Публікація

Андрій Малюський: «Спочатку ми і не усвідомлювали, що займаємося збереженням культурної спадщини»

09:42, 10 Вересня

зображення публікації

Історія громадської організації “Студія розвитку туристичного іміджу малих міст” (Town Image Studio) розпочалася близько п’яти років тому. Ви точно бачили відео роботи команди з Острога про міста Рівненщини, Велику Синагогу в Острозі, Культурний Барбакан, Острозьку академію, єврейські святині та низку архітектурних й культурних пам’яток області та Великої Волині загалом.

Громадська організація, як живий організм, за цей час неодноразово змінювалася, оновлювалася команда, напрямки роботи, проекти. Але лишалися сталими ідея та принципи, за якими працює ГО, – розвиток туристичного іміджу малих міст. Від початку було бажання працювати для таких міст як Острог: які багаті історією, однак не мають ресурсів для якісної промоції за допомогою сучасних технологій.

Сьогодні Town Image Studio продовжує розвиватися та втілювати нові проекти. Майже п’ять років тому навколо спільних ідей та цілей зумів об’єднати команду однодумців  юнак із Нетішина, тоді студент Національного Університету «Острозька академія» Андрій Малюський. Для наших читачів Андрій розповідає про отриманий досвід, ключові етапи у житті організації та про те, над чим сьогодні працює команда.

– Андрію, із чого все почалося? Коли виникла ідея створити громадську організацію?

Можна сказати, що наша організація почалася із гуртка волонтерів, які загорілися спільною ідеєю зняти особливе та значуще відео. Цією роботою стала стрічка «Острог: в тіні історії». Це був наш авторський проект, в який ми вклали чимало зусиль та ресурсів. Завдяки цій роботі ми змогли показати новий погляд на історію міста та його значення через призму національної самоідентифікації. Окрім того цей фільм також став початком створення громадської організації. Тож офіційно історія «Town Image Studio» розпочалася 19 грудня 2016 року. По правді скажу, що тоді ми не зовсім усвідомлювали, що займаємося збереженням культурної спадщини. Ми просто робили те, що нам подобалося, й не підозрювали, що це може вирости у щось значно більше. Уже в 2017 році, за сприяння Григорія Аршинова, ми отримали першу міжнародну співпрацю. Тоді в Польщі наша команда познайомилася із осередком «Брама Гродська — Театр NN» (Brama Grodzka) — інституцією культури в Любліні. Під час візиту для закордонної публіки ми презентували фільм. Тоді ми зрозуміли, що концепція й ідеї нашої діяльності та «Брами Гродської» у багатьох моментах співпадали, саме тому наша співпраця не припинилася. І цьогоріч ми у партнерстві реалізовуємо спільний проект. Про який трішки згодом.

– Над якими проектами команда Town Image Studio працювала після створення фільму?

Варто розуміти, що після зйомок «Острог: в тіні історії» гурток, який сформувався під час роботи, не лишився у тому ж складі. Однак громадська організація продовжила існувати. Новим етапом для ГО стала участь у проекті зі збереження єврейських кладовищ. Налагодити співпрацю з програмою ESJF «Європейська ініціатива єврейських кладовищ» нам знову ж допоміг Григорій Аршинов. До речі, саме він подав ідею працювати не просто на ентузіазмі, а офіційно оформити нашу роботу, та допомагав нам налагоджувати співпрацю у різних проектах, хоча і не був членом нашої організації. По суті, мотивував працювати.

У програмі ESJF «Європейська ініціатива єврейських кладовищ» ми працювали із 2017 року. Це масштабний проект з вивчення 1500 місць єврейських поховань у п’яти країнах. Впродовж двох років було обстежено кілька сотень кладовищ по усій Україні. Ми допомагали робити історичний огляд, спираючись на міжвоєнні карти, визначали GPS розташування кожного місця, робили фотографії на рівні землі та з дронів, проводили заміри меж ділянок та підрахунок збережених надгробків. Наша робота дала організації ESJF «Європейська ініціатива єврейських кладовищ» змогу скласти набір дуже цінних статистичних даних про єврейські кладовища в Україні.

– Розкажи про ваш досвід роботи з промоції Острога.

2018 році відбулася реалізація знакового для громадської організації та Острога проекту – «Культурний барбакан» – ревіталізація напівзруйнованої Татарської вежі XVI ст.. Пам’ятаю, як ввечері Григорій Аршинов потелефонував і сказав, що потрібна допомога з візуалізацією, аби взяти участь у конкурсі «Малі міста – великі враження». Наступного дня Андрій Брижук розповів про ідею відновлення частини стіни барбакану за допомогою металевої конструкції. Буквально за тиждень ми створили візуальну частину і проект було подано на конкурс. Невдовзі ми дізналися про перемогу. Для «Town Image Studio» саме участь у цьому проекті стала початком подальшої плідної співпраці з острозькими організаціями задля промоції міста та його історії. За декілька років у наш доробок увійшли такі роботи як: візуалізація Великої синагоги та Культурного барбакану, туристичні проморолики про місто Острог, Віртуальний музей спадщини князів Острозьких, відео про святкування дня народження Острозької академії, відео-проекція у Музеї книги та друкарства та  аудіо гіди для музеїв міста. Окремим проектом стало створення тактильних копій скульптури Т.-О. Сосновського та інших експонатів у рамках проекту КЗ «Державний історико-культурний заповідник м. Острога. Приємно усвідомлювати, що наша організація стала дотичною до таких історичних процесів, як відновлення Великої Синагоги, зміни в Музею книги, реконструкція Татарської вежі, і, тепер, оновлення Музею історії Острозької академії у рамках проекту «Острозька академія: 445 років історії вищої освіти в Україні» підтриманого УКФ та Держаною агенцією розвитку туризму.

– Сьогодні ваша організація уже сама пише та втілює проекти. Що посприяло таким змінам? 

Із 2019 року в своїй роботі ми вийшли за межі Острога та сфери культурної спадщини й долучалися до низки соціально важливих проектів Рівненщини. Зокрема таких як святкування 30-річчя відновлення Пласту на Рівненщині «Джемборі -2019», мистецька акція «Вражай та надихай» за участі вихованців Центру реабілітації м. Вараш, промоція проекту з будівництва християнського онкологічного центру «Усмішка Тімоші» (2021 р.) та інше. Окремо зазначу про початок нашої співпраці з рівненською ГО «Агенція сталого розвитку міста». Зокрема, у рамках міжнародного проекту «Мацик» ми здійснили низку експедицій Рівненщиною та зафільмували кулінарні традиції області. Також відзняли проморолик та брали участь у онлайн відео трансляції фестивалю «Мацик». Окрім досвіду, ми отримали багато цікавих знайомств та побачили нові шляхи для розвитку.

Загалом період 2020 та 2021 років приніс для нашої організації низку змін. Найперше докорінно оновилася наша команда. На сьогодні у нас працює п’ять «універсальних солдатів». Зокрема, я – керівник ГО, проектний менеджер Олеся Гощук, та люди, які створюють відео, працюють із 3D-друком, моделюванням, аерофотографією – Тарас Довгалюк, Іван Малюський, Валерій Кочура. Підкреслю, що тепер зібралися люди, які відчули у собі потенціал уже самостійно осилити проект – від написання до його реалізації. Ми розширили поле нашої діяльності та почали самі писати та брати участь у грантових проектах. Це зумовлено і зміною запиту культурного середовища навколо нас. Зараз є багато різних цікавих інноваційних проектів і не так багато спеціалістів, які б могли якісно та доступно виконати роботу, якою ми займаємося.

– Розкажи детальніше про ті проекти, над якими ви зараз працюєте.

Зараз ми працюємо над реалізацією трьох грантових проектів. Серед них «Шляхами пам’яті»: культурно-туристичний маршрут єврейською спадщиною Рівненщини», що реалізовується за підтримки Українського культурного фонду та Державного агентства розвитку туризму України, партнером проекту є Brama Grodzka (Grodzka Gate) м. Люблін. Результатом стане створення нового маршруту 6 містами Рівненської області (Рівне, Острог, Дубно, Корець, Клевань, Березне) на основі єврейської культурної спадщини. Також, ми втілюємо проект «Інклюзивна виставка архітектурної спадщини Волині» за підтримки УКФ. Ми розроблюємо та встановимо туристичне ознакування українською, англійською мовами та шрифтом Брайля. Наша команда створює туристичну карту в друкованому та електронному варіанті та низку цифрових культурних продуктів: відео з використанням архівних фото, аудіогід, 3Dтури, 3Dмоделювання зруйнованих об’єктів, каталогізація кладовищ, які будуть розміщені на єдиному сайті. Ці проекти сприятимуть підвищенню рівня доступності та інклюзивності нашої культури, а також продемонструють поліетнічність культурної спадщини Рівненської області.

Окрім того, цьогоріч ми стали переможцями проекту «Європейський Союз для сталості громадянського суспільства в Україні», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Завдяки реалізації проекту  створюється цифрова студія TownImageStudio, яка дасть змогу організації надавати ще більше якісних послуг зі створення інноваційних культурних та туристичних продуктів для представників громад, в першу чергу, Рівненської області (однак не обмежуючись лише однією областю), які, зазвичай, не мають необхідної техніки та інших ресурсів. Ми уже отримали комплект нової техніки, та готуємося до презентації діяльності нашої організації в Рівному. Наголошу, що впродовж вересня-листопада, у рамках проекту, ми надаємо на безкоштовній основі низку послуг, що активізують культурну, туристичну та освітню галузь в регіоні. Тож запрошую організації звертатися до нас через соціальні мережі з пропозиціями співпраці.

Наразі триває важливий етап у розвитку Town Image Studio, який, я впевнений, принесе багато цікаво досвіду та відкриє перед нами нові перспективи. Мені важливо, що не зважаючи на усі зміни та оновлення, ми лишаємося вірними нашій ідеї – розвитку малих міст через інновації в культурі.

Інна Денисюк

Читайте також: Андрій МАЛЮСЬКИЙ: від музиканта до відеографа