Публікація

Дві фірми спотворювали результати тендерів на Рівненщині

11:38, 28 Жовтня

зображення публікації

Дві фірми спотворювали результати тендерів на Рівненщині. Врешті попалися, тепер сплатять мільйонні штрафи та залишаться без бюджетної годівниці

Мова йде про ТОВ «НВП Шляхбуд» та ТОВ «БМК «Містобуд», яких зловили на порушенні законодавства про захист економічної конкуренції на 15 тендерах, більшість з яких відбувалися на Рівненщині. Серед них – послуги з поточного ремонту вулиці Вербова та будівництва проїзду на вулиці Бузковій у Рівному, реконструкції мереж водовідведення на вулиці Бандери у Рівному, ремонту доріг у межах колишніх Корецького, Дубенського та Здолбунівського районів (Здовбиця Друга, Смига, Дермань, Білашів, Нова Мощаниця) тощо. Тендери, по яким спеціальний орган Антимонопольного комітету України провів розслідування та довів порушення, припадають на 2018-2019 роки.

Загальна очікувана вартість по закупівлям, які потрапили під розслідування складає більше 50 мільйонів гривень. Потенційні втрати коштів платників податків активісти ініціативи “За чесний тендер” оцінюють в кілька мільйонів гривень.

Ось кілька прикладів.

У тендері на Капітальний ремонт вул.Шевченка в с.Білашів Здолбунівського району, з очікуваною вартістю понад 2 млн.грн. найкращу ціну – 1,7 млн.грн. на аукціоні пропонує “БМК «Містобуд», за ним іде пропозиція «НВП Шляхбуд» – 1,95 млн.грн, а далі 1,954 млн.грн. – Рівнеавтошляхбуд.

Остання фірма, очевидно, вирішила, що ціну в менш ніж 1,7 млн. грн. скидати не вигідно і далі не торгувалася. Але після закінчення аукціону “Містобуд”, який переміг, відмовився від підписання договору. Цим він фактично віддав кошти своїм “конкурентам” з «НВП Шляхбуд».

Аналогічно відмовились від перемоги представники «Містобуд» і на тендері по Поточному середньому ремонту автомобільної дороги с.Дермань Друга, вул.Підгірна, Здолбунівський район з очікуваною вартістю в 732 тис. грн., фактично віддавши замовлення «НВП Шляхбуд» з пропозицією на 50 тис.грн. дорожчою.

Кілька тендерів взагалі були скасовані, тому що пропозиції обох фірм Замовник відхилив. Обоє мали ідентичні помилки, наприклад:

і «Містобуд»

Те, що фірми могли бути в змові завдяки інструментам Prozorro та Clarity-project.info видно неозброєним оком. Але Антимонопольний комітет повинен детально дослідити усі факти і навести беззаперечні докази.

Усі кроки розслідування та докази, які зібрали спеціалісти Адміністративної колегії західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, викладені на понад 40 сторінках. Зокрема, доведено, що

  • свої пропозиції обидві фірми завантажували з однакових ІР-адрес, також як і переглядали закупівлі чи навіть подавали податкову звітність (навіть такі речі досліджуються);
  • пропозиції по близько десяти закупівлях подавалися практично в один час, з невеликою різницею;
  • між обома фірмами виявлені тісні господарські відносини, перекидки коштів напередодні проведення тендерних процедур;
  • був випадок, коли фірми, які ніби-то конкуренти, завантажували відгуки, в яких хвалили один одного;
  • використовували однакові, специфічні, програмні комплекси для формування кошторисів, при чому, неліцензійні;
  • погоджували поведінку на аукціонах, зокрема, коли не було інших учасників фірми між собою зовсім не торгувалися, хоча ніби-то були зацікавлені в перемозі; а коли були інші фірми, тоді ціну знижували;
  • фірми подавали свої цінові пропозиції з дуже малою різницею, в межах 1%;
  • завантажені обома фірмами файли з тендерними пропозиціями та додатками мали спільні властивості;
  • а самі пропозиції мали спільні особливості в оформленні, навіть коли той чи інший документ просився в довільній формі.

Дослідивши усі ці чинники 22.07.2021 року Антимонопольний  комітет виніс рішення №63/37-р/к, в якому встановив, що поведінка ТОВ «БМК «Містобуд» та ТОВ «НВП «Шляхбуд» становить антиконкурентні узгоджені дії, які стосуються спотворення результатів торгів. Обидві фірми покарані штрафами по 1 020 000 гривень, а також трирічною забороною участі у процедурах публічних закупівель (тендерів).

– Змови на тендерах шкідливі тим, що через відсутність справжньої конкуренції, яку вимагає Закон України «Про публічні закупівлі», відбуваються суттєві перевитрати коштів платників податків, – пояснює  керівниця громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак.

Статистика свідчить, що справжня конкуренція дає до 10% економії, по досліджених тендерах сума могла йти і про 5 мільйонів гривень.

Чиї фірми?

За даними Інформаційно-аналітичної системи YouControl ТОВ “НВП ШЛЯХБУД” (код ЄДРПОУ 41085274) зареєстроване на початку 2017 року у Рівному. Статутний капітал становить 200 тис. грн. Керівником підприємства є Таргоній Сергій Володимирович, а власником 100% – Панасюк Оксана Володимирівна.

За останні роки на тендерах товариство отримало замовлень на суму понад 265 мільйонів гривень, підписавши більше 150 угод.

Найбільше договорів заключено з Департаментом з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА, Управління ЖКГ м.Рівне, Млинівською та Квасилівською селищними радами, Рівненським ШЕУ.

Активісти громадської ініціативи “За чесний тендер” ще у 2018 році, коли проходив перший тендер на ремонт вулиці Бузкової, помітили змову між НВП “Шляхбуд” та єдиним конкурентом КП “Рівненське ШЕУ”. В газеті “Рівне вечірнє” тоді вийшла публікація “Проїзд імені Климука”. Тендер Замовник тоді скасував, адже відхилив пропозиції обох учасників, а в АМКУ відповіли, що оскільки тендер не відбувся, змови немає (насправді, на факт змови не впливає те, чи був укладений договір, чи ні). ШЕУ перемогло, але аж у п’ятому оголошеному тендері.

А розслідуванні змов між “НВП “Шляхбуд” та “Містобуд” Антимонопольний в подальшому все-таки брав до уваги і ті тендери, які не відбулися, але де були факти змов.

ТОВ «БМК «Містобуд» (код ЄДРПОУ 41823500) засноване наприкінці 2017 року, юридична адреса знаходиться у м.Київ (з лютого 2018 року по листопад 2020 року фірма була зареєстрована у Млинові, але потім повернулася до столиці); статутний капітал 500 тис.грн. Директор та власник 100% частки фірми – Трошин Ігор Володимирович

На тендерах фірма менш активна, із 60 тендерів перемогу отримала лише в 23. Загальна сума укладених договорів по публічним закупівлям в Прозорро складає, станом на жовтень 2021 року, понад 157 млн.грн. Найчастіше угоди з ними укладали Квасилівська селищна рада, АТ «Укртранснафта», Смизька селищна рада.

Керівниця громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак говорить, що на подібних прикладах добре видно, що тендерні змови виявляють, а порушників жорстоко карають.

– Для багатьох фірм «попастися» на такій змові означає, по-суті, надовго позбавити себе можливості працювати з бюджетними коштами.

Нагадаємо, що з 30 січня 2020 року триває розслідування змови фірм «Фіалка» та «Стиль-Декору» на тендері по реконструкції стадіону «Авангард» , що у Рівному.

Іван Ємельянов

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Сприяння прозорості влади у Північному заході України», що реалізовується ГО “Рівненський центр “Соціальне партнерство”, за фінансової підтримки фонду National endowment for Democracy”