Публікація

Готуватимуть фахівців, які втілюватимуть культурні ініціативи

10:13, 17 Серпня

зображення публікації

Збереження та розвиток української культури – особливо важливе завдання сьогодення для кожного з нас. Триває повномасштабна війна росії проти України. Щодня у новинних зведеннях читаємо, як окупанти з усіх сил намагаються знищити народ, нашу ідентичність, культуру й історію. Спалені музеї, викрадені та вивезені на росію безціні твори мистецтва, зруйновані пам’ятники та будівлі – усе для того, аби стерти з землі все українське.

Ми обов’язково переможемо і відбудуємо нашу державу! Саме тому Україні потрібні молоді професіонали, які мають якісну та сучасну освіту та базуватимуть свою діяльність на цінностях.

Відповідно до викликів сьогодення з’являються нові напрямки підготовки в університетах. Цьогоріч у Національному університеті «Острозька академія» (НаУОА) розпочинає роботу магістерська програма «Культурологія: проєктна діяльність». Актуалізація зазначеної програми зумовлена оновленою моделлю фінансування та підтримки в Україні культурних ініціатив. До прикладу, в Острозі влітку 2021 року одночасно реалізували сім грантових проєктів у секторі культури. Завдяки цьому було залучено близько 5,5 мільйонів гривень для розвитку сектору культури міста.

«Минулого року з власної ініціативи працівники музеїв, університету, відділу культури і туризму міста, представники громадських організацій розробили різні цікаві ініціативи. Реалізувавши свої проєкти за підтримки грантових коштів, оновили та технічно розширили експозиції острозьких музеїв, розробили туристичний маршрут замками князів Острозьких, облаштували інклюзивний культурний простір, оцифрували культурну спадщину та багато іншого. Саме для створення та реалізації подібних культурних ініціатив НаУОА планує готувати фахівців на спеціальності «Культурологія: проєктна діяльність», – розповіла викладачка кафедри філософії та культурного менеджменту НаУОА, співавторка освітньої програми Ольга Шляхова.

Особливістю програми є підготовка фахівців, які володіють міждисциплінарними навичками в формуванні, реалізації та оцінці проєктів у культурних інституціях. Зокрема, у музеях, галереях, заповідниках, бібліотеках, культурних хабах тощо, а також культурні та креативні індустрії, державні установи пов’язані з культурою і туризмом, органи управління сектору культури, бізнес структури й організації із культурним спрямуванням, заклади освіти, громадські організації.

Міждисциплінарні навички забезпечують вивченням таких дисциплін, як:

– бізнес-планування (знання, потрібні для складання кошторису),

– правові засади діяльності в галузі культури (що дозволено / заборонено українським правовим полем),

– конфліктологія та HR-менеджмент (дві навчальні дисципліни, покликані навчити студентів формувати ефективні команди проєктів),

– SMM та SEO-технології, PR-менеджмент, міжкультурна комунікація (як правильно комунікувати з цільовими аудиторіями, які шляхи і засоби масової комунікації ефективні).

Важливо, що до викладання фахових дисциплін будуть залучені менеджери-практики в галузі культури. Адже мета освітньої програми – підготувати спеціалістів гуманітарної сфери, які володіють широкою базою фахових культурологічних компетентностей, уміють ефективно їх застосовувати у проєктній діяльності під час формування команди виконавців і підрядників, бізнес плануванні та звітуванні проєктів з урахуванням правових засад у сфері культури.

 «Війна, багато змінила. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну загострилось відчуття і розуміння того, наскільки велике значення має наша культура, у широкому сенсі цього слова; наскільки сильно вона відрізняє нас від агресора. Тут, у питанні культурної автентичності, тепер гостро стоїть питання національної ідентичності. Простіше кажучи, збереження і якісне представлення першого, гарантує існування другого. Культура – це вже не лише про славне минуле, як ми звикли говорити, але і про наше майбутнє. Зараз українська культура у різних її проявах, формах – це те, що привертає увагу та позитивно резонує в будь-якому куточку світу. Підготовка фахівців, які якісно її представлятимуть та популяризуватимуть – це завдання для викладачів нової освітньої програми «Культурологія: проєктна діяльність». Зауважимо, що кількість грантових можливостей для України від Європейського Союзу відчутно зросла з наданням Україні статусу кандидата в члени ЄС», – наголосила Ольга Шляхова.

Студентами спеціальності «Культурологія: проєктна діяльність» можуть стати ті, хто має диплом бакалавра будь-якої спеціальності, будь-якого року випуску. Відповідно до актуальних умов вступу всі абітурієнти мають рівні права і можливості на вступних випробовуваннях.  Тому нова спеціальність доступна і для тих, хто вже працює у сфері культури, бажаючи розширити свої компетентності, і для тих, хто тільки закінчив 4 курс університету й хоче продовжити навчання.

Детальна інформація про спеціальність та всі дисципліни навчального плану – за покликанням https://vstup.oa.edu.ua/specialnosti/kulturologiya-proektna-diyalnist.