Публікація

Календарна реформа довжиною у 500 років

20:03, 24 Грудня

зображення публікації

Християни західного обряду і більшість християн східного 25 грудня відзначають одне з найбільших свят — Різдво Христове. Натомість православні і греко-католики в Україні чекатимуть на це свято ще майже два тижні. Постає логічне запитання:  чому так сталося?

Більшість країн світу живе за загальноприйнятим — Григоріанським – календарем. До цього переліку також увіходить Україна, проте релігійні свята православні церкви в нашій країні святкують за Юліанським «старим» календарем. Він був запроваджений 1 січня 45 року до Різдва Христового, Римським імператором Юлієм Цезарем, через що й отримав свою назву — Юліанський. На той час це був найпрогресивніший і найточніший календар. Однак уже в епоху Середньовіччя вчені виявили, що цей календар не достатньо точно передає тривалість року. Юліанський рік був на 11 хвилин довшим, аніж сонячний. За 128 років оті «зайві» 11 хвилин утворюють «додатковий» день. Щоб виправити неточність 4 жовтня 1582 року Папа Римський Григорій XIII  ввів новий календар. З моменту запровадження Юліанського календаря неточність уже складала 10 днів. Тож у момент введення календарної реформи після 4 жовтня настало відразу 15-те. Західна церква запропонувала Константинопольському патріархові також перейти на новий календар, проте з політичних міркувань Вселенський патріарх відмовився від цієї пропозиції, заявивши, що новий календар не відповідає канонічним правилам святкування Великодня. Несприйняття східними Церквами нового календаря поглибило протиріччя в християнському світі. На теренах України це вилилося у жваву полеміку, провідником якої став ректор Острозької академії Герасим Смотрицький, присвятивши цій темі свій полемічний твір «Календар римський новий».

На сьогодні більшість православних церков усе ж відмовилася від Юліанського календаря, визнавши свою багатовікову помилку. 1923 року Вселенський патріарх Мелетій IV увів новоюліанський календар, що відрізнявся високою точністю, фактично співпадав із Григоріанським. Уже в наші дні десять із п’ятнадцяти православних церков святкують Різдво 25 грудня. Вірні ж Юліанському календарю залишається Російська православна церква та церкви з її орбіти.

Можна часто почути слова про те, що «я завжди святкував Різдво 7 січня». Але так буде не завжди – з 2100 року відбудеться наступний зсув дат, усі нерухомі свята посунуться на один день, отож Різдво святкуватимемо вже 8 січня. Виникає запитання, чому ж наша Церква не переходить на новоюліанський календар. Насамперед тому, що церква є дуже консервативною структурою й боїться будь-яких змін, що несуть у собі ризики розколу в громадах і відходження вірян. Окрім того, для московського патріархату, що виступає категорично проти реформи, це питання має мобілізаційну функцію.

Православна церква України не категорична щодо дати святкування Різдва. Митрополит Епіфаній зазначав, що Церква не проти перенести святкування Різдва з 7 січня на 25 грудня за згоди вірян. До того ж календарне питання – це не питання церковних догматів. Проблемою лишається низька обізнаність населення у цьому питанні. У підсумку, вибір завжди залишається за нами. З одного боку, «західний» прогресивний світ, частиною якого себе вважає українське суспільство, з іншого – Росія та її сателіти, що сьогодні виступає в ролі агресора.

Богдан ШЛЯХОВ,

науковий співробітник відділу історії

КЗ «Державний історико-культурний заповідник м. Острога»