Публікація

Реквієм за “совком” або справа Мирослава Чернія

15:05, 09 Лютого

зображення публікації

На початку 2021 року 9 січня соціальні мережі на Рівненщині вибухнули шквалом критики у сторону члена виконкому Рівненської міської ради Мирослава Чернія. Юнак, відпочиваючи в Буковелі, похизувався в Інстаграмі, світлиною з флягою для алкоголю із забороненою символікою, а саме — серпом і молотом.

Аудиторія по-різному сприйняла цей жест, однак давайте розглянемо цю ситуацію з законодавчої та суто етичної точок зору та з’ясуємо, чи мав пан Черній злий умисел для здійснення кримінального злочину.

Читайте також: Рівненський член партії “Слуга народу” хизується атрибутикою СРСР

Варто розпочати з того, хто такий Мирослав Черній і чим він відомий громаді. Пан Черній працює  директором з розвитку будівельної компанії “Стоград”, засновниками якої є Іванов Олександр Едуардович, Філін Андрій Олександрович та Торгун Юрій Іванович. Останній, до слова, є колишнім секретарем Рівненської міської ради, ключовими завданнями якої є, як відомо, розподіл земельних ділянок. У Рівному ця будівельна компанія славиться гучними скандалами, що пов’язані з незаконною забудовою. Варто лише пригадати історію з багатоповерхівкою на вулиці Толстого, 10, що розташована одразу поруч Рівненського обласного краєзнавчого музею. За допомогою тіньової схеми виділення землі та фірми-прокладки “Стоград” звів 12-поверхову будівлю, яка призвела до пошкодження історичної будівлі. Однак на протести зі сторони працівників музею, громадських активістів, активну судову тяганину об’єкт таки здали в експлуатацію… Проте це вже інша історія.

24-річний Мирослав Черній також є директором ТОВ “Грінекобуд” зі статутним капіталом 4 мільйони 668 тисяч 200 грн, власником якого є зокрема вже відомий Іванов Олександр Едуардович. У 2015 році це підприємство побічно фігурувало у кримінальному провадженні щодо незаконного видобутку бурштину, що випливає зі справи №569/11185/15-к Рівненського міського суду під головуванням судді Петра Денисюка, який цей суд і очолює. До 11 липня.2020 року ТОВ “Грінекобуд” належало АТ “Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд” “Стоград-інвест”.

Крім бізнесу Мирослав Черній є активним політичним діячем. Він був помічником-консультантом депутата Рівненської обласної ради 7 скликання Нестеренка Олександра Леонтійовича, який працює заступником головного лікаря з хірургічної роботи Рівненської обласної клінічної лікарні і був обраний також від ВО “Батьківщина”. Уже на чергових виборах до Рівненської міської ради 25 жовтня 2020 року ми бачимо Мирослава Чернія в чільних списках ПП “Слуга народу”, яку очолював дійсний голова Рівненської ОДА Віталій Коваль. Вибори Мирослав Черній програв, але на цьому не здався. ПП “Слуга народу” зайшла у міську раду, де утворивши свою фракцію на чолі з Віталієм Ковалем, активно почала лобіювати своїх людей на різні посади, зокрема у виконавчий комітет Рівненської міської ради. Тут ми підходимо до найважливішого в цій історії.

24 грудня 2020 року на черговій сесії депутати Рівненської міської ради затвердили 29 нових членів виконкому, серед яких опинився і Мирослав Черній за квотою ПП “Слуга народу”. Не зрозуміло, за які заслуги перед громадою пана Чернія було включено до виконавчого комітету, який має опікуватися важливим для міста питаннями, однак виникає підозра, що його будівельний шлейф має пряме відношення до цього рішення, адже члени виконкому працюють виключно на добровільних засадах, а альтруїзмом Мирослав раніше не відзначався. Не пробувши і 3-ох тижнів офіційною посадовою особою, Мирослав Черній потрапляє в гучний скандал, пов’язаний із вчиненням кримінального злочину за статтею 436-1 Кримінального кодексу України, а саме пропаганда тоталітарного комуністичного режиму. 9 січня 2021 року народний депутат України Соломія Бобровська разом з громадськими активістами звернулася до Рівненського відділу поліції ГУНП в Рівненській області з заявою про можливий кримінальний злочин, вчинений членом виконкому Рівнеради Мирославом Чернієм. Ми вже згадували про те, що, відпочиваючи в Буковелі, Мирослав Черній опублікував у соціальних мережах символіку СРСР.

Дамо коротко коментарі ключових учасників події з соціальних мереж:

Народна депутатка України Соломія Бобровська:

“Що має бути в голові у члена рівненського міського виконкому, що хизується атрибутикою СРСР? Як мінімум щось, що дозволяє ігнорувати Голодомор, русифікацію, репресії, розстріляне покоління та окупацію. І це не якийсь представник ОПЗЖ зі східних областей – це Мирослав Черній, делегований за квотою Слуга Народу. Тепер з Мирославом має поспілкуватись поліція через порушення 436-1 статті Кримінального Кодексу. Маю дуже логічне запитання до громади, чи має право така людина знаходитись у виконкомі?”

 

Член виконкому Рівнеради Мирослав Черній:

“… на горі знайшов флягу, викінув її у смітник (про це якби відео не знімав, хоча спочатку хотів, але потім подумав що не гарно буде напевне таке знімати) а фото видалив за декілька хв. після зауваження товариша у мережі, але інтернет штука така, то він є то його нема і історія, ще трішки побула в ефірі. А після цього бачу вже дуже великий скандал розгорівся, вже всіх приплели, і виконком і партію і родичів і фото з ліцею. Дуже дивно, якщо чесно, тим більше я народився в Незалежній Україні і ніколи не був фанатом «советів» а навпаки, всі хто мене знає це можуть підтвердити. Ніякої логіки бути його фанатом а тим більше пропагувати ну зовсім не має. Вибачайте, якщо когось образив”.

Міський голова Рівного Олександр Третяк, голова виконкому Рівнеради:

“Буде рішення розглянути інцидент на виконкомі, нагадати всім членам про те, що вони є публічними особами і повинні контролювати свою публічність, тим більше в ситуаціях, які можуть дискредитувати орган місцевого самоврядування, тягнути адміністративну чи кримінальну відповідальність. Після висновку та рішення поліції,(суду, якщо це матиме місце) будемо приймати подальші рішення”.

 

Зважаючи на вищесказане, то складається враження, що Мирослав Черній не усвідомлює вчинку, який він здійснив, адже його представництво в Рівнераді є обтяжуючою обставиною: відповідно до п. 2 ст. 436-1 ККУ “Ті самі дії, вчинені особою, яка є представником влади, або вчинені повторно, або організованою групою, або з використанням засобів масової інформації,караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої”. На його думку, пропаганда тоталітарного режиму, який приніс на українські землі голодомор, винищення та репресії мільйонів українців — це лише безневинний жарт, за який можна відповісти виключно плаксивим смайликом у соціальних мережах, однак українські суди вважають інакше. З 2017 року судді по всій країні активно виносять вироки в подібних справах, що є логічною реакцією на подібні вияви антиукраїнської риторики.

Національна поліція в Рівному довго не хотіла реєструвати отриману заяву, спочатку в порушення Кримінально-процесуального кодексу України, направивши заяву дільничому офіцеру (!), який не має повноважень вести слідчі дії у кримінальних провадженнях, і лише після набуття резонансу у ЗМІ та втручанню громадськості все-таки внесла заяву в ЄРДР за № 12021181010000038. Слідчою у справі призначена лейтенант поліції Олександра Кучерук. За даними нацполіції, на початку лютого Мирослава Чернія мають викликати на допит у якості підозрюваного.

Олександр Подвишенний