Публікація

Джинса “Великого будівництва”, роздуми про Шустика і Нео з Матриці: свіжий дайджест Infocrime Рівне

13:17, 14 Липня

зображення публікації

Моніторинг Infocrime Рівне виявив менше публікацій, постів та сюжетів з ознаками маніпуляцій ніж попередній. Всього виявлено 65 маніпуляцій, більшість з яких становила джинса – 40 публікацій. Серед них 22 мають ознаки політичної замовності.

За період 5 – 9 липня аналітики Infocrime проаналізували 10 онлайн-ЗМІ; 8 сторінок у Facebook, новинні випуски 3 телеканалів. Разом це – 1528 матеріалів. На сайтах – 1461, повідомлень у Fb – 47, сюжетів -20. % повідомлень становили маніпуляції. Вперше за 7 тижнів моніторингу, не виявлено жодної новини з ознаками маніпуляцій на сайті “Інфопотік”.

Детальніше ознайомитись з методологією моніторингу можна за посиланням.

 Джинса “Великого будівництва”, Соломчука, Стасюка і інших

Найбільше виявлених повідомлень з ознаками замовності – про президентські ініціативи. Минулого тижня у стрічках ЗМІ виявлено 7 випадків прихованої реклами “Великого будівництва”. Усі такі матеріали містять коментарі голови Рівненської ОДА Віталія Коваля, в яких він вихваляє програму чи президента.

Так на сайті “ВСЕ” з посиланням на Рівненську ОДА повідомили про заплановані будівельні роботи в Рівненському обласному госпіталі ветеранів війни в рамках “Великого будівництва”. “Раніше, під час свого візиту на Рівненщину, Президент України Володимир Зеленський пообіцяв посприяти обласному госпіталю ветеранів у вирішенні важливих питань. Президент України виконав свою обіцянку”, – цитують голову ОДА Віталія Коваля.

Також джинсу “Великого будівництва” виявлено у матеріалі “ВСЕ” про відремонтовані 8 км дороги Бережниця – Степань – Деражне – Клевань. “Саме на прикладі цієї дороги переконуємося – програма Президента «Велике будівництво» працює!”, – цитують Віталія Коваля у матеріалі.

Наступну джинсу “Великого будівництва” виявлено на сайтах “ВСЕ”, “Рівне вечірнє” та “Рівненські новини”. У ЗМІ розмістили майже ідентичні матеріали про реконструкцію приймального відділення у Сарнах. У матеріалі згадують також про інші об’єкти і цитують Віталія Коваля: “Це одні з перших об’єктів, які ми вводимо в експлуатацію цьогоріч у рамках програми Президента Володимира Зеленського “Велике будівництво”.

Стаття “Рівне вечірнє” про переобладнане приміщення школи в дитсадок у селі Горбаків Рівненського району виявилась черговою джинсою “Великого будівництва”. Головним коментатором знову є Віталій Коваль: “Відновити старе приміщення та реконструювати заклад ззовні та зсередини вдалось завдяки програмі Президента України Володимира Зеленського “Велике будівництво”.

Також на “Рівне вечірнє” вийшов матеріал про те, що впродовж двох років на Рівненщині проведуть комплексний аудит доступності будівель, а також усіх залізничних вокзалів, аеропортів та автостанцій для маломобільних груп населення.

“У Рівненській ОДА повідомляють, що робиться це за ініціативи першої леді України Олени Зеленської”, – йдеться у статті. У матеріалі замовчаний той факт, що органи виконавчої влади без будь-яких ініціатив зобов’язані контролювати цю доступність, зокрема у ст. 2 Закону України «Про архітектурну діяльність» зазначено, що держава має піклуватися про людей з інвалідністю шляхом створення безперешкодного життєвого середовища.

Джинса Віталія Коваля та програми “Доступна медицина” виявлена на сайті “ВСЕ” у публікації про збудовані амбулаторії. “Нова амбулаторія у селі Полиці – це одна із сотень маленьких перемог, яких крок за кроком стає все більше. Понад тисячу об’єктів по усій країні будується у рамках президентської програми”, – цитують у тексті Віталія Коваля і публікують його фото.

Джинсу міського голови Рівного Олександра Третяка виявлено на сайтах “ВСЕ”, “Rivne Online” та “Рівне вечірнє”. Сайти опублікували матеріал про те як Третяк привітав 102-річного ветерана з Днем народження. У публікації – фото мера і його коментар. Виглядає це не як публікація про довгожителя, а як публікація про факт привітання від міського голови і черговий привід нагадати про Третяка.

В ефірі каналу “Рівне 1” вийшов сюжет, який нагадує контрагітацію, або простіше кажучи “чорнуху” проти голови Рівненської обласної ради Сергія Кондрачука. Цей сюжет є відповіддю телеканалу посадовцю на його звернення.

Події розгорталися так – напередодні телеканал випустив сюжет про відсторонення від роботи головного лікаря Діагностичного центру Романа Шустика, в якому одним з коментаторів є Сергій Кондрачук. Упродовж всього сюжету коментатори натякали, що звільнення Шустика зумовлене політичним протистоянням “Слуги народу “ і “Європейської Солідарності” в облраді. Після виходу цього сюжету Сергій Кондрачук випустив у своєму фейсбуці відео в якому розповів, що канал подав інформацію невірно і натякнув на заангажованість ЗМІ. У відповідь на це відео журналісти “Рівне 1” випустили сюжет, який і потрапив до моніторингу. У ньому є численні маніпуляції, порушення журналістських стандартів. Так у матеріалі використовуються уривки з фільму “Матриця”, музика з “Каламбуру” під час представлення голови облради. На початку сюжету використана цитата Кондрачука: “Майже 6 десятків тисяч виборців відділи за нас свої голоси, Віталій Станіславович (голова ОДА – ред.) не обраний, він призначений, а я обраний”. Попри те, що це матеріал вийшов в новинах і не є авторською програмою, журналіст грається з цитатою, наприклад кажучи в закадрі “обраний майже як Нео з культового фільму “Матриця”, майже такий самий герой”, “останнє слово завжди за ним” після чого йде вирвана з контексту цитата Кондрачука: “Я закінчу”. Журналіст продовжує: “лише обраним можна заводитись з півоберту”. Далі глядачам повідомляють, що це сюжет-відповідь на відео, яке записав голова облради, без жодної спроби залучити до матеріалу його самого, або інших учасників процесу, щоб бодай якось збалансувати інформацію, що подається.

Джинса народного депутата від “Слуги народу” Дмитра Соломчука, після тижневої паузи, вкотре з’являється на сайті “Радіо Трек”. Його часту появу у цьому ЗМІ ми вже помітили у попередніх моніторингах. Перший матеріал висловлює думку депутата про реформу інтернатів ще у заголовку “Реформа інтернатів – це не формальність, а долі дітей, – Дмитро Соломчук про недолугість впроваджених змін”. Далі у матеріалі рівненського сайту йдеться про засідання ТСК Верховної ради з питань розслідування випадків порушення прав дитини у Житомирській області і про думки депутата Соломчука про реформу інтернатів. Жодних коментарів інших учасників заходу, працівників інтернатів, експертів – нема.

 У іншій джинсі нардепа Дмитра Соломчука на “Радіо Трек” повідомляється про його переконання, що заробляти можна і у селі і тому можна “забути” про полуницю у Польщі. У матеріалі йдеться про відвідане нардепом підприємство Житомирської області, де вирощують лохину. Крім того, у статті згадано програму “Велике будівництво”. “Раніше у майже 9000 жителів села не було ні доходів, ні інфраструктури, ні доріг. Однак нині дорогою до села у рамках президентської програми «Велике будівництво» вже проклали 8 км асфальтованої дороги”, – йдеться у статті.

Вкотре джинса секретаря міської ради Віктора Шакирзяна виявлена на сайті “Рівне медіа”. Щоправда, цього разу – лише один матеріал у якому йдеться про плани щодо будівництва сміттєпереробного заводу із виробництвом біогазу, електроенергії та піролізного палива, який можуть збудувати з залученням німецьких інвестицій. “Секретар Рівнеради Віктор Шакирзян запросив представників німецько-української компанії “BIT GmbH”, які виступили з презентацією проекту”, – повідомляють у ліді. Також у тексті є два фото Шаирзяна та коментар. Ще одну джинсу Віктора Шакирзяна виявлено на сайті “Рівне вечірнє”. У ній повідомляють про спробу залучити інвестора для будівництва сміттєпереробного підприємства.

Матеріал з ознаками прихованої реклами партії “Європейська солідарність” та її депутатки міської ради від “Європейської солідарності” Оксани Майбороди з’явився на сайті “Рівне вечірнє”. У ньому йдеться про призначення Майбороди заступницею керівника комунального підприємства. При цьому вказано джерело – сторінку партії. Сайт просто поставив новину “ЄС” в якій безапеляційно заявляють, що Оксана Майборода: “налагодить системну роботу по видаленню та заміні аварійних дерев, прозорість та відкритість роботи комунального підприємства, розробку та реалізацію програм з протидії поширення інвазивних та небезпечних рослин, збереження вікових дерев розвиток зелених коридорів міста, вдосконалення підходів до догляду за насадженнями, викошування трави, планування і проектування нових висадок, обліку та інспектування дерев тощо”. Жодних позначок, що це реклама у статті немає.

Приховану рекламу Петра Порошенка виявлено на сайті “Рівненські новини”. У статті йдеться про те як Порошенко у річницю визволення Слов’янська і Краматорська побував на Донбасі – привіз на передову обладнання та вшанував українських героїв. Стаття наповнена цитатами та світлинами політика, а також критикою президента. “Уявіть собі – російські найманці схоплюють Рибака, а тут же на сцені «95 квартал» розхитує українську владу”, – цитують Петра Порошенка.

Джинса колишнього голови Рівненської обласної ради Володимира Ковальчука з’явилася на сайті “Рівне вечірнє”. У статті повідомляють про те, що він хоче стати директором Бюро економічної безпеки України, подають його фото та коментар. “За його словами, саме він свого часу, очолюючи обласну раду, «не дав вивести 150 тисяч гектарів землі з покладами бурштину мафіозним структурам», – розповідають у повідомленні.

На сайті “ЧаРівне” виявлено джинсу депутата обласної ради Романа Стасюка. У новині про відкриття пам’ятного знаку Чеславу Янчарському повідомляють: “Пам’ятний знак було встановлено за ініціативи депутата обласної ради Романа Стасюка”, а також нагадують, що він зробив реставрацію каплиці і разом з рятувальниками відбудував приміщення пожежного депо.

Крім того на “ЧаРівне” виявлено джинсу партії “Батьківщина” яка повідомляє про те, що гаряча лінія ВО “Батьківщина” щодо ринку землі відновлює роботу.

Також виявлено 17 матеріалів з ознаками комерційної джинси. Серед них можна виокремити два матеріали з прихованою рекламою ФК “Верес” на сайтах “ВСЕ” та “Rivne Online” та джинсове інтерв’ю директора “Кроноспану” на “Радіо Трек”.

Чотири матеріали з неналежним маркуванням комерційної реклами виявлено на сайті “СарниNews.City” у рубриці “ПРОМО”.

 Заголовки, які не відповідають змісту

 Такий тип маніпуляцій у Рівненських ЗМІ є найпоширенішим після джинси. Цей моніторинг виявив 8 таких заголовків. Наприклад, сайт “Rivne Online” повідомляє у заголовку “Деякі села Рівненського району невдовзі залишаться без газу”. Заголовок написаний так, наче, села збираються відключити газопостачання назавжди. Насправді ж інформація стосується ремонтних робіт та можливого тимчасового припинення постачання газу.

Аналогічно сайт “Рівне вечірнє” повідомив у заголовку “Деякі села Рівненського району невдовзі залишаться без газу”. У статті ж йдеться про ремонтні відключення, які можливі на протязі кількох годин 12 липня.

У матеріалі “Рівне вечірнє” під заголовком “Стало відомо, чому в рівненських лорів зменшилася зарплата” йдеться про роботу дитячого ЛОР-відділення Рівненської ЦМЛ і його простій, через що працівники цього конкретного відділення отримують нижчу зарплату. Натомість у заголовку анонсують пояснення зниження зарплатні у цілої групи рівненських медичних працівників.

У матеріалі сайту “Радіо Трек” під назвою “Бурштинокопачі розповіли голові РОДА про наболіле: що заважає їм спокійно вести бізнес?” йдеться про селекторну нараду чиновників ОДА з Держлісагенством, Держгеонадрами та Міндовкілля, на якій обговорили відсутність типової угоди про проведення розвідувальних та видобувних робіт, яку має затвердити КМУ. У назві статті використане слово бурштинокопачі, яке використовується для позначення нелегальних старателів. Хоча у тексті йдеться про підприємців, які виграли на аукціонах і отримали ділянки, де можуть видобувати бурштин легально. Найголовніше, що з матеріалу ми не дізнаємося, що розповіли “бурштинокопачі”, бо про це йдеться лише у цитаті голови ОДА ВІталія Коваля: “Вони (бурштинокопачі – ред.) діляться з нами своїми побажаннями, звертають увагу на законодавчі недосконалості”.

У заголовку сайту “Рівненські новини” зазначили “Слуга народу” планує сповідувати комуністичні цінності”, хоча у самому матеріалі про це – ні слова. Натомість йдеться про те, що Давид Арахамія заявив, що принципи правлячих партій України та Китаю багато в чому збігаються, оскільки їх девізом є “служіння народу”.

Судження замість фактів, емоційні висловлювання, перебільшення і напівправда

 Усього виявлено 7 матеріалів в яких журналісти висловлювали власні судження замість фактів.

Маніпуляції типу судження замість фактів виявлені у матеріалі “Rivne Online” про розпорядження обласної ради щодо відсторонення від роботи головного лікаря Рівненського лікувально-діагностичного центру Романа Шустика через нібито неналежне виконання ним обов’язків. Видання висвітлює тільки сторону захисту Шустика. Журналістка зазначає: “Причина (розслідування) надумана – мовляв, заборгованість по зарплаті два мільйони гривень”. Хоча і сам директор Роман Шустик у коментарі говорить, що станом на початок липня заробітна плата за червень у центрі була не виплачена. Крім того, у тексті повідомляють “Роман Шустик, який до слова, заслужений лікар України”, “Цього разу, як і 2017 році, рівняни знову готуються “відбивати” лікаря від чергових політичних нападів”.

На сайті “Rivne Online” виявлений ще один матеріал про відсторонення Шустика. У ньому виявлено тип маніпуляції – подача лише частини інформації з метою вплинути на аудиторію. Журналісти відверто захищають Шустика, критикують позицію керівництва обласної ради, стверджують: “рівняни та мешканці області також підтримують Романа Шустика та виступають проти його відсторонення та ймовірного звільнення”, а також дають коментарі на підтримку Романа Шустика. Натомість коментарі обласної ради у матеріалі відсутні.

Ще одну статтю про відсторонення Романа Шустика з численними судженнями авторів, поданими як факти, також виявлено на сайті “Радіо Трек”. У тексті зустрічаємо такі висловлювання: “Візантіщина чистої води, ну але…”, “Більшість контролює нині “ЄС”, а “Слуги народу” намагаються її переформатувати. То ж “ЄС” тисне на Шустика, який є депутатом від слуг, намагаючись таким чином – його та партію Зеленського – шантажувати: ви не чіпайте нас, ми не будемо чіпати – Шустика”, “Ну, кому-кому, а Гайдукевичу має бути добре відомо, що масова заборгованість по зарплаті чи не в усіх медичних установах України це прямий результат чудової медичної реформи ім. Супрун та діяльності не менш чудової структури під назвою НСЗУ – дітища Супрун, але …”, “З високою вірогідністю головного лікаря Діагностичного центру – Романа Шустика хочуть звільнити. І звільнять”.

У заголовку “Радіо Трек” “Вся дітвора Корця – у порваних шортах. Відома причина” міститься перебільшена і узагальнена інформація. Насправді в матеріалі йдеться про гірку у парку, спускаючись з якої деякі діти (є фото трьох) пошкодили одяг.

У матеріалі про навчання поліцейських і рятувальників авторства “Рівне вечірнє” міститься судження, яке подають як факт. Так у кінцівці статті йдеться про те, що Арсен Аваков може не приїхати до Рівного “щоб не провокувати націоналістів. Адже усі пам’ятають ситуацію з убивством Олександра Музичка (Саши Білого) у 2014 році”. Натомість коректного і повного повідомлення про ці події автори не подають.

У новині сайту “Рівненські новини” “У Рівному цигани напали на палатку з дітьми” подана лише частина інформації (напівправда), з метою вплинути на точку зору аудиторії. Крім того, повідомлення базується на на сумнівних і анонімних джерелах, які неможливо перевірити.

Так сайт з посиланням на невідому рівнянку Юлію повідомив, що “у Рівному в дворі будинку №26 по вулиці Київській цигани напали на палатку з малолітніми дітьми” і опублікував її обурення з цього приводу: “Куди дивиться наш мер? Коли вже нарешті наведе лад з цими циганами? Коли вони почнуть фізичну розправу над людьми та дітьми? Вже страшно відпускати дитину гуляти серед білого дня”, – цитують невідому авторку повідомлення, яке містить ознаки дискримінації і відсилку до теми ромів у Рівному (маніпуляції на цю тему моніторинг виявляє не вперше).

З новини дізнаємося, що журналісти знайшли це повідомлення у вайбер-спільноті “Рідне Рівне”. У спільноті справді є таке повідомлення, у якому вказано, що його отримала редакція від жінки на ім’я Юлія. Втім достовірність цієї інформації абсолютно не доведена: не відомо хто є справжнім автором, не наведені фото чи відеодокази, не зібрані коментарі, а тому стверджувати, що інформація правдива і публікувати її як факт у ЗМІ – не можна.

 

 Дослідження охоплює:

Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії

Анна Калаур,

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області,

проект “Infocrime”