Публікація

“Флагшток не впаде”, розбірки у Костопільській міськраді і джинса політиків: як маніпулювали рівненські ЗМІ минулого тижня

11:41, 27 Серпня

зображення публікації

Минулого тижня моніторингом виявлено 46 маніпуляції. Це 3% від дослідженого контенту медіа та фейсбуків політиків. 76% від матеріалів з маніпуляціями (а це 35 матеріалів) становила джинса. Виявлено 20 випадків комерційної джинси і 15 випадків політичної. Жодного фейка виявлено не було.

За період 16-20 серпня аналітики Infocrime проаналізували 10 онлайн ЗМІ; 8 сторінок у Facebook, новинні випуски 3 телеканалів. Разом це 1625 матеріалів. На сайтах – 1533, повідомлень, у FB – 71, сюжетів – 21.

Детальніше з методологією моніторингу можна ознайомитися за посиланням

Джинса Коваля, Шакирзяна, Третяка та інше

Після тижневої паузи у стрічках ЗМІ почала знову з’являтися джинса “Великого будівництва”. Усього виявлено чотири такі матеріали. Наприклад, на сайті “Рівне вечірнє” опублікували новину про ролик у соцмережі “Tik tok”, який набрав більше 250 тис. переглядів і в якому чоловік знімає новозбудовану дорогу у селі Зоря. Відео стало підставою для коментаря голови Рівненської ОДА Віталія Коваля. Сайт публікує його хвалебну цитату про те, що дорога відремонтована у рамках “Великого будівництва”: “За останні два роки в області зроблено десятки подібних доріг. “Велике будівництво” планомірно змінює як невеликі села, так і великі міста”. 

На сайті “Рівне медіа” з посиланням на Віталія Коваля опублікували матеріал про завершення ремонту дороги Устилуг-Луцьк -Рівне у рамках “Великого будівництва”. А сайт “ЧаРівне” поділився фото нової дороги поблизу села Висоцьк. 

У вечірньому ефірі телеканалу “Сфера” за четвер, 19 серпня, виявлено два сюжети з ознаками джинси Рівненської ОДА. Перший, чотирихвилинний сюжет, розповідає про засідання Рівненської обласної ради. У ньому журналісти дають два коментарі голови ОДА Віталія Коваля – на 15 та 30 секунд, закінчуючи у такий спосіб розповіді про питання, які розглядали депутати. 

“Голова Рівненської ОДА наголосив: неважливо, хто очолив летовище, головне, аби він вміло керував, не втратив кошти на його відновлення”, – підсумовують журналісти розповідь про голосування за кандидатури на посаду керівника рівненського аеропорту. 

“За словами голови ОДА, запити про діяльність депутатів або фізичних осіб є законними, і подібні листи отримали не тільки члени окремих фракцій”, – такий висновок журналістка наводить після розповіді про заяву фракції “Європейська Солідарність” щодо тиску СБУ на її представників. 

Другий сюжет “Сфери” присвячений ремонту 8 кілометрів дороги. У ньому поданий хвальковитий коментар голови ОДА Віталія Коваля. “Ми вже перейшли на новий рівень, коли на території громад проектанти чують нарешті голів територіальних громад стосовно тих рішень, які потрібно застосувати по зручності саме громаді”.

 На сайті “Рівне медіа моніторинг виявив два випадки джинси секретаря Рівненської міської ради Віктора Шакирзяна та партії “Рівне разом”, яку він заснував. Перший матеріал – про турнір з кіберспорту. “Організатором заходу виступив член громадської організації «Рівне Разом» Вадим Коваль, який у Рівному опікується питанням соціальної інтеграції людей з інвалідністю”, – зазначають у статті. Матеріал містить два фото Віктора Шакирзяна.

Також на “Рівне медіа” розмістили джинсу щодо меморандум про співпрацю між ГО “Рівне Разом” та Молодіжною радою Станиці Луганської. У цьому матеріалі секретар міськради  Віктор Шакирзян представлений вже як почесний президент ГО “Рівне разом”. “Цим меморандумом ми показуємо, що ми завжди відкриті і хочемо допомагати”, – коментує Віктор Шакирзян у статті. 

На сайті “Вісті Рівненщини” виявлено два матеріали, які містять ознаки джинси міського голови Рівного Олександра Третяка. Перший – із заголовком “Мер Рівного ініціював збільшення грошових винагород спортсменам за результативні досягнення на Олімпійських та Паралімпійських іграх”. “Це надзвичайно важливо, адже потрібно підтримувати спорт не словами, а щирою моральною та матеріальною підтримкою від міста”, – подають у матеріалі слова Третяка, які не виділені як цитата. Складається враження, що ЗМІ просто скопіював допис посадовця у фейсбуці. 

Також на сайті “Вісті Рівненщини” розмістили публікацію про те, що медикам, залученим до вакцинації, виплатять премії. У статті подається цитата Олександра Третяка: “Я наполягав і буду наполягати, що медики повинні бути забезпечені гідною оплатою праці, особливо у час боротьби з пандемією”.

Вкотре моніторингом виявлено джинсу партії “УДАР” на сайті “Радіо Трек”. У матеріалі ударівці скаржаться на те, що влада заборонила їм проводити захід до Дня Незалежності. Також у статті стверджують: “Місцеві посадовці неадекватно, а інколи та в протизаконний спосіб відреагували на партійну «УДАРівську» символіку, розміщення якої абсолютно законне”. Сама ж стаття містить фото з партійною символікою УДАРу. 

Джинсу партії “За майбутнє” виявлено на сайті “RivneOnline” у публікації про те, що у Костополі через невиконання обов’язків на сесії звільнили з посад секретаря міської ради Давида Дідуха та голову бюджетної комісії Олексія Кособуцького. “Фракція «За майбутнє» вимагала негайного відсторонення Кособуцького та Дідуха із займаних посад”, – йдеться у тексті, після коментаря з наріканнями на роботу вже звільнених посадовців.

Сюжет з ознаками замовності і абсолютно протилежним висвітленням подій у Костопільській міській раді вийшов на телеканалі “ITV”. Він спрямований проти депутата облради від “За майбутнє” Руслана Потапчука. На відео молодики під стінами Рівненської обласної ради вимагають усунення депутата, адже через його вплив і бажання контролювати владу на Костопільщині нібито було звільнено з посад секретаря міської ради Костополя Давида Дідуха та голову бюджетної комісії Олексія Кособуцького. У матеріалі журналістка називає групу молодиків “небайдужими громадянами”, хоча дуже схоже, що вони прийшли на мітинг під стіни облради за гроші, а не через політичні погляди. Крім того, в сюжеті Потапчука звинувачують у корупційних схемах, у тому, що він належав до Партії регіонів, хоча від неї він не балотувався і її членом не був. 

Джинсу депутатки Рівненської міської ради від “Слуги народу” Олени Хотенко виявлено на сайті “RivneOnline” (пані Хотено належить торгова марка “Рівне онлайн”). У матеріалі розповідають про ініціативу Хотенко – встановлення у залі, де проходить засідання міської ради, фігур чоловіка і жінки з написами про проблеми обох статей. Також матеріал містить відео, на якому Олена Хотенко спочатку нагадує міському голові, що таке гендерна рівність, а потім зачитує звернення від співголів МФО «Рівні можливості» у Верховній Раді України. 

На сайті “Вісті Рівненщини” виявлено джинсу Рівненської міськради, в якій йдеться про представлення нового начальника Департаменту інфраструктури та благоустрою Руслана Гудими. “Багаторічний досвід роботи, принциповість та порядність – це ті якості, які характеризують нового керівника департаменту”, – такий абзац додали журналісти у новині.

Також моніторингом виявлено 20 випадків комерційної джинси. 

Хлібокомбінат-сенсація, дірка в автобусі і флагшток, який не впаде: інші маніпуляції у рівненських ЗМІ

Моніторинг виявив три матеріали, заголовки яких не відповідають змісту тексту, а також три матеріали з судженнями авторів, які подаються як факти. Наприклад, “Вісті Рівненщини” повідомляють у заголовку “Радивилівський хлібокомбінат – справжня приватизаційна сенсація!”. Однак у новині про приватизацію цього підприємства ніяк не пояснили, чому це “сенсація”, відтак це слово вжите для привернення уваги. 

Сайт “Вісті Рівненщини” у заголовок подає судження першого заступника голови Рівненської ОДА, не посилаючись при цьому на нього, а стверджуючи, що “У Рівному 50-метровий флагшток не впаде”.

“Рівненські атракціони за вісім гривень: який стан міських маршруток (ВІДЕО)”, – повідомляє у заголовку “RivneOnline”. Цей заголовок містить судження автора про стан маршруток у місті і не відповідає змісту матеріалу. Адже в новині йдеться про те, що рівняни зняли на відео, як через дірку у підлозі маршрутки видно асфальт. Стан інших міських маршруток при цьому не описано.

“Талібам є чому радіти. За деякими даними місцеві громади довкола Кабула отримали розпорядження підготувати списки всіх незаміжніх дівчат, віком від 12-ти років. Їх планується всіх оперативно повидавати заміж за воїнів «Талібану»”, – видається судження автора у публікації “Радіо Трек”. 

Також моніторингом виявлено два випадки неналежного маркування реклами у рубриці “Промо” на сайті “СарниNews.City” і по одному матеріалу з такими маніпуляціями, як емоційні оцінки в тексті, які не є цитатою, перебільшення реальних даних і подача лише частини інформації (напівправда). Наприклад, перебільшення виявлено у заголовку “Радіо Трек”: “Українцям заблокують зв’язок, якщо не зареєструють сім-картку на паспорт”. Утім цей заголовок не відповідає дійсності та тексту новини, містить перебільшення реальних даних. Оскільки це питання перебуває лише на стадії обговорення.

Видання “RivneOnline” у заголовку заявляє: “У Рівному фура спокійно їздила центром міста”. Слово “спокійно” має емоційне забарвлення. Окрім того, текст грунтується на емоційному дописі користувачки фейсбуці.

Дослідження охоплює:

Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Анна Калаур,

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області, проект “Infocrime”