Публікація

Кривинський документ місяців Голодомору

16:47, 26 Листопада

зображення публікації

Двадцять шостого листопада – День вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932 – 1933 рр. Їхню світлу пам’ять в ці дні ми вшановуємо в умовах російської імперської агресії проти українського народу, який на полі битви і в тилу під ворожими обстрілами виборює своє право на життя і державність.

Нижче подаємо документ, який на прикладі окремої конкретної (до того ж робітничої!) сім’ї із недалекого від Острога, але відділеного з 1921 р. державним кордоном Кривина розкриває причини найбільшої у ХХ ст. трагедії нашого народу, зумовленої, як бачимо, зовсім не природними факторами, а антилюдяним суспільним ладом і підімперським становищем, під панування яких потрапили наші найближчі земляки. 

Заява жителя с. Кривин Леонова П. І. до Славутської РайРСІ (районної робітничо-селянської інспекції) з проханням повернути йому відібране майно і харчі. [Не раніше травня 1933 р.]

Працюючи на Полянській папірні в мехмайстерні слюсаром з 1922 року до цього часу, обов’язки покладени на мене виконув честно. Із маєткового стану мається одна хата на моім утриманні 2 душі сім’і із продуктивної худоби не мається нічого. 

В минулому році була одна свиня котру забив в листопаді місяці. При нараховуванні м’ясозаготівлі на 4-й квартал 1932 року та на 1933 рік сільрадою мені було вручено повідомлення для здачи Державі мяса в кількости 45 кг. Виконав я в 4 му кварталі минулого року 10 кг. Останнього мяса належного мені для видачи виконать я не відмовлявся, а лише те що до того часу не мав змоги. 26/IV цього року с/р. було зроблено у мене опись майна за невиконанних мною в 1 му квар. 12 кг. мяса Визнаю винним цю помилку з свого боку, то завдяки тому що не малі змоги із-за відсутности коштів, так-як у мене своїх харчів для прожиття не мається одержую паек лише 16 кг. борошна, а все останнє купую на приватньому ринку. Другого дня після опису майна себто 27/ IV мною було виконано всю належную мені кількість м’яса на весь 1933 р. тобто 35 кг. 28/IV с/р було накладено на мене штраф в сумі 300 крб. 29/ IV Забрано у мене слідуюче майно та харчі: 10 фунтів сала з м’ясом, один пуд житнього борошна, 5 пудів картоплі, шкіряну тужурку, швейну машину, 18 метр. краму, 2 кожухи і один кожух жіночий критий сукном. Забране у мене вище згадане майно та харчі мені невідомо із яких миркувань, так як м’ясозаготівлю виконав повністю разом за весь рік. Приймаючи на увагу, що забрали у мене весь одяг і харчі, що залишився з своєю сем’єю без одягу та голодний, що не маю змоги ходити на фабрику до праці. Прошу розглянуть мою заяву і дать розпорядження до с/р аби останние повернули забране все вище згадане. 

Прошу не оставить мої заяви без уваги. 

Прох. П. Леонов».

ДАХмО, ф.Р-1061, оп.1, спр.98, арк.322-322зв. Оригінал. Рукопис

Поданий документ із Державного архіву Хмельницької області (ДАХмО) взято нами з книги: «Колективізація та голодомор на Славутчині. Збірник документів» / упорядкування, передмова та коментарі В. Г. Берковського. – Київ-Хмельницький: ПП Цюпак А. А., 2013. – 416 с. 

Микола Маньяка, директор ДІКЗО