Публікація

Мільйонери зі сміттєзвалища

13:25, 30 Вересня

зображення публікації

Історія про те, як дві фірми у Рівному «наварили» мільйон на смітті, але, схоже, попалися.

Понад два роки тому «КАТП-1728» провів тендер на пошук виконавця з робіт по будівництву водопроводу на сміттєвому полігоні під Рівним. Свої пропозиції подали два учасника – «Фірма Опорядрембуд» та «БК Домінант». Під час аукціону фірми не торгувалися, і з пропозицією в 3,1 млн. грн. перемогу отримала «Фірма Опорядрембуд». Але, по-суті, відмовилася підписувати і перемога перейшла їхнім нібито конкурентам – «БК Домінант», з ціною на 1 млн. грн. більшою.

Активісти Громадської ініціативи «За чесний тендер» запідозрили змову, і звернулися зі скаргою в Антимонопольний комітет. Через більш як два роки контролюючий орган розпочав розслідування справи і, схоже, впевнений у тому, що йому вдасться довести узгоджені антиконкурентні дії та покарати винних.

Справу про змову Антимонопольний комітет відкрив за 2 роки після тендеру 

Нагадаємо, тендер про який йде мова, проводили у 2017-му році. І лише поточного року територіальне відділення антимонопольного комітету розпочало розслідування імовірної змови. 

Керівник ГІ «За чесний тендер» Святослав Клічук припускає, що АМКУ все ж готує достатню доказову базу:

– У тендері по якому нині відкрито справу про можливу змову ми одразу звернули увагу на дивну поведінку учасників. На аукціоні фірми не торгувалися, а потім переможець, фактично віддав перемогу своїм ніби-то конкурентам. Таким чином ми запідозрили, що вони в змові. Перевіривши документи наші підозри підтвердилися і ми написали скаргу (від імені народного депутата О.Черненка) до Антимонопольного комітету України. Тоді це результату не мало, але зараз таки почали розслідування. Скоріш за все антимонопольний комітет має достатньо доказів, якщо взявся за цю справу, і порушникам загрожують чималі штрафи та заборона участі в тендерах на 3 роки.

Суми штрафів і справді – чималі. Втім забрати 10% від торішнього доходу фірми можуть лише у центральному офісі Антимомнопльного комітету. Що нині роблять фахівці у Рівному, розповів очільник Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Віктор Боденчук:

 – Ми справді відкрили справу і перевіряємо факт змови між «Домінантом» та «Опорядрембудом». Ми знаємо як і де взяти документи, навіть якщо нам їх не нададуть фірми. А якщо нададуть недостовірну інформацію – то буде нова справа. Ніхто нікуди не спішить, ми готові назбирати стільки фактів, щоб суддя зрозумів, що таких збігів обставин не буває. У цих фірм буде одна проблема у суді – сказати де, коли, в якій країні, в складі яких посадових осіб і яким чином вони домовлялися. При наших повноваженнях фірмам складно буде довести у суді, що вони не винні. Тому ми збираємо усі дані, які відносини у бухгалтера і керівника, хто готував інформацію, з якої площадки скидали документи. Як тільки ми всі докази зберемо, передамо подання з попередніми висновками у комітет на погодження. 

– Як покарають фірми, якщо ви доведете їхню вину? – журналіст 

– Якщо комітет зацікавиться справою про змову «Домінанта» та «Опорядрембуда», а ми маємо передати у Київ проект подання з попередніми висновками, то вони можуть вимагати матеріали справи від нас. А вже після їх вилучення та вивчення Антимонопольний комітет може штрафувати фірми. У повноваженнях комітету – забрати 10% від доходу фірми за рік. Якщо у фірми дохід 100 млн, то 10 млн – штраф. 

У наших повноваженнях – оштрафувати порушників на суму у 40 неоподаткованих мінімумів. Тобто 68 тисяч гривень. А вже Антимонопольний комітет, повторю, може забрати у цих фірм 10 % від доходу за рік. 

До того ж, інформацію про порушення вносять у спеціальний електронний реєстр. Тоді АМКУ може заборонити цим фірмам брати участь у тендерах найближчі 3 роки, як це було з «Фіалкою». Буває, що фірми влаштовують перепони під час розслідування, документи не надають, або підробляють і таке інше. То тоді штраф може бути більший. Але є і пом’якшувальні обставини. Наприклад, один з учасників змови приходить у комітет і все розповідає як є, тоді його можуть звільнити від відповідальності. Але у нас такого ще не було. В основному, після висновків комітету, фірми починають судитися.

«Наші гроші» розкрили «секрети» фірм наближених до газового монополіста 

І «Опорядрембуд», і «Домінант», а також «Рівнеагроспецмонтаж» належать до так званих «недубасівських фірм» – лінія їхніх засновників веде до директора ПАТ «Рівнегаз» та екс-депутата облради Петра Дубаса, пов’язані з яким фірми до Революції Гідності були одними з найбільших в області освоювачів бюджетних коштів. Після 2014-го брати участь у торгах згадані фірми стали значно рідше, поступившись компаніям, які пов’язували із недавно звільненим першим заступником голови Рівненської ОДА Юрієм Приварським та родиною бізнесменів Фалко.

Поява на будівельному ринку «Домінанта» та його активна участь у торгах, може свідчити про бажання власників компаній повернутися до активного освоєння бюджетних коштів.

«Домінант» зареєстрований на вулиці Будівельників,7. Таку ж адресу має «Рівнеагроспецмонтаж», а «Опорядрембуд» (про пов’язаність між собою «Опорядрембуду та «РАСМ» писали «Наші гроші») розташований по сусідству – у будівлі під номером 5. У ній же, за даними з документів, які подав на торги «Домінант», останній також має офісні приміщення.

За даними держреєстру, «Домінант» було створено у квітні 2016 року. Співзасновниками підприємства є мешканка села Губків Березнівського району Тетяна Миколаївна Вознюк, яка внесла до статутного фонду 1,26 млн. грн., та мешканець села Вересневе Рівненського району Владислав Володимирович Кучман, який офіційно вклав у підприємство 840 тис. грн.

Директор «Домінанта», 35-річний підприємець з Гощанського району Мирослав Яковчук, раніше запевняв, що його фірма немає ніяких зв’язків з «Опорядрембудом».

Втім, такі слова Мирослава Яковчука можна піддати сумніву. Нині ТзОВ «Фірма Опорядрембуд» зареєстрована на  Ірину Дмитрівну Максимчук та Оксану Олексіївну Ляльчук. Втім одним з перших офіційних власників фірми була Тамара Дубас, дружина Петра Дубаса, багаторічного керівника «Рівнегазу». Саме пані Дубас у 2011 році разом з, на той час, двома співзасновниками – Романом Мельником та Любов Ясельською – давала згоду, аби підприємство очолив Роман Симонюк. Окрім того, нинішня співвласниця «Опорядрембуду» Ірина Максимчук – з того ж села, що і співвласниця «Домінанта» Тетяна Вознюк – Губкова Березнівського району.

Як писали «Наші гроші», Оксана Ляльчук  упродовж чотирьох років була співзасновницею «Рівнеагроспецмонтажу», а Ірина Максимчук має зв’язки, є родичкою Романа Мельника, нинішнього співвласника та директора «Рівнеагроспецмонтажу», а заодно бізнес-партнера менеджера «Рівнегазу» Миколи Поліщука.

Додамо також, що банківські довідки, які подавали на тендер «КАТП-1728» «Домінант» та «Опорядрембуд» видані «Укргазбанком» та мають «сусідні» вихідні номери – 104 та 105.

Фірми, проти яких «копають», мовчать 

Ми намагались зв’язатись із керівниками обох фірм – «БК «Домінант» та «Опорядрембуд». 

Роман Симонюк – власник «Опорядрембуда» – тричі відкладав розмову як тільки чув про що піде мова – «мав термінові зустрічі». 

А от директор «БК«Домінант» Мирослав Яковчук взагалі не відповідає на дзвінки. 

Згідно зі статистикою на сайті «Прозорро», ТзОВ «Фірма Опорядрембуд» була учасником 78-х тендерів і став переможцем у 41 закупівлі на суму 141 139 417.22 грн.  З початку 2017 року до вересень 2019 року фірма підписала 40 контрактів на суму 101 723 067.22 грн.

За даними «Прозорро», «БК «Домінант» за цей же період була учасником 93 закупівель. Фірма перемогла у 57 закупівлях на суму понад 83,7 млн.грн. З них уклала 55 контрактів на суму 83, 4 млн. грн.

Будувати на сміттєзвалищі хотіло і «РЕНОМЕ»

На сайті «Прозорро» комунальне підприємство «КАТП 1728»  2018 році замовляли ще одні послуги пов’язані з будівництвом водопроводу на сміттєзвалювальному полігоні.

У торгах брали участь дві фірми – «БК «Домінант» та «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД». Втім торги, на суму у 4, 5 млн, не відбулись. 

Почути позицію «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» не вдалось. 

«Комунальний монополіст» Рівного роботою «Домінанта» задоволений 

Ростислав Кралюк, директор підприємства яке опікується самим полігоном, «КАТП 1728» задоволений роботою фірми, яка побудувала водопровід. 

За офіційною версією водогін треба було будувати, аби отримати ліцензію на послугу з поховання відходів.

Будівництво водопроводу завершили лише у поточному році, Ростилав Кралюк, каже що скоро його введуть в експлуатацію:

– Думаю, що водопровід десь у жовтні цього року запустимо. Самі труби ідуть по цілому полігону, там встановлено 6 гідрантів. Це допоможе нам не лише гасити пожежі, а й хоронити побутові відходи. А за технологією, їх перед захороненням треба зволожувати. Для повноцінної роботи водогону на звалищі побудували помпову станцію та підстанцію, яка подаватиме електроенергію у випадку відсутності централізованого електропостачання. Також на полігоні звели новий спостережний пост – двоповерхову будівлю із вагами та відеокамерами.

Грошей вистачило? – журналіст 

– Нам місто частково виділяло кошти. Зараз вся сума є, освоюємо її. 

– Ми говоримо зараз про проект вартістю понад 4 млн гривень?

– Ні, вартість всього проекту, і водогону і електростанції і спостережного пункту, 7,6 млн гривень, якщо не помиляюся. 

– Але ж перший тендер по водопроводу, це 4,1 млн гривень? Звідки взялись ще понад 3 млн гривень?

– Ми там корегували проект. І два рази проводили тендер. Один раз тендер відбувся, два роки тому, там «Домінант» виграв. А того року тендера не було. То ми по угоді з фірмою співпрацювали. 

– А яка фірма і що це за угода? Які види робіт? 

– Не пам’ятаю. Це тягнеться вже 2 роки. 

– А та фірма, що водогін будувала – якісно працювала? Ви задоволені їхньої роботою?

– Так, задоволені. З ними нема проблем, там і фахівці є, і зробили все нормально. Вони у нас все будували.

Тобто виходить, що і водогін і електростанцію, і спостережений пост будував «Домінант». У 2017-му році цю фірму обрали після тендера «що прогорів», а торік «Домінант» виграв, бо не відбувся тендер за участю  «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД». Зі справи про можливу змову, яку розслідуває Антимонопольний, випливає, що місто переплатило щонайменше мільйон гривень. Насправді, реальна вартість могла б бути суттєво меншою ,якби була реальна конкуренція. Але відсутність справжніх змагань, і постійні «договорняки», це одна із найбільших проблем тендерів на Рівненщині. І лише одиниці з них розслідуються, а ще менше фірм карають. Поки що. Поки «Прозорро» зберігає у відкритому доступі усі документи розслідування може розпочатися через роки. 

Матеріал підготовлений у межах проекту «Сприяння прозорості влади у Західній Україні» що реалізовується громадською організацією «Рівненський центр «Соціальне партнерство» за фінансової підтримки NED

Автор: Ангеліна Захарова