Публікація

Жіночий алкоголізм, бузковий тунель та немаркована реклама: дайджест Infocrime Рівне

12:17, 02 Червня

зображення публікації

5% матеріалів 10 найпопулярніших ЗМІ Рівненської області містять ознаки маніпуляцій. Найчастіше ЗМІ публікують інформацію, яка має перебільшення, а також публікації з ознаками замовності (джинсу). Найбільше ЗМІ маніпулювали у матеріалах про культуру і дозвілля, будівництво і інфраструктуру та в соціалці.

 Такі результати моніторингу проекту Infocrime у Рівному.

Протягом 24-28 травня аналітики Infocrime проаналізували 1 438 публікацій (у 10 онлайн ЗМІ), 69 постів у Фейсбуці (8 політиків та чиновників) та 12 сюжетів трьох телеканалів (вечірній випуск новин одного дня). Серед них виявлено три фейки і 72 повідомлення, як містять ознаки маніпуляцій: 69 – у стрічках новинних сайтів, 3 – у Фейсбуці. У випусках новин телеканалів маніпуляцій виявлено не було.

Контент який оприлюднювали ЗМІ та політики і чиновники ми аналізували на предмет фейків та маніпуляцій, відповідно до методології Інституту масової інформації. Далі приклади виявлених фейків та маніпуляцій.

Фейк “Все більше рівнянок спивається”

Фейк “Все більше рівнянок спивається”, виявлений у стрічці сайту “Рівне вечірнє” перепостили без посилання два інші ЗМІ: “Інфопотік”  та “ОГО”.

Повідомлення “Рівне вечірнє” починається зі слів: ”у Рівному проглядається тенденція, що все більше жінок заглядає до чарки”. Після цього ЗМІ посилається на директорку Рівненського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Людмилу Талт, за словами якої (цитуємо медіа), “з початку року вже надійшло 200 таких повідомлень”.

Складається враження, що 200 повідомлень, про які говорить чиновниця, стосуються проблеми алкоголізму серед рівнянок і що минулого року таких повідомлень було менше. Таке припущення підсилює цитата: “На сьогоднішній день є проблема з жіночим алкоголізмом. Про це свідчать дані, які надходить з патрульної поліції, з лікарень та від небайдужих громадян”, – “Рівне вечірнє” цитує Людмилу Талт.

Infocrime поспілкувався з Людмилою Талт щодо цих 200 випадків. Виявляється, повідомлення про алкоголізм вихопили зі звіту чиновниці на міськвиконкомі, де вона розповідала про існування цієї проблеми виключно у сім’ях, які опинилися у складних життєвих обставинах.

“Ці повідомлення надходили і з ювенальної пробації про осіб, які умовно засуджені, з служби у справах дітей, зі школи. Тобто з різних установ. Ці 200 повідомлень – і про складні стосунки, і про те, що батьки не можуть визначитися з днями і годинами побачення, і з обласного центру, що ми маємо ще надавати соціальні послуги. І саме серед цих повідомлень були повідомлення про неналежне виконання батьківських обов’язків. І коли мене запитали про збільшення кількості таких сімей, я сказала, що є (у цих сім’ях – ред.) схильність жінок до вживання алкоголю”.

За словами Людмили Талт, Рівненський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді взагалі не володіє інформацією про тенденції щодо алкоголізму у місті і опікується лише сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах. Про тенденцію до збільшення жіночого алкоголізму у яких і говорила чиновниця.

Маніпуляції з перебільшенням

Найбільше серед виявлених маніпуляцій містили інформацію, подану з перебільшенням реальних даних. У матеріалах ЗМІ з’являлися дані з перебільшеннями про заплановані ремонти чи реконструкції різного масштабу. Наприклад “Інфопотік” пише “Рівняни на три дні залишаться без води, хоча насправді це повідомлення стосувалося мешканців конкретних вулиць, а не всіх рівнян. Аналогічно повідомив  “Рівне медіа” у новині “Масштабний ремонт: частина Рівного завтра буде без води”.

Також у заголовках ЗМІ подавалася інформацію про плани будівництва як факт. Наприклад “Радіо трек” опублікував новину “17 км дороги до Білого озера відремонтують капітально”, в якій йшлося про оголошення тендеру, яке ще не означає виконання робіт. “Сарни сіті” повідомив, що “Відремонтують до осені: в Сарненському районі відновлюватимуть проблемні дороги“, хоча це твердження базується лише на словах чиновниці, яка сказала, що дорожники починають ремонт і планують завершити до осені.

Також ЗМІ могли перебільшувати інформацію про нововведення уряду чи ініціативи місцевої влади. Наприклад, “ВСЕ” повідомив “В Україні відмовляться від використання фосфатів”, хоча насправді йдеться про можливе обмеження використання, а не відмову, Радіо трек” пише

“Ціни на газ злетять уже в червні. Таким дорогим блакитне паливо ще не було”, при цьому  в тексті з посиланням на “Обозрєватєль” повідомляють, що стосуватиметься це не всіх споживачів і ціна лише може зрости. ВСЕ повідомив, що на Рівненщині вводиться обмеження руху вантажівкою, а “Радіо трек”писав “В Україні з 1 червня почнуть діяти нові правила для водіїв на дорогах” – хоча в обох випадках йдеться не про нові правила, а про щорічні літні обмеження для водіїв великогабаритного транспорту.
Голова Рівненської ОДА Віталій Коваль перебільшував у своєму Фейсбуці двічі. Наприклад, повідомивши, що на Рівненщині стартував легальний видобуток бурштину, який насправді видобували легально й до змін у законодавстві у 2019 році (які спростили механізм)  і тим паче до минулого тижня. Також посадовець перебільшив про “грандіозну” реконструкцію аеропорту «Рівне», яка, з його слів “стартує найближчим часом”, хоча йдеться лише про оголошення тендерів, яке ще не означає виконання робіт.

Також ЗМІ придумали “бузковий тунель” який ОГО назвало “новою фотозоною”  хоча, як видно з фото в матеріалі, а не головного фото, насправді йдеться про кілька кущів бузку. На думку авторів моніторингу, такі “тунелі” і фотозони зараз взагалі не рідкість, це сезонне явище, і тому поява одного з них в новинах не є обгрунтованою.

Джинса: політична, комерційна і інша

“Уряд закрив небо! Після заяви нардепа Соломчука” – повідомляють журналісти “Радіо трек”, пов’язавши подію міжнародного масштабу зі зверненням народного депутата. Думку про те, що ця публікація є джинсою (матеріалом з прихованою рекламою) підсилюють інші появи народного депутата в стрічці “Радіо трек”. Наприклад, сайт двічі писав про візит тимчасової слідчої комісії ВРУ  до складу якої входить народний депутат Дмитро Соломчук у статтях: “Альтернативи немає. Нардепи та освітяни борються за збереження спеціалізованих шкіл-інтернатів”, “Нардепи Верховної Ради з’їхалися у Рівне, аби вирішити долю інтернатних закладів області”, висвітлюючи точку зору депутата, який у обох публікаціях був ключовою персоною.

“Рівне медіа” поширив матеріал про культурну подію міста – Музейні гостини з ознаками рекламування секретаря міської ради Віктора Шакирзяна, адже в матеріалі є лише його коментар (серед посадовців) з приводу події, а також фото. Це можна було б вважати рядовою новиною в якій з’явився посадовець, втім, зважаючи на те, що сайт часто публікує новини з коментарями та фото Віктора Шакирзяна у виключно позитивному світлі (наприклад, про те як його нагороджують, як він вітає ветерана,що думає про День Європи), аналітики Infocrime віднесли цей матеріал до джинси.

Також сайти публікували комерційну джинсу (про концерти, товари і підприємства, всього 7 випадків) і політичну джинсу та джинсу органів влади. Наприклад, “ВСЕ” писав про успішний фінансовий досвід Рівненщини виключно з точки зору ОДА, а “Рівненські новини” розповіли як Порошенко поїхав на фронт.

Також було виявлено три публікації рекламного характеру на сайті “Сарни сіті”. ЗМІ публікує такі матеріали у рубриці “ПРОМО”, хоча чинне законодавство про рекламу такої рубрикації не передбачає. Ці матеріали віднесені до таких, які мають неналежне маркування реклами (умовно маркована реклама).

Маніпуляції в заголовках

Заголовкам на сайті “Радіо трек” можна присвятити окреме дослідження. Вони провокують читача клікнути, але в самому матеріалі може чекати розчарування, або ж спростування анонсованої інформації. Наприклад, у новині про переможця Євробачення із заголовком “Нюхав кокаїн»: організатори Євробачення відреагували на скандал, пов’язаний з переможцями шоу” йдеться про те, що насправді співак не зловживав наркотиками. А під заголовком “Всі пільги на проїзд у громадському транспорті скасують: в уряді готують документ” міститься інформація про те, що пільги на проїзд у громадському транспорті повинні бути монетизовані, але не йдеться про анонсоване скасування. У новині “Роми розбили чи неякісно зробили? Соцмережі обговорюють зруйновану стелу на залізничному вокзалі (ФОТО)”  є лише припущення про те чому пошкоджена плитка на залізничному вокзалі.

Сайт “Інфопотік” перекрутив інформацію у деяких заголовках. Наприклад, у новині “Митника, який пропонував хабар оштрафували” йдеться про те, що митник одержав хабар. Також сайт повідомляє “У Рівному 1 червня буде безкоштовним вхід в зоопарк”, втім бажаючих піти туди безкоштовно чекає розчарування, бо це стосується тільки дітей.

Подібні заголовки також виявлені на сайті “Рівне вечірнє”. Наприклад під заголовком, який, вочевидь, мав би налякати “Диверсанти викрали у Нетішині радіоактивні матеріали, щоб створити «брудну бомбу», і захопили сім заручників в Острозі” йдеться про навчання правоохоронців.

Емоції, судження і частина інформації

До цих трьох видів маніпуляцій, які переплітаються між собою, віднесено загалом 9 матеріалів. Всі емоційні маніпуляції (4 випадки) – авторства “Радіо трек”. Вони дражнили читача і змушували клікнути на посилання.  “То все-таки лизати можна? Фреймут показала, як правильно… (ВІДЕО)” – так сайт повідомляє про те як, на думку Фреймут, треба їсти морозиво. “Комунальники Рівного оголосили війну орендарям квартир?” – під заголовком розміщена стаття про оплату за вивіз сміття, яку хочуть нараховувати і тим власникам квартир, які там не проживають, а здають житло в оренду. Ще сайт назвав “самотнім” і “невиліковно хворим” вовка з демодекозом, який насправді можна вилікувати.

Судженнями замість фактів годували читача декілька ЗМІ. Наприклад, “Радіо трек” фантазував куди зник заступник міського голови у матеріалі “Заступник міського голови Рівного покинув посаду. Його вже немає в Україні?”. “ОГО” роздумував про те, що на Лебединці надто темно. Інфопотік опублікував досить розлогі роздуми про те, що “Третяк розігрує квитки на Білик, а дороги в Рівному залишаються схожими на місячний ландшафт”. А сайт “Рівне медіа” в заголовку повідомив, що на території військового містечка “виросте” багатоповерхівка, хоча в тексті йдеться про те, що чиновники лише видали містобудівні умови для будівництва житлового комплексу.

Частину інформації замість повної картини подало “Рівне вечірнє”, розмістивши відео з соцмережі про те як легко хтось знімає свіжий асфальт начебто на трасі Здолбунів-2. При цьому з єдиного джерела інформації – відео безіменного автора незрозуміло де саме відбулася зйомка, немає також коментарів відповідальних і очевидців.

Напівправду подав і голова ОДА Віталій Коваль повідомивши, що одну з важливих доріг на Рівненщині, трасу Городище-Рівне-Старокостянтинів, розпочали відновлювати торік. Насправді ж з ремонти траси, за інформацією Укравтодору, тривають з 2017 року. І розпочався процес задовго до того як Коваль очолив ОДА.

Дослідження охоплює :

  • стрічки 10 новинних онлайн ЗМІ Рівненщини, які є найпопулярнішими за даними Similarweb: “Радіо трек”, “Рівне вечірнє”, “Рівненські новини”, “Рівне онлайн”, “ВСЕ”, “ЧаРівне”, “Інфопотік”, “Рівне медіа”, “Сарни сіті”; “ОГО”;
  • вечірні новинні випуски за четвер трьох телеканалів: “Рівне 1”, “Сфера”, “ITV”;
  • дописи сторінок Фейсбуці 8 чиновників та політиків: голови ОДА Віталія Коваля, голови облради Сергія Кондрачука, містокого голови Олександра Третяка, секретаря міської ради Віктора Шакирзяна, заступниці голови ОДА Іванни Смачило, заступниці міського голови Марини Кузьмічової, народних депутатів Дмитра Соломчука та Олександра Аліксійчука.

 

Анна Калаур,

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області, проект “Infocrime”

Проєкт ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рста закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії