Публікація

Ягоди проти раку, сексуальні мрії чоловіків і будівництво кільця, яке “зруйнує півміста”: дайджест фейків і маніпуляцій рівненських ЗМІ

15:16, 19 Серпня

зображення публікації

Минулого тижня моніторингом виявлено 43 маніпуляції та 3 фейки. Це – 3% від дослідженого контенту медіа та фейсбуків політиків. Джинса й надалі залишається найпоширенішою маніпуляцією – всього виявлено 16 таких матеріалів. Водночас значно зменшилась кількість політичної джинси – зафіксовано лише 3 такі матеріали, хоча попередні моніторинги виявляли значно більше політичної джинси. Частково це пов’язано з припиненням роботи сайту “ВСЕ” на якому моніторинг постійно виявляв чи не найбільше політичної джинси.

 За період 9-13 серпня аналітики Infocrime проаналізували 10 онлайн-ЗМІ; 8 сторінок у Facebook, новинні випуски 3 телеканалів. Разом це – 1571 матеріал. На сайтах – 1489, повідомлень у Fb – 65, сюжетів – 17. Оскільки сайт “ВСЕ” минулого тижня перестав працювати, замість нього до моніторингу включено сайт “Вісті Рівненщини, який є наступним за популярністю.

Сексуальні мрії чоловіків, сир на ніч і ягоди проти раку: які фейки виявив моніторинг

Моніторингом виявлено три публікації, які містять інформацію, що базується на сумнівних або анонімних джерелах, які неможливо перевірити. Відповідно до методології моніторингу, такі матеріали зараховуються до фейків.

Так “Радіо Трек” опублікував матеріал із заголовком “Ви здивуєтесь: стало відомо, про що мріють чоловіки під час сексу” з посиланням на “Люкс ФМ”, який в свою чергу перепостив статтю “Cosmopolitan”. У матеріалі стверджують, що чоловіки назвали речі, яких їм не вистачає під час сексу, перераховано сім таких речей, які подекуди суперечать одне одному. У матеріалі першоджерела – сайту “Cosmopolitan” стверджують: “читай о секс-мечтаниях каждого мужчины”. Маніпулятивно вживається слово “кожен”. Інші сайти, які опублікували цей матеріал, також вдалися до маніпуляції узагальнення, стверджуючи, що чоловіки повідомили про свої уподобання, хоча описане може стосуватися не кожного. Звідки авторам стало відомо про ці мрії, хто проводив таке дослідження та чи проводив хтось – залишиться таємницею.

Також “Радіо Трек” опублікував статтю “Без будь-якої шкоди для фігури: ці продукти можна дозволити собі навіть вночі”. У матеріалі знову ж без посилання на джерела стверджують, що окрім різних овочів, чорниці і білків на ніч абсолютно безпечно для фігури можна їсти твердий сир. Більше того, сир пропонують заправити корицею, кокосовою стружкою або медом, щоб було не нудно.

“Рівне вечірнє” у заголовку матеріалу про корисні властивості ягід, заявляє “Жовті — від старіння, червоні — від раку. Від яких хвороб врятують ягоди”. Щоправда жодних реальних доказів можливості вберегтися споживанням жовтих ягід від раку не наведено. На англомовних ресурсах можна знайти публікації на цю тему, в яких стверджується, що наразі корисні властивості ягід ще вивчаються і немає достатніх підстав, аби стверджувати, що їх споживання може побороти рак. Зважаючи на поширення цієї хвороби і низькі успіхи у лікуванні цієї хвороби в Україні, такі матеріали є надзвичайно шкідливими і можуть ввести людей в оману.

Джинса Костопільської міської ради і Кульчинської

Моніторингом виявлено 16 випадків джинси. 3 з них становить політична джинса, 1 матеріал є джинсою Рівненської АЕС, а решта, 13, – про товари та послуги, бізнес, або ж розваги.

Сайт “Радіо Трек” у матеріалі з заголовком “Очам не повірила”: депутатку з Рівного вразили картини 10-річної Даші” повідомив про знахідку депутатки Рівненської міської рад від “Батьківщини” Галини Кульчинської. Так ЗМІ розповів про знахідку Кульчинської – “довжелезний ряд розкладених яскравих малюнків”, які продавали діти. Журналісти не відвідали це місце і не зібрали жодної інформації самостійно, а натомість опублікували враження депутатки від побаченого, її фото та діалог з дітьми, які вона опублікувала у фейсбуці. Така публікація не є збалансованим матеріалом і вочевидь опублікована лише з метою створення позитивного іміджу політикині.

На сайті “Вісті Рівненщини” опублікували два матеріали з ознаками політичної джинси. У першому подано позицію Костопільської міської ради “щодо несанкціонованої акції 11 серпня”. Зі змісту публікації незрозуміло в чому полягала акція, скільки людей до неї приєдналося, немає підтверджень, що вона взагалі відбулася. Подана лише критика акції з боку влади. З публікацій інших ЗМІ відомо, що педагоги зібрались на мітинг у Костополі через затримку заробітних плат, невиплату відпускних та лікарняних. Сайт “Вісті Рівненщини” публікує коментар в.о. першого заступника міського голови Костополя Олексія Кособуцького, який повідомляє, що заяви про те, що педагогічні працівники шкіл громади не отримали заробітну плату є неправдивими, а затримка виплат медпрацівникам – загальнодержавна проблема.

Серед випадків комерційної джинси можна виділити три матеріали про святкування другої річниці приватного дитячого садка “Baby Land” на сайтах “ОГО”, “ЧаРівне” та “Рівне медіа”. Також моніторингом виявлено два матеріали авторства сайту “СарниNews.City” з неналежним маркуванням реклами у рубриці “Промо”.

Будівництво, яке “зруйнує півміста”, Рівненщина як “осередок “поширення штаму “Дельта” і інші судження, які допускали журналісти

Моніторингом виявлено 13 матеріалів в яких судження журналістів подають як факт. Наприклад, сайт “Рівненські новини” грунтуючись на повідомленні головного санітарного лікаря області про те, що понад 80% хворих на COVID-19 на Рівненщині заражені штамом “Дельта”, стверджує у заголовку “Рівненщина стає осередком поширення коронавірусу штаму “Дельта”. Всього ж в Україні – 300 хворих на коронавірус (на той момент), а на Рівненщині виявлено 24 випадки (станом на 13 серпня). Судження про у заголовку не має жодних доказів, наведених у тексті.

Сайт “Рівне вечірнє” опублікував матеріал про будівництво кільця на перетині вулиць Макарова та Дубенської і проблеми спричинені ним, у якому є судження автора. Судження зустрічається вже в заголовку “Кільце як тест для Третяка”. Далі у тексті йде відсилка до колишнього мера, який нібито не сприймав критики від тих, хто “не побудував навіть собачої будки”. Зрештою автор вдається до оцінки: “За іронією долі до таких людей можна зарахувати й Олександра Третяка, який до свого обрання на посаду був проповідником. Тому першим важливим іспитом для нього можна вважати будівництво кільця на перехресті вулиць Дубенської та Макарова”.

Також судження виявлено у підводці до сюжету “ITV” про будівництво вже згаданого кільця під час якого пошкодили водопровід. “Поки збудують кільце, знищать півміста”, – стверджує ведучий у підводці, хоча це явна маніпуляція.

У сюжеті “Рівне 1” про нові вимоги Кабміну до вакцинації освітян журналістка вдається до оціночного судження: “якщо школи і ВНЗ мають можливість перейти на дистанційне навчання, то батькам маленьких дітей, які відвідують садочки, буде ой як непереливки. Бо ж без 80 відсотків щеплених працівників ДНЗ, їм доведеться, або шукати нянь, або залишитися без роботи”.

Також виявлено судження у підводці до сюжету “Рівне 1” у якому йдеться про чоловіка, який поранив з пневматичної зброї одне та вбив інше цуценя. Ведуча вдається до роздумів: “сьогодні собаки, а завтра, можливо, і діти”. Ці роздуми не мають жодних підстав, а є лише умисним перебільшенням та емоційною оцінкою. Крім того, чоловіка, який ймовірно стріляв, у сюжеті називають “злочинцем”, хоча так називати когось можна лише після рішення суду, яким доведено злочинні дії. Натомість цьому чоловіку ще навіть не оголошено підозри.

Заголовки, які не відповідають змісту і інші маніпуляції

Моніторингом виявлено 7 заголовків, які не відповідають змісту текстів, а також по одному матеріалу з такими маніпуляціями як емоційні оцінки в тексті, перебільшення інформації, подача лише частини інформації та маніпуляція в бекграунді матеріалу.

Не відповідає змісту статті заголовок сайту “Рівненські новини” “На рівненському військовому полігоні знищили колону російських танків Т-72 ”, адже у матеріалі йдеться про артилерійські навчання, але зрозуміти це з заголовку неможливо.

Також виявлено заголовок сайту “ОГО” “На Рівненщині чоловіка позбавлять волі за жорстоке поводження з тваринами”, який не відповідає змісту матеріалу. У матеріалі не йдеться про рішення суду, яким чоловіка позбавляють волі, не згадано про те на якому етапі перебуває розслідування і чи взагалі воно розпочате, тому твердження, що чоловіка позбавлять волі є безпідставним.

Не відповідає змісту матеріалу заголовок “Радіо Трек“ “Утримання в СІЗО і «відсидку» – відтепер теж включатимуть у страховий стаж”. Клікнувши на цю публікацію, читач дізнається, що насправді у трудовий стаж перебування за гратами зараховуватимуть лише особам, які перебували в місцях позбавлення волі, але вважаються реабілітованими.

Емоційну оцінку виявлено у матеріалі “Rivne Online” із заголовком “Мешканців Рівненщини атакують шершні”. За заголовком, який може налякати читача, міститься інформація про те, що рятувальники знищили два гнізда шершнів біля будинків.

Дослідження охоплює:

Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Анна Калаур,

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області,

проект “Infocrime”