Публікація

Джинса Тимошенко, фейк про змію і історія про не ту вакцину: як маніпулювали рівненські ЗМІ

16:30, 18 Листопада

зображення публікації

Моніторинг за 8 -12 листопада виявив 44 випадки маніпуляцій і один фейк. Найбільше було виявлено джинси – 30 випадків.

За період 8-12 листопада аналітики Infocrime проаналізували 10 онлайн ЗМІ, 8 сторінок у Facebook та вечірні випуски трьох телеканалів за 12 листопада. Разом це 1653 матеріали. Новин на сайтах – 1575, повідомлень у FB – 60, сюжетів – 18.

Фейк про змію в Рівному

Видання “Rivne online” передрукувало допис в інстаграмі “Магнолії ТВ” про те, що рівнянин у ванні знайшов змію. Але, як виявилось згодом, це повідомлення не відповідає дійсності, адже відео зняли у Росії, а не в Рівному. “UPD: Відео надіслав читач! Виявилось, що це в Росії, а не в Рівному”, – додали згодом до допису “Магнолії”. Чимало всеукраїнських і окремі місцеві ЗМІ повідомили, що це фейк. На сайті “Rivne online” також додали: “Пізніше, стало відомо, що ця подія ніякого відношення до Рівного немає. Інцидент трапився у селі Птиче Ставропольського краю. Чоловік опублікував відео у TikTok.” Однак заголовок так і не змінили “У Рівному змія проникла у ванну кімнату через систему зливу води (ВІДЕО)”. Такий заголовок може ввести читача в оману, тому публікацію, незважаючи на доповнення, віднесено до категорії фейків.

Джинса Тимошенко, Шакирзяна, Соломчука і Порошенка

 Моніторингом виявлено 18 випадків політичної джинси. Найбільше, 5 випадків джинси – про очільницю “Батьківщини” Юлію Тимошенко.

Минулого тижня Юлія Тимошенко відвідала Рівненську область. Її візит детально висвітлював сайт “ЧаРівне”. Усього видання опублікувало чотири публікації з ознаками джинси Тимошенко. Спочатку медіа повідомив про її плани під час візиту на Рівненщині. Згодом вийшов матеріал із заголовком “Вишукана та стильна: у Рівне приїхала Юлія Тимошенко”. У матеріалі є фото Тимошенко з букетом, який їй вручає нардеп від “Батьківщини” Сергій Євтушок, вкотре ЗМІ нагадує про її плани у області. У наступній публікації із заголовком “Це – українська мрія”: Тимошенко у Рівному вразило місцеве підприємство” ЗМІ розповів про те, як лідерка “Батьківщини” відвідала підприємство, що виготовляє макаронні вироби.

Насамкінець на сайті “Чарівне” опублікували матеріал про те, як Тимошенко привітала нову голову Малолюбашанської громади Світлану Ковальчук, яка йшла на вибори від “Батьківщини”. Про плани Юлії Тимошенко під час поїздки медіа повідомляв з посиланням на першого заступника голови обласної організації партії “Батьківщини” Олександра Курсика, який також є співзасновником ГО “Чарівне”.

Також джинса про візит Тимошенко з’явилася в ефірі телеканалу “Сфера”. У сюжеті йдеться про те, як вона відвідує макаронне підприємство “Віліс” і говорить про необхідність державного кредитування. Юлія Тимошенко хвалить успішність приватного підприємства і заявляє: “Правильна кредитна політика, а саме доступ до кредитів таких от підприємств, як ми сьогодні бачимо, це є ключовий елемент розвитку держави. Розвитку економіки”.

Виявлено чотири випадки джинси партії “Рівне разом” та/або її очільника, секретаря Рівненської міської ради Віктора Шакирзяна. Так на сайті “Рівне медіа” опублікували матеріал із заголовком “У Рівному в парку Шевченка відкрили новий спортивний майданчик (ФОТО)”. У новині йдеться ще й про те, що на відкритті побував Віктор Шакирзян, який протестував турніки і взагалі підтримує спорт.

Також на “Рівне медіа” вийшла новина “Квасилівчани платитимуть за тепло за тим же тарифом, що й у Рівному”. У матеріалі є коментарі представників партії “Рівне Разом” Віктора Шакирзяна та Світлани Марчук, які активно виступають за те, щоб тарифи для мешканців були нижчими. “Позиція фракції “Рівне Разом” і мене як представниці шостого виборчого округу незмінна і одностайна – тариф для мешканців Квасилова не може бути вищим, аніж у Рівному”, – цитує видання голову фракції “Рівне разом” у міській раді Світлану Марчук. Подібна джинса на цю тему опублікована на сайті “Вісті Рівненщини”.

Також у “джинсовій” новині на “Рівне медіа” із заголовком “У Рівному хочуть очистити притоки Усті” розповідають про те, як секретар міської ради впроваджує свою ініціативу розроблену спільно з депутатами від “Рівне Разом”.

Моніторингом виявлено три випадки джинси “Великого будівництва”. Наприклад, видання “Вісті Рівненщини” передрукувало прес-реліз Рівненської ОДА про плани модернізувати приймальне відділення Дубенської райлікарні. Проте акцент зроблений на досягненнях президентської програми. “Плануємо включити об’єкт в програму Президента України Володимира Зеленського “Велике будівництво”. Впевнений, разом ми зможемо більше”, “Нагадаємо, завдяки проекту Президента України “Велике будівництво” на Рівненщині вже запрацювали два оновлені приймальні відділення – в обласній клінічній лікарні та Сарненській ЦРЛ”, – цитують голову Рівненської ОДА. Подібний матеріал вийшов також на сайті “Рівне вечірнє”.

Моніторингом виявлено публікацію з ознаками джинси нардепа від “Слуги народу” Дмитра Соломчука на сайті “Рівненські новини”. Під заголовком “Здорова Україна”: у Рівному Дмитро Соломчук відкрив унікальний спортивний майданчик” розмістили статтю про відкриття майданчика у парку Тараса Шевченка. У матеріалі є фото з відкриття, а також авторське відео сайту. Учасником дійства також був секретар Рівнеради Віктор Шакирзян.

Також на сайті “Рівненські новини” виявлено джинсу Петра Порошенка із заголовком “Порошенко розповів, “хто кому курка і яйце”: президента Зеленського породив і опікується ним олігарх Коломойський”. У статті Порошенко ділиться думками з приводу того, що Зеленського “створив” Коломойський.

Крім того, на сайті “Вісті Рівненщини” виявлено по одному випадку джинси Рівненської ОДА та Рівненської обласної ради.

Моніторингом виявлено також 10 випадків комерційної джинси і чотири випадки джинси Рівненської АЕС, яка розміщує свої матеріали у ЗМІ на основі укладеної угоди.

Інші маніпуляції

Моніторингом виявлено 6 матеріалів в яких судження авторів подаються як факт. Так сайт “RivneOnline” повідомляє у заголовку “Жінці на Рівненщині ввели вакцину від ковіду – не ту, яку вона хотіла”. Проте у тексті зазначають, що невідомо, чи вкололи не ту вакцину, чи трапилася помилка під час внесення у базу даних. У лікарні стверджують, що вкололи саме ту, яку хотіла жінка, але у базу даних помилково внесли іншу назву вакцини. “Головна лікарка Сарненського районного центру ПМСД Ольга Максимук каже, підрахували усі вакцини та виявили, що помилка сталася на етапі внесення даних”, – повідомляється у тексті. Таким чином інформація у заголовку є судженням журналістів не підтвердженим фактами у тексті. Аналогічно маніпулював сайт “Вісті Рівненщини” у новині “Замість однієї вакцини зробили іншу: на Рівненщині жінці під час щеплення вкололи не той препарат”.

Моніторингом виявлено три випадки маніпуляцій, коли подається лише частина інформації (напівправда). Наприклад, на сайті “RivneOnline” опублікували аналітичний матеріал із заголовком “Як бізнес-партнер Надєїна з власником ОККО ділитимуть ринок “альтернативного” тепла в Рівному”. Стаття повідомляє про встановлення тарифів для двох теплопостачальних підприємств, які мають твердопаливні котельні у Рівному. Обидва підприємства не перший рік працюють у місті, щороку їм затверджують тарифи, проте у статті журналіст подає інформацію так, наче ці два підприємства тільки розпочинають працювати у Рівному: “На енергетичний ринок Рівного у грудні 2021 року вийдуть одразу дві компанії, які виробляють тепло з альтернативних джерел енергії”. “Наразі залишається констатувати факт. Виконком, ймовірно, встановить для обох компаній тарифи, передбачені опублікованими на сайті Рівнеради проєктами рішення. І з першого грудня в Рівному на ринку теплопостачання з’являться нові гравці”. Компанія “Енергозбереження Рівне” працює з 2008 року (посилання на статтю про затвердження тарифів). “Алтеко” працює з 2009 року. За посиланням інформація 2018 року про встановлення тарифу для цієї компанії. Крім того, у публікації не представлені коментарі власників компаній.

Виявлено три публікації з емоційними оцінками журналістів. Наприклад, сайт “Вісті Рівненщини” у заголовку використав емоційну оцінку: “Любителя “дармового” алкоголю учергове викрили рівненські поліцейські”.

Виявлено дві публікації з заголовками, які не відповідають змісту. Так заголовок сайту “Радіо Трек” “Чи полетять фекалії на голови, або Що відбувається у туалеті літака” не відповідає змісту публікації. У статті розповідають про систему збору відходів у літаках, яка передбачає, що відходи з туалетів, як ми дізнаємося з матеріалу, збираються у спеціальний резервуар, який очищується уже після приземлення, ця система унеможливлює потрапляння фекалій в повітря.

Дослідження охоплює:

Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Анна Калаур,

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області,

проект “Infocrime”