Публікація

Джинса “слуг”, Хотенко, “УДАРу” і Соломчука: як маніпулювали рівненські ЗМІ минулого тижня

11:57, 25 Листопада

зображення публікації

Моніторинг Infocrime фіксує тенденцію до зменшення кількості маніпуляцій у медіапросторі Рівненщини. Так протягом листопада на сайтах, в сюжетах ЗМІ та в стрічках політиків у фейсбуці, які потрапили до моніторингу, було виявлено близько 3% маніпуляцій від усіх повідомлень. Для порівняння, ще у жовтні цей показник становив приблизно 5%. Найчастішою маніпуляцією залишається джинса. Загалом моніторинг за 15-19 листопада виявив 46 маніпуляцій, серед яких 34 мали ознаки джинси.

За період 15-19 листопада аналітики Infocrime проаналізували 10 онлайн ЗМІ, 8 сторінок у Facebook та вечірні випуски трьох телеканалів за 18 листопада. Разом це 1658  матеріалів. Новин на сайтах – 1555, повідомлень у FB – 81, сюжетів – 18. Виявлено 46 маніпуляцій. Фейків виявлено не було.

Джинса Хотенко, “УДАРу”, “слуг” і Великого будіництва

Моніторингом виявлено 34 публікації з ознаками джинси. На відміну від попередніх моніторингів, публікацій з ознаками політичної джинси було менше – усього 9 випадків. Переважали публікації з ознаками комерційної джинси – усього 17 випадків. Також виявлено 4 випадки джинси Рівненської АЕС,  2 публікації з ознаками прихованої реклами правоохоронних органів, одну джинсу клубу “Верес” і один іміджевий сюжет про призначення нового єпископа Рівненської єпархії РПЦ.

Виявлено дві публікації з ознаками прихованої реклами депутатки Рівненської міської ради від “Слуги народу” Олени Хотенко на сайті “RivneOnline”. Обидва матеріали спрямовані на донесення до аудиторії позиції депутатки, яка, між іншим, є власницею торгової марки “Рівне Онлайн”.

Перша публікація повідомляє, що депутати підтримали її проект рішення “Про приєднання міста Рівне до Європейської Хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад”. Текст хвалить Олену Хотенко: “Виступ у сесійній залі депутатки Рівнеради Олени Хотенко був дуже емоційний”, “Виступ Олени Хотенко депутати підтримали оплесками”. Противників рішення стаття критикує: “Лише один депутат проголосував “проти” – це Анатолій Чугуєвець. Таким вчинком, по суті він заперечує Конституцію і вважає, що людей можна ображати, негативно чи упереджено ставитися до них, або позбавляти їх певних прав на підставі наявності якоїсь із перерахованих вище ознак, якщо вони, на його думку, не відповідають власним стандартам правильного”.

Другий матеріал з ознаками прихованої реклами Олени Хотенко розповідає про те, що міська рада нарешті проголосувала за свій регламент. Проте Олена Хотенко єдина не голосувала. У тексті подаються лише її коментарі, де вона критикує документ та каже, що не голосувала, бо робоча група не врахувала пропозицію депутатів її фракції щодо повноважень депутатських груп, які, з її слів, повинні мати ті самі повноваження як і депутатські фракції. “Але робоча група не дослухалася до аргументів і не врахувала дану пропозицію”, – стверджує Хотенко. Коментарів інших сторін, які б прокоментували висловлені нею зауваження, немає. Також ім’я та прізвище депутатки виділено чорним шрифтом, щоб привернути увагу читача.

Моніторингом виявлено джинсу партії “УДАР” на сайті “ОГО”. У матеріалі висловлена думка партії про законопроект «Про місто Київ – столицю України», який, “піддає небезпеці місцеве самоврядування в Україні”.

“Понад 2 роки, як у ВР депутати провладної більшості зареєстрували законопроєкт про столицю 2143-3. Ще тоді його поспішний розгляд можна було трактувати не інакше, ніж протистояння голови Офісу президента з мером Києва Віталієм Кличком”, – стверджується у статті. Крім того, в матеріалі представлена виключно думка “УДАРу”.

Моніторинг виявив джинсу нардепа від “Слуги народу” Дмитра Соломчука на сайті “Рівненські новини” із заголовком “Народний депутат від Рівного Дмитро Соломчук розкритикував посла Малайзії в Україні”. Стаття є передруком посту Соломчука у фейсбуці, у якому він відповідає на лист посла Малайзії в Україні до аграрного комітету Верховної Ради. У листі посол начебто заявив, що Малайзія стурбована можливими скороченнями імпорту “пальми” Україною. Дмитра Соломчука, який є автором законопроекту стосовно заборони трансжирів у харчових продуктах, у статті представляють як того, хто “активно бореться з використанням пальмової олії в Україні”. У матеріалі Соломчук критикує лист і обіцяє надати Малайзії повний список народних депутатів, які не підтримають законопроєкт. “Потенційно значна частина з них зможе працювати на плантаціях у Малайзії і надалі підтримувати їх виробництво”, – видання цитує Соломчука. Загалом публікація має іміджевий характер і доносить до аудиторії виключно думку Соломчука, яка, до того ж включає іронічні висловлювання про опонентів.

На сайті “Інфопотік” моніторинг не вперше виявляє джинсу представників партії “Слуга народу”. На цей раз ЗМІ опублікував матеріал з обіцянками щодо розвитку партії “Слуга народу”, які висловила її нова очільниця Олена Шуляк. Стверджується, що “Слуга Народу” буде потужним соціальним ліфтом” і “партію чекає трансформація”. Також у статті вихваляється політична сила. Аналогічні статті вийшли на сайті “ВСЕ” (який знову почав працювати, однак не ввійшов до моніторингу) та на сайті “Чарівне” (ця джинса не зарахована до моніторингу, адже її опублікували 23 листопада, а моніторинг охоплює період 15- 19 листопада).

Виявлено дві публікації з ознаками прихованої реклами “Великого будівництва”. На сайті “Сім днів” опублікували статтю, яка надає винятково схвальну інформацію щодо завершення реконструкції басейна у місті Дубно. “Нагадаємо, повна реконструкція басейну проведена завдяки програмі Президента України “Велике будівництво”, – йдеться у публікації.

Джинса “Великого будівництва” також виявлена на сайті “Вісті Рівненщини”. У новині про ремонт приймального відділення лікарні у Березному уже у ліді зазначено: “Ремонтні роботи тривають в рамках програми Президента України Володимира Зеленського “Велике будівництво”. Закінчується новина знову згадкою про ВБ: “Нагадаємо, в рамках “Великого будівництва” на Рівненщині вже запрацювали два оновлені приймальні відділення”. Окрім того, на всіх фото – логотипи програми. Жодних вказівок на те, що фінансування відбувається коштом держбюджету у обох матеріалах немає.

Про добрі наміри голови облради повідомляють у матеріалі “Кондрачук та Стеценко хочуть врятувати будівлю органної зали від руйнування” на сайті “Рівне вечірнє”. Йдеться про потребу ремонту і історичну цінність зали органної та камерної музики. Однак коментарі у статті лише окреслюють проблему, але не дають відповідей на питання: про строки анонсованого обстеження будівлі, хто його буде проводити, неясно чи наявне фінансування на проведення цих робіт тощо.

На сайті “ОГО” виявлено російськомовну публікацію з ознаками політичної джинси Давида Арахамії під заголовком “Давид Арахамия. Все самое интересное об одиозном политике”. Цей матеріал є передруком з іншого ЗМІ.

Емоційні оцінки, якими маніпулювали ЗМІ

Моніторингом виявлено 4 публікації, які містили емоційні оцінки в тексті, заголовку, або ж емоційно забарвлену лексика яка не є цитатою. Так у сюжеті “Рівне 1” про сесію Рівненської міської ради у закадровому тексті журналіста присутні оцінки, яка не є цитатами. Наприклад: “знову на цій темі почалися спекуляції”, “і начебто депутати переживають за долю міста і ніби-то переживають за долю міста, але при цьому всьому не перестають обливати брудом фракції-конкуренти і мірятися політичними стягами”.

Видання “Вісті Рівненщини” у новині про те, що нетверезий чоловік проколов колесо сміттєвоза, використало емоційно забарвлену оцінку: “У Рівному неадекватний чоловік пробив колесо сміттєвозу”.

У іншій новині сайт “Вісті Рівненщини” опублікував новину про родину, яка стала героями ток-шоу. У тексті використані емоційні оцінки: “Зразкова учениця потрапила під вплив 27-річного бандита Сергія на прізвисько Кримінал”, “Дівчинка по вуха закохалася в дорослого чоловіка та хоче народити від нього дитину!”, “Стурбовані батьки впевнені: Іванка для Сергія – чергова лялька, яку він використає та покине напризволяще”.

Емоційну оцінку виявлено у матеріалі “Радіо Трек” із заголовком “Патрульний на вокзалі вимагав від чоловіка їсти пиріжок в масці (ВІДЕО)”. У ліді  повідомляють: “Карантин довів людей до сказу”. Ці слова не є цитатою, а відтак є емоційно забарвленим авторським текстом.

Інші маніпуляції

Моніторингом виявлено чотири маніпуляції у заголовках. Так у  матеріалі сайту “Сім днів” під заголовком “17 листопада у Рівному частково припиниться електропостачання” йдеться про планові ремонтні роботи, які будуть проведені на певних вулицях, тим часом сам заголовок містить зайве узагальнення.

Видання “RivneOnline” повідомляє у заголовку: “У Рівному з’явиться нова вулиця”. Проте у тексті йдеться не про нову вулицю у місті, а про перейменування старої. Також це видання використовує заголовок “Кримінальний “дует” на Рівненщині поповнює історію злочинної діяльності”, називаючи двох крадіїв “кримінальним дуетом”. Крім того, з тексту прес-релізу поліції ніяк не зрозуміло, як вони “поповнюють злочинну діяльність”.

Також виявлено дві публікації, які містять маніпуляцію перебільшення реальних даних і дві статті з суб’єктивними судженнями журналістів. Наприклад, перебільшення є у статті “RivneOnline”  “Одне із міст на Рівненщині сполучили із міжнародною трасою”. У статті йдеться про те, що Корець сполучили із міжнародною трасою М-06 Київ-Чоп: “Прокладено 1,7 км нової дороги”. Проте будували не нову дорогу, а ремонтували ту, яка була уже багато років. Окрім того, Корець має два виїзди на трасу Київ-Чоп, тому “сполучити” його тільки зараз аж ніяк не могли.

Судження журналістів виявлено, наприклад, у статті сайту “Інфопотік” із заголовком “Овочі – золоті, а цукор і фрукти – здешевшали на Рівненщині”. У заголовку повідомляється, що  овочі “золоті”, але у тексті виявляється, що вони подорожчали на 9,9%.

Дослідження охоплює:

Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Анна Калаур,

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області,

проект “Infocrime”