Публікація

“Переворот” біля Рівненської ОДА, день народження Коваля, джинса Муляренка: як маніпулювали ЗМІ минулого тижня

19:15, 05 Серпня

зображення публікації

За період 26 – 30 липня аналітики Infocrime виявили 54 маніпуляції, що становили 4%  від проаналізованого контенту ЗМІ та стрічок у фейсбуці політиків. Третій тиждень поспіль спостерігається зменшення кількості маніпуляцій. Крім того, моніторингом не виявлено фейків. Вкотре найпоширенішою маніпуляцією була джинса – зафіксовано 28 випадків, серед яких 19 публікацій з ознаками політичної джинси.

За період 26 – 30  липня аналітики Infocrime проаналізували 10 онлайн-ЗМІ; 8 сторінок у Facebook, новинні випуски 3 телеканалів.  Разом це – 1484 матеріали. На сайтах – 1395, повідомлень у Fb – 77, сюжетів – 12.

Детальніше ознайомитись з методологією можна за посиланням.

Минулий моніторинг виявив матеріал сайту “Rivne Online”, у якому містилася неправдива інформація про завершення службового розслідування відносно головного лікаря Діагностичного центру Романа Шустика. Публікуючи ці дані, ЗМІ посилався на розпорядження голови Рівненської обласної ради, яким скасували два пункти попереднього розпорядження – щодо відсторонення Шустика від роботи та щодо покладення обов’язків головного лікаря центру на його заступника. Однак про завершення розслідування у документі не йшлося. Після публікації цього матеріалу, того ж дня, 23 липня “Rivne Online” опублікував матеріал на цю тему в якому подав правдиву інформацію про те, що розслідування триває, але при цьому у попередній публікації інформацію не виправили, тому вона була зарахована до фейків, виявлених проектом Infocrime.

Після виходу моніторингу, головна редакторка “Rivne Online” Вікторія Мамотюк прокоментувала цей інцидент, повідомивши, що сайт не мав за мету ввести читачів в оману, а допустився помилки: “Фейк – це фальшиве, підроблене, те що видають за достовірне з ціллю ввести в оману. Саме таке визначення цього слова. Що таке фальшиве? Це щось зроблене як оригінал, але не справжнє. Фальсифікація, створення фальшивого – це цілеспрямована і продумана дія. Так само, як і фейк. Як відрізнити звичайну людську помилку від фейку? Вказати людині на те, що її продукт сфальсифікований, якщо і після цього вона його видаватиме за оригінал – це підтверджує цілеспрямовану дію. Ми всі люди, ми можемо помилятися, ми можемо перепрацьовувати. Але звинувачувати в цілеспрямованому обмані читачів – це щонайменше образливо”.

За словами Вікторії Мамотюк, сайт виправив помилку, після того як прочитав “звинувачення” (тобто моніторинг Infocrime).

Юрист Інституту масової інформації Роман Головенко розповідає, що в українському законодавстві немає поняття “фейк” і цей термін можна трактувати по різному. По суті, фейком є будь-яка інформація, що не відповідає дійсності. При цьому, аудиторія яка бачить таку інформацію, може не розуміти мотиви автора чи їх відсутність. Тобто складно розпізнати чи спеціально ЗМІ розмістив неправду чи просто помилився. Фейки розміщують навіть відомі світові ЗМІ. Наприклад “The New York Times” має спеціальну рубрику з публікаціями, які були виправлені і закликає читачів повідомляти про помилки. Водночас мета проекту Infocrime – повідомляти про маніпуляції і фейки виключно у моніторингах.

Джинса Коваля, Муляренка, Демчука, Рівненської АЕС і інших

Моніторингом виявлено 28 публікацій з ознаками джинси, серед яких 19  матеріалів  становила політична джинса.

Джинсу Рівненської ОДА, в якій вихваляється ініціатива президента, виявлено на сайті “Радіо трек”. “Завдяки Зеленському діти з Рівненщини перед 1 вересня отримають гроші” – повідомляють у заголовку.  У  статті присутній коментар заступника голови ОДА Сергія Подоліна у якому виділення коштів з бюджету подається так, наче, президент з власної кишені фінансує придбання речей до школи дітям. “Для реалізації цієї ініціативи президент закумулював близько 300 млн гривень, які спрямують майже на 150 тисяч дітей”, – цитують Подоліна.

Джинсу голови ОДА Віталія Коваля виявлено у сюжеті сайту “Сфера”. ЗМІ в кінці новинного випуску повідомляє про його день народження, вітає, всіляко описує його заслуги і згадує про “Велике будівництво”: “За його керівництва на Рівненщині у 2020 році відремонтували рекордний кілометраж доріг”, “На сьогодні в регіоні вже функціонує декілька спорткомплексів, які були збудовані в рамках президентської програми “Велике будівництво”, “Не оминає увагою голова ОДА і питання медицини і освіти”. Подібний іміджевий матеріал про голову ОДА Віталія Коваля, приурочений до його дня народження виявлено і на сайті “ВСЕ”. А “Рівне вечірнє” розмістило новину про день народження Віталія Коваля з відео його ютуб-каналу, в якому рівняни вітають чиновника з ювілеєм.

Вкотре виявлено джинсу “Великого будівництва” та інших ініціатив президента. Наприклад, сайт “ВСЕ” розмістив матеріал, в якому заступник голови Офісу Президента Кирило Тимошенко хвалить “Велике будівництво”, “Здорову країну” “Велику реставрацію”. “Кожен регіон, кожна область здає великі значущі об’єкти до 30-річчя Незалежності. І восени у нас, можна сказати, почнеться сезон здачі об’єктів – шкіл, садочків, лікарень і так далі, і всі побачать, як розвиваються регіони”, – розповів Тимошенко.

“Рівне медіа” розмістив матеріал з запитанням у заголовку “Відомо, скільки може коштувати проїзд платною трасою Київ-Рівне?”, а в матеріалі розвінчують цю інформацію,що водіям доведеться платити за проїзд трасою. “І вкотре нагадую, адже наша позиція тут незмінна – дороги «Великого будівництва» ніколи не будуть платними”, – підкреслив міністр інфраструктури Олександр Кубраков.

Джинсу екс-голови Рівненської ОДА, бізнесмена Олексія Муляренка виявлено на сайті “Рівненські новини”. Матеріал про продовження будівництва спортивного комплексу на Макарова у Рівному на сайті зводиться до нагадування, що ініціатором цього проекту був саме Муляренко. Це нагадування у тексті виділене і містить посилання на публікацію про початок будівництва. “Це, дійсно один з «магнітів», який буде приваблювати спортивну і креативну індустрію усієї України і не лише”, – стверджують у статті.

Крім того, джинсу Олексія Муляренка виявлено на сайті “Рівне вечірнє” у публікації з заголовком “Ексголова ОДА привітав генерала, який став командувачем об’єднаних сил”.

На сайтах “Рівне вечірнє” та “Інформаційний потік” виявлено джинсу екс-очільника Рівненського управління ДСНС, депутата Рівненської районної ради від партії “Слуга народу” Віктора Бабака. У матеріалах, які побудовані на його відеозверненні у фейсбуці, подані зауваження політика до міської влади щодо руху вантажівок на двох вулицях Рівного, висвітлена лише його позиція стосовно проблеми. Крім того, “Рівне вечірнє” опублікувало його вимоги до влади.

Джинсу Рівненської АЕС виявлено на сайті “Рівненські новини” у матеріалі про те як працівники атомної станції вітали свого колегу. “Колектив рівненських атомників з Рівненської АЕС – це команда професіоналів, яка постійно поповнюється молодими спеціалістами, а досвідчені працівники обмінюються з ними своїм досвідом”, – йдеться у ліді. Також у статті розмістили сюжет каналу Рівненської АЕС про цю подію.

Джинсу президента ГО «Союз перевізників України», політика Валентина Демчука виявлено на сайтах “Радіо Трек” та “Рівне медіа”. Обидва матеріали – про круглий стіл під час якого обговорювали проблеми перевізників. У обох статтях присутні коментарі Валентина Демчука, джинсу якого вже неодноразово виявляв моніторинг.

Крім того, моніторингом виявлено 9 випадків комерційної джинси, а також 4 випадки немаркованої реклами в рубриці “Промо” на сайті “СарниNews.City”.

Антитерористичні навчання, “унікальні” спеціальності, ДТП, в якій журналісти встановили винних і інші випадки маніпуляцій

Моніторингом виявлено 10 повідомлень в яких судження авторів подавали як факт. Наприклад, у матеріалі з заголовком “Чергова СКОТИНЯКА виграла “чесний тендер” у м. Рівне й не може довести до пуття Майдан Незалежності? (ФОТО)” на сайті “Радіо Трек” вдаються до висновків і оцінок: “Серед чудових реформ, якими ощасливили Україну, чи не з найбільшою помпою запускали систему тендерів, яка дозволяє тепер чесно вигравати “відкриті конкурси”, заявляючи найнижчу ціну, а потім роками не виконувати того, що б мало бути зроблене за отримані гроші”; “Тут переможець чесного тендеру чомусь не може завершити роботи. Певно, вимагає тепер ще чеснішої “добавки” грошей – поза конкурсом, чи як?” При цьому, у коментарі міського голови про цьому проблему немає достатніх підстав, аби висловлювати такі припущення.

У матеріалі сайту “Рівненські новини” написаному за мотивами сюжету каналу “Рівне 1” міститься багато кількість оцінок та суджень, які не є цитатами та фактами, зокрема: “місцеві правоохоронці роблять усе, аби “зам’яти” дану справу”; “якби “мажор” їхав у той момент саме з такою швидкістю, то самі розумієте, що ймовірність смертельного наслідку була б дуже мізерною, практично неможливою”; “Тож, наразі вже очевидно, що винною у цій ДТП зроблять саме загиблу велосипедистку, адже і сама вона, і її рідні, які вимагають справедливості у цій справі, звичайні березнівчани – без впливових зв’язків та великих грошей”.

Моніторингом виявлено 5 заголовків які не відповідають змісту матеріалів. Три з них – авторства “Радіо Трек”. Так сайт 29 липня опублікував три статті з навами: “Речник голови РОДА залучив майстрів для підготовки «теракту» в облдержадміністрації”, “З Рівненської ОДА вивели терориста, спецоперація триває”, “Відчуття, що переворот”: у Рівному СБУ оточила приміщення облдержадміністрації та ЦНАПу”. Все це – матеріали про антитерористичні навчання, заголовки яких могли б налякати читачів, які не вникали в суть публікацій.

Моніторинг виявив 3 матеріали в яких подається лише частина інформації (напівправда) замість повної картини. Наприклад, голова ОДА Віталій Коваль у своєму фейсбуці повідомив, що у Вищому професійному училищі №1 м.Рівне відкриють навчально-практичний центр, де готуватимуть спеціалістів за такими спеціальностями: покрівельник будівельний, монтажник систем вентиляції та кондиціонування, ремонтник висотних частин будинків, реставратор декоративних штукатурок, вишкомонтажник тощо. “Ніде в Україні не готують таких спеціалістів”, – стверджує Коваль і маніпулює, адже за такими спеціальностями готують і в інших закладах в інших регіонах. Наприклад, покрівельників – у Кам’янському профліцеї, монтажників систем вентиляції та кондиціонування – готують у Чернігівському ліцеї ще з 2019 року.

Також моніторингом виявлено 2 матеріали, які містять перебільшення реальних даних, одну публікацію з маніпуляцією – емоційна оцінка і один матеріал з маніпуляцією у бекграунді.

Дослідження охоплює:

Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Анна Калаур,

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області,

проект “Infocrime”