Публікація

Побачити на дотик: як створюють тактильні копії архітектурних пам’яток історичної Волині

09:05, 28 Жовтня

зображення публікації

Підходить до завершення втілення проєкту «Інклюзивна виставка архітектурної спадщини Волині», який отримав підтримку Українського культурного фонду. Впродовж декількох місяців громадська організація «Студія розвитку туристичного іміджу малих міст» (Town Image Studio) створювала десять тактильних копій десяти архітектурних пам’яток історичної Волині.

Команда Town Image Studio

Учасники команди поставили собі за мету створити безбар’єрний доступ для людей з інвалідністю до архітектурної спадщини трьох областей Рівненської, Волинської та Хмельницької. У результаті кропіткої роботи створено тактильні копії Музейного комплексу в Дубному (до якого входить палац Острозьких і Любомирських та надбрамний корпус.); Олицького, Корецького Клеванського та Новомалинського замків; Садиби Валевських в Гощі; Круглої вежі в Острозі; Палацу Сангушків в Ізяславі; Монастиря Різдва Богородиці в Новому Загореві.

Важливим завданням проєкту було привернути увагу спільноти до стану пам’яток, адже значна частина з них перебуває у незворотній руйнації. Саме тому, тактильні копії демонструють сучасний стан кожної архітектурної пам’ятки.

Учасник команди Тарас Довгалюк розповів деталі процесу створення 3D  моделей, особливості такого друку та про роботу з архітектурними пам’ятками. 

Виготовлення тактильних копій розпочинається зі створення цифрової моделі за допомогою фотограмметрії. Для однієї моделі необхідно зробити кілька серій фото об’єкта з різних сторін, зокрема й з висоти пташиного польоту. Для кожної будівлі робиться у середньому 300 світлин, хоча деталізація може вимагати і більшої кількості. Далі, за допомогою спеціальної програми, із фото створюється тривимірна модель об’єкта.

Для створення тактильних копій використовують міцний екологічний пластик полілактид (PLA). Сам друк здійснюють за допомогою двох технологій. Зокрема друк FDM (Fused deposition modeling) – моделювання методом наплавлення та методом стереолітографії – SLA (Laser stereolithography). У першому варіанті друк відбувається нашаруванням розплавленого пластику. Модель, за допомогою програмного забезпечення, “розрізається” на певну кількість шарів, які наплавляються один на одного формуючи кінцеву модель.  Вона не може бути пустотілою, та має певний відсоток заповнення пластиком. У другому варіанті формування об’єкта відбувається за рахунок пошарового засвічування лазером рідкої фотополімерної смоли, яка твердне під впливом ультрафіолетового випромінювання. Обидва методи 3D друку дозволяють детально відтворювати форму об’єктів. Проте SLA друк забезпечує високу ступінь деталізації у 10 мікрон (0,01 міліметра). Такий метод використовують у виготовленні ювелірної продукції і , відповідно, моделі є доволі малими в розмірі і частіше можуть використовуватися для виготовлення сувенірної продукції.

Тривалість процесу створення та друку 3D копії архітектурної пам’ятки залежить від багатьох факторів. Найбільше складнощів виникає під час підготовки до друку моделей пам’яток, які руйнуються та не доглядаються. Коли територія поряд не розчищена, а приміщення закриті деревами та кущами – вкрай складно сфотографувати об’єкт. Аби зробити фотограмметрію приміщень необхідно фотографувати пам’ятку весною, або осінню, коли на деревах немає листя й її краще видно. Робота із таким об’єктом може займати більше місяця.

Для прикладу Клеванський замок та палацовий комплекс князів Сангушків в Ізяславі перебувають у плачевному стані. Пам’ятки давно не мають даху, у середину приміщень попадали балки та частини стін, а простір всередині заповнений сміттям. Це ускладнює не лише друк, а й подальше сприйняття пам’ятки на дотик , – розповідає Тарас.

Кожна із моделей архітектурних пам’яток історичної Волині має свої розміри. До прикладу Кругла вежа в Острозі має розмір 20 х 20 х 20 см. Часто доводиться одну зменшену копію друкувати у кілька етапів. Це залежить від розмірів оригінального об’єкту. У такому разі, розрізають модель на декілька частин та друкують кожну частину окремо, а потім їх склеюють. За таким принципом працюють зі створенням 3D копії музейного комплексу міста Дубно. Авторам проєкту важливо, щоб у кожній моделі на дотик добре відчувалися всі деталі, що є на пам’ятці – бійниці, карнизи, зовнішнє оздоблення та інше.

Мені надзвичайно подобається, що під час створення 3D копій я можу для себе відкривати низку цікавих деталей, які до цього міг просто не помічати. Часто перебуваючи поруч приміщень замку, чи вежі – важко осягнути всю величність споруди. Друкована модель дозволяє кожному із нас краще пізнати архітектурну пам’ятку. Окрім того, побачити деталі на які не звертаєш уваги – від товщини стін до дрібних елементів на фасаді, – ділиться Тарас.

За підсумками роботи ГО «Town Image Studio» готує інклюзивну виставку усіх тактильних копій. Побачити її можна буде в Рівному в листопаді. Кожна із моделей буде доповнена етикетажем шрифтом Брайля. Також команда презентує відео та аудіогід з тифлокоментарем і путівник виставкою шрифтом Брайля. Після цього всі моделі передадуть для балансоутримувачів пам’яток, аби відвідувачі, зокрема люди з вадами зору могли тактильно побачити ці історичні пам’ятки.