Публікація

Джинса політиків, хроніка з життя Коваля і день народження “вічного” ректора: як маніпулювали рівненські ЗМІ минулого тижня

13:38, 15 Жовтня

зображення публікації

Моніторинг Infocrime минулого тижня виявив 68 маніпуляцій у аналізованих ЗМІ Рівненщини, в ефірах каналів та стрічках політиків у фейсбуці. Серед них найбільше, 57 матеріалів становила джинса. 54% матеріалів з ознаками прихованої реклами – на політичну тематику. Фейків виявлено не було.

За період 4-8 жовтня аналітики Infocrime проаналізували 10 онлайн ЗМІ, 8 сторінок у Facebook, новинні випуски 3 телеканалів. Разом це 1573 матеріали. На сайтах – 1495, повідомлень у FB – 62, сюжетів – 16.

Детальніше з методологією моніторингу можна ознайомитися за посиланням.

Джинса “Великого будівництва”, ОДА, “Рівне разом”, Соломчука, УДАРу і решти

Моніторинг виявив 31 матеріал з ознаками політичної джинси. Найбільше виявлено прихованої реклами “Великого будівництва”. Так на сайті “Вісті Рівненщини” у заголовку повідомили “Найгіршу дорогу у Рокитнівській громаді відремонтували”. У тексті повідомляється, що дорогу проінспектував голова ОДА Віталій Коваль, публікує його хвалебний коментар: “Це і свідчить про європейський підхід до виконаної роботи. Приємно бачити, як президентська програма “Велике будівництво” якісно змінює громаду та Рівненщину. Але у першу чергу – дбає про збережені людські життя”. Аналогічний матеріал виявлено на сайті “ЧаРівне”.

На “Рівне медіа” вийшов матеріал із заголовком “Дорога, яка “тисячу років” не бачила якісного ремонту: у Рівненському районі”. У ньому повідомляється про ремонт автомобільної дороги Р-77 Рівне-Тучин-Гоща. У цій статті також присутній коментар голови ОДА Віталія Коваля: “Дорога, яка “тисячу років” не бачила якісного ремонту, сьогодні змінюється кардинально. Роботи у розпалі, дякуючи програмі Володимира Зеленського Велике будівництво”.

“За програмою “Велике будівництво” уже відкрито 215 сучасних садочків і шкіл” – повідомляють у заголовку на сайті “Сім днів”. А в статті, наповненій похвалою програми, зазначають: “Володимир Зеленський також дав старт реконструкції та модернізації обласних клінічних і дитячих лікарень за програмою “Велике будівництво”. Подібний матеріал виявлено на сайті “Інфопотік”.

Подібні новини зі згадками про те, що “Велике будівництво” – президентська програма виявлено на сайті “ОГО”.

Виявлено 8 матеріалів з ознаками джинси Рівненської ОДА. Наприклад, на сайті “Сім днів” вийшов матеріал, з якого відомо, що голова ОДА Віталій Коваль у рамках робочої поїздки поїхав до Вараша і в Сарненського району. Новина має суто іміджевий характер і не повідомляє про важливі для аудиторії події, а лише про плани Коваля. Також на сайті “Сім днів” розмістили подібний іміджевий матеріал Віталія Коваля під заголовком “Керівник Рівненської області оглянув прикордонний пункт”. Цікаво, що автором цих і інших матеріалів з ознаками джинси ОДА на “Сім днів” зазначений завідувач відділу реклами ЗМІ.

Також джинса ОДА виявлена в сюжетах трьох каналів, що потрапили до аналізу. Так на “Рівне 1” випустили іміджевий сюжет про інвестиційні здобутки Рівненської ОДА. У ньому показано засідання, за присутністю інвестора, чиновників, голови ОДА Віталія Коваля та голови облради Сергія Кондрачука. Повідомляється, що інвестор може завести 16 мільйонів гривень на роботи з стерилізації обладнання а Рівненщині. А також обладнати стерилізаційний центр на базі Рівненської обласної клінічної лікарні. Проект представлений винятково у позитивному світлі, не зрозуміло як інвестор повертатиме собі вкладені мільйони та на чому зароблятиме, відсутні пояснення експертів про такі ініціативи.

На каналі “Сфера” три з трьох сюжетів випуску новин – за участі голови ОДА. На відміну від інших двох матеріалів, де “переможні” коментарі голови ОДА принаймні, намагались балансувати іншими, у цьому йому дають слово двічі і показують його борцем за державну безпеку, який роздає вказівки щодо облаштування державного кордону. “Велике прохання розвернутись лицем до всіх силовиків, тому що вони є бюджетоутворюючими та безпекозабезпечувальними структурами, давайте приймемо з вами понятійне рішення, що як мінімум 10 відсотків, які заходять від ПДФО від цих структур, ви справляєте на поліпшення матеріально-технічної бази”, – звернувся Віталій Коваль до керівників ОТГ. Однак їх думку в сюжеті не висвітлили.

На каналі “ITV” також вийшов сюжет – начебто про переобладнання прикордонного пункту пропуску “Вичівка”. У ньому журналісти наголошують, що голова ОДА Віталій Коваль відвідав цей пункт і “зустрівся з правоохоронцями, прикордонниками і головами ТГ”. Далі подають коментар Коваля.

Також матеріал з ознаками джинси ОДА вийшов на сайті “Вісті Рівненщини”.

Моніторингом виявлено 4 матеріали з ознаками джинси представників партії “Рівне разом”, два з яких визначено як приховану рекламу її очільника, секретаря міської ради Віктора Шакризяна. Майже всі  – на сайті “Рівне медіа”. Так на цьому ресурсі вийшов матеріал про те, що Віктор Шакирзян зустрівся з інвесторами, які декларують намір звести біля Рівного сортувальний комплекс і ТЕЦ на біомасі. У кінці матеріалу коментар і фото Шакирзяна. “Для нас важливо врахувати усі нюанси, зокрема і технічну, екологічну та економічну складову, адже ми вже маємо гіркий досвід заводу, який не працює. Тому, усі запропоновані проєкти проходитимуть детальну оцінку депутатської комісії, яка і представлятиме свої висновки громаді”, – повідомив Віктор Шакирзян. Подібний матеріал на цю тему вийшов на сайті “Вісті Рівненщини”.

Крім того, на сайті “Рівне медіа” виявлено джинсу депутатки міської ради від партії “Рівне разом” Світлани Марчук. У новині про демонтаж тимчасових споруд публікують фото з нею і її коментар. “Тішить те, що громада підтримує процес приведення прибудинкових територій до ладу. З розумінням ставляться мешканці до тимчасових незручностей”, – зазначає Світлана Марчук. При цьому читачам не повідомляють у чому полягає необхідність публікувати коментар саме цієї депутатки.

Також на “Рівне медіа” опублікували приховану рекламу депутата від “Рівне разом” Сергія Рибачка у матеріалі із заголовком “У Рівному батьки обурюються малою кількістю путівок для дітей із інвалідністю”. Стаття не містить жодних коментарів “обурених” батьків, та інших політиків, окрім слів Сергія Рибачка. Попри те, що на заході – засіданні профільних медичних комісій обласної і міської ради, про яке йдеться в статті, було, щонайменше 14 учасників.

Приховану рекламу нардепа від “Слуги народу” Дмитра Соломчука виявлено на сайті “Рівне вечірнє” під заголовком “На Рівненщину прибули ліки проти COVID-19 – нардеп Соломчук”. У статті зазначено: “Народний депутат Дмитро Соломчук посприяв тому, щоб Рівненщина отримала препарати «Bamlanivi» та «Etesevimab» для лікування ускладнень від Covid-19”.

Без позначки “реклама” на “Рівне вечірнє” також розмістили політичну джинсу партії “УДАР”. “УДАР” самостійно братиме участь у наступних парламентських виборах”, – йдеться у заголовку. “Зараз перед нами багато задач. У першу чергу – розвиток нашої організації, районних осередків”, – прокоментував лідер Рівненського “УДАРу” Валентин Демчук.

На сайті “Інфопотік Рівне” виявлено джинсу депутатки міської ради від “Слуги народу” Олени Хотенко. У ліді сказано, що Олена Хотенко на своїй сторінці у Facebook розмістила допис, про те, що у Рівному замість турбо-кільця буде звичайна розв’язка. Далі у тексті – переказ допису Хотенко у Фейсбуці, в якому міститься критика мера. Коментарів самого міського голови не наведено.

На ресурсі “Рівненські новини” вийшла політична джинса Петра Порошенка в якій повідомляється, що він закликав підтримати законопроект про 13-ту пенсію, збільшення субсидій і зарплат медикам та військовим.

Також на “Рівненських новинах” розмістили матеріал з ознаками антиреклами нардепа від “Слуги народу” Олександра Ковальчука під заголовком “Політична проституція: чому рівненський нардеп Олександр Ковальчук різко змінив думку і проголосував за відставку Дмитра Разумкова”. ЗМІ спочатку досить виважено повідомляє про зміну позиції Ковальчука у цьому питанні. Однак, на завершення, з посиланням на власні джерела, зазначає, що на його рішення повпливала поїздка до Трускавця: “де президент Зеленський збирав фракцію “Слуга народу” і де, як написали про це практично усі всеукраїнські ЗМІ нардепам роздавали конверти у яких знаходилося по 40 тисяч доларів. Саме за голосування за відставку спікера. Ну чим не проституція?”. Роблячи такі звинувачення, ЗМІ не запитав думку Ковальчука. У кінці статті також є нагадування про те, що Олександр Ковальчук раніше був причетний до інших політичних сил. Очевидно, цей факт мав би підкріпити висловлене звинувачення.

Також моніторинг зафіксував джинсу програми “Зелена країна”, яку називають президентською – на сайті “Вісті Рівненщини”, джинсу кандидатки на голову Малолюбашанської ОТГ Світлани Ковальчук на сайті “ЧаРівне”. А також матеріал з ознаками прихованої реклами Управління економіки Рівного на сайті “Вісті Рівненщини”.

Крім того, моніторингом зафіксовано 20 матеріалів з прихованою рекламою товарів і послуг, 4 випадки джинси правоохоронних органів. Одну джинсу Рівненської АЕС та один матеріал з ознаками джинси ректора РДГУ Руслана Постоловського.

Інші маніпуляції

 Виявлено 4 випадки маніпуляцій – судження журналістів, які подаються як факт. Так у сюжеті “Рівне 1” про урочистості з нагоди святкування ректора РДГУ спочатку показують захід у актовій залі, досить стримано та іронічно його коментуючи. Потім додають інформацію про скандали, які трапились в університеті, в тому числі і з непопусками журналістів у виш. А потім автор сюжету вдається до безпідставного узагальнення та власних висновків, які ні на чому не грунтуються. Зокрема у закадрі: “та не зважаючи ні на що, студенти люблять та поважають свого ректора”, після якого йдуть синхрони студентів, у яких вони говорять не про повагу, а бажають “щастя-здоров’я в особистому житті”. Закінчується сюжет словами журналіста “ми також вітаємо Руслана Постоловського і бажаємо йому бути вічним ректором РДГУ, як його встигли охрестити журналісти”.

“Сучасний стерилізаційний центр з’явиться в Рівненській обласній лікарні”, – заявив голова ОДА у першому реченні допису на фейсбуці. Проте, далі він повідомляє, що з інвестором лише підписали меморандум про співпрацю. А меморандум – це лише декларування намірів, а не конкретний план дій. Фактично, стверджувати, що стерилізаційний центр з’явиться – поки зарано. А голова ОДА подає своє судження як факт. До прикладу, обласна влада попередніми роками підписувала меморандуми з потенційними інвесторами, які хотіли взяти рівненський аеропорт у концесію, але з жодним відповідний договір укладено так і не було.

 Моніторингом виявлено 3 матеріали з маніпуляцією – емоційна оцінка. Наприклад, у новині про те, що на голову депутата міської ради впав шматок шпаклівки, видання “Вісті Рівненщини” подало, використовуючи іронію: “В управлінні державного архітектурно-будівельного контролю Рівного відбувся замах на депутата Рівненської міської ради Святослава Клічука. Там на його «світле тім’я» впав шматок шпаклівки”.

Також зафіксовано три випадки маніпуляцій у заголовках сайту “Вісті Рівненщини”. Наприклад, заголовок “Жителю Дубенщині, який за один день двічі мінував поліцію, загрожує вісім років за ґратами” не відповідає змісту матеріалу. Адже чоловік не мінував поліцію, а телефонував і заявляв, що будівля замінована – за це йому оголосили про підозру у завідомо неправдивому повідомленні про загрозу безпеці громадян.

Також на сайті “Рівненські новини” виявлено матеріал з маніпуляцією – подача частини інформації замість повної картини (напівправда). Зокрема, у новині про те, що продається база з даними 1,5 млрд користувачів фейсбуку, зазначено: “сьогоднішній витік даних є найбільшим за всю історію компанії Facebook”. Утім цей витік за даними інших ЗМІ, стався давно, задовго до моменту, коли інформація про продаж набула резонансу.

 Дослідження охоплює:

 Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Анна Калаур,

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області,

проект “Infocrime”