Публікація

«У дизайнера в чашці з чаєм стоять брудні від фарби пензлики». Як рівнянка забрендувала транспорт Львова

14:55, 21 Травня

зображення публікації

«Все розпочалося із малювання. Люблю архітектуру та все, що з нею пов’язано. Колись дуже давно сподобалися творіння Антоніо Гауді і більше не відпустили», – так про любов до дизайну та архітектури розповідає 27-річна рівнянка Тетяна Стефанишин. За фахом вона – архітектор будівель та споруд. Освіту здобувала в Національному університеті водного господарства та природокористування і Національному університеті «Львівська політехніка». Нині вона працює графічним дизайнером в львівському рекламному агентстві «Віта Едвертайзинг». «Що тут такого», – запитаєте ви? Відповідаємо: Тетяна проробила немалу роботу. Тепер Львовом курсує громадський транспорт, брендуванням якого займалася наша землячка.

Не я його обрала, а він мене. Про дизайн

Час іде, я змінююсь, змінюються мої рішення. Колись я кинула танці, щоб більше часу приділяти художній школі; переїхала з Рівного до Львова, щоб жити посеред всієї цієї краси; вступила з одного університету в інший, а тепер і змінила професію з архітектора на дизайнера, бо чому б і ні? Складні рішення завжди ведуть до чогось цікавого.

Чому саме графічний дизайн? Я обожнюю малювати, чи правильніше «писати», «рисувати» (Привіт, художня школа з червоним дипломом та пари з рисунку у «водніку»). Також, я отримую колосальне задоволення від роботи у фотошопі (Привіт, 10-й клас та подруги, яким я «фотошопила» знімки для соцмереж). Я не вчилась на дизайнера. Архітектурної освіти та уроків на YouTube мені вистачило, щоб прийти в дизайн. Закохалася я в цю справу і «варюся» тут вже 4 роки. Щодо архітектури, то зараз я будую будинки лише в комп’ютерній грі «The Sims» (гра, в якій можна будувати не лише сім’ї, а й будинки – авт.).

Як громадський транспорт Львова «заговорив»

Так, ми брендуємо громадський транспорт.  В основному – це комерційна реклама, інколи соціальна. Використовуємо якісні плівки та ламінацію. Деякі наші автобуси їздять роками.

Я особисто розробляю макети для реклами на та у трамваях, тролейбусах, автобусах тощо. Вже давно у Львові хотіли зробити транспортну ліврею. Поясню, що це. У транспорті слово «ліврея» позначає схему розмальовування транспортного засобу і застосовується до літаків, автомобілів, кораблів, поїздів та інших видів. Тобто, на транспорті є малюнки чи логотипи одного виду, які його вирізняють серед іншого.

Переможний проект транспортної лівреї

 

Нарешті цьому процесу дали старт! Наша фірма брала участь у конкурсі, де отримала друге місце. Проте, в подальшому, макетами лівреї переможця займалась я (!). Тепер на всіх новеньких тролейбусах «Електрон» є герб Львова та забарвлення згідно з кольоровою схемою переможця конкурсу. Однаковий транспорт дозволяє ідентифікувати саме те місто, в якому ви знаходитеся або ж виділити громадський транспорт. Хто тепер уявить Лондон без червоних автобусів, або Нью-Йорк без жовтих таксі?

Проект транспортної лівреї рекламного агентства «Віта Едвертайзинг», який зайняв друге місце

Не лівреєю єдиною

Соціальних проектів було досить багато, один з них – трамвай для ведмежого притулку «Домажир».  На самому трамваї були розміщені фото ведмедів з того ж притулку.  Це унікальний Центр порятунку та реабілітації бурих ведмедів в Україні, створений за підтримки міжнародного благодійного фонду FOUR PAWS, що базується у Відні (Австрія). Тішуся, що маю змогу працювати з такими «гігантами» своєї справи.

Якось був проект для Центру репродукції, який пізніше потрапив у стрічку новин в соцмережах. Фразу «тут стають батьками» люди зрозуміли не так (сміється – авт.)

Наразі займаюся розробкою брендбуку для нового цікавого проекту. На жаль, поки не можу розголошувати інформацію. Звісно, бувають замовлення білбордів, поліграфії, логотипів, та багато інших проектів.

«Читай-трамвай» – проект для душі

Не можу виділити серед усіх своїх проектів найкращий. Можу сказати, над яким було цікаво працювати. Вже декілька років поспіль роблю макети для ініціативи «Читай-трамвай». У Львові курсувало декілька таких трамваїв. Вони символізують статус міста Лева як міста літератури у мережі креативних міст ЮНЕСКО. Цей громадський транспорт їздив різними маршрутами, у кожному з них є наліпка з детальною інструкцією. Пасажирові достатньо було зісканувати QR-код, і на його смартфоні з’являлося безкоштовне оповідання, історія або фрагмент художнього тексту. Тобто, дійсно виходить «Читай-трамвай».

Замовники – теж люди!

Про ідеальних замовників та ідеальне робоче місце дизайнер може говорити вічно! Воно би мало виглядати так: великий монітор, горнятко чаю, графічний планшет (якщо ви модний ілюстратор), і ще одне горнятко «не чаю». Це на випадок, якщо замовник хоче «7 синіх ліній, три з яких червоні і одна в формі котика». (сміється, – авт.). Тавтологія, але найкращі друзі дизайнерів – це друзі-дизайнери. Тому що вони як ніхто розуміють ці всі речі!

Вчитися, вчитися і ще раз вчитися

Постійно удосконалювати свої вміння потрібно як починаючому дизайнеру, так і працюючому. Якщо ж ви тільки хочете бути дизайнером, і починаєте все «з нуля», все таки раджу здобути відповідну освіту в університеті, або хоча б на курсах, чи вже подивитися тематичні ролики на YouTube, в кінці кінців. Вивчити програми можна і самостійно. Мова йде про Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, CorelDRAW. Проте, щоб бути справжнім професіоналом в цій справі, потрібно мати художню базу. Грубо кажучи, знати, що таке золоте січення, анатомію, історію тощо.

Якщо ми говоримо про дизайнера, який вже має цей фах, то я раджу більше подорожувати. Дуже важлива «надивленість» – це фактично один з найважливіших скілів (навичок – з англ, авт.).  Ви почнете дивитися на кожен білборд та флаєр, аналізувати поєднання кольорів в природі, та надихатися цим.  Крім того, слідкуйте за трендами в дизайні, вони змінюються постійно. До прикладу, колір року 2020 за версією Pantone – глибокий синій. На ці тренди треба зважати в своїй роботі.

Ми запитали в Тетяни, чи…

– Часто горять дедлайни?

…часто. «Фішка» творчих спеціальностей в тому, що ти ніколи не знаєш, куди заведе тебе фантазія, та чи прийде муза взагалі. А бувають термінові замовлення, які потрібно зробити на вчора.

– Ранок дизайнера Тетяни Стефанишин починається з …

– … з гарячого душу, чаю з лимоном, смачного сніданку від коханого, зарядки…А тепер повертаємося в реальність: уявіть, що ви поставили в YouTubе-ролику швидкість «1.75», і бігаєте квартирою, намагаючись хоча б щось встигнути. Ось така вона – вранішня романтика дизайнера.

– У оптиміста чашка наполовину повна, у песиміста – наполовину пуста, а у дизайнера….

-…у дизайнера в чашці з чаєм стоять брудні від фарби пензлики (сміється, – авт.).

Спілкувалася Анастасія БОДНАРСЬКА

Всі фото з особистого архіву Тетяни СТЕФАНИШИН