Публікація

Лікарні, школи та садочки ризикують залишитися без тепла

11:21, 02 Грудня

зображення публікації

Громади Рівненщини не можуть правильно закупити газ та енергоносії, а державні контролери тим часом набивають статистику

На дворі бридко, листя опало, під ногами залишки мокрого снігу перемішаного з багнюкою… «Я в депресії, мені б цікаву книжку, глінтвейну і під ковдру», – нині такі пости можна часто можна зустріти у соціальних мережах.

«Нам би ваші проблеми», могли б відповісти члени тендерних комітетів, які нині проводять закупівлі природного газу та послуг з теплопостачання для шкіл, садочків чи лікарень. Проаналізувавши ці «тендери» на Рівненщині, справді можна впасти в депресію, і глінтвейну тут буде мало.

Завдяки системі аналітики відкритих даних “Клереті проджект”, налаштувавши відповідні фільтри, можна знайти публічні закупівлі усіх замовників Рівненської області, в який відбувається процедура Моніторингу від Державної аудиторської служби України (ДАСУ, в народі зване, як КРУ).

Моніторинг ДАСУ –  це така форма контролю, коли тендер перевіряється на етапі його проведення аж до моменту виконання договору і покликаний запобігати можливим порушенням та втратам коштів платників податків завчасно.

Протягом останніх кількох місяців державні аудитори з Рівненщини активно взялися перевіряти закупівлі природного газу та послуг з теплопостання, знаходять там дуже багато однотипних помилок і роблять собі непогану статистику.

Ну, а громади, точніше члени тендерних комітетів чи уповноважені особи, справді мають проблеми з правильним проведенням закупівель, після моніторингу частенько змушені тендери відміняти і проводити нові. І це на фоні зими, яка уже наступила.

Наприкінці жовтня Демидівська селищна рада розмістила інформацію, що провела переговорну процедуру з ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз трейдинг” на закупівлю природного газу на суму понад 778 тис.грн. 15 листопада був підписаний договір, згідно з яким ціна за тисячу кубів газу склала 16 554 грн.

Тим часом 28 жовтня ДАСУ, з підстав самостійно виявлених порушень законодавства у сфері публічних закупівель, розпочала процедуру моніторингу.

Аудитори у запиті до Замовника (Демидівської селищної ради) пишуть, що згідно пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2016 року № 710 «Про ефективне використання державних коштів» необхідно було забезпечити дві речі:

 • обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі;
 • оприлюднення обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі…;
 • а також, чому в повідомленні про намір укласти договір (під час застосування переговорної процедури) відсутні документи, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі, як це передбачено пунктом 8 частини шостої статті 40 Закону?

Контролери попросили показати Замовника, як він цю вимогу виконав. На що замовник відповів, якщо простими словами, документи є, інформація оприлюднено на офіційному сайті Демидівської селищної ради в розділі Держзакупівлі ProZorro; протокол засідання №15/09-21 від 21.10.2021 року ДСНС є загальнодоступний, в т.ч. він розміщений на сайті ТОВ «НАК Нафтогаз Трейдинг» за посиланням. В обгрунтуванні під час оголошення даної процедури закупівлі та в Повідомленні про намір укласти договір є посилання на ці протоколи. І загалом, на Прозорро немає технічної можливості зробити якось інакше, і роз’яснень з цього приводу теж немає.

Працівники ДАСУ все-одно зафіксували порушення.

Управлінням ДАСУ в Рівненській області було проведено моніторинг та зроблено висновок щодо закупівлі по предмету «Природний газ». За результатами аналізу питання повноти відображення інформації про публічну закупівлю, встановлено порушення норм пункту 8 частини шостої статті 40 Закону та зобов’язано здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема шляхом вжиття заходів з недопущення вказаних порушень у подальшому.

«Врахувати в подальшому», насправді, це хороший варіант, адже у більшості випадків замовники змушені розривати угоди і розпочинати переговорну процедуру заново.

Уповноважена особа Демидівської селищної ради повідомила контролерів, що на даному етапі, на жаль, немає технічної змоги редагувати закупівлю чи внести будь-які зміни, що копії необхідних документів було надано, і взагалі почався опалювальний сезон, то виправити порушення неможливо, але в майбутньому таких помилок більше не допускатимуть…

Люди попрацювали, витратили чималу кількість робочого часу, оплаченого платниками податків, а на виході користі нуль. Воно б нічого, якби це була разова “акція”. На жаль, подібних перевірок чимало, інколи вони закінчуються аналогічним пшиком, ну а, інколи, і скасуванням тендеру.

Тепло для Дубенського медколеджу.

Дубенський медичний коледж 19 жовтня 2021 року розмістив інформацію про проведення переговорної процедури на закупівлю послуг з теплопостачання приміщень за адресою: м.Дубно вул.К.Острозького,25. Договір підписано з КП “Дубнокомуненергія” на суму понад 565 тис.грн.

Через тиждень аудитори почали моніторинг, в запиті замовнику попросили надати інформацію, мовляв, на якій підставі ви застосували переговорну процедуру, і чому не вивісили усю необхідну інформацію на сайті? Медколедж відповів – насправді усі підстави є, «Дубнокомуненергія» монополіст у нас в місті, це підтверджено відповідним реєстром Антимонопольного комітету України…

Тепло для Рокитнівського ліцею №1

5 листопада Рокитнівський ліцей №1 розмістив інформацію про проведення переговорної процедури на закупівлю послуг з теплопостачання на суму 200 тис.грн. Обгрунтування непроведення конкурентного тендеру – технічно є лише один постачальник, який внесений до реєстру монополістів.

ДАСУ почало процедуру моніторингу, звернулося до Ліцею з проханням показати – де вони розмістили копії документів для обґрунтування застосування цієї процедури. Ліцей справді не всі документи підвантажив, і вирішив не сперечатися, а краще швиденько розірвати договір з постачальником, тендер скасувати і зробити все по-новому.

Газ для Рівненського районного соцзахисту.

30 жовтня 2021 року Управління соцзахисту населення Рівненської РДА розмістило інформацію про проведення переговорної процедури на закупівлю природного газу на 324 тис.грн.

Договір підписано з ТОВ «Нафтогаз трейдинг», але ДАСУ знову розпочало моніторинг, по тим же формальним причинам неоприлюднення деяких документів встановило порушення і зобов’язало тендер скасувати. Замовник так і зробив.

Тепло для рівненського пологового будинку

28 жовтня 2021 року КНП “Пологовий будинок” Рівненської міської ради розмістило інформацію про проведення переговорної процедури за закупівлю тепла на понад 1,9 млн.грн. Пояснили, що постачальник – «Еско-Рівне» є “монополістом” – тому тут без варіантів. ДАСУ розпочало моніторинг, вказало на те, що відповідні документи не підвантажено, і зобов’язало порушення виправити, тобто, скасувати переговорку і провести нову.

Так, переливання з пустого в порожнє, але люди при роботі. А в прес-релізах це буде відображено, як «виявлено численні порушення, по закупівлям на мільйони гривень». А якщо буде хороша прес-служба, то ще й гарно розпишуть цю, по-суті, сізіфову працю.

“Тьма”

І таких прикладів за останні кілька місяців на Рівненщині десятки. І не тільки у нас в області. Суть усюди приблизно однакова, не розмістили посилання на сайт, написали про документи, якими обгрунтовують застосування специфічної переговорної процедури, але не довантажили їх:

 • Олександрійська сільська рада мусила скасувати закупівлю природного газу;
 • Повчанська сільська рада не змогла купити газ;
 • Деражненський ліцей мусив скасувати закупівлю природнього газу;
 • “Рівненський центр соціально-психологічної допомоги” через аналогічні проблеми мусив скасувати тендер на 240 тис.грн.
 • Рівненський обласний ліцей має проблеми при закупівлі пари та гарячої води на 1,3 млн.грн.;
 • Ставецька гімназія Рівненського району нарвалася на моніторинг з тими ж мотивами при закупівлі газу на майже 800 тис.грн.
 • Управління освіти Дубенської міської ради при закупівлі природного газу на 579 тис.грн.
 • Відділ освіти, молоді і спорту Малолюбашанської сільської ради не може нормально купити газ для Мащанського ліцею і мусить розривати договір;
 • Ті ж проблеми у Балашівського ліцею Березнівської міської ради, вони розривають договір і скасовують закупівлю природнього газу на суму майже 1,7 млн.грн.

І таких загалом близько 30 тендерів лише протягом листопада 2021 року. Дайте ковдру і пляшку коньяку кожному члену тендерного комітету, у них справжні проблеми…

На думку активістів ініціативи «За чесний тендер», Держаудитслужба часом працює неефективно, займається формалізмом, витрачає свій час не на боротьбу з реальними зловживаннями, “сірими схемами”, а просто знайшла спосіб, де можна набити собі показники.

Разом з тим, очевидно, що Замовники пропустили зміни в законодавстві, – коментує ситуація юристка ініціативи “За чесний тендер” Мирослава Примак.

Громадські активісти з ініціативи “За чесний тендер” планують провести вебінар для замовників з громад Рівненської області, де розкажуть, як уникати подібних проблем. Зареєструватися можна до 3 грудня включно за посиланням.

Мирослава Примак додає: “Так, Замовники не слідкують за законодавством і тому діють всупереч його вимогам, якщо при переговорній процедурі з 26 червня 2021 року не оприлюднюють документи, які підтверджують підставу застосування неконкурентного відбору постачальника, підрядника, продавця. Цим скористались аудитори і на законних підставах встановлюють порушення норм Закону 922. Однак, якщо ці ж аудитори захочуть притягнути до адмінвідповідальності замовників, то в тих, які намагалися врятувати школи, лікарні, дитячі садки від холоду і терміново купували газ чи послуги з теплопостачання восени (а попередні договори змушені були розірвати, бо ціна газу зросла в десятки разів саме у серпні-вересні), жодних збитків не завдали ні територіальній громаді, ні державі і діяли в умовах крайньої необхідності – є всі шанси уникнути штрафів”.

Ольга Писаренко

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Сприяння прозорості влади у Північному заході України», що реалізовується ГО “Рівненський центр “Соціальне партнерство”, за фінансової підтримки фонду National endowment for Democracy”