Публікація

Дороговартісне обладнання за кошти платників податків: хто на цьому заробляє та до чого тут ексурядовці

10:01, 07 Вересня

зображення публікації

Для друку ID-карток мешканцям Рівненської громади Центр надання адміністративних послуг вирішив придбати спеціальне обладнання: принтер Toppan CP500 та фотокомплект з планшетом для підпису, загальна вартість – 264 тисячі гривень.

Постачання обладнання такого типу в Україні монопольне, а на його закупівлю та обслуговування бюджетні установи щороку витрачають чималі суми. У матеріалі розповідаємо, хто на цьому заробляє, яка ситуація на Рівненщині та які порушення допустив Рівненський ЦНАП, проводячи просту, здавалося б, закупівлю.

 Тендер на закупівлю спеціального обладнання для друку ID карток, принтера Toppan CP500 з безконтактним енкодером та фотокомплект з планшетом для підпису Рівненський ЦНАП оголосив наприкінці червня 2021 року, очікувана вартість обладнання – 264 000 гривень. Точніше, ЦНАП провів спеціальну «переговорну процедуру». Це такий вид закупівлі, коли з тих чи інших причин відкриті торги проводити немає можливості чи часу. До прикладу, коли бажане обладнання постачає одна єдина фірма. У даному випадку інших постачальників саме такої продукції в Україні немає, а обладнання використовується державними організаціями для виготовлення документів.

Активісти ГІ “За чесний тендер” під час проведення першої закупівлі звернули увагу на наявні порушення. Про це розповіла керівниця ініціативи “За чесний тендер” Мирослава Примак:

– Аналізуючи закупівлі я помітила, що в порушення п.8 ч.6 ст. 40 Закону України «Про публічні закупівлі» Замовник (ЦНАП) не розмістив документу, яким обгрунтовує правомірність проведення закупівлі без конкуренції. Тобто на сторінці закупівлі в Прозорро інформація про причини такого рішення є, але документ, який це підтверджує не прикріпили. Замовник посилається на довідку Торгово-промислової палати про ексклюзивність постачальника, але в мене є сумніви, що згідно зі своїм Статутом ТПП уповноважена видавати такі довідки. Зважаючи на ці два порушення, 2 липня 2021 року ми відправили скаргу в контролюючий орган – Державну аудиторську службу, аби вони перевірили правомірність дій спеціалістів ЦНАПу, – наголосила Мирослава Примак.

Скріншот: Сайт “Prozorro”

 

Додамо, що 9 липня Державна аудиторська служба України оголосила про початок перевірки цієї закупівлі, через «виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у галузі публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель». Чомусь про звернення громадських активістів, з вказанням конкретних порушень вони вказати забули.

– Контролери попросили ЦНАП пояснити, чому вони не дотрималися норм закону, останні не стали сперечатися, визнали свою помилку, закупівлю скасували, і за кілька днів провели нову. Додавши довідку ТПП про те, що єдиним продавцем принтерів TOPPAN CP500 є фірма “КОМПАНІЯ “ТОППТЕК”, без конкуренції витратили 264 тис.грн., – розповіла Мирослава Примак. 

Згідно з комерційною пропозицією, Рівненський ЦНАП придбав принтер за 204 тисяч гривень та планшет за 60 тисяч гривень у “Компанії “Топптек”.

– Проаналізувавши тендери інших замовників, бачимо, що в інших контрактах «Компанії «Топптек» ціни такі ж. А все тому, що всі продажі відбуваються на безконкурентній основі. В державі існує “монопольний” постачальник, якому усі ми маємо платити, хоч і не прямо, але опосередковано: чи замовляємо ми ID паспорт, чи водійські права, чи інші подібні документи, – розповіла Мирослава Примак.

Як вказано на інформаційно-аналітичному порталі “YouСontrol”, ТОВ «Компанія «Топптек» заснована у серпні 2014 року. Директором є Компанець Володимир Іванович, а кінцевий бенефіціарний власник – Смірнов Віктор Олександрович. Ще один власник – Цаплій Геннадій Миколайович.

Журналіст Вадим Коршенко для «Наші гроші. Запоріжжя» в рамках спільного проекту з Bihus.Info писав, що з балансу ДП «Поліграфічний комбінат «Україна» Нацбанк передав Сервісним центрам МВС (де з 2015 року друкують водійські посвідчення, – прим.ред.) необхідних для цього 360 комплексів. Як йдеться у матеріалі Вадима Коршенка, ремонтом та обслуговування цих принтерів в Україні займається лише дві фірми: перша – ТОВ «Датасістемс», що з липня 2015-го року по 2019-й рік мала назву ТОВ «Топптек».  До слова, співвласником фірми був Віктор Смірнов, який вказував місцем роботи Внутрішні війська МВС. Також одним з перших засновників фірми «Топптек» був Олександр Горбенко, який наразі працює на посаді директора в ТОВ «Феір піксел» (основний вид діяльності – комп’ютерне програмування). Співвласницею фірми є  Наталя Степанова – дружина екс-міністра охорони здоров’я України Максима Степанова.

Максим Степанов та Наталя Степанова. Фото: “Одеса Медіа”.

  

Влітку 2019 року товариство «Топптек» майже припинило отримувати держзамовлення від МВС, замість неї з’явилася інша фірма –  відоме нам ТОВ “Компанія “Топптек”. За останні два роки фірма отримала бюджетних коштів уже на понад 56 млн.грн. На Рівненщину з цієї суми припадає більше 1,5 млн. за всі роки, – розповіла Мирослава Примак.

У матеріалі Вадима Коршенка також йдеться, що ТОВ «Компанія «Топптек» належить Віктору Смірнову, другим співвласником є Геннадій Цаплій – колишній начальник одного з відділів Київського ДАІ. Керує фірмою Володимир Компанієць – колишній начальник чергової частини спецзагону «Кобра», підпорядкованого ДАІ. Так, фірми ТОВ “Топптек” та ТОВ “Компанія “Топптек” від початку 2016-го року отримали більше 300 держзамовлень від Сервісних центрів та інших установ зі складу МВС України на суму 50,24 млн грн без конкурсу, – пише “Бігус.Інфо”.

Колаж: Бігус.Інфо. Зліва – Геннадій Цаплій, справа – Віктор Смірнов.

 

Додамо, що окрім Рівненського ЦНАПу фірма “Топптек” підписала вісім угод з кількома структурними підрозділами МВС та поліцією Рівненщини. Так, лише протягом 2019-2020 років Регіональний сервісний центр МВС в Рівненській області за послуги з діагностики поломок та несправностей, поточного ремонту пристроїв для друку карток заплатив близько 600 тисяч гривень. У відповідь на  запит Регіональний сервісний центр МВС у Рівненській області відповів, що станом на 2 вересня на їхньому балансі знаходиться 14 таких пристроїв.

На час надання відповіді у поточному ремонті перебувають два комплекси Toppan CP500 з безконтактним енкодером та фотокомплектом з планшетом для підпису,йдеться у відповіді на запит журналістів.

“Принтери друкують із забрудненням”, – так пояснюють великі витрати на обслуговування дороговартісного обладнання працівники Сервісного центру. Чи підпадають принтери  під гарантійне обслуговування, обіцяли відповісти згодом. У телефонному коментарі у Сервісному центрі також зазначили, що пристрої постійно знаходяться у роботі, тому і виникає потреба постійних перевірок та заміни необхідних деталей під час поломок і несправностей.

Делікатне обладнання купують державні органи за наші податки. Зокрема, і Рівненський ЦНАП. Чи зважили там на дороговартісне обслуговування, ми запитали у працівників цієї установи:

– Це обладнання ми виклали на майданчик закупівель “Прозоро”. По технічних параментрах, так як треба для роботи та його використання, написали в характеристиці. Начальник консультувався із Сервісним центром МВС у Рівненській області та з Мінцифрою щодо типу обладнання, а потім по факту дали завдання, що потрібно закупити.

Зараз працівники відвідують Сервісний з консультаціями та навчаннями, як правильно працювати з цим обладнанням. Також консультувалися із Сервісним центром, скільки це буде коштувати (витрати на ремонт, – прим.ред.), але все залежить від навантаження. Витрати йдуть на кожні 7 тисяч виданих документів. Поки що ми не знаємо, чи великою буде затребуваність,зазначила відповідальна за закупівлю принтера для Рівненського ЦНАПу Ганна Гарник.

Прилад Toppan CP500. Фото: trakterm.com

 

 До слова,  Дубенська міська рада, Департамент соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради, Радивилівська міська рада нині провели переговорні процедури з цією ж фірмою. Купують такі ж принтери по 204 тисячі гривень,  а планшети по 60 тис. гривень з ПДВ.

– У Дубно при проведенні переговорної процедури теж не додали документ, який підтверджує обгрунтованість застосування неконкурентної процедури. Однак, оскільки оплата швидко проведена (договір виконано), ДАСУ не зможе розпочати моніторинг і встановити порушення, – коментує керівниця громадської ініціативи “За чесний тендер” Мирослава Примак.

Як показує досвід, на наступні роки депутатам у Дубно, Вараші, Радивилові потрібно закласти чималі суми на обслуговування цього обладнання. І так по усій Україні. Безальтернативно. Так виглядають “золоті копальні” сьогодні.

Юлія Гузій

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Сприяння прозорості влади у Північному заході України», що реалізується ГО “Рівненський центр “Соціальне партнерство”, за фінансової підтримки фонду National endowment for Democracy”.