Публікація

Джинса політиків, ялинка з “Ісусом” і “діти-дебошири”: свіжий дайджест маніпуляцій Infocrime у Рівному

14:18, 23 Червня

зображення публікації

Майже 5,5% матеріалів в стрічках 10-ти найпопулярніших ЗМІ та телеканалів Рівненщини містили ознаки маніпуляцій. Третій тиждень поспіль найбільш поширеною маніпуляцією є джинса, зокрема, й політична.

Крім того, спостерігаються тенденції рекламування окремих політиків і політичних сил на конкретних площадках. Так матеріали з ознаками джинси політичної сили “Рівне разом” постійно публікують на сайті “Рівне медіа”, а сайти “ВСЕ” та “RivneOnline” періодично публікують рекламні матеріали президентських ініціатив, “Слуги народу” та голови Рівненської ОДА Віталія Коваля. Решта ЗМІ також публікують джинсу окремих осіб, але таких тенденцій поки не виявлено.

У період 14-18 червня аналітики Infocrime проаналізували 10 онлайн-ЗМІ; 8 сторінок у Facebook; новинні випуски 3 телеканалів. Усього – 1532 матеріали. На сайтах: 1464 матеріали, 47 повідомлень у Fb: та 21 сюжет випуску новин за п’ятницю.

Джинса Коваля, Шакирзяна, Чаборая та інших

Традиційно протягом місяця моніторингу Infocrime у Рівному, джинса є одним з найчисельніших видів маніпуляцій. А протягом останніх трьох тижнів – найпоширенішою  маніпуляцією. Так минулого тижня у Рівненських ЗМІ було виявлено 38 матеріалів з ознаками джинси, тобто 47% від всіх маніпуляцій. З них 23 матеріали мають ознаки реклами політиків.

5 матеріалів, мали ознаки прихованої реклами голови Рівненської ОДА Віталія Коваля. Минулого тижня у Рівному відкривали оновлене приймальне відділення Рівненської обласної клінічної лікарні. Публікація про важливу подію могла б не потрапити до цього аналізу, якби не акцентування на персоні Віталія Коваля та президентському “Великому будівництві”. Так на відкритті було чимало політиків, але з найпопулярніших ЗМІ рівняни могли дізнатися, що там був Віталій Коваль.

Сайти “ВСЕ” та “RivneOnline” опублікували майже ідентичні матеріали з посиланням на Рівненську ОДА у яких розповіли про відремонтоване відділення.  “Завдяки реконструкції допомога надаватиметься значно швидше, саме таке завдання стоїть перед проектом “Велике будівництво”, – коментує Віталій Коваль. У кінці матеріалів, нагадування про інші лікарні, які ремонтують в рамках “Великого будівництва”.

Телеканал “Сфера”  зробив по суті відео версію цих публікацій, розпочавши сюжет про відкриття відділення з короткої розповіді про роботи і з коментаря Віталія Коваля. У сюжеті є коментарі медиків і двох чиновників (включно з Ковалем), втім останні слова про заслуги “Великого будівництва” у області наштовхують на думку, що він радше є рекламою.

У одному випуску новин “Сфери” за 18 червня в 3 з 5 новин коментатором був Віталій Коваль. Ще один сюжет з ознаками реклами голови ОДА – про футбольні змагання за кубок голови ОДА. Під час минулого моніторингу ми вже помітили, що телеканал, висвітлюючи цю подію, надмірно акцентував увагу на грі команди Рівненської ОДА, а в кадрі часто з’являвся Віталій Коваль. На цей раз він двічі коментував подію “Це були не футбольні, це були гладіаторські поєдинки”, – поділився враженнями від турніру Віталій Коваль на початку сюжету. “Стовідсотково об’єднали спортивних людей області. І, я думаю, ініціатива буде продовжена”, – підсумував Віталій Коваль в кінці. Звісно, очевидним є те, що голова ОДА коментуватиме поєдинок за кубок голови ОДА. Втім часта його поява в новинах телеканалу і досвід наших попередніх моніторингів наштовхує на думку, що перераховані сюжети “Сфери” є так званою “комунальною джинсою” – матеріалами за які заплатили з бюджету, або ж замовленням особисто Віталія Коваля.

Також виявлено матеріал сайту “RivneOnline”  із заголовком “На Рівненщині діти з інвалідністю проходять реабілітацію разом з батьками”. На головному фото – Віталій Коваль тисне руку хлопчку, а в ліді замість анонсованої інформації – повідомлення про те, що Віталій Коваль під час робочої поїздки ознайомився із роботою Вараського міського центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю імені З. А. Матвієнко.

Рівненський бізнесмен та депутат міської ради фракції “Слуга народу”  Юрій Чаборай рекламувався на сайті  “Радіо Трек” у матеріалі з назвою “Від ефемерної ідеї до нового бренду – Юрій Чаборай про підтримку НК «ВЕРЕС». Публікація знайомить з думками “мецената, шанувальника футболу і власника компанії “Інтер – Бетон” про розвиток місцевого футбольного клубу, який підтримує бізнесмен; розповідає, якою прекрасною буде нова футбольна база приватного клубу на виділеній містом землі і рекламує інтерв’ю з Чабораєм на цьому ж ресурсі. Аналогічна джинса з’явилася й на сайті “ВСЕ”,

Відповідь на цю джинсу присутня у іншому джинсовому матеріалі на сайті “Рівне вечірнє”, який вочевидь покликаний рекламувати іншого депутата від фракції “Слуга народу” Романа Яворського. У ньому йдеться про те, що Чаборай лише піариться на успіху команди. “Зараз тільки лінивий не пише про те, що він всім серцем та душею вболіває за народний клуб “Верес”. І не дивно, адже значно легше підтримувати команду, яка пройшла в УПЛ та показує гарні результати”, – пишуть у ліді.  Автор веде до того, що  коли “Верес” не показував вражаючих результатів, Чаборай та інші “слуги” в міській раді не підтримали рішення на підтримку виділення земельної ділянки для бази “Вереса”. Всі, за виключенням Романа Яворського.

На сайті “Рівне медіа” традиційно рекламується партія “Рівне разом”, її представники та її засновник, секретар міської ради Віктор Шакирзян. Всього протягом 5 днів моніторингу виявлено 5 матеріалів з ознаками реклами представників та наближених осіб політсили. Наприклад, сайт опублікував матеріал про те як представники “Рівне разом” здавали кров “Команда “Рівне разом”досить активно бере участь у заходах та акціях, які спрямовані на підтримку життя і здоров’я громади”, – йдеться у тексті.

Також політична сила прорекламувала на “Рівне медіа” свою ініціативу з дарування матраців на потреби онкохворих дітей Рівненської обласної дитячої лікарні, а пізніше на сайті з’явилася новина з посиланням на фейсбук Віктора Шакирзяна про співпрацю із польськими містами Гданськ і Лодзь “Наше прохання до закордонних колег – якнайшвидше розпочати взаємні контакти бізнесу з обох сторін. Адже це дозволить перейти від слів до справ”, – цитує видання посадовця.

На “RivneOnline” виявлено джинсу депутатки міської ради Олени Хотенко (яку пов’язують з цим ЗМІ). У статті йдеться про її ініціативу, яка нібито має надати можливість молоді стажуватися у Рівненській міській раді. У матеріалі розповідають, що Хотенко подала відповідний проект рішення, зверталась до мера з пропозицією втілити в життя її задум щодо стажувань молоді у Рівненській міській раді., втім: “На моє здивування, я отримала відмову з надуманих причин. Шкода, що молодий міський голова, на відміну від своїх колег з інших міст, не бажає сприяти молоді у їхньому професійному зростанні. Тому я сподіваюсь на підтримку колег-депутатів”, -цитують Олену Хотенко.

Також на “RivneOnline” вийшла джинса першого заступника голови обласної ради Сергія Свисталюка про те як він вітав медиків. А ось на “Рівненських новинах” дільничних офіцерів поліції вітав заступник голови Рівненської ОДА Сергій Подолін. Попри те, що в цьому матеріалі згадують і інших посадовців, у заголовку та на головному фото акцент саме на Подоліну, тому цей матеріал зарахований до джинси.

Крім того, аналітики Infocrime виявили 14 публікацій з ознаками комерційної джинси. Найбільше, 6 матеріалів – на сайті “ЧаРівне”. Так на сайті рекламувались турагенція, відпочинковий комплекс, спортивний табір, студія йоги, санаторій та освітній центр, який належить народному депутату Олексію Гончаренку – така ж джинса була на “Рівненських новинах”.

У сюжеті “ITV” про перевірку газових мереж  пролунав заклик підписувати договори на ці роботи із оператором ГРМ, тобто з “Рівнегазом”, на “ОГО” прорекламувався ЖК “На Щасливому”, а на сайтах “Інфопотік” та “Рівне медіа” лавандові поля.

Крім того, виявлено 4 матеріали з неналежним маркуванням рекламних матеріалів у рубриці “Промо” – три матеріали сайту “СарниNews.City” та в рубриці “Lite” на сайті “Радіо Трек”.

Ісус на дереві, Агню в фонтані і інші маніпуляції в заголовках

23% серед виявлених маніпуляцій – це заголовки, назва яких не відповідає змісту тексту. Виявлено 19 таких заголовків. Найбільше, 7, на сайті “Інфопотік”. Наприклад під незв’язним заголовком “Жителя Рівненщини затримали за розбещення неповнолітніх, який шантажував інтимними світлинами” йдеться насправді про те, що чоловік листувався з неповнолітніми і просив їхні оголені фото. Натомість затримання і оголошення підозри відбулося за виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів, а не за розбещення неповнолітніх, яке кваліфікується іншою статтею Кримінального кодексу.

У іншому заголовоку сайту “Інфопотік” “У Рівному хочуть закрити протезно-ортопедичний цех, натомість побудувати багатоповерхівку”  подано некоректну інформацію. У статті посилаються на слова журналіста Віталія Голубєва, який говорить, що рівненський цех не працює, бо немає світла і натомість: “За однією з версій, на місці головного офісу у Львові є наміри збудувати житловий квартал”. Тобто багатоповерхівка може з’явитися у Львові, а не в Рівному – як випливає з заголовку.

Заголовок “Інфопотоку” “На Рівненщині подорожчають приміські маршрутки” теж не відповідає змісту, адже в тексті йдеться лише про відповідне звернення перевізників, яке розглядає ОДА, а тому говорити про подорожчання ще зарано. Під заголовком “На літо припадає пік грозового періоду” розміщений текст про правила поведінки під час грози. Однак судження про “пік грозового періоду” нічим не підтверджено.

Також аналогічні маніпуляції виявлені на сайті “Радіо Трек” під заголовком «У магазин по жовтий папір» на довідку про щеплення від COVID-19 відправляють жителів Рівненщини». Уже в ліді  дізнаємося, що “Таку вимогу пацієнтам висувають у деяких центрах первинної медико-санітарної допомоги” без посилання на джерело. Далі – у кількох абзацах отримуємо спростування цієї інформації від керівниці Центру громадського здоров‘я. Тож те, в чому переконували у загаловку, жодним чином не підтверджене у тексті.

В заголовку публікації “Радіо Трек” про купання дітей в міських фонтанах повідомляють: «У Рівному в фонтані полоще ноги Агню (ФОТО)», з самої публікації дізнаємось лише те, що діти купаються в фонтанах, а в одного з малюків – футболка, схожа на форму «Барселони» з написом на спині, який журналісти прочитали як Агню.

В публікації “Радіо Трек” під заголовком “За 70 км від Рівного «виростили» власного “Ісуса Христа” йдеться про гілку на ялинці, яка комусь видалась схожою на статую Христа В Бразилії.

“Рівне вечірнє” фантазує в заголовку  “Рівнянка народила трійню – тепер від міста квартира!”. На підтвердження цієї тези автори подають лише таке речення: “Додамо, що раніше з доброї волі рівненських депутатів усім матерям, які народжували трійню, купували квартиру”, що не виправдовує інформацію у заголовку.

Заголовок сайту “ВСЕ” “На Рівненщині втричі більше людей одужують від COVID-19, аніж хворіють” також не відповідає змісту статті, адже в ній – жодного слова про кількість підтверджених випадків одужання за добу.

В заголовку “RivneOnline” ствердно повідомляють “На Рівненщині засудили наркокур’єрів”, хоча в публікації йдеться про те, що волинян засудив Жовківський райсуд на Львівщині, а обвинувачення представляли рівненські прокурори. Ймовірно, видання, повідомило, що це сталося на Рівненщині, щоб зацікавити місцевих новиною, яка по факту стосується іншого регіону.

 Судження замість фактів, перебільшення, емоційні оцінки і напівправда

 Під час моніторингу виявлено 10 матеріалів в яких судження чи оцінки журналістів подаються як факт (12% від всіх маніпуляцій); 9 публікацій, які містили перебільшення реальних даних (11% від загальної кількості маніпуляцій) та по одному матеріалу з емоційними оцінками в тексті та публікацією частини інформації замість повної картини (по 1%).

Заголовок “Рівне вечірнє” “Чудернацькі лавки наробили галасу в Рівному” має оціночне судження-оцінку лавок. Крім того, в ліді є й інші судження про нібито цілі проекту: “Можна запитати – навіщо вони там, коли по периметру площі тих лавок скільки завгодно? Відповідь проста: нові лавки – не для сидіння, посидіти можна і на старих. А те, що тепер стоїть посеред міста, – звіт перед Українським культурним фондом за витрачені 850 тисяч гривень. Щоб ніхто не сказав, що гроші вкрали” і чимало інших.  Крім того, у ліді подана неправдива вартість проекту – 850 тисяч. Ця інформація спростовується пізніше, в цитаті менеджерки проекту про вартість, яка насправді становить 220 тисяч гривень.

Заголовок “Інфопотоку” “У Рівному підлітки підпалили паркан, щоб розважитись” містить думку автора, яка подана як факт. Водночас у тексті немає доказів того, що паркан підпалили саме ці підлітки, а є лише припущення мешканки будинку на яких і базується інформація у заголовку.

У заголовку “Рівне вечірнє” “Орешко не повернеться до філармонії, бо не в тій партії” є оціночне судження авторів про причини відхилення кандидатури Миколи Орешка. У тексті йдеться про звільнення чоловіка за власним бажанням і спробу поновитися, яка була безуспішною. Водночас немає жодного твердження про те, що його невдача пов’язана з партійністю.

В одному з матеріалів “Радіо Трек” у ліді зазначає “Треба сказати, що Дмитро Гордон дуже хороший журналіст, класний медіа-менеджер і просто – чудовий інтерв’юер”, – вважає вочевидь автор публікації, видаючи свої оцінки за факт.  У ще одній публікації цього ЗМІ виявлене перебільшення у заголовку «То стакан-великан, то бочки-труни»: люди знайшли нове «фу» на вулицях Рівного (ФОТО)”. Йдеться про пост у фейсбуці лише однієї рівнянки, яка висловила свою негативну думку щодо мафу у формі стакана.

Віталій Коваль на своїй сторінці у фейсбуці повідомив інформацію зі значним перебільшенням даних. Так він пише: “Загалом за останній рік в Україні експорт меблів зріс на 400 млн дол (або на 80%)”. За даними Держстату, у 2020 році експорт меблів, порівняно з 2019 роком, зріс насправді на 11%. У грошовому еквіваленті різниця склала трохи більше 75 млн доларів, а не 400 млн.

Сайт “Рівне вечірнє” перебільшував у публікації під заголовком “Рівняни жаліються на дітей-дебоширів у дворах” у якій насправді йдеться про пост однієї людини у фейсбуці, а не багатьох рівнян, а також про один двір і лише одну компанію дітей.

Заголовок сайту “Інфопотік” “В Рівненській облраді обрали нового керівника обласної філармонії” містить перебільенння, адже йдеться лише про засідання і голосування комісії обласної ради, а от рішення обласної ради за обрану комісією кандидатуру ще попереду.

У публікації “Рівненських новин” про скасування детального плану території правого берегу Басівкутського водосховища представлена позиція лише однієї сторони – ключового прихильника прийняття Детального плану території поблизу озера Басів Кут, депутата Дмитра Котлярова. Натомість у статті відсутні будь які коментарі чи позиція представників сторони, яка скасувала ДТП у суді.

 

Дослідження охоплює:

Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії

 Анна Калаур,

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області,

проект “Infocrime”