Публікація

Пам’ятай Майдан – Революція Гідності в Острозі

09:48, 22 Листопада

зображення публікації

Вечір 21-го листопада 2013 року прийнято вважати початком Євромайдану — національно-патріотичних протестних акцій в Україні, які згодом отримають назву Революція Гідності. Протести розпочалися як реакція на рішення Кабінету Міністрів України про призупинення процесу підготування до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом. Спершу, протест відбувався у формі мітингів, демонстрацій та студентських страйків, проте, застосування сили з боку влади призвели до відкритого силового протистояння з мітингувальниками.

Перша ескалація відбулася у ніч проти 30 листопада. О 4 годині ранку, коли на Майдані Незалежності перебувало близько 400 протестувальників, озброєні спецзасобами бійці «Беркуту» з надмірним застосуванням сили витіснили людей з Майдану. Внаслідок розгону було травмовано 84 протестувальника, в тому числі 17 студентів. Частина протестуючих знайшла притулок в Михайлівському золотоверхому монастирі. Приводом для розгону стало нібито встановлення Новорічної ялинки. Реакцією на дії влади стали масові мітинги 1-го грудня, в результаті яких було захоплено приміщення Київської міської державної адміністрації. 8 грудня відбувся «Марш мільйона»: за різними оцінками на Майдані Незалежності в Києві зібралися від кількасот тисяч до мільйона людей. Того ж дня відбулося повалення пам’ятника Леніну, що знаходився на перетині вулиці Хрещатик та бульвару Тараса Шевченка. Ця подія викликала ланцюгову реакцію по всій Україні, яка згодом отримала назву «Ленінопад».

В ніч на 11 грудня владою було здійснено чергову спробу штурму Євромайдану. Завдяки трансляції подій через інтернет, тисячі киян вийшли на допомогу протестувальникам, внаслідок чого до 9 ранку периметр Євромайдану вдалося стабілізувати, а до 11-ї ранку силовики покинули Хрещатик.

Новим поштовхом до ескалації протистоянь стало ухвалення Верховною Радою України 16 січня 2014 року пакету законів (Диктаторські закони), що обмежували права громадян, надавали органам державної влади більшу свободу дій у сфері покарання учасників акцій протесту і мали на меті криміналізувати опозицію та громадянське суспільство. Окрім того, «Закони» були ухвалені з грубим порушенням регламенту і законодавчої процедури. Вони приймалися підняттям рук, без використання системи «Рада» та без обговорення, а їхні тексти стали доступні тільки після того, як депутати за них проголосували. Дані дії влади призвели до протистоянь на вулиці Михайла Грушевського, які загострилися 19 січня. 22-го січня стало відомо про перші жертви Революції Гідності, ними стали Сергій Нігоян, вірменин за походженням, білорус Михайло Жизневський, та українець Юрій Вербицький, тіло якого було знайдено у лісосмузі в Бориспільському районі Київської області, після того, як самого Юрія було викрадено з Олександрівської лікарні міста Києва.

Фінальним і найбільш драматичним етапом революції стали події у Києві 18-20 лютого, в ході яких загинуло більше сотні протестувальників і кілька тисяч було травмовано. Результатом подій стало відсторонення 22 лютого Верховною Радою від виконання обов’язків Президента України Віктора Януковича та призначення дострокових президентських виборів на 25 травня 2014 року.

Протести відбувалися не тільки в Києві, але і у всіх областях України. Ці протести стали реакцією народу на загострення протистояння Євромайдану з офіційною владою України. В регіонах країни протестуючі захоплювали адміністративні споруди, та вимагали звільнення з посад голів обласних, міських та районних держадміністрацій.

Акції в підтримку протестів в Києві відбувалися і в Острозі. Від самого початку протестів, жителі міста Острога та студенти Національного університету «Острозька академія» були учасниками акцій в Києві, а пізніше розпочали їх організовувати в Острозі. Так, наприклад, 2-го грудня 2013 року в Острозі був створений громадський штаб «Національного опору». Метою діяльності штабу було організація поїздок в Київ, збір теплого одягу, коштів та продуктів харчування для відправки в Київ. Акції протесту відбувалися на площі Незалежності, 19 лютого відбувалася масова хода, що налічувала близько 1000 людей, окрім традиційних гасел Євромайдану, додалася «Острог, вставай!». За зразком організацій самооборон Києва, було організовано так званну «Межиріцьку сотню», метою діяльності якої було забезпечення порядку та уникнення провокацій.

Події Революції Гідності дали новий відлік сучасній історії України. Країна отримала новий шанс і шлях розвитку, визначений, в першу чергу, її громадянами, які продовжують відстоювати українську незалежність від  Російської збройної агресії. Пам’ять – це окремий фронт, який теж потрібно захищати, тому у ці дні згадуємо усіх загиблих героїв і ціну, якою  країна здобуває своє право на життя та розвиток.

Богдан Шляхов,

науковий співробітник відділу історії

Державного історико-культурного заповідника міста Острога