Публікація

Джинса Коваля і Великого Будівництва, звільнення Шустика і купівля дипломних: які маніпуляції були у рівненських ЗМІ минулого тижня

14:28, 09 Вересня

зображення публікації

Минулого тижня моніторингом виявлено зростання кількості маніпуляцій у ЗМІ. Всього зафіксовано 64 випадки маніпуляції, які становили 4% від проаналізованого контенту ЗМІ та фейсбуків політиків. 75% маніпуляцій становила джинса. Виявлено 20 випадків політичної джинси і 28 випадків комерційної.

За період 30 серпня-3 вересня аналітики Infocrime проаналізували 10 онлайн ЗМІ; 8 сторінок у Facebook, новинні випуски 3 телеканалів. Разом це 1597 матеріалів. На сайтах – 1492, повідомлень, у FB – 84, сюжетів – 21.

Детальніше з методологією моніторингу можна ознайомитися за посиланням.

Велике будівництво, Коваль, УДАР, Соломчук і Шустик: чию джинсу публікували в ЗМІ

Моніторингом вкотре зафіксовано джинсу Великого будівництва. Всього виявлено 12 таких матеріалів, окремі з яких також містять ознаки прихованої реклами голови Рівненської ОДА Віталія Коваля.

Сайт “Вісті Рівненщини” минулого тижня нагадував прес-службу голови Рівненської ОДА Віталія Коваля. Так ЗМІ повідомляв про будівельні роботи на кількох об’єктах, акцентуючи увагу не так на виконанні робіт як на на тому, що їх відвідав Коваль. При цьому медіа посилався на Рівненську ОДА, але позначок “на правах реклами” статті не мають. Наприклад, “Вісті Рівненщини” у притаманному для таких матеріалів хвалебному тоні повідомляли про будівництво 5 кілометрів дороги на трасі Городище – Рівне – Старокостянтинів. “Сьогодні голова Рівненської ОДА Віталій Коваль проінспектував якість дороги, яку відновили у рамках програми Президента України «Велике будівництво». Керівник області темпами та якістю робіт задоволений”, – розповідають у публікації, наповненій фото Віталія Коваля.

Аналогічний іміджевий матеріал Віталія Коваля видання розмістило під заголовком “Голова Рівненської ОДА проінспектував хід реконструкції приймального відділення у Березному”. У ньому голова ОДА вже не хвалить будівельників, а дає прочухана: “Це один з небагатьох об’єктів президентського проєкту «Велике будівництво» в регіоні, який, на жаль, вибивається із графіку. Темпами виконання робіт незадоволений. Тому поставив перед підрядниками чітке завдання – завершити усі будівельні роботи до 1 жовтня” – цитують Коваля у матеріалі.

Про цю ж подію повідомили у іміджевому сюжеті голови Рівненської ОДА Віталія Коваля на телеканалі “Сфера”. У матеріалі показують як Віталій Коваль дає на горіхи щодо невчасного ремонту приймального відділення Березнівської Центральної міської лікарні. В матеріалі – велика кількість коментарів голови ОДА, і лише один коментар підрядника, з якого можна дізнатися, що відбулась якась зміна проекту, хоча нам не пояснюють про що йдеться.

Крім того, “Вісті Рівненщини” повідомили, що Віталій Коваль під час робочої поїздки перевірив роботу габаритно-вагового комплексу у Любомирці. У публікації Коваль коментує, що габаритно-ваговий комплекс, працює на дорозі, яку будують в рамках Великого будівництва. “Важливо не лише будувати дороги, а й захищати їх” – цитують Віталія Коваля.

Також “Вісті Рівненщини” повідомляють про будівництво “потужної траси” державного значення, а саме Північного обходу міста, в рамках Великого будівництва. У статті також містяться фото процесу будівництва з логотипами програми.

“Жобринський ліцей – нова сторінка Клеванської громади на Рівненщині”, – повідомляється у заголовку сайту “Інформаційний потік”. У матеріалі йдеться про те, що навчальний заклад відкрили “завдяки програмі президента “Велике будівництво”, всіляко описується важливість цієї події. Також матеріал містить посилання на сторінку народного депутата від “Слуги народу” Олександра Салійчука, якій був на відкритті закладу з іншими представниками цієї політсили. “Утеплений фасад, нові вікна, переплановані та обладнані навчальні класи і кабінети, укріплені стеля та стіни, відновлені сходи – все це стане новою сторінкою в освітньому процесі Клеванської громади”, – цитує ЗМІ депутата. Про цю ж подію писав сайт “Рівне вечірнє”, щоправда з коментарем заступника голови Рівненської ОДА Сергія Подоліна. “Завдяки проєкту «Велике будівництво» занедбаний будинок культури перетворили на сучасну школу“, – цитує видання чиновника.

“ЧаРівне” повідомляє про будівництво дитсадка на вулиці Коновальця у Рівному в рамках Великого будівництва. У матеріалі зазначають: “Садочок на Коновальця один з найважливіших об’єктів програми Президента України Володимира Зеленського “Велике будівництво”. Крім опису робіт і їх вартості, матеріал містить відео і фото з логотипами програми “Велике будівництво”. Також на сайті “ЧаРівне” виявлено матеріал про будівництво траси Устилуг – Луцьк – Рівне у рамках Великого будівництва. Подібний матеріал про цю дорогу виявлено на сайті “Рівне вечірнє”.

На сайті “Інфопотік” розмістили джинсу на підтримку звільненого головного лікаря Діагностичного центру із заголовком “Романа Шустика звільнили з Діагностичного, бо “не у тій фракції”. Роман Шустик є депутатом Рівненської обласної ради від партії Слуга народу. Власне його партійну приналежність автори матеріалу вважають причиною звільнення. У матеріалі є відео з його коментарями про цю подію, в якому він натякає, що звільнення відбулося з політичних мотивів і під тиском. При цьому на відео з ним – представники “Слуги народу”, а коментарів іншої сторони, а саме голови обласної ради Сергія Кондрачука – не представлено.

На сайті “Рівне вечірнє” також розмістили матеріал з ознаками прихованої реклами Романа Шустика із заголовком “Звільнений головний лікар Рівненського діагностичного центру піде до суду”. У матеріалі подана позиція лише звільненого головного лікаря, який називає своє звільнення політичним, а також вказано що на його підтримку зібралося зо два десятка рівнян. Натомість позиції голови обласної ради або його заступника, який підписував розпорядження про розірвання контракту, та депутатів інших фракції обласної ради не подано.

Моніторингом виявлено два матеріали з джинсою партії УДАР. “Вісті Рівненщини” повідомляють “УДАРівці” Рівненщини про День знань”. У матеріалі йдеться про заходи, які організували представники цієї політичної сили 1 вересня. Також у статті є привітання представників УДАРУ з Днем знань. На сайті “ЧаРівне” розмістили джинсу з заголовком “Для забезпечення гідних пенсій необхідно стимулювати економіку, а не збільшувати податки, – “УДАР Віталія Кличка”. На головній – фото лідера Рівненського «УДАРу» Валентина Демчука, а в статті – викладені його думки про те як потрібно змінювати політичну систему.

Жодного інформаційного тижня не минає без нардепа від “Слуги народу” Дмитра Соломучка на сайті “Радіо трек”. На цей раз ЗМІ опублікував матеріал із заголовком “Нардеп запропонував реформу громадського транспорту у Рівному”.

На сайті “Вісті Рівненщини” опублікували два матеріали з ознаками джинси Рівненської обласної ради. У першому йдеться про те, що голова облради Сергій Кондрачук відвідав церемонію посвяти першокурсників в Острозькій академії. Про сам захід у тексті повідомляють менше ніж про те, що його відвідав Сергій Кондрачук, також подані його фото, коментарі і згадки про те, що він там навчався. Також ЗМІ розмістив іміджовий матеріал новопризначеної директорки обласної філармонії Елеонори Стеценко. Видання подає хвалебний відгук голови облради Сергія Кондрачука про неї: “Добре знаю про високий фаховий рівень Елеонори Анатоліївни. Адже, свого часу очолюючи Здолбунівську РДА, працював з нею пліч-о-пліч як з керівником відділу культури району і не раз переконувався, що вона є впевненим управлінцем, керівником та менеджером”. Також у статті публікують її фото, вказують, що її представили колективу, що у неї великий досвід роботи.

Крім того, моніторингом виявлено 28 випадків комерційної джинси. Серед яких можна виокремити наступні. На сайті ОГО опублікували джинсу під заголовком “Дипломна робота: писати самому чи замовити у професіоналів?”. У матеріалі надають контакти “професіоналів”. Справа в тому, що дипломна робота має бути авторським матеріалом на підставі якого людина може здобути певну кваліфікацію. Ринок продажу таких робіт породжує проблеми у сфері науки. В Україні вже є спроби на законодавчому рівні встановити штрафи і відповідальність за надання таких послуг.

Джинсу компанії “Колор С.І.М” виявлено у сюжеті про нагородження підприємців на каналі ITV. Найбільше уваги у матеріалі приділяється саме підприємству “Колор С.І.М”. Наприклад. директорки підприємства Зої Іващук займає 40 секунд. Зокрема, подані її слова: “Ми дбаємо не тільки про економіку країни, а також про чистоту і екологію довкілля”, – хоча періодично на діяльність підприємства (неприємний запах) скаржаться жителі Клеваня, де воно працює.

На сайті “Рівне вечірнє” опублікували джинсу “Агрохолдингу “Зоря” у якій йдеться про те, що його представники відвідали з подарунками 14 навчальних закладів. “За доброю традицією Групи компаній «VITAGRO», до якої входить і аграрне підприємство Рівненщини, на свято Першого дзвоника вручають подарунки діткам, що вперше переступають поріг навчального закладу”, – розповідають у статті. Крім того, нагадують, що у селі Зоря дітей пригощали морозивом 24 серпня ті ж благодійники, додають:”Керівники аграрного товариства вважають, що діти – майбутнє України і вони мають знати хто примножує економіку рідної держави і докладає рук для високих врожаїв на українській землі”.

Джинсу власників агрокорпорації “Крупець” виявлено на сайті “Вісті Рівненщини”. Хвалебний тон задано ще в заголовку: “Історія успіху агрокорпорація “Крупець”. Текст теж починається з хвалебних слів: “Як людина скромна Володимир Варфалюк рідко одягає свої нагороди. Тож ми свідомо помістили саме це фото, адже всі нагороди ця Людина заслужила справді сумлінною працею. Тож про це бодай коротко хочемо розповісти. Бо, чесно кажучи, надокучило те, що ми чомусь хвалимо чужинське, хоча й в Україні є господарі, які за досвідом, умінням, компетентністю за пояс можуть заткнути іноземних колег. Це про Володимира Варфалюка”.

Маніпуляції про підлітків, які напали на жінку, українських заробітчан, Шустика і інше

Моніторингом виявлено 9 матеріалів з маніпуляціями у вигляді емоційних оцінок, які не є цитатою; 4 матеріали в яких судження журналістів подані як факт; 2 матеріали в яких подається лише частина інформації (напівправда) і один матеріал з маніпуляцією перебільшення реальних даних.

Так у матеріалі про напад двох близнюків на жінку, якій один із братів завдав ножових поранень “Рівне вечірнє” вдається до оцінок і порад: “Батьки близнюків, які працюють у медичних установах Рівного, шоковані тим, що сталося. Тепер їм із цим жити. Іншим же слід затямити дві речі. Батькам — мати уявлення, чим зайнятий вільний час їхніх дітей, а дітям — знати, що тепер всюди є відеокамери, тому втекти, коли що, не вдасться!”. Крім того, редакція вирішила оприлюднити ім’я затриманого підлітка.

“Радіо Трек” також писав про цей випадок. Зокрема, 15-річного підлітка, який завдав ножових поранень, вирішили охрестити “різником” просто у заголовку “15-річному різнику з Рівного знайшли електронний браслет”. У іншому матеріалі на цю тему “Радіо Трек” маніпулює у заголовку – “Підлітки, які ледь не зарізали жінку у Рівному – колишні кікбоксери”, хоча одразу після нападу стало відомо, що життю жінки нічого не загрожує, адже рани не глибокі.

На цьому “Радіо Трек” не зупинився і опублікував черговий маніпулятивний матеріал про напад на жінку. Вже у заголовку спостерігається емоційна маніпуляція з необгрунтованими припущеннями “Нагадує замовне вбивство: кадри ножової атаки підлітків на жінку в м. Рівне (ВІДЕО)”. У ліді є лише одне слово – “жах”, яке також є емоційною оцінкою. Описуючи відео, автор вдається до роздумів: “Зверніть увагу, як виконаний злочин. Хлопець нападав тоді, коли рівнянка уже не бачила його. Він завдав кілька ударів в спину та зробив це досить… “кінематографічно”.

У матеріалі про перевезення українців на заробітки у Польщу у вантажному мікроавтобусі “Радіо Трек” вирішив додати барв. Журналісти описують своє, нічим не підтверджене бачення реакції поляків на таке порушення, у заголовку “Поляки схопилися за голови: 30 українських заробітчан запхали у фургон без вікон та везли на роботу”.

Голова Рівненської ОДА Віталій Коваль перебільшував у своєму фейсбуці. Посадовець написав: “Привітав з Днем знань й учнів Березнівського спортивного ліцею. Це єдиний спортивний ліцей в Україні, який фінансується з місцевого бюджету”. Ця інформація є перебільшенням, адже, наприклад, Київський спортивний ліцей фінансується з міського бюджету Києва.

У новині про звільнення головного лікаря Діагностичного центру Романа Шустика “Rivne Online” подає коментарі лише самого звільненого, таким чином подаючи читачу лише частину інформації. Шустик заявляє: “Цю посаду, відповідно до партійної квоти, пообіцяли одній з партій теперішньої коаліції. Тому й розпорядження про моє звільнення готувала людина, яка пов’язана з цією партією, а підписував конкретний заступник голови обласної ради”. Наприкінці матеріалу видання вказує, що це Радикальна партія, та додає: “Як відомо, місцеві представники цієї партії у близьких стосунках із головною Рівненської обласної ради”. Натомість, видання не подає коментарі іншої сторони, лише кількома словами згадує, що у центрі боргують зарплату медикам, та не зазначає, що Шустик – теж політик, депутат від “Слуги народу”.

А ось ITV повідомляє про звільнення Романа Шустика зовсім інакше, але теж з маніпуляціями. Журналіст, розповідаючи про звільнення, вдається до суджень. Наприклад, зазначаючи, що Романа Шустика підтримали депутати облради та нардеп, журналіст стверджує: “Заручившись підтримкою таких покровителів, можна у в суд подавати на обласну раду, бо ж його звільнення – то “кулуарні домовленості”.

У матеріалі про додаткові факультативні предмети невідомий автор сайту “Радіо Трек” ділиться своїм судженням про те, чи можливе запровадження предмету “сексуальне виховання” у рівненських школах: “А от щодо запровадження уроку сексуального виховання для школярів Рівненщини – висловились стримано.Таке можливо, але поки таких запитів від батьків школярів не надходило”. При цьому жодного посилання на джерело цієї інформації автор не додав.

Сайт “Вісті Рівненщини” у заголовку повідомляє “Бюджет Рівненської громади суттєво перевиконано”. Слово “суттєво” містить власну оцінку сумі перевиконання, яке становить 4%.

Дослідження охоплює:

 Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Анна Калаур,

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області,

проект “Infocrime”