Публікація

Хто найбільше джинсував у Рівному: перевірка за початок вересня

17:38, 05 Жовтня

зображення публікації

155 матеріалів з ознаками замовності виявлено у 10 найпопулярніших ЗМІ Рівного за період 1-14 вересня. Серед цих матеріалів переважала комерційна джинса – всього  було 85 таких публікацій. Також виявлено 54 випадки матеріалів з ознаками політичної джинси, 11 – на тему атомної енергетики, 4 – на тему освіти і 1 публікацію з ознаками замовності на суспільну тематику. Найбільше виявлено прихованої реклами Великого будівництва, Рівненської ОДА, Рівненської АЕС, Віктора Шакирзяна, Рівненської міської ради та ТОВ “Рівнегаз збут”.

Найбільше, 8% від усіх публікацій з ознаками джинси, рекламують “Велике будівництво” і президента України Володимира Зеленського. У всіх цих матеріалах програму називають президентською і висвітлюють лише позитивно. Аналогічно велику кількість джинси “Великого будівництва” фіксують моніторинги ІМІ по всій країні.

Наприклад, “Сім днів” повідомляє, що у Рівному цьогоріч будували п’ять об’єктів у рамках “президентської програми “Велике будівництво”. Розповідь доповнюють коментарем заступника голови ОДА Ігоря Тимошенка, в якому він уже й не згадує назву програми: “Президентський проєкт якісно розбудовує освітню, спортивну, соціальну та дорожню мережу Рівненщини”.

У заголовку сайту “Інформаційний потік” повідомляється “Жобринський ліцей – нова сторінка Клеванської громади на Рівненщині”. У матеріалі йдеться про те, що навчальний заклад відкрили “завдяки програмі президента “Велике будівництво”, описується важливість цієї події. Крім того, у статті є посилання на нардепа від “Слуги народу” Олександра Салійчука, якій був на відкритті закладу з іншими представниками цієї партії.

На сайті “ЧаРівне” повідомили про будівництво дитсадка на вулиці Коновальця у Рівному в рамках Великого будівництва. У матеріалі зазначають: “Садочок на Коновальця один з найважливіших об’єктів програми Президента України Володимира Зеленського “Велике будівництво”. Крім опису робіт і їх вартості, матеріал містить відео і фото з логотипами програми. Майже ідентичний матеріал є також на сайті “Сам днів”.

Ще 7% матеріалів з ознаками замовності позитивно висвітлювали роботу Рівненської ОДА. Більшість із них – про співпрацю з інвесторами. До слова, 6 публікацій з прихованою рекламою ОДА також містили рекламу компанії «Морган Феніче», яка, протягом періоду, який потрапив до аналізу, запросила на зустріч з владою Рівного іноземну делегацію інвесторів, а також відкрила нове виробництво. “Іноземні інвестори прибули в Рівне на запрошення меблевої компанії (ВІДЕО)”, “На Рівненщину приїхали інвестори з п’яти країн”, – повідомляють у заголовках на сайті “ITV”. “За словами очільника Рівненщини, “Морган Феніче” – це історія успіху в області. Компанія працює тут вже 9 років – вона розвивається, інвестує та відкриває нові проєкти”, – повідомляється у статті.

Також на “Рівне 1” розмістили іміджевий матеріал ОДА про те як керівництво області разом з представниками швейцарського фінансового конгломерата Credit Suisse відвідало кілька підприємств області. “Рівненська ОДА продовжує системні кроки у напрямку залучення інвестицій”, – повідомляє Ігор Тимошенко у статті.

6% матеріалів з ознаками прихованої реклами повідомляли про роботу Рівненської АЕС. Це пов’язано, зокрема, й з тим, що атомна електростанція уклала договори з окремими ЗМІ, які тепер постійно публікують новини про підприємство – про це більш детально у іншому моніторингу Infocrime.

Через відсутність позначок “на правах реклами” безапеляційно позитивне висвітлення діяльності АЕС, і сумнівну суспільну значимість, окремі матеріали віднесені до джинси. Наприклад, у сюжеті “Рівне 1” повідомили про роботу партнерської перевірки. “Експерти підкреслили, як і в інших напрямках перевірки, так і в цьому експерти РАЕС продемонстрували професіоналізм”, – стверджує журналіст. На сайті “ЧаРівне”, який, власне уклав договір з АЕС, опублікували 8 з 10 таких матеріалів. Один з них, повідомляє про те, що директор станції привітав жителів Вараша з днем міста, інший запрошує до участі в фотоконкурсі від атомки.

4% від всіх публікацій, які містять ознаки джинси – про секретаря Рівненської міської ради Віктора Шакирзяна та 1 про представника створеної ним партії “Рівне разом”. Усі новини розміщені на двох сайтах: “Рівне медіа” та “ITV”, які пов’язані з кумом Шакризяна забудовником Романом Курисом. Наприклад, у новині про те, що “У Рівному активно працюють над кільцем на Макарова” авторства “Рівне медіа” розмістили фото секретаря Рівнеради Віктора Шакирзяна та його коментар про те, що він триматиме ситуацію під контролем. На “Рівне медіа” новину про те, що “Морган Феніче” запустило нове виробництво, присвятили тому, що на відкриття запросили Віктора Шакирзяна.”На відкриття нової лінії виробництва завітали іноземні партери з п’яти країн. На заході побував і секретар Рівнеради Віктор Шакирзян, який висловив підтримку бізнесу та надії на подальші інвестиційні проєкти”, – пишуть про цю ж подію на “ITV”.

3% публікацій з ознаками політичної джинси рекламували чиновників міської ради. А саме мера Рівного Олександра Третяка і Віктора Шакирзяна, які постійно разом щось відвідували. Відповідно в таких публікаціях приділяли увагу обом чиновникам. Наприклад, у новині про відкриття нового виробництва на “Морган Феніче” на сайті “Сім днів” у центрі подій вже не сам Віктор Шакирзян, а разом з Олександром Третяком. Телеканал  “ITV” навіть з’їздив з цією двійкою до Києва на молитовний сніданок. А “Рівненські новини” повідомили, що Шакирзян нагородив грамотами та подяками гонщиків, не забувши додати що зробив він це “за підписом міського голови Рівного Олександра Третяка”.

Ще 4% виявленої джинси – це матеріали про ТОВ “Рівнегаз збут”. Зокрема, у ЗМІ виявлено 6 матеріалів, які по суті, є рекламою тарифів підприємства, але чомусь розміщені без визначених законодавством позначок “реклама” або “на правах реклами”. Такі статті були на сайтах “Радіо Трек”, “Рівне вечірнє”, “Сім днів”.

Також виявлено випадки політичної джинси голови ОДА Віталія Коваля, народного депутата від “Слуги народу” Дмитра Соломчука, депутата міської ради Маріана Годи, депутатки міської ради від “Слуги народу” Олени Хотенко, Правого сектору, партії “Слуга народу”, партії “УДАР”, Фонду Ігоря Палиці та Сарненської РДА.

Матеріали з ознаками комерційної джинси, яких виявлено найбільше, за змістом можна поділити на публікації з рекламуванням товарів і послуг (61 матеріал), рекламуванням концертів, вистав і інших заходів дозвілля (17 випадків), а також іміджеві публікації про бізнес, його власників (7 випадків). Варто зазначити, що більшість таких публікації становили 1-2 випадки рекламування певного комерційного проекту, виняток становила реклама концерту гурту “Калуш” (8 новин)  і матеріали про захід, організований колективом Dance Way (4 новини).

Найбільше джинси виявлено на сайтах “ЧаРівне” – 26 матеріалів, або 17% від загальної кількості публікацій з ознаками замовності; “ОГО” – 25 матеріалів (16%); “Сім днів” – 22 публікації (14%); “Рівне медіа” – 19 матеріалів (12%); “Рівне 1” – 12 матеріалів (8%); “Рівне вечірнє” – 12 випадків (8%);  ITV – 12 випадків (8%); “Рівненські новини – 11 випадків (7%); “Радіо Трек” – 9 публікацій (6%); “Інфопотік” – 6 випадків (4%).

Варто виокремити ЗМІ у яких, у порівнянні з іншими, було найбільше саме політичної джинси. Так на сайтах двох приватних телеканалів – “ITV” і “Рівне 1” виявлено по 17% від усієї політичної джинси. При цьому матеріалів з ознаками політичної замовності було найменше на “ОГО”, яке є серед антилідерів за загальним показником, адже на сайті було чимало комерційної джинси.

Дослідження охоплює стрічки 10 найпопулярніших ЗМІ регіону, за даними “Similarweb” : «Радіо Трек», «Рівне Вечірнє», «Рівне Медіа», «ОГО», «Рівненські новини», «Інфопотік Рівне», «ЧаРівне» та сайти місцевих телеканалів: «Рівне 1», «Сфера-ТВ» та «ITV». Період аналізу – 1-14 вересня.

Зауважимо, що до моніторингової вибірки потрапляють ресурси, із якими у авторки дослідження не виникає конфлікту інтересів у межах виконання журналістських завдань. Таким чином, до моніторингу не потрапили сайти “Четвертої влади” та “Суспільне Рівне”  (прим. ІМІ).

 Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Анна Калаур,

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області,

проект “Infocrime”