Публікація

«Чарівної таблетки – не існує». Голова Шпанівської ОТГ Микола Столярчук про розвиток громади

14:43, 30 Вересня

зображення публікації

Шпанівська територіальна громада розпочинається відразу за містом Рівне – без перебільшень 5 хвилин на авто – і ви вже на місці. Проживає тут більше 10 тисяч мешканців. Керує громадою з 2014 року Микола Столярчук. Спочатку це була Шпанівська сільська рада, а у 2017 році приєдналися до сільради й інші села, таким чином утворивши тоді Шпанівську ОТГ, яка стала однією з перших утворених громад в області.

Миколу Столярчука вже чотири рази обирали на посаду голови. Коли Микола Анатолійович вперше почав головувати над громадою, йому було ледь за 30-ть. Та місцеві мешканці з впевненістю довірилися молодому на той час очільнику. Мешканці хотіли змін у своїх селах, і вони їх отримали. Про місцеві перемоги – у нашому матеріалі.

на фото – Микола Столярчук

Давайте знайомитися

«На руку» громаді – вдале розташування. До Шпанова, який є адміністративним центром громади, веде асфальтована дорога прямо з обласного центру. У склад ТГ також входять села Бармаки, Великий Житин, Великий Олексин, Зозів, Малий Житин, Малий Олексин, Ходоси, Хотин та, власне, сам Шпанів.

Та, у яке б із сіл тергромади ви не тримали шлях, а їх разом 9, він займе у вас не більше 30-40 хвилин. А хвилюватися про те, що ви не туди заїхали, немає причин: для цього в ТГ встановлені вказівники.

Щоб повернутися у місто, варто на зупинці дочекатися автобуса.

А що в нас тут з робочими місцями?

Близьке розташування біля міста додатково працює на громаду: цьогоріч там розпочали будівництво меблевого заводу Hjort Knudsen.

«Хйорт Кнудсен Україна – це підприємство з іноземними інвестиціями, яке займається виготовленням м’яких меблів. Фірма вже успішно працює на Західній Україні, а для розширення своєї роботи обрала саме нашу громаду. Завод будують у напрямку села Великий Житин, поруч – транспортна розв’язка та обласний центр. Приємно, що інвестор обрав саме Шпанівську ТГ», – розповідає Шпанівський сільський голова Микола Столярчук.

В ОТГ успішно функціонують сільськогосподарські підприємства, зокрема, ПСП «Шпанівське». І чимало потужних приватних підприємств, які зареєстровані на території ТГ і платять податки в казну громади.

Багато мешканців громади працюють у Рівному. Це не дивно, адже до обласного центру, як ми вже писали вище, рукою подати.

Інфраструктура

Ввечері вулиці сіл громади освітлюються. Так само точно як стрілки годинника в селах ТГ працює комунальне підприємство «ВеликоШпанівське», яке збирає сміття 2 новенькими спецмашинами. В  місяць вивозиться близько 170 тон сміття. Також, місцеве КП надає свої послуги і сусіднім громадам.

У випадку надзвичайної ситуації в тергромаді сформована добровільна пожежна команда, в якої у розпорядженні пожежний автомобіль АЦ-40. Спецмашину передало ГУ ДСНС України в Рівненській області. Збудовано також пожежне депо.

«Дійсно, у нашій громаді з 2019 року діє добровільна пожежна команда. Туди входить 26 добровольців-вогнеборців. Дякую нашим хлопцям, які завжди готові прийти на допомогу у боротьбі з вогнем»,- розповідає Микола Столярчук.

Не лише пожежну, а й поліцейську станцію відкрили в ТГ. Там працюють офіцери громади.

В ногу з часом продовжує йти Шпанівська тергромада. Активно в громаді використовують електронні інструменти демократичного врядування. Для цього минулоріч там почав свою роботу бюджет участі. Завдяки цьому було реалізовано два проєкти: встановлено відеонагляд на вулицях громади і побудовано ігровий майданчик у Великому Житині.

Охорона здоров’я – в пріоритеті

Реформа децентралізації у селах передбачала і будівництво новеньких амбулаторій. Наприклад, у Бармаках та Шпанові звели нові медзаклади. У Шпанові амбулаторія включає житло для лікаря.

«Охорона здоров’я завжди була в пріоритеті в Рівненському районі. Хто пам’ятає, в якому стані перебували раніше Шпанівська та Бармаківська амбулаторії, просто не могли повірити в те, що на їх місці зможуть з’явитися новенькі. Але через декілька місяців, завдяки програмі «Доступна медицина», ми спільно відкривали нові медзаклади, вже з новим обладнанням та житлом для лікаря. Це було у 2019 році, а вони й досі успішно служать», – каже голова Рівненської райдержадміністрації (2016-2019 рр.), депутат Рівненської районної ради Володимир Пилипчук.

на фото – Володимир Пилипчук

Зараз в них, як і у відремонтованих ФАПах, роблять щеплення населенню від Covid-19. Медпрацівники організовують і виїзну вакцинацію. Таким чином, наприклад, вакцинували штат сільради.

Жителька громади Марія (дозвіл на фото не дала) розповідає: «Якість надання медичних послуг різко змінилася. У нас в селі є свій сімейний лікар, яка проконсультує, порадить, вилікує. І в амбулаторії хороший ремонт, навіщо ж тоді їхати в обласний центр?».

За освітою – майбутнє

Оптимізація закладів освіти в громаді стала дійсно перемогою, каже Микола Столярчук. Завдяки децентралізації та певним політичним діям вдалося досягти хороших результатів. До прикладу, заробітну плату виплачують освітянам вчасно, не забувають і про надбавки:

«Хочу звернути увагу, що не всі громади в області можуть цим похвалитися».

Микола Столярчук продовжує екскурс громадою. Та мою увагу викрадає красень-новобуд – ОЗ «Шпанівський ліцей». Там активно лунає галас школярів, бо діти вчаться не онлайн, а офлайн. І це все завдяки фактично повній вакцинації педагогічного складу. Така ситуація у всіх навчальних закладах громади.

«Позитивна ситуація з вакцинацією дала можливість не зачиняти заклади освіти на дистанційне навчання. Ось і в цьому перевага децентралізації: у вас можливість більше точково та локально працювати над певними питаннями», – каже начальник відділу освіти, культури, молоді і спорту Шпанівської сільської ради Юрій Шадий.

Але повернемося до самого приміщення.

«Недобуд стояв роками. Коробку» звели ще при союзі у 80-х роках, відтоді рухів вперед не було, приміщення лише руйнувалося. Аж поки спільними силами тодішньої обласної, районної, сільської влади та грошам із «соцеконому», справи навколо школи почали рухатися вперед. І ось, з 2017 року, школярі навчаються у новому приміщенні.

Як ви розумієте, це вже сталося після того, як була створена територіальна громада», – розповідає депутат Рівненської обласної ради, начальник відділу освіти Рівненської районної державної адміністрації (2014-2020 рр.) Олександр Набочук.

на фото – Олександр Набочук

Загалом школярів у Шпанівській територіальній громаді, що на Рівненщині, нараховується майже 1300 осіб. Усі вони навчаються у 3 навчальних закладах ТГ. Це Великоолексинський, Великожитинський та Шпанівський ліцеї. Останній – є опорним закладом, філіями якого є Маложитинська і Хотинська початкові школи та Ходоська гімназія.

Шпанівський ліцей – не єдиний навчальний заклад громади, який відчинив свої двері після створення ТГ. Дошкільна освіта в громаді теж не відстає: завдяки реформі децентралізації та мудрому підходу керівників, вдалося відкрити як нові ДНЗ, так і додаткові дошкільні групи, розповідає сільський голова Микола Столярчук.

«Малокомплектні школи ми не зачинили, а перепрофілювали. Наприклад, стару школу в селі Бармаки, де навчалося 6 дітей, ми перетворили в дитсадок.

Для довезення школярів з цього села до місця навчання, ОТГ отримала шкільний автобус. Загалом, громада має 3 шкільних автобуси, які були закуплені районною та обласною владою в рамках процесу децентралізації. Повертаючись до дитсадків, варто звернути увагу на відновлення роботи ДНЗ у Великому Житині, який 10 років простоював. У Шпанові також відкрито 3 додаткові дошкільні групи».

Потреба у додаткових дошкільних навчальних закладах не зменшується: у Великому Олексині планують збудувати новий дитсадок. І взагалі для контролю освітньої галузі в громаді створено відділ освіти, приміщення якого збудували теж з нуля.

А що робити після уроків?

Про дозвілля дітей в громаді є теж що сказати: школа мистецтв у Великому Олексині стала першою в області. Головна філія школи базується у Великому Олексині, відділи також є у Шпанові та Великому Житині. За словами Миколи Столярчука, нове приміщення Школи мистецтв планують збудувати в Шпанові:

«Комунальний заклад «Школа мистецтв» був заснований в 2020 році. Метою створення закладу було надати можливість доступу сільським дітям до мистецького навчання у безпосередній близькості від місця проживання. Тут діти навчаються вокалу, грі на сопілці, гітарі, бандурі, скрипці».

Не можна оминути увагою «Житин-хаб» у Великому Житині.

«Молодь Великого Житина має сучасний дозвіллєвий простір. Простір створений, як частина нової державної політики щодо трансформації форм роботи з молоддю у напрямку європейської практики створення молодіжних центрів. Створений завдяки активній участі місцевої молоді, на яку ми й покладаємо завдання наповнення простору змістом.

Створенню простору передувала публічна дискусія про доцільність впровадження нових форм роботи, у якій нас підтримали місцеві депутати Зоряна Вознюк, Тамара Шахрайчук та члени виконкому. Особлива подяка Шпанівському сільському голові Миколі Столярчуку, який надав повну довіру і розділив відповідальність за прийняті рішення. Окрема подяка депутату Рівненської обласної ради Олександру Набочуку за системну підтримку інновацій у молодіжній політиці. Нам важливо його наповнити дієвим змістом не лише молодіжної, а й клубної та громадської роботи, над чим уже активно працює директор будинку культури Світлана Кравчук», – розповідає відповідальний за розвиток ПЛАСТу в Рівненському районі у 2016-2021 рр., начальник відділу освіти, культури, молоді і спорту Шпанівської сільської ради Юрій Шадий.

Варто додати, що це один з перших молодіжних просторів в області і чи не перший сільський. Роботу Центр розпочав цьогоріч напередодні Великодня.

При кожній школі також діють спортивні гуртки. Відремонтовані бібліотеки в громаді стали центром зборів активної молоді. Не забувають і про національно-патріотичне виховання в громаді: там активно працює ПЛАСТ.

на фото – Юрій Шадий

«Згідно з програмою розвитку Пластового руху в Рівненському районі, у 2016 році в Шпанівській ОТГ запрацював перший ПЛАСТовий гурток. Наразі гуртки працюють при школах в Шпанові, Великому Олексині та Великому Житині. Цього літа відтаборувалося в громаді близько 60 дітей. Також, можна гордитися тим, що місцеві вихованці – 2 хлопців, а це Ілля Русило та Мирослав Завалюк, набрали свої групи. Розвиток ПЛАСТу – це передусім інтерес громади. Ми добре розуміємо, що потрібно виховувати патріотичну, інтелігентну, кмітливу молодь», – переконує відповідальний за розвиток ПЛАСТу в Рівненському районі у 2016-2021 рр., начальник відділу освіти, культури, молоді і спорту Шпанівської сільської ради Юрій Шадий.

Платити податки – модно і правильно

Днями у громаді завершили будівництво мультифункціонального спортивного майданчика для занять ігровими видами спорту на території Великожитинського ліцею.

«Мультифункціональний спортивний майданчик для занять ігровими видами спорту вже третій в громаді. Там можна грати в баскетбол, волейбол, футбол, гандбол. Такі побудовано вже в Шпанові та Великому Олексині. Тобто біля кожної великої школи збудовано майданчик. Коштував він бюджету 2 мільйони гривень. Це все стало можливим завдяки коштам платників податків»,розповідає депутат Рівненської обласної ради, начальник відділу освіти Рівненської районної державної адміністрації (2014-2020 рр.) Олександр Набочук.

З державного бюджету на підтримку «гуманітарної галузі» теж виділено чимало. Народний депутат України VII-VIII скликань Юрій Вознюк, на окрузі якого була Шпанівська ОТГ, не раз сприяв у залученні фінансового ресурсу на територіальну громаду.

«Почати можна з того, що в Хотинську та Маложитинську початкові школи було придбано комп’ютерне та проекційне обладнання. У тодішній малокомплектній школі, а вже нині – теплому, комфортному, затишному садочку провели капремонт. Відновив роботу і садочок у Великому Житині – туди теж була спрямована субвенція. Біля Шпанівського ліцею, доля якому пророкувала так і залишитися довгобудом, і де нині вчиться 600 діток, окрасою є міні-футбольне поле, на яке теж пішли гроші з «соцеконому». Відкрили ми поле у 2019 році. Точково пройдуся по інфраструктурним об’єктах: відремонтовано дорогу з Малого у Великий Житин, а у селі Хотин встановлено сучасне освітлення з енергозберігаючими технологіями. За кошти державного бюджету було придбано новий сміттєвоз, який зараз обслуговує мешканців громади. А для найменших жителів ОТГ у селах були встановлені дитячі майданчики», – каже народний депутат України VII-VIII скликань Юрій Вознюк.

На фото – Юрій Вознюк

Для розвитку футболу в громаді, а саме в селі Шпанів, відремонтували стадіон. З місцевого бюджету і підтримують футбольні команди.

Варто згадати і про інклюзивноресурсний центр. Такий діє і в цій ТГ. Нагадаємо, центри утворюють, щоб забезпечити права дітей з особливими освітніми потребами віком від 2-х до 18-ти років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти.

Задля цього в ІРЦ проводять комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини та надають психолого-педагогічну допомогу.

А що ж з дорогами?!

Попри те, що нарікання українців на погані дороги з кожним роком не зменшуються, у вищезгаданій громаді всеодно шляхи ремонтують. Ось до прикладу, до одної з туристичних родзинок Шпанівської ТГ – джерела, ми їхали по оновленому відрізку асфальту. А наразі в області будується «Північний обхід Рівного», частина шляху якого проходитиме через Шпанівську ТГ.

Дорога на Хотин: до та після

«Наприклад, нова дорога на Хотин. Там було вже дуже зношене асфальтне покриття. Цьогоріч нарешті шлях оновили. Дорога вже здана в експлуатацію. Є розмітка, знаки, і «родзинка» – велодоріжки», – каже голова Рівненської райдержадміністрації Олександр Коваль.

на фото – Олександр Коваль

Ремонтують на території громади і ще одну важливу транспортну артерію: дорогу з Великого Житина на Тучин. Нового асфальту цей автошлях не бачив уже давно.

«Завдяки програмі «Велике будівництво» в Рівненському районі вдалося зрушити з місця проєкти, яких роками очікували в громадах. Хочу підкреслити, що будівництво та якісний ремонт доріг, не лише сприяє активному розвитку інфраструктури у населених пунктах, а й стимулює соціально-економічний розвиток Рівненщини в цілому. Нові дороги будуються по всій області, не виняток і Шпанівська громада», – зазначив Олександр Коваль.

Загалом, впродовж існування вже територіальної громади, там відремонтовано більше 20 комунальних доріг. Наразі в Шпанові триває ремонт вулиці Лугової, який коштує бюджетам різних рівнів більше 3 мільйонів гривень. Вулицю Шевченка теж приводять в порядок: новий асфальт вже скоро тішитиме мешканців. Обласному бюджету ремонт останньої обходиться більше 750 тисяч гривень.

Welcome! Шпанівська територіальна громада запрошує

Про туризм  Шпанівська ТГ може не просто говорити, а голосно заявляти. Облаштовано джерела в селах Хотин та Шпанів, які вже стали магнітом для туристів. Раніше тут були непролазні хащі та смітник. Небайдужі громадяни разом із владою зробили там «цукерочку». Для націоналістів меккою стала могила Володимира Оскілка – українського військового та громадського діяча часів УНР, отамана, генерала-хорунжого армії УНР.

Важливо, що проведено реставрацію пам’ятника полеглим в роки Другої Світової війни та воїнам УПА в с.Шпанів. Храмами рясніє громада.

Також, громада не забуває і тих, хто віддав своє життя за незалежну Україну під час українсько-російської війни. У 2017 загинув 20-річний уродженець Хотина Тарас Прончук – молодший сержант ЗСУ, морський піхотинець.

А ще для того, аби мешканці громади були в курсі усіх новин, які там відбуваються, влада почала випускати місцевий вісник. Скажімо так, працюють там і словом і ділом. А для ще більшого інформування не лише місцевих мешканців, а й гостей громади, там запустили власний бренд. Брендовану продукцію з логотипами Шпанівської ТГ можна побачити на різного роду фестивалях та заходах.

А ще краще – побачити це все, завітавши особисто в тергромаду. Так як роблять це археологи, які часто приїздять в громаду на розкопки.

«Запрошуємо українців до нас в громаду. Щороку в нас проходять етно-фестивалі «Вогняна Сова» та «Погорина. Урочище Чадорож». Стежками громади прокладено веломаршрут «Медове коло». Розвиваємо і зелений туризм. У нас облаштовані агросадиби. Завітайте в Шпанівську територіальну громаду, теплий прийом гарантуємо», – каже голова Шпанівської ТГ Микола Столярчук.

 

Часто велосипедистів можна зустріти на велошляху «Валерина стежка», який є частиною «Медового кола». Маршрут проходить захисною лісосмугою, що простяглася пагорбами вздовж залізничної колії між селами Шпанів та Решуцьк Рівненського району. В період золотої осені радує особливо прекрасними краєвидами.

З Миколою Столярчуком ми не прощаємося. Наголошує керманич на тому, що чарівної таблетки на шляху до успіху в громаді – не існує. Результатом є лише роки роботи.

Тим часом, Микола Анатолійович вже встигає запросити на відкриття оновленого після капремонту Будинку культури у Шпанові. А ми що? А ми приїдемо!

Спеціально зі Шпанівської територіальної громади Анастасія БОДНАРСЬКА

Фото Анастасії Боднарської, надані прес-службою громади та з відкритих джерел

Дозвіл на розміщення фото наданий героями на фото або їх батьками