.

Крім того, “Інфопотік” повідомив у заголовку “Увага розшук!!! На Рівненщині зник хлопець, який більше доби не повертався додому”, хоча в статті йдеться про те, що його вже знайшли. При цьому ЗМІ послався на інший сайт, який вірно трактував новину.

Судження замість фактів, перебільшення, напівправда і мем

Сайт “Інфопотік” опублікував матеріал “Скажи хабарю «ЄС»: як партія Порошенка на Рівненщині тоне у скандалах”, наповнений судженнями автора і нагадує передвиборчу “чорнуху”. У статті йдеться про затримання на хабарі керівника КП “Автобаза” Олександра Ковальчука. На початку публікації невідомий автор розповідає, що Ковальчук раніше просив у облради кошти на ремонт даху, але “вирішив не турбувати адміністрацію з цього приводу і самотужки впоратися з фінансовими проблемами підприємства. І обрав для цього доволі цікавий шлях – 24 липня його затримали на хабарі”, – стверджує безіменний автор.

У кінці статті підводять читача до висновку, який пролунав ще у назві: “В сухому залишку маємо голову Рівненської обласної ради, який попав у скандальну історію з дружиною, мера Рівного, проти якого вже відкрили кримінальне провадження через висловлювання щодо ромів, і хабарника, який керує комунальним підприємством “Автобаза”. Що ж об’єднує цих осіб? Вірно, причетність до політичної партії “Європейська Солідарність”. Водночас згадане кримінальне провадження щодо мера та “скандальна історія” (по факту, сімейні розбірки про які першим повідомив раніше саме “Інфопотік”) не кваліфіковані як корупційні злочини. Також у офіційних джерелах немає жодної інформації про причетність затриманого на хабарі Ковальчука до партії “Європейська солідарність”. Автор статті також не наводить фактів, які б це підтверджували, вочевидь, сподіваючись, що причетністю до партії є слова про те, що кандидатуру Ковальчука на посаду начальника КП лобіював голова обласної ради Олександр Кондрачук, обраний депутатом від ЄС. Таким чином висновок про хабарництво в партії, до якого ведуть у заголовку не має жодного фактичного обґрунтування, є притягнутим і маніпулятивним.

У статті авторства “Радіо Трек” із заголовком “По 50 000 грн. на штучне запліднення для ветеранів АТО почне виділяти міська рада Рівного?” повідомляють про велику кількість питань, які є на розгляді міської ради. Автор роздумує про деякі з них і в цих роздумах є чимало суджень, які нічим не підкріплені. Наприклад: “дехто припускає, що ці гроші можуть перекочувати в якусь окрему “спеціалізовану клініку”; “вочевидь, ми побачимо ухвалення рішень в якомусь своєрідному турборижимі”; “будемо сподіватися, що подібні перестороги є надмірними і все з тими заплідненнями буде – чесно”.

“Радіо Трек” опублікував розповідь жінки про знайденого у вентиляції ванної кімнати жука-носорога у матеріалі з емоційною оцінкою у заголовку “Неочікувана знахідка у вентиляційній шахті рівненської багатоповерхівки”.

Сайт “Rivne Online” опублікував емоційну оцінку у заголовку “Міський голова Рівного хоче себе увіковічнити та буде дарувати нагрудні знаки та годинники”, вочевидь, вважаючи, що “увіковічненням” вручення перелічених речей.

У статті “Радіо Треку” із заголовком “Середня довжина у шведів – 22.5, в українців – 17.5” йдеться про довжину пасів, хоча читачі могли подумати про інше. А в статті цього ЗМІ з заголовком “Рівненщині дали найбільше грошей на Інтернет” немає доказів заявленої в заголовку інформації.

Стаття “Радіо Трек” із назвою “Українські Бонні та Клайд: в Польщі затримали пару наших співвітчизників за вбивство та знущання” розповідає про затримання у польському Лодзі двох українців – чоловіка і жінки за підозрою у нападі, вбивстві і пограбуванні. У матеріалі не йдеться, що цей випадок був не одиночним, тому порівняння з легендарними Боні і Клайдом є мемним перебільшенням. Адже пара Бонні і Клайда була обвинувачена у 11 пограбуваннях банків, вбивстві 9 поліцейських та кількох цивільних.

“Інфопотік” перебільшував у заголовку “На Рівненщині встановили прохолодні водяні рамки через спекотну погоду”, адже йдеться лише про одну таку рамку – у Рівному, а “Радіо трек” применшував у заголовку “Рівнянка потрапила до рейтингу найвпливовіших жінок України”, адже в публікації йдеться про Оксану Маркарову, яка давно не проживає в Рівному і є політикинею державного рівня. За таким принципом рівнянином можна називати Юрія Луценка, а Володимира Зеленського – криворіжцем.

Дослідження охоплює:

Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії

Анна Калаур,

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області, проект “Infocrime”