Публікація

Досягнення Коваля, заклик Порошенка та зустріч Муляренка: як маніпулювали протягом тижня рівненські ЗМІ

15:45, 10 Листопада

зображення публікації

За 1-5 листопада моніторинг Infocrime виявив 49 маніпуляцій у рівненських ЗМІ. Більшість  становила джинса – 28 матеріалів або ж 57%.

Аналітики Infocrime проаналізували 10 онлайн ЗМІ, 8 сторінок у Facebook та вечірні випуски трьох телеканалів за 4 листопада. Разом це 1616 матеріалів. Новин на сайтах – 1538, повідомлень у FB – 59, сюжетів – 19.

 Кисень, бюджетні гроші та рейтинги: джинса у рівненських ЗМІ

З 28 матеріалів з ознаками джинси 12 були на політичну тематику. Одна публікація та один сюжет вийшли на підтримку голови Рівненської ОДА Віталія Коваля. На сайті «Вісті Рівненщини» опублікували статтю під заголовком «Коваль звітує». Матеріал, по суті, – це передрук звіту Віталія Коваля як депутата Рівненської міськради. Окрім того, що звіт поданий без будь-яких пояснень чи коментарів, текст закінчується такими словами: «Переконаний, це лише початок. Попереду ще багато перемог і досягнень. Друзі, дякую кожному з вас за довіру. Віталій Коваль».

На телеканалі «Сфера ТВ» вийшов сюжет про дотримання карантинних умов у червоній зоні та рейд закладами громадського користування у місті Дубні. Вже на першій хвилині сюжету у кадрі з’являється голова облдержадміністрації. Він перевіряє документи, розповідає про обмеження і те, як правильно дотримуватися карантинних вимог. Сюжет показує Віталія Коваля з позитивного боку, жодних обурень щодо обмежень у сюжеті ніхто не висловлює. 

На сайті «ЧаРівне» вийшов матеріал «Свіжі рейтинги: «Батьківщина» Тимошенко наздоганяє «Слуг народу» Зеленського». На основі рейтингу Київського міжнародного інституту соціології у тексті виокремлено саме успіхи партії «Батьківщина» та команди Юлії Тимошенко. Зазначимо, що співвласником торгової марки «ЧаРівне» є депутат Рівненської міської ради від «Батьківщини» Олександр Курсик.

Ідентична немаркована рекламна стаття «Європейської солідарності» з’явилася одразу на двох сайтах: «Рівненські новини» та «Рівне вечірнє». Те, що це саме джинса, а не передрук свідчать кілька фактів. По-перше, в обох виданнях ідентичні заголовки («Треба рятувати життя людей – Порошенко закликає негайно підписати закон про кисневі станції в лікарнях»), по-друге, однаковий текст без посилання на будь-яке першоджерело. По-третє, рівненські видання рідко публікують новини, які не стосуються Рівненщини чи рівненських політиків. По-четверте, у тексті критикують діяльність Володимира Зеленського і наголошують на діяльності та заявах Петра Порошенка та «Солідарності». Статті, наприклад, розпочинаються з таких слів: «П’ятий Президент, лідер партії «Європейська Солідарність» Петро Порошенко подякував депутатам з усіх фракцій та груп за підтримку закону про закупівлю кисневих станцій…У «Європейській Солідарності» також закликають негайно підписати цей закон».

Політична джинса партії “УДАР» була опублікована на сайті «ЧаРівне». «Життя людини – найвища цінність, – в «УДАРі Віталія Кличка» просять українців вакцинуватися» – такий заголовок до матеріалу, де з інформацією про пандемію перемішані коментар лідера місцевого осередку «УДАРу» Валентина Демчука та заклик від імені партії вакцинуватися. «Експерти «УДАР Віталія Кличка» переконані, що саме позитивне стимулювання до вакцинації, повинна стати основою ефективної кампанії у подоланні епідемії. «УДАР Віталія Кличка» просить українців вакцинуватися», – такими словами закінчується ця рекламна стаття, яку відповідним чином не промаркували.

У «Вістях Рівненщини» минулого тижня з’явилися два матеріали із ознаками джинси президентської програми «Велике будівництво». У першій йдеться про завершення реконструкції басейну у Дубні. І хоча реконструкцію розпочали до того, як Володимир Зеленський став президентом (тендер провели у 2018 році), а фінансування йшло не лише з державного бюджету, у тексті зазначено: «Вже скоро, завдяки президентській програмі Велике будівництво, діти будуть займатися плаванням і розвиватися фізично».

Друга новина розповідає про ремонт дороги у Дубні. І знову у тексті акцент зроблено саме на президентській програмі, проте уже за допомогою коментаря голови ОДА Віталія Коваля: «Дорога місцевого значення в Дубні – це ще один проект «Великого будівництва». Приємно, що президентська програма спрямована не лише на масштабні об’єкти, а й на ремонт важливих вулиць в містах і селищах».

Матеріали з ознаками джинси двох народних депутатів від «Слуги народу» були опубліковані у виданнях «7 днів» та «Рівне вечірнє». Перше опублікувало новину «У Рівному створять центр трансплантології». З новини читач дізнається, що рівненська міська лікарня отримала 10 млн грн з державного бюджету. «Це частина субвенції з державного бюджету, яку залучив нардеп Олександр Ковальчук саме на реконструкцію хірургічного корпусу КНП «Центральна міська лікарня» РМР з добудовою 4 поверху», – повідомляє видання у першому абзаці. Натомість читач не дізнається, на що саме будуть використані ці кошти, скільки їх потрібно, щоб центр трансплантології запрацював, нема коментарів адміністрації лікарні. Новина – це лише передрук іміджевої інформації зі сторінки нардепа у фейсбуці.

«Рівне вечірнє» передрукувало без жодних пояснень чи коментарів пост ще одного народного депутата від «Слуги народу» – Дмитра Соломчука. «Рівненський нардеп вимагає перевірити супермаркети, які дурять людей», – зазначено у заголовку. У тексті – лише слова нардепа, які додають йому іміджу «борця за справедливість».

«Рівненські новини» вже вкотре минулого тижня висвітлили діяльність екс-голови Рівненської ОДА Олексія Муляренка. Заголовок інформативний: «Екс-голова Рівненської ОДА Олексій Муляренко взяв участь у зустрічі з головою Державної інспекції архітектури та містобудування». Для читача така інформація не має суспільної значимості. Новина – іміджева, але не має відповідної рекламної позначки.

А у «7 днях» з’явився прес-реліз міської влади «Лікарням Рівного не вистачає кисню», який закінчується словами: «Незважаючи на всі негаразди, Рівне завдяки злагодженій роботі міської влади та медиків у підготовці до чергової хвилі пандемії – одне з небагатьох місць, де, на щастя, найменший показник смертності через коронавірус. Та один з найкращих показників в Україні з вакцинації».

Окрім того, минулого тижня у рівненських ЗМІ моніторинг зафіксував 13 матеріалів з ознаками джинси на комерційну тематику. Наприклад, на сайтах «Вісті Рівненщини» та «Радіо Трек» опублікували рекламні матеріали «Рівнегаз Збуту» – одного з постачальників газу в області. У текстах йдеться, що «стрімке здорожчання газу не торкнеться побутових клієнтів» цієї компанії.

«ЧаРівне» не промаркувало рекламу «Паріматчу». «ОГО» — рекламу подарункових сертифікатів на масаж та рекламу «Carlsberg Ukraine». Видання «Вісті Рівненщини» продовжує не маркувати рекламні статті Рівненської АЕС, з якою має договір на розміщення таких матеріалів. Цього тижня монітори зафіксували дві такі новини: «На Рівненській АЕС відбувся національний семінар МАГАТЕ щодо довготривалої експлуатації АЕС» та «Під час місії ВАО АЕС вивчався досвід інженерних рішень».

Судження та напівправда у рівненських ЗМІ

Щодо інших маніпуляцій, то найчастіше у рівненських ЗМІ минулого тижня зловживали поданням лише частини інформації. Це напівправда, щоб вплинути на точку зору аудиторії. Таких матеріалів монітори зафіксували шість. Наприклад, телеканали «ITV» та «Рівне1» випустили сюжети з брифінгу міської влади щодо кисню у медзакладах міста. У сюжетах міські чиновники та депутати звинувачують обласну владу у тому, що та не забезпечила киснем достатню кількість закладів в області та не розгортає додаткові місця в обласній лікарні, проте змушує місто додати ковідні ліжка. У глядача складається враження, що обласна влада бездіяльна, проте коментарів обласних посадовців, які хоча б відповіли на звинувачення, немає. Так само не видно і спроб журналістів вивчити питання самостійно.

У п’яти матеріалах судження або оцінка подавалися як факт. Наприклад, «Інфопотік» у заголовку подав власне судження: «Рівняни масово купують та підробляють ковідні документи». Проте текст – з посиланням на поліцію, яка зафіксувала шість таких випадків, що не можна назвати масовими. «Радіо Трек» опублікував новину «Місто огорнула печаль: померла настоятелька жіночого монастиря у Корці». З тексту читач дізнається про смерть ігумені, про заплановане прощання з нею, але про те, яким чином «місто огорнула печаль», у матеріалі не йдеться.

Інформацію з перебільшенням чи применшенням реальних даних зафіксували у чотирьох матеріалах. Наприклад, видання «Вісті Рівненщини» опублікувало статтю “Рівненського багатія поховали у найбіднішій країні Африки”. Бізнесмен Валерій Коротков помер у готелі в африканській країні Гвінея-Бісау. Видання назвало цю країну найбіднішою, проте ВВП на душу населення у ній вище, аніж в 15 інших країнах Африки.

Чотири матеріали опублікували під заголовками, назва яких не відповідає змісту тексту. До прикладу, «RivneOnline» написало: «У Млинові заборонили діяльність стихійного ринку». Втім у матеріалі йдеться про заборону діяльності офіційного ринку «Млинівський» – через недотримання карантинних обмежень: відсутність у працівників ковід-сертифікатів, негативних результатів тестування на COVID-19, експрес-тестів чи медичної довідки про протипокази до вакцинації. Новина – за повідомленням Млинівської селищної ради. За кілька днів роботу ринку, як повідомила та ж селищна рада, відновили.

«Рівне1» випустило сюжет з маніпулятивним бекграундом, який не відповідає суті новини. У ньому розкривається комунальна проблема – прибиральниці прибудинкової території скаржаться на Трест зеленого господарства, який не встигає прибирати від опалого листя кілька десятків метрів ділянки над дорогою. Листя залітає на подвір’я багатоповерхівки. У сюжеті зазначено, що підприємство працює за графіком і прибирати швидше не може через нестачу кадрів. Але бекграундом до матеріалу подається інформація про пожежі через спалене листя: «Гірше, коли люди, не дочекавшись комунальників, починають самі боротися з опалим листям». Далі у сюжеті з’являються кадри пожеж. Бекграунд недоречний, адже сам матеріал починається з прибиральниці, яка дбає про свою ділянку цілком успішно. 

А сайт «RivneOnline» у новині про ДТП вдався до емоційної оцінки у заголовку, щоб привернути увагу читачів: «У Рівному сталася жахлива потрійна автотроща».

Дослідження охоплює:

 Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Анна Калаур,

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області,

проект “Infocrime”