Публікація

“Роми-терористи”, перекриття доріг, риба-як людина та інші маніпуляції: дайджест Infocrime Рівне

17:40, 15 Червня

зображення публікації

5% публікацій 10 найпопулярніших онлайн ЗМІ Рівненщини минулого тижня мали ознаки маніпуляцій. З них майже половина – джинса. Найбільше маніпуляцій – на політичну та комунальну тематику.

Такі результати моніторингу проекту Infocrime у Рівному.

Протягом 7-11 червня аналітики Infocrime проаналізували 1 444 публікацій (у 10 онлайн ЗМІ), 33 пости у Фейсбуці (8 сторінок політиків та чиновників) та 17 сюжетів трьох телеканалів (вечірні випуски новин п’ятниці). Серед них не виявлено фейків, але знайдено 71 повідомлення, з ознаками маніпуляцій: 68 – у стрічках новинних сайтів і три у сюжетах телеканалів. Вперше за три тижні моніторингу не було виявлено маніпуляцій у фейсбуці.

Детальніше ознайомитись з методологією дослідження можна за посиланням.

Джинса Шакирзяна, УДАРу, Ковальчука і інших

Другий тиждень поспіль публікації з ознаками прихованої реклами становлять найбільшу частку серед виявлених маніпуляцій. Минулого тижня було виявлено 34 матеріали з ознаками прихованої реклами, або 48% від загальної кількості маніпуляцій. 14 з них мали ознаки політичної реклами, ще 10 рекламували товари та послуги, або нерухомість. Решта джинси – на теми економіка, культура, спорт і комуналка.

Аналітики Infocrime вже неодноразово виявляли матеріали з ознаками прихованої реклами секретаря Рівненської міської ради Віктора Шакирзяна та заснованої ним партії “Рівне разом” на сайті “Рівне Медіа”. Впродовж тижня моніторингу таких матеріалів було чотири, вони виходили майже щодня. У понеділок 7 червня на сайті повідомили про святковий захід, організований партією політика з нагоди початку літа та Дня захисту дітей. “Усі охочі могли робити знімки біля фотозони “Рівне Разом”, – повідомляє ЗМІ і демонструє фото, зокрема на фоні партійного банеру, коментарі з враженнями учасників дійства і Віктора Шакирзяна.

У вівторок на “Рівне медіа” повідомили, що відтепер звернутись до секретаря Рівненської міської ради стало простіше, адже на сайті міської ради з’явилась особлива опція подання електронного звернення Віктору Шакирзяну. Новину зробили на основі допису з ФБ Шакризяна, розмістили відео інструкцію та посилання на потрібну сторінку.

У четвер партія “Рівне разом” і Віктор Шакирзян з’явилися у матеріалі з ознаками замовності з заголовком “Рівненський Будинок ветеранів будуть фінансувати з міського бюджету”. На початку матеріалу читач, замість анонсованої інформації отримує нагадування про те, що влітку минулого року Будинок ветеранів облаштувала команда “Рівне Разом”. Після цього – розповідь про зміни в роботі будинку, виділене фінансування. А далі – коментар Віктора Шакирзяна про втілену обіцянку запуску роботи цього закладу.

А на завершення робочого тижня Віктор Шакирзян повідомив на “Рівне Медіа” про вирішену з його допомогою проблему – розірвання договору з недобросовісним виконавцем робіт щодо відновлення мережі зливової каналізації на одній з вулиць міста. “Таким чином для міської скарбниці було збережено 200 тисяч гривень – їх не заплачено”, – розповів Віктор Шакирзян. Цю новину можна було б вважати звичайним матеріалом з коментарем секретаря міської ради, втім через часту появу матеріалів, що рекламують цього політика на сайті, її зараховано до джинси.

На сайті “Радіо Трек” опублікуваний матеріал з із заголовком “1 млрд євро для рівнян: про що говорили у Рівному нардеп Ковальчук та Саакашвілі”. У публікації розповідають про плани депутата від партії “Слуга народу” Олександра Ковальчука залучити один мільярд євро інвестицій у деревообробну загуль Рівненщини до 2030 року, а також про відвідані заклади та заходи в рамках поїздки політиків. Оскільки у статті виключно з позитивного боку подані думки і плани депутата, немає позиції експертів, аналізу його заяв, публікація має ознаки замовності.

На сайті “ЧаРівне” опублікований матеріал з ознаками замовності з боку голови громадського об’єднання “Асоціація перевізників України”, лідера партії “УДАР Віталія Кличка” на Рівненщині Валентина Демчука у вигляді інтерв’ю. Політик розмірковував на тему підвищенням вартості проїзду у місті, проблем перевізників, пропонував вирішення. “Позитивний приклад впровадження електронного квитка в Києві. Ми плануємо більш детально його вивчити. Колеги з фракції УДАР в Київраді, які є головними драйверами в реалізації ініціатив мера Віталія Кличка, обіцяли поділитися з нами цим успішним досвідом. ”, – каже політик.

Три матеріали з ознаками замовності від Офісу президента зафіксовані на сайті “ВСЕ”. У тексті “Велика реставрація” стартує без розкачки” тричі цитують заступника голови ОП Кирила Тимошенка, жодних інших коментарів немає. Матеріал “В Україні висадять один мільярд дерев: Зеленський дав старт проекту ”Зелена країна” містить десять цитат президента і знову ж таки жодних експертів чи бодай будь кого іншого. В публікації “За кожним міліметром “Великого будівництва” стежить незалежний технагляд” Кирило Тимошенко одноосібно вихваляє технології та якість робіт. Оскільки всі ці матеріали виключно з позитивного боку, без думок експертів, висвітлюють ініціативи президента, їх зараховано до джинси.

Також сайт “ВСЕ” опублікував матеріал з ознаками замовності від Рівненської ОДА. Йдеться про зустріч керівництва адміністрації з почесним консулом Австрії. У матеріалі повідомляють про економічну співпрацю з Австрією і у виключно позитивному ключі йдеться про будівництво заводу “Кроноспан”. Натомість не згадано, що це будівництво викликало багато критики і обурення серед місцевих жителів, які переросли у судову тяганину екоактивістів з підприємством. З аналогічним матеріалом ОДА розмістилась на сайті “RivneOnline”.

Віталій Коваль фігурує у сюжеті з ознаками замовності від телеканалу “Сфера”, присвяченому футбольним змаганням за кубок голови Рівненської ОДА. У сюжеті є коментар Віталія Коваля та опис гри команди адміністрації, яка, на думку журналістів, “розгромила суперників”. Є й коментар переможеної команди, яка визнає рівень гри чиновників. Натомість про те, що команда адміністрації програла двом іншим і зрештою поступилась кубком, повідомляється коротко і без деталей. Зважаючи на перелічені нюанси, публікацію віднесено до прихованої реклами Рівненської ОДА.

На сайті “RivneOnline” під заголовком “У Рівненській ОДА розповіли про цифрову трансформацію регіону” розмістили матеріал, який, по суті, виключно позитивно висвітлює ініціативи, які були втілені за 100 днів діяльності після призначення заступниці голови ОДА Іванни Смачило. У матеріалі – чотири цитати Смачило і жодних інших коментарів. Оскільки у публікації немає аналізу зробленого, а є лише перелік ініціатив і їх виключно позитивне висвітлення, цей матеріал також зараховано до джинси.

“Інфопотік” перепублікував матеріал сайту “Рівненські новини”, який містить ознаки джинси ексголови Рівненської ОДА, бізнесмена Олексія Муляренка. Йдеться про перемогу рівненського гонщика на змаганнях. У спортивній новині неочікувано постає коментар Олексія Муляренка, який не вперше у позитивному світлі з’являється на сайті “Рівненські новини” (ми про це повідомляли в попередніх моніторингах). Муляренко стверджує: “Приємно, що до цього успіху причетна і наша компанія, яка протягом багатьох років підтримує розвиток рівненського спідвею та безпосередньо Марка Левішина” – коментує Муляренко.

Крім того, у ЗМІ розмістили чимало комерційної джинси. Найбільше виявлено джинси “Рівнегазу” (“Чарівне”, “Рівне Медіа”), ЖК “На Щасливому” (“Рівне Медіа”, “Радіо Трек”, “ОГО”, “ВСЕ”, “ЧеРівне”). Також виявлено немарковану рекламу концертів та інших комерційних проектів (якої в порівнянні з зазначеними випадками було менше).

П’ять повідомлень з неналежно маркованою комерційною рекламою було виявлено на сайті “СарниNews.City” у рубриці “Промо”. На сайті “рекламувався” місцевий бізнес, косметичні товари тощо. Аналітики Infocrime не вперше звертають увагу на такі публікації цього ЗМІ, адже Законом України “Про рекламу” передбачено, що реклама має бути розміщена виключно під рубрикою “Реклама” чи “На правах реклами”.

Перекриття доріг, кефір проти COVID, риба-як людина та інші перебільшення

Минулого тижня ЗМІ приділяли чимало уваги висвітленню проблеми мешканців окремих будинків, які раптово опинилися без постачання газу. Не обійшлося без перебільшень. У заголовку сайту “Інфопотік” “Рівнерада вимагає від Рівнегазу припинити вимикати газопостачання у мешканців міста” безпідставно вжите слово “вимагає”, що створює враження обурення міської влади діями компанії. Насправді ж, як йдеться в матеріалі, міська рада висловила своє занепокоєння неправомірними діями “Piвнегазу”, звернулась до керівництва компанії із досить дипломатичним закликом вирішити питання на основі конструктивної співпраці в межах чинного законодавства.

“Радіо Трек” поширив новину на цю ж тему з перебільшенням у заголовку

“Майже тиждень без газу!!!”: мешканці Білої у час пік перекриватимуть дорогу у Рівному”. Однак, новина повідомляє лише про наміри перекрити вулицю про які повідомила одна мешканка.

Також “Інфопотік” використав перебільшення у заголовку “У Острозі відключать газопостачання”, адже у новині йшлося про відключення газопостачання не у всьому місті, а лише в трьох будинках.

Сайт “Рівне Медіа”, посилаючись на інший ресурс, опублікував новину “Назвали продукт, який допоможе впоратися з важкими наслідками COVID-19” у якій міститься перебільшення про користь цього продукту. Повідомляється про дослідження ізраїльських вчених, які нібито з’ясували, що кефір може принести значне полегшення або повністю зупинити ускладнення спричинені коронавірусом у мишей – цитокіновий шторм. Насправді, як відомо з оригінальної публікації про це дослідження, тваринам давали молекули окремих пробіотиків і це допомогало врятувати їх від запалення. Робота вчених лише дає підґрунтя для подальших досліджень і можливо колись призведе до виготовлення ліків на основі цих молекул пробіотиків. Утім про користь від пиття кефіру при захворюванні наразі говорити надто рано.

Сайт “Радіо Трек” у заголовку новини про петицію рівнянки з проханням притягнути до адміністративної та кримінальної відповідальності ромське населення використав словосполучення «роми-терористи», яке подається як цитата. Таке цитування є перебільшенням, адже у петиції вжито дієслово “тероризують”, втім терористами ромів ніхто не називав.

Також “Радіо Трек” використав перебільшення у заголовку новини про спійману рибу, яка за розмірами “як людина”. Хоча, як видно з фото, розміри риби значно перебільшені. Аналогічно на “Радіо Трек” перебільшення у новині про “затоплений супермаркет” з даху якого справді лилась вода, але до затоплення не дійшло; в новині про затоплене місто з “ріками і греблями” і “біду”, якої наробив град у Шпанові.

 “Дорогу забудовникам”, “прозорі та єдині правила” і інші судження замість фактів

У статті сайту “Радіо Трек” “У Рівному встановлять прозорі та єдині для всіх правила забудови” йдеться про рішення міської ради, яке на думку авторів змінить підходи до забудови у Рівному і зможе запобігати корупційним схемам та незаконній забудові. Сайт без коментарів та обґрунтувань, подає як факти судження щодо ефективності змін.

У вечірньому випуску новин п’ятниці телеканалу “Рівне 1” виявлено два сюжети в яких судження подаються як факти. У матеріалі про скарги людей на випалювання деревного вугілля в селі Курна журналістка підсумовує: “А поки людям і далі доведеться наражати себе на небезпеку”, хоча, крім скарг мешканців на дим, жодних доказів власне небезпеки у матеріалі наведено не було.

У сюжеті телеканалу “Рівне 1” про виділення ділянки під забудову прокуратурі виявлено одразу кілька суджень, які подаються як факти. Зокрема озвучені судження екс депутата про те, що в новозбудованому будинку лише невелика кількість квартир будуть виділені працівникам прокуратури і що такі рішення приймаються в інтересах забудовників. Ці судження виглядають як факт і відповідно позиція ЗМІ з цього питання, адже журналіст не озвучує жодних спроб отримати коментарі прокуратури. Матеріал закінчується реченням: “Як кажуть в народі: це Рівне. Дорогу забудовникам”, яке також є судженням журналіста.

“Інфопотік” повідомляє у заголовку про те, що на Рівненщині збільшилась кількість кримінальних правопорушень. При цьому у новині лише подано інформацію про кількість правопорушень за період 31 травня – 6 червня та їх види. Втім немає жодної інформації про те скільки було правопорушень напередодні і як змінилась цифра. Таким чином інформація про більшу кількість порушень є судженням автора, яке невідомо на чому базується.

Емоційні оцінки, заголовки, що не відповідають змісту і напівправда

“Інфопотік” поширив новину з заголовком “Жителі одного з будинків Рівного перекрили дорогу”, який не відповідає змісту публікації. Адже в новині йдеться лише про наміри це зробити. Крім того, сайт послався на “Радіо Трек”, де зазначали, що йдеться лише про погрозу перекриття.

У заголовку “Рівненська ОДА: “Рівнегаз”  не причетний до відключень” авторства “Радіо Трек” подається лише частина інформації озвученої заступником голови ОДА Сергієм Подоліним. Як видно з матеріалу, посадовець каже, що “Рівнегаз” непричетний до оголошень, зокрема, вимог до ОСББ чи управлінських компаній, про укладання договорів на технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж за завищеними цінами. “Рівнегаз” категорично заперечує свою причетність до таких заяв та оголошень”, – каже чиновник. Таким чином, повідомлення про те, що компанія відхрещується від оголошень не є повідомленням про те, що компанія не причетна до відключення від газу і інформація в заголовку подана частково.

Заголовок “Радіо Трек” “Псевдосвященника затримали за продаж зброї. Уже не вперше” не відповідає змісту публікації, адже в ньому затриманого за торгівлю зброєю чоловіка називають псевдосвященником. Хоча з самої публікації можна дізнатися, що насправді чоловік є діючим священнослужителем, а приставка “псевдо” є лише оцінкою автора.

У публікації сайту “ВСЕ”, яка базується на висловлюванні міського голови про намір вивести ромів на Закарпаття, є, крім емоційних оцінок мера, й емоційні оцінки автора: “Роми “дістали” не лише жителів Рівного, які розмістили петицію на сайті міськради”, “їхня нахабна поведінка обурює і міського голову”. Тут використана мова нетолерантності і така емоційна оцінка поведінки ромів може спонукати читачів до обурення.

У повідомленні сайту “RivneOnline” використана емоційна оцінка: “Міський голова Рівного попросив вибачення за свої різкі висловлювання стосовно ромів, які своєю протиправною поведінкою тероризують містян”. У реченні – емоційний висновок журналіста про “тероризування”, який не ґрунтується на наведених в статті фактах.

 Дослідження охоплює :

Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії

Анна Калаур, регіональна представниця ІМІ у Рівненській області, проект “Infocrime”