Публікація

У Рівненській ОДА перезавантажили громадську раду

09:47, 03 Лютого

зображення публікації

74 громадських організації з Рівненщини виявили бажання взяти участь у чергових виборах до громадської ради при Рівненській обласній державній адміністрації. Були серед них ветеранські спілки, аграрії, представники IT-сфери, молодіжні рухи тощо. Проте згідно з постановою Уряду від 3 листопада 2010 року №996 до громадської ради могло бути обрано лише 35 організацій шляхом рейтингового голосування. Хто став достойником і за які заслуги далі в матеріалі.

Відповідно до вищезазначеної постанови Кабміну, “громадська рада при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі держадміністрації (далі — громадська рада) є постійно діючим колегіальним виборним консультативно-дорадчим органом, утвореним для забезпечення участі громадян в управлінні державними справами, здійснення громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади, налагодження ефективної взаємодії зазначених органів з громадськістю, врахування громадської думки під час формування та реалізації державної політики”. Такий дорадчий орган обирається терміном на два роки й покликаний здійснювати координацію та контроль над роботою відповідного органу виконавчої влади. Попереднє 5 скликання громадської ради при Рівненській ОДА мало змогу працювати при двох головах облдержадміністрацій — Олексієм Муляренком та Віталієм Ковалем. За цих два роки особливо чим цей дорадчий орган не відзначився: ані на національному рівні, ані на місцевому. У кулуарах облдержадміністрації взагалі сардонічно відгукуються про громадську раду, як про “орган, що не працює”. Таке враження виникає через те, що зустрічі членів громадської ради більше схожий на бедлам, ніж на солідне представницьке зібрання, покликане відстоювати інтереси мешканців Рівненщини. Чимало кандидатів делегується від громадських організацій, які абсолютно не займаються громадською активністю або в них є лише кілька членів, себто існують вони фіктивно.

Своєю чергою, установчі збори, які відбулися 2 лютого 2021 року були більш організованими та впорядкованими. Головуючим на них був дійсний голова громадської ради Павло Ковалець, який у 2018 році пройшов до ГР від «Всеукраїнського об’єднання вимушено переміщених осіб «Україна – моя сімя». Під час першого засідання 5 скликання пан Ковалець обіцяв активно підтримувати учасників бойових дій, переселенців, боротися з корупцією та впроваджувати цифрові технології, однак обіцянки лишилися лише на папері.

На установчі збори з 74 організацій з’явилося 70. Перед голосуванням виникла активна дискусія між членами ГР попередніх скликань Аллою Дорошевою та Олександром Чебераком. Пані Алла звинуватила ініціативну групу, очолювану Павлом Ковальцем, у тому, що вони не достатньою мірою поінформували громадськість про перебіг передвиборчої кампанії, а також заявила про конфлікт інтересів зі сторони чинного голови. Зала своєю більшістю таку заяву не підтримала, через що Алла Дорошева разом з Ольгою Симончук здійснили демарш і покинули залу. Таким чином, у голосуванні взяло участь 68 чоловік. Одразу було зрозуміло, що зала розділилася на дві групи впливу. Одну з них очолював Павло Ковалець, а іншу — колишній голова ГР кількох скликань Юрій Ходаковський. Кожна з груп мала свій таємний чат у соцмережах, де за попередньою домовленістю було погоджено тих, за кого треба було голосувати. Зрештою, це вплинуло на те, що одні кандидати, які були самі по собі, набрали по 8-10 голосів, а ті, хто зміг “прослизнути” між двох огнів — біля 50-60. Думку щодо такого волевиявлення озвучила представниця громадської організації “Аналітичний центр Прорив” Дарія Борисович:

Лише минулого року я дізналася, що взагалі існує такий дорадчий орган як громадська рада при ОДА, Маючи активну життєву позицію, я вирішила взяти участь у конкурсі, однак, як виявилося, результат був заздалегідь відомий. Особливо мене засмутило те, що з майже 80 кандидатів, молоді було не більше 10 чоловік. Тому, мабуть, і не страшно, що я не пройшла. Сподіваюся, що новий склад громадської ради буде дослухатися до нас, адже, як мінімум, варто впровадити цифрові технології задля ліпшої та ефективнішої роботи цієї структури”.

Під час підрахунку голосів було виявлено 5 зіпсованих бюлетенів, таким чином, дійсними визнано 63. Підрахунки тривали близько 3 годин. За рейтинговим голосуванням переможцями стало 35 громадських активістів, які і стануть членами уже 6 скликання ГР при Рівненській ОДА. Серед них і дійсний голова — Павло Ковалець. Очевидно, що Павло Михайлович не проти знову очолити громадську раду, адже ще з минулого скликання залишилися не вирішені питання. Уже за кілька тижнів новий склад громадської ради має зібратися на перше засідання, де затвердить нового голову та своїх заступників. Проте чи отримає громада Рівненщини потужне лобі та захист своїх інтересів ми побачимо вже найближчим часом.

Олександр Подвишенний