Публікація

Правничі послуги: кого і за скільки наймають за кошти платників податків

12:54, 20 Жовтня

зображення публікації

В штаті більшості бюджетних установ чи комунальних підприємств є один або кілька юристів. Вони готують та перевіряють документи, слідкують за дотриманням законності при вирішенні тих чи інших справ, а, при потребі, також відстоюють інтереси своїх працедавців у судах. Часто ці люди нарікають на низькі зарплати, а їх керівники, на неможливість залучити на такі смішні гроші справді крутих професіоналів. Як наслідок, частенько громади програють суди, втрачаючи землю гектарами, не справляючись із завданнями відстояти інтереси громади. Дешеві юристи дорого обходяться. Але є вихід. Якщо є гроші, можна найняти когось із сторони, і за цінами не з тарифної сітки, а згідно із домовленостями сторін. Закон «Про публічні закупівлі», згідно з яким мають здійснюватися тендери, в тому числі і різних послуг, дуже лояльний до послуг адвокатських. Про те, яких юристів і за якими ставками закуповують рівненські громади у нашому матеріалі.

Послуги юристів на Рівненщині переважно купують без конкурентних тендерів. Відносно невеликі суми угод дозволяють це робити законно. А там, де хотіли одразу витратити більші суми – нарвалися на пропозиції «чужих» юристів, і після невеликих «розбірок» в Антимонопольному комітеті вирішили, що «потреба в юристах відпала». Мова йде про Костопільську міську раду, яка у 2021 році заклала на закупівлю юридичних послуг аж 315 тис. грн., тому змушена була оголосити «відкриті торги». На цей тендер прийшла фірма з реєстрацією на Херсонщині. Задалеко, вирішили в Костополі, це ж не кавуни привезти, не зможуть вони нам якісно надавати юридичні послуги. І пропозицію «Адвокатського бюро Юрія Карпухіна» вирішили відхилити.

Кавунам так, адвокатам ні!

Херсонські адвокати вирішили показати замовникам свою кваліфікацію, і звернулися зі скаргою до антимонопольного комітету, де довели, що їх пропозицію відхилили неправомірно. Насправді, місце реєстрації не обов’язково впливає на спроможність фірми надавати ті чи інші послуги, адже фірма може працювати дистанційно, або ж залучати до роботи місцевих виконавців. Але Костопільська міська рада не здалася, і просто скасувала закупівлю. Ніби то більше не було потреби у таких послугах.

Детальніше про це читайте за посиланнями ТУТ і ТУТ:

 Інші не заморочуються

Всі інші закупівлі юридичних послуг на Рівненщині відбуваються без тендерів, напряму. Про це ми можемо дізнатися за допомогою Модуля аналітики bi.prozorro, проаналізувавши звіти про укладені договори за предметом закупівлі послуг з юридичного консультування та представництва. Станом на 7 жовтня, за 2021 рік таких закупівель було здійснено на суму понад 9 млн.грн.

Нагадаємо, що з 19 квітня 2020 року усі договори про пубьлічні закупівлі, незалежно від вартості, видно в Прозорро. Еавіть якщо купують щось за 1 гривню, це видно.

Також Закон про публічні закупівлі, дозволяє купувати адвокатські послуги на суму до 200 тисяч гривень на рік без проведення тендеру, уклавши прямий договір. Це дає широкі можливості, про них далі.

Безкоштовна правова допомога

Логічним виглядає, що найбільше договорів про надання юридичних послуг з консультування та представництва укладають центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги (ЦБВПД). Так, Рівненським обласним центром БВПД закуплено юрпослуг на суму у 5,56 млн. грн., Рівненським місцевим – на 1,4 млн.грн, Сарненським на понад 260 тис.грн, загалом у цьому році на суму близько 7,2 млн. грн.

Скільки коштує безоплатна допомога

Усе що в державі громадяни можуть отримати для себе безкоштовно, насправді ними оплачено у формі податків. Про це варто пам’ятати.

До топ-10 найбільших отримувачів коштів від Регіонального центру безоплатної вторинної правової допомоги Рівненської області входять адвокати з бюро/об’єднань, Ігоря Пилипіва з Рівного, подружжя Тепериків з Рівного, Світлани Луницької з Вараша, Геннадія Михальця з Сарн, Юрія Тарасюка та Андрія Хоменка з Рівного, Сергія Меркулова з Рівного, Антона Слободіна з Вараша, Арсена Протоповича з Рівного, Катерини Воронюк з Рівного. В цей перелік також потрапила адвокат Катерина Луцик, яка укладала договори особисто, а не через бюро.

Інших консультантів і суми укладених договорів наводимо нижче:

 Окремо наводимо рейтинг юристів, з якими укладаються договори рівненським та сарненським центрами:

Юристи, з якими укладено договори Рівненським місцевим ЦБВПД

Юристи, з якими укладено договори Сарненським місцевим ЦБВПД

 Адвокати громад

Найбільше витрачаються на юристів у Вараші. Так, Виконком Варашу обслуговує Адвокатське об’єднання «Рівненська правозахисна група» (засновники Олексій Мартинов та Ігор Діонісьєв), яким оплатять роботу в межах 780 годин, по 250 грн/год.

Вараський Центр первинної медико-санітарної допомоги найняв Адвокатське бюро «Миколи Бляшина» на загальну суму 144 тис. грн. (240 годин по 600 грн.).

Сергій Шимчук за 49,9 тис. грн. надає юридичні послуги Управляючій компанії «Житлокомунсервіс» Вараської міської ради (кількість годин не зазначено).

120 тисяч гривень планують витратити на консультування з адвокатами АО «Павло Луцюк і Партнери» в Гощанській селищній раді.

Клеванська громада періодично наймає АО «Лінія права» (3 договори на суму 72,5 тис. грн.) для представництва у судових справах з Управлінням Держпродспоживслужби та ТОВ «Колор СІМ» щодо припису Державної екологічної інспекції Поліського округу, анулювання дозволу останнього на викиди забруднюючих речовин. Об’єднання «Лінія права» належить Станіславу Костюченку та Ігорю Кухаруку. .Адвоката Ігоря Солімчука за 20 тис. грн. наймали клеванці для консультування щодо незавершеного будівництва адмінбудівлі.

У Смизі віддали перевагу юристам із Луцька і на 55 тисяч закупили послуг з консультування та представництва в ТОВ «ЕКСПЕРТО КРЕДЕ», власниками якого є Людмила Гуріна та Ольга Лис.

Павло Шкода ходить по судах від імені Сарненської міської ради, з ним укладено два договори по 25 тис. грн.

Немовицька селищна рада наймає юристів з ТОВ «ЮФ «Юрінконс» для консультування та представництва в судах (49,9 тис. грн.). Ця фірма зареєстрована у Сарнах, належить Олексію Прозапасу, Юлії Черниш та Костянтину Ткаленку.

У Костопільській міськраді, де не змогли провести відкриті торги, готують документи та консультують адвокати АТ «Рівненська правозахисна компанія» Віталія Сороки (45 тис. грн.). Та ж фірма надає, за нещодавно укладеним договором, правничі послуги для Управління освіти, культури, молоді та спорту Костопільської міськради (145 тис.).

Адвокатське об’єднання «Скорпіон» Михайла Давидюка консультує Здолбунівську міську раду (40 тис. грн.)

Адвокатом Управління культури виконкому Рівненської МР був Сергій Затинний (договір на 48 тис. грн.), а в Управлінні транспорту та зв’язку – ці послуги виконували фахівці Адвокатського бюро «Олена Шеруди» (30 тис. грн.).

Управління ЖКГ Дубенської міськради в цьому році 5 разів зверталось за допомогою до ТОВ «АГЕНСТВО Е-КОНСАЛТ» (загальна сума – 22,2 тис. грн.). Ця фірма, зареєстрована в Черкасах, спеціалізується на публічних закупівлях.

В Шпанівській громаді консультуються в ТзОВ «ЮРКОНСАЛТ ЗАХІД» Вадима Ковальчука з Сарн, на що витрачають 30 тис. грн. Цю ж фірму наймали і у Відділі освіти, культури, туризму, молоді та спорту Радивилівської міської ради (за 8 600,00 грн.). Крім того, Відділ освіти двічі консультувався у ТзОВ «Альянс експерт груп» (11700,00 грн.) з Черкас.

18 тисяч виділили на консультації у Відділі освіти Острозької міськради для адвокатки Віти Березовської з Хмельницького.

Зарічненська міська рада консультується в АБ «Полюховича Романа Миколайовича» (15 тис. грн.).

 Лікарні: судяться та складають документи

Дубенська міська лікарня уклала договорів на 54 тисячі гривень з адвокатом Ігорем Гай. Співпраця між ними розпочалася ще у 2020 році. Ще один адвокат – Волчко Богдан – теж укладав договори з лікарнею з 2020 року (загальна сума у 2021 році – 36 тис. грн). Що є предметом допомоги чи яка їх кількість у звітах, на жаль, не зазначено.

Острозька багатопрофільна лікарня наймає юристів ПП «Юридична консалтингова компанія «Партнери-2014» з Хмельницького (2 договори на загальну суму 13 тис.грн.) та АБ «Юлії Хмарук» (30 тис. грн.).

Два договори на 45 тис.грн. уклало АБ «Ольги Романчук» за перевірку та підготовку документів Клеванської лікарні ім. М.Вервеги. Крім того, консультували і перевіряли документи в лікарні ТОВ «ЮКК «Верітас» (10,6 тис. грн.) з Києва.

АО «Волошин і партнери» допомагають Здолбунівській центральній міській лікарні за 40 тис. грн. Ще є договір з Борисом Гончаруком на 9 тисяч.

Дубенський будинок-інтернат для осіб похилого віку найняв АБ «Савонік і партнери» для договірної та іншої роботи з документами (48 тис. грн.).

Корецька міська лікарня консультується то в ТОВ «Консалтингове агентство «Альянс», то в ТзОВ «Юридичне агентство «Альянс» (загальна сума договорів – 18 тис.грн.).

16 тисяч отримав Ігор Датієнко від Клесівської райлікарні за отримання санітарного паспорту на приміщення.

Коли зацікавлені особи аналізують ефективність витрачання коштів на юридичні послуги, завжди варто звертати увагу, наскільки детально описано на зо вони витрачаються, – коментують інформацію активісти Громадської ініціативи «За чесний тендер». – Чим загальніше подана інформація у звітах, тим більші шанси, що кошти просто списуються.

Вирішують проблеми комунальних підприємств

КП «Здолбунівкомуненергія» Здолбунівської міської ради наймала в березні адвоката Дмитра Педича за 66 тис. грн.. Предмет допомоги не зазначено, як і кількість годин такої допомоги.

Рівненському ШЕУ витратили 60 тисяч гривень на допомогу юристів з ТОВ «Правничі послуги». Фірма належить Аллі Оніщук.

КП «Здолбунівське» з господарських питань консультують в ТОВ «Дуотет» за 49,5 тис. грн., власники – Олена та Олександр Шикало з Рівного. А в суді в справі щодо поновлення на роботі звільненої працівниці підприємство представляють адвокати з бюро Тетяни Войтюк.

Дитячий санаторій «Електронік» для вирішення своїх проблем наймає АБ «Олега Зражевського», сума договору становить 47 тис. грн.

«Костопількомунсервіс» наймає АБ «Олександра Євгеюка», договір на 30 тисяч.

АБ «Миколи Бляшина» допомагає також вирішувати проблеми підприємству «Вараштепловодоканал», сума договору – 17,5 тис. грн.

Інші замовники

Рівненський апеляційний суд винаймає одного з, як пишуть ЗМІ, найдорожчих адвокатів Рівненщини – Володимира Цуняка. З ним підписано 6 договорів на загальну суму 19,9 тис. грн., для представництва в адміністративній справі за позовом одного з екс-суддів Апеляційного суду про стягнення суддівської винагороди.

Адвокатське об’єднання Цуняка також допомагає Рівненській обласній дитячій лікарні, отримує за роботу 15 тис. грн.

Національний університет «Острозька академія» двічі в цьому році контрактувала АО «PRYXY» (20 000 грн.).

Є ще десятки договорів, сума яких менше 15 тис. грн., які кожен охочий може знайти в системі Прозооро, ввівши код Єдиного закупівельного словника, що починається на «791».

Підводячи підсумки хочемо зазначити – ринок юридичних послуг щороку лише зростає. Хороший юрист і справді може принести своєму роботодавцю чималі вигоди, зберегти майно чи землю громади, якісно провести тендер тощо. Тоді витрати на нього можуть бути цілком виправданими. Але й інші приклади, коли кошти просто списуються за роботу, яку і так виконують штатні працівники, дуже загальні звіти та акти виконаних робіт можуть свідчити про нецільове витрачання коштів. Слідкувати за цим непросто, але можливо, особливо для місцевих депутатів та активістів. Варто лише поцікавитися детальнішою інформацію – а за які саме послуги отримав бюджетні кошти той чи інший адвокат, і чи за цю роботу вже не заплачено штатному працівнику юридичного відділу.

 Світлана Климович

Матеріал підготовано в рамках проекту «Сприяння прозорості влади у Північному заході України», що реалізовується ГО “Рівненський центр “Соціальне партнерство”, за фінансової підтримки фонду National endowment for Democracy”