Публікація

Джинса Шакирзяна, весільний липень і 100% забезпеченість підручниками: як маніпулювали рівненські ЗМІ і політики на початку серпня

18:30, 12 Серпня

зображення публікації

Протягом місяця спостерігається тенденція до зменшення кількості маніпуляцій у рівненських ЗМІ та в фейсбуці політиків. Минулого тижня моніторингом виявлено 44 маніпуляції, які становлять 3% від перевіреного контенту медіа. Більшість, 25 маніпуляцій, як і в минулих моніторингах становила джинса, серед якої переважали матеріали на політичну тематику – всього виявлено 17 таких публікацій.

За період 2-6 серпня аналітики Infocrime проаналізували 10 онлайн-ЗМІ; 8 сторінок у Facebook, новинні випуски 3 телеканалів. Разом це – 1569 матеріалів. На сайтах – 1478, повідомлень у Fb – 71, сюжетів – 20.

Детальніше ознайомитись з методологією можна за посиланням.

Джинса Шакирзяна, УДАРу, Коваля, Муляренка і атомки

За період 2-6 серпня у стрічках аналізованих ЗМІ виявлено 25 матеріалів з ознаками джинси. Більшість з них, а саме 17 матеріалів, становила політична джинса.

Моніторингом виявлено 6 матеріалів з ознаками прихованої політичної реклами секретаря міської ради, очільника партії “Рівне разом” Віктора Шакирзяна і цієї політсили. Наприклад, на сайті “Рівне медіа” опублікували матеріал “Рік роботи громадської приймальні «Рівне Разом»: підсумки і перспективи”. У тексті йдеться про результати роботи політичної партії, подані хвалебні коментарі Віктора Шакирзяна, озвучені нові обіцянки. Шакирзян говорить про зроблене і підсумовує: “Я вважаю це своєрідною соціологією, що свідчить про довіру до нас, адже жителі міста розуміють, що кожна проблема озвучена мені, і нашим депутатам не залишиться без уваги”.

Також на “Рівне медіа” опублікували матеріал про те, що у Рівненського зоопарку немає належної стоянки. Після кількох речень з описом проблеми, автори повідомляють звістку: “На цю проблему звернув увагу секретар Рівненської міської ради Віктор Шакирзян. В ефірі одного із телеканалів він повідомив, що на найближчій сесії міської ради ініціюватиме перед депутатами виділення коштів на розробку проекту з облаштування такої стоянки”. У матеріалі повідомляють про проведену робочу зустріч у зоопарку. З фото зрозуміло, що на ній було кілька чиновників, але автори демонструють лише стурбованість Віктора Шакирзяна, подають тільки його коментар і публікують фото в центрі яких – Віктор Шакирзян.

Ще одну джинсу Віктора Шакирзяна виявлено на сайті “Рівне вечірнє”. У матеріалі повідомляють, що секретар міської ради Віктор Шакирзян їздив із робочою нарадою на вулицю Скрипника, де отримав ділянку бронзовий призер Олімпіади у Токіо Олег Омельчук. “РВ” секретар міської ради Віктор Шакирзян розповів, що пообіцяв виконати його прохання про асфальтування вулиці за тиждень”, – йдеться у матеріалі. Подібні статті на цю тему розмістили й на сайті “ОГО” та “Рівненські новини”.

Моніторингом вкотре виявлено джинсу Рівненської ОДА та її очільника Віталія Коваля. Ознаки джинси ОДА містить матеріал сайту “ВСЕ” про те, що за 30 років Незалежності Рівненська область отримала 400,5 млн доларів США іноземних інвестицій. У тексті натякають, що це заслуга керівництва ОДА. ”Ця сума фактично втричі зросла за останні 2 роки”, а також передають слова Віталія Коваля: “Очільник області сказав, що радіє таким високим показникам, адже “вони свідчать про правильну взаємодію з інвесторами нашої команди”.

Також на сайті “ВСЕ” розмістили приховану рекламу адміністрації у новині про перевиконання бюджету. Натякають на те, що це стало можливим і завдяки Кабміну. “Дякую сумлінним платникам податків за такі хороші результати. Вдячний і Президенту України та Уряду за підтримку”, – подають цитату Віталія Коваля.

На сайті “Рівне вечірнє” опублікували новину з заголовком “Коваль заявив, що нашим олімпійцям треба купити квартири”. У матеріалі посилаються виключно на фейсбук Коваля, подають його обіцянки: “На найближчій сесії Рівненської обласної ради винесемо питання про виділення фінансування на купівлю квартир для Михайла Романчука та Олега Омельчука! Крім того, рідний басейн Михайла Романчука в ДЮСШ №2 Рівного буде реконструйовано в рамках програми президента України Володимира Зеленського Велике будівництво у наступному році! Підтримка наших спортсменів та розвиток спорту – це пріоритет державної та обласної влади”.

Також моніторинг виявив джинсу екс-голови Рівненської ОДА, бізнесмена Олексія Муляренка на сайті “Рівненські новини”, який з ним пов’язують. “Голова Рівненської ОДА (2016-2019 рр.), засновник відомої рівненської компанії “Сталь-М” Олексій Муляренко учора, 3 серпня взяв участь у святкуванні 10-річного ювілею Конфедерації будівельників України”, – повідомляють вже у ліді. Також текст містить хвалебний коментар Муляренка: “Пишаюся, що компанія “Сталь-М” є частиною такої потужної спільноти. Щиро вітаю з ювілеєм кожного, хто є часткою великої родини КБУ”.

Джинсу партії “УДАР” виявлено на сайті “Радіо Трек”. У новині йдеться про “Форум єдності”, де партія “УДАР” та партія “Рідний дім” підписали меморандум про об’єднання зусиль та співпрацю. У кінці публікації про цю подію, розмістили коментар лідера Рівненського “УДАРу” Валентина Демчука: “Ми повинні спільно захищати інтереси громадян, пропонувати найбільш ефективні рішення, допомагати владі почути людей і вирішувати проблеми”.

Джинсу Рівненської атомної електростанції виявлено на сайті “ВСЕ” у матеріалі про турнір з плавання, який відбувся “за незмінної підтримки Рівненської АЕС та Первинної профспілкової організації НАЕК «Енергоатом» та по праву входить в топ кращих вітчизняних турнірів на відкритій воді”. У статті про турнір згадали і те як плавав директор РАЕС: “У задоволення проплив чергову милю «Білого озера» генеральний директор Рівненської АЕС Павло Павлишин, якого нагороджено ювілейною медаллю за відродження та розвиток України від Всеукраїнського об’єднання “Країна”.

Також моніторингом виявлено 8 матеріалів з рекламою товарів та послуг. Наприклад, на “ITV” опублікували джинсу табору “Країна мрій” та його директора, який “все робить” для його розвитку. “ВСЕ” прорекламував створення у Рівному приватної канадської школи: “щоб рівняни отримали можливість вибору та доступу до освіти світового рівня в рідному місті”, а сайт “ЧаРівне” опублікував немарковану рекламу дитячого ансамблю, який проводить платні заняття.

Заголовки, напівправда, судження, емоції і бекграунд

Виявлено 5 заголовків, які не відповідають змісту тексту. Наприклад, сайт “RivneOnline” повідомляє у заголовку “У липні на Рівненщині зареєстрували рекордну кількість одружень”. У новині не вказано, з чим порівнювали і чому взагалі вирішили, що це рекорд.

“RivneOnline” повідомляє у заголовку “Обурений рівнянин насварив міського голову через затори на Дубенській (ВІДЕО)”. У новині подають інформацію про облаштування кільця та часткове перекриття руху, яке розпочалося раніше, аніж обіцяли. На відео – водій із авто каже обурено, щоб хтось (за кадром не видно, кому саме він це говорить) поїхав сам і постояв у заторі. З цього відео не зрозуміло до кого звертався чоловік і тому висновок про те, що він сварить саме міського голову, нічим не підкріплений.

“ОГО” опублікував повідомлення з заголовком “У Рівному горів ресторан: що відомо”. З тексту дізнаємося, що нічого не загоралося, просто автоматична система пожежної безпеки спрацювала помилково.

Також виявлено 5 матеріалів, у яких подано лише частину інформації, яка може сформувати у читачів хибну думку про подію (напівправда). Наприклад, Віталій Коваль у своєму фейсбуці опублікував пост про збудований минулого року спорткомплекс. “Нагадаю, “Сарни арену” збудували минулого року в рамках програми Президента України Володимира Зеленського “Велике будівництво”, – пише голова Рівненської ОДА і маніпуляє. Адже спорткомплекс у Сарнах почали будувати ще у 2017 році, а торік його лише добудували, а не збудували, як запевняє голова.

У матеріалі “Радіо Трек” з заголовком “На першого президента України скоїли замах” йдеться про заяву Леоніда Кравчука LB.ua про те, що на нього було скоєно замах у 1994 році. З заголовка цього не зрозуміло і читачі, які не прочитали новину, можуть сприймати її як повідомлення про недавню подію, тим більше після численних повідомлень на минулому тижні про різке погіршення його здоров’я та перебування в лікарні.

Моніторингом виявлено 4 матеріали в яких судження журналістів подаються як факт, 3 матеріали з емоційними оцінками, 1 матеріал з перебільшенням реальних даних та 1 тест з маніпуляцією в бекграунді.

Наприклад, у підводці до сюжету “ITV” про нестачу фінансування від НСЗУ повідомляють: “Медичні заклади Рівненщини гостро відчувають дефіцит фінансування. Медики, не дочекавшись обіцяного підвищення платні, уже шукають нові робочі місця. Все через недостатню кількість грошей у так званих медичних пакетах”. У сюжеті ж автор і експерт лише припускають, що ситуація з нестачею фінансування може призвести до відтоку кадрів. Відтак у підводці допущена маніпуляція судженнями, які не підкріплені фактами.

Сайт “ВСЕ” повідомляє у новині, посилаючись на результати Impact Rankings 2021, яке проводило видання “Times Higher Education”: “За рівнем якості освіти Острозька академія зайняла першу сходинку серед українських університетів та увійшла до групи 101–200, що ще раз підтверджує якість освіти у цьому закладі не тільки на рівні України, але й на світовому рівні”. Ця інформація є судженням журналістів, адже у рейтингу, опублікованому на сайті видання, Острозька академія входить не до 101-200, а до 401-600.

Сайт “Рівненські новини” опублікував новину з емоційною маніпуляцією у заголовку “Три депутатки Березнівської міської ради не підтримали звернення щодо діяльності “Зірненського спиртзаводу”, який труїть людей нестерпним сморідом”. Власне словосполучення “труїть людей нестерпним сморідом” містить емоційні оцінки, які в тексті не підкріплені фактами.

Емоційну оцінку виявлено у заголовку новини “ВСЕ”. Так водія, який спричинив ДТП, назвали “синькою”: “На Рівненщині синька-водій в’їхав в бетонну огорожу та спробував відкупитися від полісменів”.

Маніпуляцію – перебільшення реальних даних виявлено у заголовку “ВСЕ” “Рівненська область забезпечена підручниками на 100%. Читач, не прочитавши новину, може подумати, що йдеться про усі підручники. Насправді йдеться про 100-відсоткову забезпеченість підручниками лише для 4-го класу.

Дослідження охоплює:

Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Анна Калаур,

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області,

проект “Infocrime”