Публікація

Любив Україну до глибини своєї кишені

11:21, 07 Липня

зображення публікації

Сьогодні минає 101 рік від дня народження знаного мецената українського походження, канадського бізнесмена ПЕТРА ЯЦИКА (1921 – 2001), відомого своїм вагомим вкладом у фінансування українознавства на Заході та в Україні.

Сума його пожертв на українські інституції в західному світі перевищує 16 мільйонів доларів! Його іменем названо Міжнародний конкурс знавців української мови, що проводиться у День української писемності і мови 9 листопада. Про нього написано книгу з промовистою назвою “Українець, який відмовився бути бідним” (автор – Михайло Слабошпицький) та низку статей.

Петро Яцик народився 7 липня 1921 року селі Верхнє Синьовидне Сколівського району на Львівщині. І до Канади потрапив в третій хвилі імміграції у 1949 р. Щойно зійшовши з літака у Монреалі з 7 доларами в кишені, він сказав: «Я буду мільйонером, тут будуватиму Україну». І справді, він мав талант до бізнесу. Як він сам себе характеризував, «Бог нагородив мене вмінням вирощувати п’ять помідорів там, де інші вирощують один».
Так він заснував успішний бізнес і з часом навіть став офіційно найбагатшою людиною Канади (й найбанатшим українцем), а також розгорнув потужну благочинну діяльність з підтримки українських наукових та освітніх установ, зумівши стати не лише мільйонером, а й увійшов до числа меценатів, які зробили найбільше для розвитку науки та культури, історії та друкованого українського слова в Північній Америці.

Петро Яцик спонсорував Інститут українських студій Гарвардського університету (США), Енциклопедію українознавства, Центр досліджень історії України ім. П.Яцика при Альбертському університеті (Канада), Освітню фундацію ім. Петра Яцика, Український лекторій в Школі славістики та східноєвропейських студій при Лондонському університеті. І це лише частина великого переліку.
На його кошти було відкрито спеціальний український відділ в Інституті ім. Гаррімана при
Колумбійському університеті, а також видано чимало наукових монографій з історії України (зокрема переклад “Історії України-Руси” М.Грушевського англійською), економіки, політології, медицини, етнографії.

Свій життєвий шлях Петро Яцик завершив у Торонто 1 листопада 2001 року, де його поховано на цвинтарі в Гай-парку.

Очевидно, найкращою пам’яттю про П.Яцика в Україні стало щорічне проведення у День української писемності і мови 9 листопада Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика. Конкурс спрямований на піднесення престижу української мови серед молоді, виховання поваги до культури й традицій українського народу. А участь у ньому беруть понад 5 млн учнів з 20 країн світу.

Текст підготовлено спеціально для Diaspora.ua на основі відкритих джерел, використання – за умови згадки на початку тексту та активного посилання на Diaspora.ua.

#УД_Канада #УД_Петро_Яцик #УД_7_липня