Публікація

Фейк про завершення розслідування щодо Шустика, джинса Хотенко і маніпуляція про Генпрокуратуру і “Рівнеазот”: дайджест проекту Infocrime

17:16, 29 Липня

зображення публікації

За період 19-23 липня аналітики Infocrime виявили 63 маніпуляції та один фейк – це 4% від проаналізованого контенту ЗМІ та стрічок у фейсбуці політиків. Найпоширенішою маніпуляцією була джинса, виявлена у 60% матеріалів з маніпуляціями. Усього зафіксовано 29 випадків політичної джинси та 9 випадків комерційної джинси.

За період 19 – 23 липня аналітики Infocrime проаналізували 10 онлайн-ЗМІ; 8 сторінок у Facebook, новинні випуски 3 телеканалів.  Разом це – 1595 матеріалів. На сайтах – 1521, повідомлень у Fb – 55, сюжетів -19.

Детальніше ознайомитись з методологією можна за посиланням.

Фейк про Шустика

На сайті “Rivne Online” опублікували матеріал, у якому міститься неправдива інформація. У ліді повідомляють: “На сайті Рівненської обласної ради, 20 липня з’явилося розпорядження голови облради Сергія Кондрачука щодо закінчення службового розслідування відносно головного лікаря Рівненського діагностичного центру Романа Шустика, який 21 липня вже приступив до виконання своїх обов’язків”.

Неправдивою є інформація про завершення службового розслідування, адже відповідно до розпорядження голови облради від 20 липня, на яке посилається ЗМІ,  визнано такими, що втратили чинність два пункти попереднього розпорядження голови обласної ради, а саме – щодо відсторонення Шустика від роботи та щодо покладення обов’язків головного лікаря центру на його заступника. Таким чином у документі, про який пише редакція, не йдеться про припинення роботи комісії з проведення службового розслідування.

Джинса Великого будівництва, Хотенко, Порошенка і інших

Найбільше зафіксовано джинси – про “Велике будівництво”. Всього виявлено 11 таких матеріалів. Наприклад, на сайтах “ВСЕ” та “Інфопотік” вийшла новина з заголовком “Велике будівництво” створило понад 200 тисяч робочих місць у період коронакризи”. ЗМІ, з посиланням на фейсбук заступниці керівника Офісу Президента з питань економіки Юлії Свириденко, вихваляють Велике будівництво: “Програма Президента Володимира Зеленського «Велике будівництво» стала однією з головних державних програм підтримки”.

У заголовку іншого матеріалу “ВСЕ” повідомляють “Кожен з 741 об’єкта «Великого будівництва» у 2021 році буде завершений вчасно”. У ще одному матеріалі “ВСЕ” стверджують, що у Дубровиці відкрили сучасний спортивно-оздоровчий комплекс в рамках “Великого будівництва”, цитують голову Рівненської ОДА Віталія Коваля, який вихваляє ще одну президентську програму: “Наше завдання: будувати здорову країну. Саме “Здорова країна” – нова програма Президента Володимира Зеленського, яка включає розвиток масового спорту і фізкультуру”.

Майже такий самий матеріал про Дубровицький спорткомплекс опублікувало “Радіо Трек”, дещо інша новина про цю ж подію зі згадкою Великого будівництва вийшла на сайті “Чарівне”. А на телеканалі “Сфера” вийшов сюжет про відкриття цього комплексу, у якому також хвалять Велике будівництво. “Відкрили комплекс спортивний в місті Дубровиця, який збудований в рамках програми президента України Володимира Зеленського “Велике будівництво. Це продовження нашої динаміки оздоровлення нації”, – коментує голова ОДА Віталій Коваль у сюжеті.

Крім того, на сайті “ВСЕ” виявлено 3 публікації з ознаками джинси Рівненської ОДА та її очільника Віталія Коваля. Наприклад, сайт випустив матеріал, у ліді якого повідомляється: “Віталій Коваль взяв участь у всеукраїнській церемонії “Свято Олімпійського прапора”. У публікації згадується й Велике будівництво: “Сподіваюся, що з розвитком спортивної інфраструктури, над чим працюємо в рамках президентської програми “Велике будівництво” і в синергії з обласною радою та  органами місцевого самоврядування, на Рівненщині з’явиться новий олімпійський чемпіон”, – цитують Віталія Коваля.

На сайтах “Рівне вечірнє” і “Чарівне” вийшли ідентичні матеріали, в яких повідомляється: “В рамках програми Президента Володимира Зеленського «Велике будівництво» в області не тільки оновлюють приміщення лікарень, але й закуповують дороговартісне обладнання”.

Виявлено 5 випадків джинси депутатки Рівненської міської ради від “Слуги народу” Олени Хотенко на сайті “Rivne Online”, який, як ми вже повідомляли у попередніх моніторингах, пов’язаний з нею. Так на “Rivne Online” спочатку анонсували випуск авторського проекту “Академія онлайн з Оленою Хотенко”, а потім опублікували детальніший матеріал про цю програму. Крім того, у ЗМІ з’явилася джинса про шаховий турнір, який організовувала, зокрема, Олена Хотенко. “Я своїми життєвими принципами завжди підтримую молодь, особливо їхній інтелектуальний розвиток, тому ми взяли участь, як організатори та партнери цього унікального турніру”, – цитують Хотенко у матеріалі.

На сайті “Рівне медіа” моніторингом вкотре виявлено джинсу політиків партії “Рівне разом”. Наприклад, у матеріалі про залучення інвестицій для переробки сміття повідомляється: “за ініціативи секретаря Рівнеради Віктора Шакирзяна для розгляду пропозицій інвесторів сьогодні на сесії утворили спеціальну комісію”. Сайт інформує, що комісію очолила депутатка від партії “Рівне разом” Катерина Марчук. “Депутатська комісія робитиме усе, аби місто таки отримало сміттєпереробний завод і ми закрили питання із утилізацією відходів», – цитують Віктора Шакирзяна. У іншому матеріалі “Рівне медіа” йдеться про утворення тимчасової контрольної комісії з вивчення безпеки та потреби розміщення дитячих і спортивних майданчиків на території громади, яку також очолила депутатка від “Рівне разом” Катерина Марчук.

Джинсу Петра Порошенка виявлено на сайтах “Рівненські новини” та “Рівне вечірнє”. У матеріалах повідомляється про те, що Порошенко побував на Донбасі і передав перший комплект оптичної розвідки для 72-ої окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців. “За останні два місяці я вже третій раз на фронті. До цього дві поїздки були присвячені 10-й ОГШБр, в Торецьку, і в Зайцевому, і в Шумах, і в Нью-Йорку. Ми разом з волонтерами зібрали кошти для встановлення унікальної технології пункту дальнього спостереження”, – цитують Петра Порошенка обидва сайти.

Політична джинса партії “За майбутнє” та нардепа Віктора М’ялика виявлена у сюжеті телеканалу “Рівне 1” про святкування у селі Дюксин. У сюжеті постійно наголошується на тому, що Віктор М’ялик – меценат, як і партія, а також висловлюються подяки меценатам. Крім того, гості свята одягнені в одяг з емблемами партії “За майбутнє”.

На сайті “ВСЕ” вкотре зафіксовано джинсу депутата міської ради від “Слуги народу” Юрія Чаборая. У ліді публікації повідомляють: “Відомий бізнесмен, власник ТМ «ІНТЕР-БЕТОН» та великий друг рівненського спорту Юрій Миколайович Чаборай вітає тренерів з професійним святом!” і подається посилання на допис у фейсбуці політика.

Також моніторингом зафіксовано 9 випадків комерційної джинси та два випадки неналежного маркування реклами у рубриці “Промо” на сайті “Сарни City”.

Маніпуляції-перебільшення, судження замість фактів, заголовки, що не відповідають змісту і інше

Виявлено 5 заголовків, коли назва взагалі не відповідає змісту тексту. Наприклад, сайт “Рівненські новини” у заголовку повідомив: “У Рівненському міському суді під час конвоювання затриманої особи виникли заворушення”. Насправді ж це публікація про те як судова охорона відпрацювала тактику дій під час нештатних ситуацій.

Сайт “RivneOnline” опублікував заголовок “Аварію на “РівнеАЗОТ” тепер буде розслідувати Генпрокурора”, який не відповідає змісту. Адже у повідомленні лише коротко зазначено, що міська рада звернулася до Генпрокуратури з проханням провести на підприємстві позапланові перевірки, а винних притягнути до кримінальної відповідальності. Відтак про розслідування говорити зарано.

Моніторингом виявлено 5 випадків маніпуляції, коли інформацію подавали з перебільшенням реальних даних.

У заголовку “RivneOnline” “На Рівненщині тимчасово припинять газопостачання” виявлено перебільшення, адже насправді йдеться про тимчасове припинення постачання газу у 12 селах Здолбунівського району, через ремонтні роботи.

Зафіксовано 5 випадків маніпуляцій, коли судження журналістів подавали як факти. Наприклад, у матеріалі “Радіо Трек” про День Свободи у Британії, розповідають, що там фіксують велику кількість інфікованих коронавірусом, але в цей день люди відпочивали без масок. Автори порівнюють ситуацію в Британії з Україною, де досі діє карантин, але нових захворювань не так багато. При цьому автори маніпулятивно не вказують, що у Британії скасування обмежень пов’язані з рівнем вакцинації населення, який значно вищий, ніж в Україні. Співставивши ці ситуації, автор висловлює свою думку: “Якщо бути чесними, то всі ці карантинні вимоги треба просто – скасувати”, “Нині ж, коли захворюваність стала практично непомітною, варто дати людям святий спокій, перестати вимагати від них носіння масок та дотримання інших – очевидно абсурдних – обмежень”, тощо.

Моніторингом зафіксовано 4 випадки такої маніпуляції як емоційні оцінки в тексті, які не є цитатою. Наприклад, емоційну оцінку виявлено у заголовку “Радіо Трек” “У США високо злетіли два мільярдери, а в Україні – ціни на комуналку”. У статті йдеться про комунальні послуги в Україні і їхнє здорожчання, а у заголовку безпідставно згадано мільярдерів з США, аби створити контраст і викликати емоцію у читача.  Єдине пояснення про мільярдерів, які полетіли в космос, написане дрібним шрифтом під головним фото.

Також емоційну оцінку виявлено у заголовку “Радіо Трек” “Українців “косить” захворювання брудних рук: як вберегти дітей”. Через вжите слово “косить” у заголовку, у читачів може скластися враження, що йдеться про масову захворюваність. Однак у статті повідомляється про покращення ситуації: “За перші 5 місяців цього року по країні зареєстрували 1574 випадки лямбліозу. Торік за цей же період таких випадків було 2195, тобто, ситуація покращилася майже на 30%”.

Також емоційну оцінку, яка перебільшує реальні дані, виявлено у заголовку “Радіо Трек” “Наче зняли скальп: Дівчина отримала важкі хімічні опіки від горе-перукарки в Сарнах (ФОТО 18+)”. Інформація містить перебільшення у заголовку “наче зняли скальп” і “важкі хімічні опіки”, адже насправді в статті йдеться про опік 3-го ступеня, який за жодною з медичних класифікацій не вважається важким та не може нести серйозної загрози життю та здоров‘ю.

Два матеріали авторства “Радіо Трек” містять маніпуляцію – подача частини інформації (напівправди). Так сайт, з посиланням на соцмережі, повідомив: ”Водія маршрутки побили в Рівному прямо посеред дороги”. На підтвердження цих слів опублікували лише відео з соцмереж на якому не зафіксовано ніякого побиття. Така подача інформації, без коментарів поліції чи очевидців, є неповною.

Виявлено по одному випадку таких маніпуляцій як “Бекграунд в матеріалах містить маніпуляцію, не відповідає суті новини” та “Меми” для позначення явищ”.

 

Дослідження охоплює:

Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії

Анна Калаур

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області,

проект “Infocrime”