Публікація

Про українську вишиту сорочку «не в гріх, а у втіху» рівненська дизайнерка Анна Павлюк

10:08, 08 Жовтня

зображення публікації

Хто вона – українська жінка? У що вона вбрана? Якій їй кольори до лиця? Вона служить моді чи сама її створює? Про культуру української моди, чому вишиту сорочку носити в будень «це не в гріх, а у втіху», і чому варто на основі старовинного автентичного одягу створювати новий стилізований – у інтерв’ю з рівнянкою, українською дизайнеркою, а нині менторкою практичного курсу з в рамках проекту «Ладомирія: відкритий простір» Анною Павлюк (Міскевич).

У рамках проекту «Ладомирія – відкритий простір» за фінансуванням УКФ, дизайнерка Анна Павлюк (Міскевич) стала ментором для 13 учасників курсу та одним із фахівців по роботі над онлайн-резиденцією «Ладомирія». Всі питання, що стосувалися стилізації українського етно костюму на практичному курсі, пропрацювання ідей учасників, промальовка ескізів, підбір матеріалів для створення нових дизайнерських виробів у стилі етно, опрацювання лекал для онлайн платформи – стали її творчими завданнями впродовж проекту.

Читайте також: 

«Ладомирія.Онлайн-резиденція» закликає рівнян позаглядати у бабусині шафи та скрині

Автентика душі

Мені подобається на основі автентичного українського одягу створювати сучасний. Дуже традиційні деталі у вбранні – це добре, це круто, це важливо, але напевно, це вже музейний варіант. Хочеться в українському одязі втілювати і минуле, і майбутнє разом. Воно має виражатися в теперешньому, нести сакральний зміст.

Етно на новий лад

Яким бачить старовинне етновбрання на сучасний лад, рівнянка показала на широкий загал весною 2019. Завдяки очільнику «Центру дослідження та відновлення Волині» Володимиру Дзьобаку та директору компанії «ARTmodels» Оксані Ігас під час «FASHION TIME» у Рівному було презентовано 23 моделі українського етноодягу. 10 костюмів, представлених тоді на подіумі, були автентичними.

Старовинні вбрання шукали та збирали в приватних та музейних колекціях колишньої Великої Волині (Тернопільська, Львівська, Волинська, Рівненська, Житомирська області). Фартухи, спідниці, камізельки, хустки кінця XIX – початку XX століття, які ще дихали минулим, лягли в основу для пошиття нової колекції. Тож, 13 ексклюзивних сучасних костюмів були створені мною на їхній базі. Українське етно – це модно.

Читайте також:

Про шиття як стиль життя. Рівненська дизайнерка замість етноодягу виготовляє маски

Нотки «еко» в етно

Чому так важливо заглядати в бабусину скриню чи мамину шафу? Там ви можете знайти скарби, про які навіть не здогадувалися. Сорочка чи сукня, вишита руками вашої близької людини, по-перше має хорошу енергетику, а по-друге, це еко-френдлі використання речей. Носимо бабусині етно-речі, тішимося своїм відображенням в дзеркалі і рятуємо планету від перевантаження.

Сильна й незалежна?

Життя української жінки нині дуже змінилося. Вона носить не лише коралі, дукати  та намиста. На її плечах – обов’язки і потреби. Сучасне сьогодення вимагає від жінки стійкості та залізних нервів у красивому вбранні. Етномода повертає нас до тієї матері-України. В давнину, як і сьогодні, жінки одягали найрізноманітніші прикраси. Тільки ж у давні часи їм надавалося значення оберегу. Наприклад, намисто захищало від поганих очей, а також берегло жіночу вроду.

Вишиванку одягати у поєднанні… з хорошим настроєм

Вишиту сорочку не потрібно соромитися носити на щодень. У нас побутує стеретип: мовляв, вишиванку одягати потрібно лише у свято. Так, дійсно, здавна в Україні існувало обрядове вбрання, але нині, в сучасному світі, вишиванку можна одягати, не зважаючи на день тижня. Потрібно популяризувати своє, рідне, і не соромитися цього. Вишита сорочка чудово поєднується як з джинсовою спідницею чи строгим діловим костюмом. Важливе уточнення: обирати вишиванку потрібно з гарним настроєм, адже від цього багато що залежить.

Культурна дипломатія за допомогою вишиваних сорочок

«Насправді дуже важлива самоідентифікація за кордоном. Розуміння того, що ти українець. Переконана, що вишиванка в такому випадку працює як дипломат. Вишита сорочка відповідає на питання: «Хто ти?», «Ким себе вважаєш?», «Якій землі належить твоє серце…?». Та варто переграти, краще вже недо-… І головне: з вишиванки не зробити вишивату.

Записала Анастасія Боднарська

Хто така Анна Павлюк?

23-річна рівнянка Анна Павлюк (Міскевич) двічі стала переможницею конкурсу серед молодих дизайнерів «1 Look» від компанії «ARTmodels». Вперше, у 2017 році, дівчина представляла лляну сукню-трансформер салатового кольору в етностилі з вишивкою. Вона не лише здобула перше місце, а й отримала сертифікат на навчання в Академії моди та дизайну Андре Тана. Вже у 2018 році дівчина відшила іменну дебютну колекцію «Тропічний політ». Жіночі сукні та костюми з льону були презентовані на тому ж подіумі рівненських днів моди. Вдруге переможним став 2019 рік. Сучасний погляд на автентичний костюм у стилі етно журі оцінили таким, що достойний золотої нагороди. Дівчина випробовувала свої сили і у Міжнародному конкурсі молодих модельєрів-дизайнерів «Печерські каштани». За представлену еко-сукню рівнянка отримала диплом про участь. «Стиліст» – такий фах здобула рівнянка у Академії моди та дизайну Андре Тана. Нині Анна працює у молодіжній компанії «Staff», що займається виготовлення сучасного одягу та долучилася до проекту «Ладомирія. Відкритий простір».