Публікація

Заблокована медицина, міста без банкоматів і інші маніпуляції: тижневий дайджест Infocrime Рівне

12:12, 08 Червня

зображення публікації

Тижневий моніторинг Infocrime у Рівному показав, що минулого тижня у стрічках 10 найпопулярніших ЗМІ Рівненської області було менше маніпуляцій ніж напередодні. Так 3% публікацій містили ознаки маніпуляцій (або 47 матеріалів) на противагу 5% (72 матеріали), виявленим під час першого тижня моніторингу.

Найбільше матеріалів містили ознаки джинси та перебільшень інформації. Найпопулярнішою темою серед маніпуляцій була політика. Жодного фейка виявлено не було.

 Такі результати моніторингу проекту Infocrime у Рівному.

Протягом 31 травня – 4 червня аналітики Infocrime проаналізували 1 430 публікацій (у 10 онлайн ЗМІ), 60 постів у Фейсбуці (8 політиків та чиновників) та 19 сюжетів трьох телеканалів (вечірній випуск новин п’ятниці). Серед них не виявлено фейків, але знайдено 47 повідомлень, які містять ознаки маніпуляцій: 45 – у стрічках новинних сайтів, 2 – у Фейсбуці. У випусках новин телеканалів маніпуляцій виявлено не було.

Детальніше ознайомитись з методологією дослідження можна за посиланням.

Маніпуляції: Джинса і неналежне маркування реклами

Найбільше, 16 матеріалів, містять ознаки прихованої реклами. При цьому 9 з них мають ознаки політичної джинси.

Минулого тижня топ-політичною новиною області була сесія Рівненської обласної ради, під час якої депутати посперечались і не дійшли згоди в питанні про фінансування новоствореного департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я. Через два дні після сесії, облрада зібралася вдруге і таки проголосувала за надання фінансування новоствореному відомству.

У період між цими сесіями, у ЗМІ з’являлися маніпуляції на цю тему. Так один із учасників конфлікту, ініціатор об’єднання управлінь в департамент, голова Рівненської ОДА Віталій Коваль фактично транслював свою позицію через сайти “ВСЕ” і “Рівне онлайн”.

“ВСЕ” оперативно повідомив “ВАЖЛИВО: Рівненські депутати залишили медиків та надзвичайників без зарплат” хоча в самому повідомленні йдеться про те, що через неприйняте рішення під загрозою фінансування 5 лікувально-профілактичних закладів, які фінансуються із медсубвенції; комунальних платежів окремих закладів, фінансування трьох бюджетних програм; харчування дітей в обласному будинку дитини та закупівля онкопрепаратів пацієнтам дитячого віку. Тобто, від цього фінансування справді залежать чимало людей, але йдеться зовсім не про фінансування всієї медичної галузі і ДСНС, як це подавали у ЗМІ. Також у новині є цитата Віталія Коваля: “Фактично Рівненська облрада зупинила фінансування галузі медицини та надзвичайних ситуацій”.

Пізніше через ВСЕ продовжували транслювати той самий меседж у матеріалі  з ознаками прихованої реклами партії і Віталія Коваля “Медицина Рівненщини не повинна страждати через окремі політичні інтереси”: в “Слузі народу” зробили заяву”.  А на звершення на сайті опублікували більш позитивну звістку: “Переміг здоровий глузд”: Рівненська обласна рада розблокувала медичну систему області” з коментарем Віталія Коваля: “нам вдалося уникнути колапсу в медичній системі Рівненщини”. У всіх цих матеріалах, крім явного перебільшення, була виключно точка зору ОДА, або партії “Слуга народу”.

Аналогічні твердження з перебільшенням опублікував у своєму фейсбуці Віталій Коваль: під загрозою опинилося життєзабезпечення усієї галузі охорони здоров’я області”, – наче й забув, що є такий орган як НСЗУ, від якого переважно і залежить фінансування медичної галузі.

Через сайт “Рівне онлайн” двічі повідомляли інформацію лише з точки зору Віталія Коваля: “не можна ризикувати життям і здоров‘ям людей. Треба негайно виводити медичну систему області із колапсу”, – йдеться в новині. Згодом  на сайті з’явилося повідомлення з тим же перебільшенням і ознаками джинси: “Рівненська обласна рада розблокувала медичну систему області”.

У всіх перерахованих матеріалах читач може ознайомитися з позицією лише однієї сторони конфлікту – Рівненської ОДА на чолі з Віталієм Ковалем, який був кандидатом на міського голову від “Слуги народу” і дотепер асоціюється з цією політичною силою. Натомість у цих матеріалах не показали думку представників інших чотирьох фракцій, які не проголосували за рішення спочатку.

Два матеріали з майже ідентичною прихованою рекламою ініціативи до Дня захисту дітей партії “УДАР” виявлено на сайтах “Радіо трек” і “Рівне вечірнє”. А на сайті “Rivne Online” виявлено три матеріали з ознаками джинси депутатки Рівненської міської ради (з якою позиціонують цей сайт) Олени Хотенко та її ініціатив “Академія.online” та заходу для дітей.

Одне повідомлення з прихованою рекламою секретаря Рівненської міської ради Віктора Шакирзяна та його партії “Рівне разом” виявлено на сайті “Рівне медіа”, який, за спостереженнями аналітиків Infocrime регулярно рекламує цього політика. Аналогічно сайт “Рівненські новини” рекламує екс-голову Рівненської ОДА Олексія Муляренка.

Також виявлено 5 матеріалів в яких рекламу маркували неочевидним для аудиторії шляхом. Всі вони знаходяться в рубриці “ПРОМО”, що є маніпуляцією сайту “СарниNews.City”.

Маніпуляції: Інформація містить перебільшення чи применшення реальних даних

Укрпошта стала джерелом маніпуляції, яку поширили ЗМІ, а також деякі офіційні сторінки органів влади. У новині про відтермінування обов’язкового переказу пенсій на картки виявлено применшення даних у твердженні про те, що наразі банкомати наявні лише у 4% міст України. Ця інформація не відповідає дійсності, адже за даними Державної служби статистики станом на 2020 рік в Україні є 461 місто. 4% – це лише 19 міст, тобто менше за кількість обласних центрів, у кожному з яких точно є банкомати. Вочевидь, автори тексту мали на увазі всі населені пункти, включно з селами. Тим не менше, помилкове твердження поширили саме у такому вигляді сайти ”ВСЕ”, ”СарниNews.City” та народний депутат Олександр Аліксійчук у своєму фейсбуці.

У заголовку статті “Радіо Трек” «Обман по-волинськи»: масові скарги лучан, на жінку, яка могла проводити оборудки з меблями й в м. Рівне» виявлено перебільшення. “Масовість” автори підкріплюють таким суб’єктивним судженнями як: “йому написали багато людей”, “з його слів, на цю жінку в поліції лежить далеко не одна “скарга”. Водночас, у статті не підтверджено анонсовану у заголовку “масовість” ймовірного шахрайства.

СарниNews.City повідомляє: “Тарас Драганчук став кращим гравцем чемпіонату України з футболу”. У читача може скластися враження, що йдеться про відомий Чемпіонат України з футболу – Прем’єр-лігу. Натомість у статті розповідають про всеукраїнське змагання з футболу серед команд міських, сільських, селищних голів, їх заступників і старост, про які ця стаття повідомляє насправді.

Сайт “Радіо Трек” повідомляє: “Без попереджень: понад 120 квартир у Рівному залишилися без газу”. Уже з тексту дізнаємося, що насправді мешканців будинків попереджали за допомогою оголошення, яке вони назвали непримітним і недостатнім.

Сайт “ОГО” розмістив клікбейтний заголовок “У Рівному весь день не буде світла”.  Складається враження, що світла не буде у всьому місті. Але ті, хто перейшов за посиланням дізнаються, що це стосується лише кількох вулиць.

Маніпуляції: Заголовки, коли назва не відповідає змісту тексту

Виявлено 6 публікацій з заголовками, які анонсували щось, чого в тексті не було, або що зрештою заперечували у матеріалі.

Наприклад “Інфопотік” повідомляє у заголовку: “Жителі Рівненщини зможуть взимку платити за газ менше”. Насправді у тексті йдеться лише про нову програму, яка дозволить рівними частинами протягом року сплачувати за спожитий газ відповідно до тарифу.

“Радіо Трек” маніпулює у заголовку: ”Податок на Google: чи змусять українців платити за користування пошуковиком”. У заголовку немає знаку запитання, тому він виглядає як ствердження. У самій статті йдеться про податок для соцмереж і пошуковиків за розміщення реклами, а не плату користувачами за пошук.

Також “Радіо Трек” розмістив матеріал з заголовком “За використання пластикових пакетів відтепер штрафуватимуть” і лише в останньому реченні статті пояснив, що Верховна Рада ухвалила рішення яке набере чинності в наступному році.

 Маніпуляції: Емоційні оцінки, судження замість фактів і частина інформації

Виявлено 2 матеріали з ознаками емоційних оцінок.

Наприклад, у статті “Радіо Трек”  під назвою “Покійників триматимуть просто неба у центрі Рівного через шантаж” йдеться про не проголосоване обласною радою рішення щодо фінансування новоствореного департаменту, про який ми вже писали. Автори припускають, що через провалене голосування, під загрозою відключення електроенергії опинилось обласне бюро судово-медичної експертизи, де відповідно можуть не працювати холодильники. Водночас слово “шантаж” у заголовку вжите необгрунтовано.

Судження замість фактів містили загалом 4 публікації.

Наприклад “Рівненські новини” опублікували новину “Депутат Рівнеради не замовляв атаки на сайт, який розмістив матеріал про його весілля”. На основі коментаря-спростування депутата Святослава Стельмащука “Суспільному”, автор статті у двох абзацах розписує власні думки: “варто зазначити, що не вірити словам депутата у даному випадку підстав немає”, “ “Четверта влада”, уже вчергове, аби хоч якось привернути до себе увагу, заявляє про якісь ефемерні атаки на них”. У кінці статті автор ще й висловлює підозру, що медіа саме організувало атаку на свій сайт.

Сайт “Рівне вечірнє” у заголовку статті: “Сидорчук не Медведчук! Суд виправдав п’яного водія голови обласної ради” необгрунтовано згадав Медведчука, ймовірно для підсилення інтересу читачів. Крім того, у матеріалі є судженнями журналіста, наприклад: “Суд був готовий ледь не нагородити водія Сидорчука, за усі його численні чесноти. Але не зробив цього, бо не має повноважень. Нічого – нагорода ще знайде колись цього “героя”.

Один випадок подання лише частини інформації виявлено на сайті “Інфопотік”. Так сайт перепостив матеріал каналу “Сфера”, в якому журналісти зібрали коментарі різних фракцій щодо голосування за створення департаменту охорони здоров’я. Але “Інфопотік” чомусь опублікував лише частину новини “Сфери” – коментар виключно партії “Свобода”.

Дослідження охоплює :

  • стрічки 10 новинних онлайн ЗМІ Рівненщини, які є найпопулярнішими за даними Similarweb: “Радіо трек”, “Рівне вечірнє”, “Рівненські новини”, “Рівне онлайн”, “ВСЕ”, “ЧаРівне”, “Інфопотік”, “Рівне медіа”, “Сарни сіті”; “ОГО”;
  • вечірні новинні випуски за п’ятницю трьох телеканалів: “Рівне 1”, “Сфера”, “ITV”;
  • дописи сторінок Фейсбуці 8 чиновників та політиків: голови ОДА Віталія Коваля, голови облради Сергія Кондрачука, містокого голови Олександра Третяка, секретаря міської ради Віктора Шакирзяна, заступниці голови ОДА Іванни Смачило, заступниці міського голови Марини Кузьмічової, народних депутатів Дмитра Соломчука та Олександра Аліксійчука.

Проєкт ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерста закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії

Анна Калаур,

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області, проект “Infocrime”