Публікація

ТОП-питання сесії Рівнеради

20:21, 11 Березня

зображення публікації

У четвер, 11 березня, відбулася чергова сесія Рівненської міської ради. У порядку денному налічувалося понад 500 питань, частина з яких носила господарський характер, а частина стосувалася виділення матеріальної допомоги мешканцям Рівного та Квасилова. Попри прохання міського голови Олександра Третяка сесія розпочалася не вчасно, адже депутати обговорювали важливі для них моменти в кулуарах. На початок сесії було зареєстровано 36 народних обранців.

Вимоги та звернення до Президента, Верховної Ради України та центральних органів виконавчої влади

Одним із найбільш гострих було звернення депутатів Рівненської міської ради до Президента України, Верховної ради України, РНБО, Міністерства юстиції України з питанням заборонити діяльність посібників терористичних організацій ДНР-ЛНР, а саме – політичної партії «Опозиційна платформа – За життя» та «Партії шарія». Конфлікт полягав у тому, що попередньо на погоджувальній раді таке звернення зареєстрував депутат від партії “Слуга народу” Юрій Чаборай. В той же час на початку сесії з голосу аналогічне звернення зафіксував депутат від ВО “Свобода” Олег Осуховський.

Також пан Осуховський запропонував підтримати звернення до Парламенту з вимогою прийняти законопроект №2549, який передбачає кримінальну відповідальність за колабораціонізм. Доповнило цей список звернення, пов’язане з політв’язнем Олегом Приходьком, якого у Криму окупаційна влада росії засудила до позбавлення волі за “бандерівську ідеологію”. Не знайшовши компромісу, депутати окремо голосували за те та інше звернення. “За” — 34 голоси. Також свою пропозицію до питання щодо заборони антиукраїнських партій висловив депутат від “Голосу” Святослав Клічук. Він запропонував включити у “чорний список” також партії “Наш”, “Опозиційний блок” та “Перемога пальчевського”, які є сателітами колишньої “партії регіонів”. Депутати ці рекомендації врахували.

Цікавим видається той факт, що звернення від націоналістів на вулиці підтримали пікетом партійці партій “Нацкорпус” та ВО “Свобода”. Своєю чергою, з цим же зверненням до “Слуг народу” звернувся голова місцевого осередку “Ветеранського братерства” Володимир Антонюк. Ні для кого не секрет про стосунки полку “АЗОВ” та партії “Нацкорпус”, тож така неузгодженість дивує. Світло проливає на цю ситуацію участь Володимира Антонюка в Координаційній раді ветеранів при Рівненській ОДА, де він є заступником Сергія Кальмука, який є помічником-консультантом народного депутата від партії “Слуга народу” Олександра Ковальчука. Також варто нагадати, що голова ОДА Віталій Коваль є головою фракції “Слуга народу” в Рівненській міськраді.

Окремим пулом було розглянуто звернення, пов’язані з охороною здоров’я.

  1. Про звернення депутатів Рівненської міської ради до Президента України та Кабінету Міністрів України щодо забезпечення вакциною від коронавірусної хвороби COVID-19 населення Рівненської області авторства Павла Алєксевича.
  2. Про звернення депутатів Рівненської міської ради до Голови Рівненської обласної державної адміністрації щодо готовності Рівненської області та Рівненської міської територіальної громади, зокрема, до проведення імунізації (вакцинації) населення проти COVID-19 авторства Павла Алєксевича.
  3. Про звернення депутатів Рівненської міської ради до Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України, Рівненської обласної державної адміністрації та Рівненської обласної ради щодо забезпечення в повному обсязі потреби в препаратах інсуліну та десмопресину на лікування хворих на цукровий діабет та нецукровий діабет за рахунок коштів державного бюджету авторства начальника управління охорони здоров’я Віктора Іськіва.

Під час розгляду звернень щодо вакцинації населення між фракціями “Європейської солідарності” та “Слуг народу” виникла гаряча суперечка. Суть полягала в тому, що депутати від президентської фракції вважали, що члени ЄС несправедливо звинувачують Зеленського в непопулярності вакцинації, адже саме лідер ЄС Порошенко на центральних медіа розповідає про неякісну вакцину, яку український Уряд пропонує громадянам. Зрештою, звернення прийняли і депутати перейшли до розгляду інших питань.

Великий футбол у Рівному

Перед будівлею, де знаходиться сесійна зала, зібралося близько півсотні вболівальників “Вереса”, які вимагали в депутатів виділити кошти на добудову стадіону “Авангард”. Олександр Третяк пообіцяв, що місто додатково може виділити 50 мільйонів гривень, але у випадку, якщо долучаються область та державний бюджет. За його словами, він підписав усі гарантійні листи від імені Рівнеради — тепер Рівненська обласна рада має виділити 7 мільйонів, а центральна влада дофінансувати об’єкт. Уболівальники не вірять словам мера, адже, як зазначає фанат Валентин Ляхов, це вже не перший рік їм обіцяють добудувати споруду, але чи зіграє “Верес” на рівненському стадіоні вже у серпні цього року — велике питання. Депутат-забудовник Юрій Чаборай у символіці “Вереса” також звернувся до міського голови зі словами підтримки (цікаво, чи немає інтересу власника ТМ «INTER BETON» в питанні будівництва стадіону – редакція). Можливо, додаткові кошти будуть виділені на наступній сесії, яка попередньо запланована на 31 березня 2021 року.

Землю – учасникам бойових дій

Депутатка від ЄС Людмила Туровська підготувала проект рішення «Про припинення самовільного використання власниками садиб Шпанівської об’єднаної територіальної громади земельних ділянок на території міста Рівного, наданих учасникам бойових дій, які брали безпосередню участь в АТО (ООС)». Як пояснила авторка, мешканці Шпанівської ОТГ «самовільно зайшли» на територію Рівнеради, де землі отримали учасники бойових дій. Без жодних погоджень там були проведені мережі та прокладена дорога, відтак ветерани війни не змогли використовувати її за призначенням. Депутати вирішили звернутися до сусідніх ОТГ, аби погодити межові спори, а учасникам бойових дій у той час підшукати нові ділянки. Також депутати від ВО “Батьківщина” Олександр Курсик та Сергій Васильчук запропонували знайти можливість стягнути збитки з кривдників. Депутати відправили це питання на довивчення.

Пільговому проїзду таки бути?

6 березня 2021 року Рівненська міська рада програла апеляційний суд ветерану російсько-української війни Віктору Кошкіну. Суд зобов’язав міську раду повернути пільговий проїзд усім категоріям рівнян. Ми запитали міського голову Олександра Третяка, чи буде міська рада подавати касаційний позов і коли почне виконувати рішення апеляційної інстанції, яке є негайним до виконання. Пан Третяк зазначив наступне: “Сьогодні вранці, 11 березня, я мав зустріч з паном Кошкіним, а також з власниками маршрутних таксі, де ми обговорили питання пільгових перевезень. Щодо приватного транспорту, то було прийнято рішення: доки ми на межі червоної зони, то повертати пільговий проїзд не будемо, але якщо у квітні ситуація вирівняється, то ми приймемо рішення поступово знімати обмеження на пільговий проїзд”. Незрозуміло в цій ситуації лише те, як міський голова вибірково визначає виконувати чи не виконувати судове рішення, яким законом це передбачено і які юридичні наслідки для нього це тягне. Як відомо, пільговий проїзд для всіх категорій громадян, крім пенсіонерів, регламентується чинним законодавством. Органи місцевого самоврядування не мають права ці пільги урізати. Якщо виникає колізія, то логічно було б Рівнераді звернутися до Парламенту, аби народні депутати України прийняли відповідні зміни в закон, якщо ж ні — то рішення суду треба виконувати в повному обсязі.

Cумнівні будівництва

На сесії було порушено три питання, пов’язаних з незаконним будівництвом у Рівному. Під час виступу громадян мешканка Басового Кута Тетяна Фомина прочитала відкрите звернення до міського голови Олександра Третяка, яке підписали відомі громадські активісти та колишні депутати міської ради, щодо збереження рекреаційних зон у місті.

Повний текст подаємо зі сторінки підписанта Миколи Бендюка: “Висловлюємо занепокоєння щодо рішення Рівненської міськради погодити будівництво житлового комплексу за адресою: м. Рівне, вул. Чорновола 82-А — у зеленій зоні міського громадського пляжу на Басовому Куті.  Чи на користь громаді Рівного таке рішення? Адже на місці єдиної (!) пляжної відпочинкової зони мають з’явитися багатоповерхівки та під’їзди до них. Невже новообрані депутати узаконюють земельні оборудки попередньої влади, яку вони до свого обрання так завзято критикували?  Погоджуючи забудову зеленої зони, міська рада посилається на ухвалений торік детальний план території (ДПТ) Басового Кута. Вказаний ДПТ зараз оскаржується міською прокуратурою та громадськими активістами в суді, і це ставить під сумнів законність житлової забудови на вул. Чорновола, 82-А. Враховуючи широкий резонанс та суспільну важливість цього питання, закликаємо депутатів Рівнеради скасувати рішення, що погоджує забудову у зеленій зоні басівскутського пляжу та не приймати жодних рішень щодо такої забудови до закінчення судової справи ДПТ Басового Кута. Відпочинкова зона басівкутського пляжу – це дорогоцінна земля усієї громади Рівного, і її потрібно вберегти від забудови багатоповерхівками!” У цей час депутати розмовляли, частина з них покинула сесійну залу. Міський голова пообіцяв, що прийме до уваги побажання громади, але попереднє рішення переголосовувати ніхто не буде. Нагадаємо, що на минулій сесії депутати фактично дали дозвіл на забудову правого берега Басового Кута біля басейну. Міський голова також голосував “за”.

Другим важливим питанням була можливість забудовників звести 16-поверхівку в самісінькому серці Рівного за адресою: вулиця Шопена, 4. На сесії були представники сусідніх будинків, які просять раду надати їм цю землю в постійне користування для ОСББ. Активісти нагадують, що вже не перший рік вони воюють з незаконним будівництвом у себе у дворі, а на вказаній ділянці ще з радянських часів було вказане знаходження спортивного майданчику. Один із пікетувальників Ігор Романенко зазначає: “Попередня влада… нам завжди надсилала відповідь, аби ми домовлялися з Управлінням капітальним будівництвом. Як ми можемо з ними домовлятися, якщо вони нам показують договір (із міською радою — примітка автора) — і до побачення!” Депутати від ЄС Людмила Туровська та Дмитро Котляров підтримали громаду міста й запропонували відмовити потенційному орендарю. Пан Котляров запропонував  внести зміни у проект рішення й “відмовити в укладенні договору”. Депутати кілька разів поверталися до голосування, бо не могли визначитися з тим, яку кнопку їм натиснути: зелену чи червону. Вочевидь, формулювання надто складних синтаксичних структур для наших депутатів є справжнім викликом.

На завершення будівельної тематики депутати одноголосно відмовили в оренді ТОВ “Русана Плюс”, яка претендувала на найдавнішу історичну будівлю Рівного за адресою: вулиця 16 липня, 59, де раніше було кафе. Місцева спільнота вже не перший рік б’є у дзвін, адже орендарі не совісно ставилися до збереження культурної пам’ятки, вносили незаконні зміни в архітектурний план будівлі, а в кулуарах подейкували, що на цьому місці має вирости черговий хмародер. Депутати Рівнеради навіть створили спеціальну комісію щодо цього питання — і, зрештою, це дало результат. Що буде на місці колишнього закладу тепер не відомо, але місцева громада пропонує розмістити там музей фотографії абощо. Далі буде.

За наклеп — до суду!

Неординарною подією став виступ директора об’єднання парків культури та відпочинку Олексія Хмилецького, який раніше був заступником міського голови Володимира Хомка з питань житлово-комунального господарства. З настанням пенсійного віку він очолив парковий фонд. У ЗМІ лунала історія про скандал, коли попередній директор Андрій Черепанов у 2019 році звинуватив депутата Святослава Стельмащука в тому, що він самовільно захопив землю в парку й хоче там будуватися. Пан Стельмащук, своєю чергою, ініціював створення тимчасової депутатської комісії, яка мала вивчити бездіяльність господаря паркового фонду міста Рівного. Після такої заяви депутат Стельмащук подав судовий позов, де вимагав спростувати слова Андрія Черепанова. І вже 6 січня 2021 року він цей суд виграв. Та, зважаючи на зміну директора об’єднання парків культури та відпочинку, вибачатися перед депутатом публічно на сесію прийшов уже Олексій Хмилецький.

Таким чином, Рівненська міська рада робить спробу налаштувати новий формат роботи, ключовим аспектом в якому є діалог з громадськістю міста. Видно, що опозиційні фракції не надто задоволені тим, що з ними не рахуються, однак суспільний пресинг робить свій вплив: депутати консолідуються задля спільної роботи. Олександру Третяку необхідно вибудувати горизонтальну комунікацію, де депутати матимуть змогу вести власну політичну гру на користь виборців, але разом з тим діятимуть у рамках загальної стратегії розвитку міста, закладеної головою міста Рівне.

Підготував Олександр ПОДВИШЕННИЙ