Публікація

Піар на війні: яку джинсу публікували рівненські ЗМІ

19:02, 29 Березня

зображення публікації
Мер Рівного Олександр третяк і секретар міської ради Віктор Шакирзян найчастіше фігурують у політичній джинсі. Фото: “Рівне 1”, “Рівне медіа”

З початку повномасштабного вторгнення рівненські медіа почали значно менше висвітлювати політичні події регіону і країни. Політичні новини становлять всього 2,5%. Тепер, якщо ЗМІ і пишуть про політику, то ці публікації так чи інакше пов’язані з війною. І, як показав моніторинг, війна і проблеми, які вона спричинила, стали ще однією темою політичної джинси. Джинси стало менше, але вона все ще є і замовниками такої джинси є ті самі місцеві політики, які і до війни фігурували в матеріалах, спрямованих на їхній піар.

Результати моніторингу

У березні Інститут масової інформації досліджував політичні новини під час війни і політичну джинсу. До вибірки увійшли стрічки п’яти найпопулярніших новинних сайтів: “Радіо Трек”, “Рівне вечірнє”, “Рівне медіа”, “Рівне 1”, “ITV” за 6 -10 березня.

Усього проаналізовано 954 новини. З них тільки 24 – на політичну тематику. Серед них 10 новин (1% від загальної кількості новин) мають ознаки прихованої політичної реклами (джинси). Ще одна новина має ознаки контрагітації – тобто публікації, яка спрямована на упереджену критику опонента.

Суб’єктами політичних новин виступали представники місцевих органів влади (54%), партійні осередки (17%) і представники міжнародної політики (13%). Рідше з’являлися політичні новини з представниками всеукраїнського рівня (4%). Ще 13% новин містили згадки чи коментарі місцевих політиків, які в них не представляли орган влади.

36% політичної джинси (4 матеріали) стосувалися теми війни і бойових дій; 27% (3 матеріали) становить джинса на тему волонтерства; 18% джинси – на тему медицини, однак і ці новини стосуються наслідків війни; решта; 9% (1 матеріал) – джинса на економічну тематику.

Ймовірними замовниками політичної джинси у всіх випадках були або органи місцевої влади, або ж їхні представники.

Неналежно маркованої політичної реклами виявлено не було.

Закупівля дронів з бюджету як привід для піару

Найгучнішою політичною подією тижня була сесія Рівненської міської ради. Засідання супроводжувалося суперечками і чварами. Депутати вирішували, як саме розділити 317 мільйонів гривень. У одному проекті рішення, як повідомляє “Рівне 1”, були закладені різні програми, про більшість з яких невідомо. У тому ж проекті заклали 22 мільйони гривень на закупівлю бойових дронів для військових.

Частина депутатів, зокрема, фракції “Слуга народу” і “Батьківщина”, бойкотували рішення. “Слуги” навіть не прийшли на засідання, адже вважають, що розглядалися питання, які заздалегідь не пройшли усі депутатські комісії, а під виглядом допомоги військовим відбувається дерибан коштів і землі. Мовляв, на що піде решта грошей (крім тих, які хочуть виділити на закупівлю дронів) – незрозуміло. Лідируючі фракції – “Рівне разом” і “Європейська солідарність” (більшість депутатів), навпаки, були за прийняття рішення в цілому.  Зрештою  було зібрано достатньо голосів “за”.

Про одну і ту ж подію ЗМІ писали по-різному. Так, “Радіо Трек” опублікував коротку новину, в якій повідомляється про те, чому “слуги” бойкотували сесію.

На “Рівне 1” вийшов емоційний сюжет, в якому було багато оціночних суджень, на кшталт “Є у Олександра Третяка (мера рівного , – ред.) суперздатність, маніпулювати, говорячи про маніпуляцію”; “А тепер про те, як варто маніпулювати на темі військових при розподілі бюджету. Приводите волонтера до сесійної зали”. У новині представлені цитати різних сторін, однак ЗМІ постійно стає на сторону депутатів, які були проти і наполягали на відокремленні питання про закупівлю дронів від решти. Це проявляється у цитатах автора, а також у підборі коментарів. Так, коментарі прихильників рішення є, радше, емоційними вставками, на фоні яких коментарі їхніх опонентів виглядають аргументованими і логічними. Крім того, як висновок, який автор називає “вишенька на торті”, подається коментар депутатки від “Батьківщини” Галини Кульчинської. Вона цитує допис іншого депутата з робочого чату, який вважає, що депутати вирішують свої бізнес-інтереси і можуть “кинути пару гривень на армію та вважати, що вони відкупилися”. Така емоційна і неповна подача матеріалу виглядає як контрагітація та відстоювання інтересів лише окремих партій. Натомість глядачу не демонструють хоча б спроб розібратися, на що виділяється більшість коштів і недостатньо подається аргументація тих, хто голосував “за”.

Сайти “Рівне медіа”, “ITV” та “Рівне вечірнє”, натомість, не заглиблювались у спірність питання, а повідомили про сесію, опублікувавши лише джинсу секретаря Рівненської міської ради Віктора Шакирзяна (очільник “Рівне разом”) із заголовком “Рівне придбає для ЗСУ ударні дрони”. У майже ідентичних публікаціях подається розлогий коментар Віктора Шакирзяна про те, як міська рада відгукнулась на запит військових. “Ми отримали лист від Генерального штабу з проханням посприяти у комплектуванні роти ударних дронів для ЗСУ. Ми не могли не відгукнутися на це прохання і підготували відповідні зміни до бюджету. Не розумію, як в такій справі можуть бути якісь сумніви чи дискусії”, – коментує Шакирзян. Новина також супроводжується його фото. Очевидно, що така подача матеріалу сприяє формуванню позитивного іміджу Віктора Шакирзяна.

36% політичної джинси, а саме 4 публікації, – на тему війни. Чимало рівненських медіа опублікували новину про те, що за міські кошти будуть придбані дрони для ЗСУ. У однакових новинах на сайтах “Рівне вечірнє”, “ITV” і “Рівне медіа” є з ознаками прихованого піару секретаря міськради Рівного Віктора Шакирзяна.

Джинса про волонтерство

Сайти “Рівне медіа” і “ITV” опублікували майже ідентичні публікації про те, як  Рівненська обласна та міська лікарні отримали гуманітарні вантажі від громадської організації “Рівне Разом”, очільником якої (а раніше й осільником однойменної партій, – ред.) є секретар міської ради Віктор Шакирзян. Щоправда, у цій новині посадовець представлений вже волонтером. Новина радше нагадує публікацію партійного сайту, адже у ній всіляко вихваляється організація. “Вже не вперше команда “Рівне Разом” відзначається своєю активною роботою в підтримці медичних установ у нашому місті. Організація вже зібрала та доставила понад сорок гуманітарних вантажів до медичних установ не лише у Рівному, а й за його межами. Окрім цього, допомога доставляється й в деокуповані території України”, – йдеться у матеріалі. Також публікація містить коментар Віктора Шакирзяна та його фото з іншими не названими людьми – представниками медзакладів на фоні автівки з доставленою допомогою.

Крім того, на сайті “ITV” опублікували ще один матеріал на тему волонтерства з елементами піару представниці партії “Рівне разом”  Катерини Марчук.

Піар мера на реабілітаційному центрі для військових

Чимало ЗМІ писали про важливу для Рівного новину – презентацію реабілітаційного центру для військовослужбовців. У новинах публікували коментарі різних посадовців, однак тільки на сайті сайті “Рівне 1” ці новини мають ознаки прихованого піару.

Уже в ліді першого матеріалу “Рівне 1” зазначається: “Реабілітаційний центр для військовослужбовців. Саме такий амбітний проект ініціював у Рівному міський голова Олександр Третяк”. У сюжеті, який супроводжує публікацію, головним коментатором теж є міський голова, який найчастіше з’являється у кадрі і загалом на персоні якого робиться чи не більше акцентів, ніж на самій події.

У другій новині акценти такі ж: “Міський голова ініціював створення реабілітаційного центру для військових у Рівному”, – йдеться у ліді. Також подається коментар Олександра Третяка: “Моя мета зараз – створити такі умови для ветеранів та військовослужбовців, щоб вони комфортно почувалися у місті після повернення з фронту. Саме тому ініціював створити повноцінний реабілітаційний центр на базі нашої другої міської лікарні”. Лише після нагадувань про те, хто ініціював створення центру, в матеріалі розповідають про походження коштів на його створення та деталі його облаштування.

Також на сайті “Рівне 1” опублікували новину про створення у місті простору для підтримки підприємців регіону. Ця новина є копіпастом пресрелізу Рівненської ОВА. Журналісти залишили у ній цитату очільника адміністрації Віталія Коваля в якій він фактично рекламує свою роботу: “Нагадаю, Рівненська ОВА постійно проводить зустрічі з бізнесом. Нам важливо продовжувати з підприємцями області партнерські відносини, підтримувати їх і допомагати”, – говорить Коваль. Така публікація на сайті ЗМІ, зі збереженням хвалебної цитати авторства прес-служби,  має ознаки прихованого піару голови ОДА.

Ганна Калаур

Представниця Інституту масової інформації у Рівненській області