Публікація

Топ інтерактивних цікавинок, якими дивуватиме оновлений Музей історії Острозької академії

14:48, 03 Листопада

зображення публікації

Сучасною та інтерактивною – такою стала оновлена експозиція Музею історії Острозької академії. Докорінні зміни втілили в рамках проєкту «Острозька академія: 445 років історії вищої освіти в Україні», який реалізовується в межах партнерської програми «Культура. Туризм. Регіони» за підтримки Українського культурного фонду та Державного агентства розвитку туризму України.

Про минуле та сучасність університету тепер розповідатимуть у старомонастирському корпусі Національного університету «Острозька академія» (НаУОА) – колишньому приміщенні монастиря монахів-капуцинів. У трьох експозиційних залах, за допомогою оригінальних експонатів, спеціально виготовлених копій, 3D-моделей, відеоконтенту, мультимедійних елементів та AR технології висвітлена історія університету від початку заснування Василем-Костянтином Острозьким й діяльності навчального закладу від XVI столітті до сьогодення.

Інтерактивну частину оновленої експозиції втілили партнери Музею історії НаУОА –  громадська організація «Town Image Studio» (Студія розвитку туристичного іміджу малих міст ). Ще до початку реалізації проєкту «Острозька академія: 445 років історії вищої освіти в Україні» вони створили візуалізацію трьох зал майбутньої експозиції у вигляді панорами. Це дало можливість не лише музейникам систематизувати бачення майбутніх змін, а також, конкурсній комісії УКФ уявити кінцевий результат, якого прагнуть досягти члени команди.

Для оновленого музею ГО «Town Image Studio» створили анімаційні ролики, відео про проект,  тактильну модель умовного вигляду приміщень Острозької академія у XVI, десять 3D-моделей для доповненої реальності AR, аудіо гіди, панорамний тур музеєм та забезпечували онлайн трансляції Музейного форуму.

Важливо, що наш проєкт ми реалізовуємо у співпраці з ГО «Студія розвитку туристичного іміджу малих міст». – підкреслила директорка Музею історії Острозької академії, керівниця проекту Анастасія ХеленюкМи співпрацюємо уже досить тривалий час. «Town image studio» допомагали нам в реалізації різних ідей – в технічному оформленні виставкових проєктів та акцій музею. Створили 3D голограму татарської вежі для виставки «За мурами замків князів Острозьких» (2018 рік), відеопроекцію «По той бік довгого коридору» до акції  «Ніч музеїв» ( 2018 рік), 3D голограму нового корпусу НаУОА та історії археологічних розкопок для виставки «Острозький шляхетський дім» (2019 рік), допомогли з записом туристичного аудіогіду (2019 рік), здійснили зйомку та монтаж відеоролика про історію храму Преподобного Федора Острозького (2020 р.). Цьогоріч ще на етапі формування грантової заявки партнери створили для нас візуалізацію експозицій, а в процесі реалізації проєкту взяли активну участь не лише в розробці відео контенту та віртуальних моделей, але й постійно підтримують та консультують у різних технічних моментах.  

Голова громадської організації Андрій Малюський розповів, що у період втілення проєкту їм вдалося створити три анімаційні ролики про середньовічний Острог, Острозьку академію XVI та історію відновленого університету в контексті розвитку освіти в Україні. Усі зображення у відео розроблені у одній стилістиці замальовок створених київським художником Юрієм Нікітіним. До слова, митець  також намалював для оновленої експозиції два панно «Діячі Острозької академії XVI – XVIІ ст.». Текстуру кожного зображення для відеороликів учасник команди ГО Іван Малюський вручну створював для кожної 3D моделі, намагаючись максимально зберегти стилістику ескізів Нікітіна – тим самим витримавши загальний графічний стиль оновленої експозиції.

Завдяки «Town Image Studio» гравюри на сторінка книги «Сім вільних наук» можна порозглядати за допомогою доповненої реальності AR. У рамках проєкту розробили 3D моделі артефактів, які символізують науки про які йдеться у книзі, однак не обов’язково зображено там. Нагадаємо, що до складу «Семи вільних наук» входили: граматика, діалектика, риторика (т. зв. науки тривіуму) та арифметика, геометрія, астрономія, музика (науки квадривіуму). До прикладу на сторінці про «Астрономію» з’являється Астролябія – кутовимірювальний прилад, яким до XVIII століття користувались для визначення широти i довготи в астрономії та навігації.

Програма дозволяє добре роздивитися та побачити принцип роботи астролябії. На сторінці з «Риторикою» можна побачити Кадуцей – жезл промовців, вісників та парламентарів, а ще у стародавніх у греків та римлян жезл-оповісників волі богів. Дослідити усі ці артефакти можна за допомогою спеціальної програми, яку легко завантажити за QR-кодом. Усі ці предмети спонукають екскурсовода розповісти додаткову інформацію для гостей.

Ми могли б узяти зображення зі сторінок книги і просто його «оживити». Звісно, це також було б цікаво, однак не приносило б ніякої нової інформації для гостей музею. У такий спосіб ми створюємо, так би мовити, десять додаткових експонатів, які несуть нову інформацію. – наголошує голова ГО «Town Image Studio» Андрій Малюський.

Вперше у експозиції представили візуалізацію-припущення вигляду приміщень давньої Острозької академії. Модель створювали за зразком будівель європейських університетів XVI ст., адже як виглядала Острозька академія – не відомо.

За допомогою доповненої реальності гості музею також зможуть перенестися на подвір’я Острозької академії 16 ст. VR-технологія допоможе побачити панораму першого вищого навчального закладу, Замкової гори, Миколаївської церкви.

На додачу, помандрувати оновленими експозиціями історії Острозької академії можна за допомогою панорамного туру. Також відвідувачі музею можуть скористатися аудіогідами двома мовами

Ми абсолютно не сумнівалися, що наша співпраця у проєкті дасть хороші результати. «Town image studio» є частиною музейної команди, вони дуже заангажовані в процес і вболівають за результат. – підкреслила Анастасія Хеленюк.