Публікація

Джинса Шакирзяна, протест М’ялика і інші маніпуляції у рівненських ЗМІ

15:23, 30 Вересня

зображення публікації

Моніторинг Infocrime минулого тижня виявив 77 маніпуляцій на сайтах ЗМІ, телеканалах і фейсбуках політиків, які потрапили до аналізу. Джинса й надалі залишається найпоширенішим видом маніпуляцій. Виявлено 62 випадки джинси: 24 – політичної, 28 – комерційної та 10 – на тему атомної енергетики. Фейків виявлено не було.

За період 20-24 вересня аналітики Infocrime проаналізували 10 онлайн ЗМІ, 8 сторінок у Facebook, вечірні випуски 3 телеканалів за 24 вересня. Разом це 1735 матеріалів. На сайтах – 1652, повідомлень у FB – 65, сюжетів – 18.

Детальніше з методологією моніторингу можна ознайомитися за посиланням.

Джинса 

ІМІ зазначає, що джинса – це прихована реклама (замовний матеріал), яка може подаватись у вигляді журналістського матеріалу, що спрямований на поліпшення/погіршення або ж створення позитивного/негативного іміджу політичних партій, окремих політиків або людей, торговельних марок або окремих товарів, державних структур, а також благодійних фондів та релігійних організацій, і не позначений як реклама жодним чином.

Моніторингом виявлено 24 випадки політичної джинси, ймовірними замовниками якої є партія “Рівне Разом” і її лідер Віктор Шакирзян, нардеп Антон Поляков, Правий сектор, програма “Велике будівництво”, нардеп Віктор М’ялик, голова Рівненської ОДА Віталій Коваль, депутат Рівнеради Дмитро Котляров, Олексій Муляренко, Рівненська ОДА, Здолбунівська міська рада, Дубенська РДА та Klitschko Foundation і Decathlon.

Джинса Віктора Шакирзяна і “Рівне разом”

Моніторингом виявлено 7 випадків джинси секретаря Рівненської міської ради та/або заснованої ним партії чи однойменної громадської організації “Рівне разом”. Шість таких матеріалів розмістили на сайті “Рівне медіа”. Наприклад, у матеріалі із заголовком “У Квасилові нарешті може з’явитися рятувальна частина і поліцейська станція” повідомляється про те, що саме Віктор Шакирзян ініціював її відкриття.

Клікнувши на статтю з інтригуючим заголовком “У Рівному відшуміла Золота осінь” читач натрапить на кілька фото людей на фоні банеру з логотипом партії “Рівне Разом”, а також на фото Віктора Шакирзяна. У статті ж йдеться про завершення турніру з художньої гімнастики “Золота осінь. Kids”, партнером якого виступила ГО “Рівне разом”, а Віктор Шакирзян “проявив неабиякий інтерес до розвитку цього прекрасного виду спорту у Рівному”.

На “Рівне медіа” також опублікували матеріал, який, судячи із заголовку “У Рівне з`їхались медики західних регіонів України” мав би повідомити про важливу подію. У ліді перерахували декого з відомих осіб, які були присутні на заході, а в кінці статті коротко описано про що вони спілкувалися. У центрі ж матеріалу – типові для джинси Шакирзяна – коментар і його фото.  “Медики – це наша перша лінія оборони у боротьбі зі складними наслідками хвороби спричиненою COVID19“, – зазначив Віктор Шакирзян.

Також джинсу Віктора Шакирзяна на “Рівне медіа” виявлено у статті про те, що у місті обговорювали запровадження електронного квитка. Джинсу “Рівне разом” на сайті розмістили у повідомленні про те, що партія підтримала уроки «Захист України» у новому форматі. Також іміджеву статтю про зустріч Віктора Шакирзяна з чемпіоном світу з параканоє Миколою Синюком на сайті “Вісті Рівненщини”.

Антона Поляков і Правий сектор проти БРСМ 

Моніторинг виявив три випадки джинси народного депутата Антона Полякова, а також один випадок подібної за змістом джинси Правого сектору. Матеріали спрямовані проти мережі заправок “БРСМ-нафта” та її власника Андрія Біби, який начебто має причетність до фінансування РПЦ активно публікують у ЗМІ вже другий тиждень поспіль. Минулого тижня сайти “Вісті Рівненщини” і “Рівненські новини” розмістили однакові новини (лише з різними заголовками) про те, що Поляков просить СБУ перевірити інформацію про викладені у ЗМІ факти фінансування компанією “БРСМ-нафта” та її власником Андрієм Бібою акцій протесту проти приїзду Вселенського патріарху, а також діяльності РПЦ в Україні. Обидва ЗМІ посилаються на  сторінку Полякова у фейсбуці.

Джинса “Правого сектору” на цю ж тему була опублікована на сайті “Вісті Рівненщини” із заголовком “Правий Сектор” бойкотує мережу заправок “БРСМ-нафта” через фінансування московського патріархату та партії Шарія”. Матеріал повністю побудований на словах члена “Правого сектору” Василя Лабайчука, на відеоблог якого ссилаються в тексті.

Джинса М’ялика, Муляренка, Котлярова і Кличка

На телеканалі “Рівне 1” вийшов джинсовий сюжет про відкриття дитячого ігрового майданчика з кількома об’єктами у селі Стовпець. Журналіст повідомляє, що такий подарунок жителям села подарував політик і меценат Віктор М’ялик. У сюжеті мешканці дякують Богу, що той: “розположив серце Віктора М’ялика, що ми маємо сьогодні такий чудовий дитячий майданчик”. На відео, в той час як діти граються на майданчику, батьки і працівники закладів освіти по черзі дякують нардепу від фракції “За майбутнє”, згадуючи політичну силу, під брендом якої М’ялик працює у парламенті. Матеріал вийшов у той самий тиждень, коли інші ЗМІ повідомили про завершення досудового розслідування у справі щодо несплати Віктором М’яликом 118 млн. податків.

“Рівненські новини” розмістили матеріал з ознаками джинси про одиночний пікет Віктора М’ялика на підтримку сімейних цінностей під час параду маршу рівності “КиївПрайд-2021”. “Депутат побував на молитовній варті, а потім вийшов до колони ЛГБТ-параду із просімейним плакатом “Бог, Конституція України та природа людини – проти ЛГБТ в Україні”, “Нардепа кілька разів стримувала поліція, незважаючи на його депутатський мандат та конституційні права громадянина”, – повідомляється у статті з підтримкою позиції нардепа. Також у матеріалі розміщено відео дійства і п’ять фото М’ялика з плакатом, на одному з яких стрілкою вказано розташування нардепа у натовпі.

Джинса екс-голови Рівненської ОДА Олексія Муляренка виявлена на сайті “Рівне медіа”. У матеріалі йдеться про виготовлення надувного “талісмана спідвею” обліпленого логотипами “Сталь-М”, яка заснована Муляренком. Автори не забули згадати про те, хто усе профінансував: “виготовлення двійника талісмана стало можливим за меценатської підтримки компанії “Сталь-М” та її засновника Олексія Муляренка”.

Сюжет на захист начальника міського управління архітектури та містобудування, депутата Рівнеради Дмитра Котлярова вийшов у випуску новин “ITV”. Матеріал розпочинається зі слів ведучої: “Політичний піар, тривалістю півгодини. Група депутатів ініціювала сесію, аби зупинити незаконне, на їх думку, будівництво”, “Підприємець отримав дозволи на розміщення тимчасових споруд, та дехто з депутатів побачив у цьому порушення”. Потім використано емоційний коментар Котлярова, який виступав перед депутатами: “Я не розумію, чому відбувається цей політичний шабаш. Це якийсь сюр”. Далі у сюжеті є ще один коментар головного архітектора і твердження журналіста: “У підсумку депутати вирішили дослухатися до думки головного архітектора і проект не набрав потрібної кількості голосів”. По-перше, депутати не вирішили дослухатися, а забракло голосів, можливо тому, що на голосуванні було 22 депутати з 42. Троє депутатів не натисли “за”, а решта – 19 підтримали ініціативу опонентів Котлярова, які вимагали зупинити будівництво. По-друге, у сюжеті немає коментарів депутатів-ініціаторів позачергової сесії.

Також у виданні “Сім днів” розмістило джинсу ініціативи “Klitschko Foundation”, та “Decathlon Ukraine” про конкурс у якому перемогла рівненська вчителька. Оскільки засновниками першої організації є брати Клички, матеріал віднесено до політичної джинси. Цю статтю також опублікували “Вісті Рівненщини”.

Джинса ОДА, програми “Велике будівництво” і місцевих органів влади

Джинсу програми “Велике будівництво” виявлено на сайті “Вісті Рівненщини” під заголовком “На Рівненщині до кінця року планують відремонтувати півтори сотні державних доріг”. У статті повідомляється, що це програма “Президента Володимира Зеленського”, або “президентська програма”. Так само “Велике будівництво” називають президентською програмою у статтях на сайтах “Рівне медіа” і “Вісті Рівненщини”. Моніторинг фіксує системну піар кампанію навколо програми Велике будівництво по всій країні. Крім того, оскільки програма фінансується з бюджету/тів, а не з кишені Володимира Зеленського, такі звороти оцінюються як політичний піар президента.

На сайті “Рівне медіа” виявлено іміджевий матеріал голови Рівненської ОДА Віталія Коваля про те, що він “домовився з Люблінським науково-технологічним парком про участь в їхній програмі Poland prize” і тому рівненські підприємці зможуть виграти кошти на стартап. У матеріалі ЗМІ посилається на фейсбук політика.

Також моніторинг виявив джинсу Рівненської ОДА, очевидно є матеріалом пресслужби. Йдеться про візит голови ОДА Віталія Коваля  до Польщі та підписання плану співпраці між Рівненщиною та одним із польських воєводств. Описуючи домовленості, сайт у заголовку зазначає: “З Вармінсько-Мазурським воєводством співпрацюватиме Рівненщина”. У читача може скластися враження, що співпраця – заслуга нинішньої влади. Проте співпраця між Рівненською областю та Вармінсько-Мазурським воєводством триває з 90-х років. Кожен новий голова ОДА та облради їздить з візитами до воєводства та підписує документи про співпрацю. Так само польські представники приїздять на Рівненщину. Наприклад, у 2018 році такий же план заходів підписував тодішній голова ОДА Олексій Муляренко.

У виданні “Вісті Рівненщини” опублікувало джинсу, яка нагадує передрукований прес-реліз Дубенської РДА про зустріч посадовців органу зі спортсменами. Заголовок одразу констатує: “До Дубенської РДА завітали спортсмени-чемпіони”. Далі у тексті наголошується, що “зустріч розпочалася із вітання та вручення подарунків чемпіонам від колективу Дубенської райдержадміністрації”, та подається коментар голови РДА.

Іміджевий матеріал про діяльність Здолбунівської міської ради виявлено на сайті “Вісті Рівненщини”. Як привід використали інформацію про виділення коштів на будівництво спорткомплексу. Жирним у тексті виділено ж такі слова: “Адже метою роботи міського голови та більшості нинішнього депутатського складу є не створення “довгобудів” на території нашої громади, а розбудова та оновлення об’єктів задля задоволення потреб дітей та дорослих, які тут живуть”.

Комерційна джинса і джинса атомок

 Останні моніторинги фіксують значну кількість немаркованих рекламних матеріалів Рівненської АЕС у медіапросторі області. Це пов’язано, зокрема з тим, що електростанція уклала договори з деякими ЗМІ на розміщення інформації про неї. Наприклад, з сайтом “ЧаРівне”, газетою “Вісті Рівненщини”, з “Радіо Трек” і нещодавно з Телерадіокомпанією “Ритм” (канал ITV). Попередніми моніторингами зафіксовано, що матеріали про РАЕС публікують без позначок “реклама” на цих і на деяких інших сайтах. Моніторингом за 20-24 вересня виявлено 9 таких матеріалів. Наприклад, у статтях на сайтах “Рівне вечірнє” і “Вісті Рівненщини” повідомили про те, що “атомники вже ввосьме відремонтують авто для військовиків”. А “ЧаРівне” і “Вісті Рівненщини” повідомили, що РАЕС “пройшла партнерську перевірку ВАО АЕС”.

Подібний іміджевий матеріал Хмельницької АЕС про те, що гендиректор атомки Андрій Козюра привітав жителів Нетішина з днем міста розмістили на сайті “Радіо Трек”.

Моніторингом виявлено 20 публікацій, які рекламували товари і послуги і 8, які є рекламою різних заходів дозвілля. Серед ймовірних замовників: Єгор Шатайло, проект “Спорт для всіх Рівненщини”, магазин “Агромат”, заклад “Monopizza”, OLX, Stand Up Battle Club, Калуш і Скофка, заклад “БарМаки”,  Дубенська РДА з рекламуванням послуг “Укрпошти”, “Ельдорадо”, “Інтеркас”, кінно-спортивний клуб “Сокіл”, проект “Пузата мама”, Рівнегаз, ТОВ “Сталь-М”, агентство “Red PR”, Visa, VOKI Games.

Інші маніпуляції

Моніторинг виявив чотири матеріали, в яких журналісти опублікували лише частину інформації – тобто напівправду. Наприклад, сайт “Rivne Online” маніпулює у новині із заголовком “На Рівненщині два села закрили на карантин через сказ”. Проте карантинні обмеження, які наклали на населені пункти, – це не “закриття сіл”, тобто у населені пункти можна вільно в’їхати і виїхати. Однак після прочитання такого заголовку, у читача може ж скластися враження, що села “закрили”, як це, наприклад, робили на початку карантинних обмежень, пов’язаних із коронавірусом.

Голова Рівненської ОДА Віталій Коваль повідомив у фейсбуці про проведення онлайн аукціонів на користування бурштиновими ділянками, в результаті яких вдалося залучити 12 мільйонів до бюджету. “Закон про бурштин, ініційований Президентом України Володимиром Зеленським, дозволяє добувати сонячний камінь легально. Саме тому в області пройшло вже 38 «бурштинових» аукціонів за два останніх роки”, – пише голова ОДА. І маніпулює, адже у читача, який не обізнаний у темі, може скластися враження, що до прийняття цього закону бурштин законно видобувати було неможливо. Але це не так. Закон лише змінив порядок отримання спецдозволів, фактично, значно спростив можливість видобувати бурштин. Втім і до цього видобували каміння законно деякі підприємства, зокрема і два державні: “Бурштин України” і “Укрбурштин”.

Аналогічну маніпуляцію виявлено на сайті “Вісті Рівненщини”.

Виявлено 4 маніпуляції з судженнями журналістів. Наприклад, сайт “Рівненські новини” у заголовку “Хороший день”: нацист Стерненко порадів розстрілу студентів у Пермському університеті” вжив слово “нацист”, яке є судженням.

Крім того, моніторинг виявив три маніпуляції у заголовках, які не відповідають змісту публікації. Наприклад, “Радіо Трек” до статті, яка є передруком РБК додав заголовок “Відомий інфекціоніст спрогнозував завершення пандемії COVID-19 і назвав дату”. Уже в ліді попереджають, що заголовок не зовсім точний: “Він попередив, що можуть бути “сюрпризи”. А в прямій мові радника Президента США з медичних питань Ентоні Фаучі читаємо про його сподівання – аж ніяк не про прогнози: “Я думаю, ми всі повинні бути дуже чесними, відкритими й скромними. Ми не знаємо. Цей вірус багато разів обманював нас різними хвилями по всьому світу в цілому і в кожній окремій країні, включаючи США і Великобританію. Я сподіваюся, це відбудеться навесні наступного року”.

Також виявлено дві маніпуляції з перебільшенням реальних даних, одну маніпуляцію з емоційними оцінками і одну маніпуляцію у бекграунді матеріалу. Наприклад, явне перебільшення містить заголовок “Рівне сьогодні знову без води” сайту “RivneOnline”. У новині ж йдеться про те, що буде відсутнє водопостачання на двох вулицях у зв’язку з аварійною ситуацією. Нардеп Дмитро Соломчук у своєму фейсбуці перебільшував: “У Рівному більше тисячі дітей виселили з музичної школи “на час реконструкції” у розвалене приміщення”. Виселили на навчання у згадане депутатом приміщення 400 школярів, про це ж у коментарі обранцю зазначила заступниця міського голови.

Дослідження охоплює:

 Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Анна Калаур,

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області,

проект “Infocrime”