Публікація

«А що сітки ще потрібні?»: як рівненські волонтери маскують військових

10:40, 31 Жовтня

зображення публікації

Їх називають «павучками», але вони не просто павучки, вони  волонтери фонду «РУЄВИТ», які вже понад вісім років забезпечують військових якісними маскувальними сітками, а недавно ще й кікіморами. Про роботу фонду після повномасштабного вторгнення, досягнення та виклики журналістка Горинь.Інфо поспілкувалась із головою організації Володимиром Шишкіним та  координаторкою напрямку плетіння сіток Галиною Кавюк.

«Доки ви тут будете?»  – «До перемоги!»

Галина Романівна в організації від початку її утворення. Жінка розповіла, що тоді ще працювала на роботі. І в колі її знайомих сформувалась свідома потреба якось допомагати військовим. Тоді разом з друзями вона почала шукати по місту різні організації, до яких змогла б пристати.

«Я працювала в держустанові, яка знаходилась поруч з військкоматом, і якось запитали у  військових чим можемо ми бути корисними. Нам підказали, що є така ініціатива. Ми поспілкувались і почали співпрацювати», – згадує жінка.

Фонд заснували ще у 2014 році, коли росія напала на Україну в Донецькій та Луганській областях. З того часу організація працює безперервно.

«Мене тоді там навіть не було, я тільки іноді допомагав з транспортом. В той час «РУЄВИТом» керували інші люди. Вони були дуже активні, і фактично займалися тим самим, що й ми зараз. Проте треба розуміти, що то все ж була трошки іншого масштабу військова ситуація», – розповідає голова фонду пан Володимир.

Зі слів пані Галини волонтерки фонду в той час були далекі від військової справи. Спочатку жінки плели сітки тільки по вихіднім. Доводилось всього навчатися самотужки. Часто комунікувати з військовими. Адже більшість уявлення не мали, що таке маскувальні сітки. Проте трохи часу та практики та процес пішов.

«Мене тоді запитували «доки ви тут будете?» І я відповіла «до перемоги!»

«Основа нашої діяльності – звичайно сітки»

Після повномасштабного вторгнення в фонді відбулись певні зміни. Так, 25 лютого Володимира Шишкіна обрали головою організації.

«Фактично мені тут налагоджувати нічого не прийшлось. Все було. Просто почалась та бурхлива діяльність в березні-квітні, коли всі були на піднесені. І треба щось робити. То я допомагав чим міг», – згадує чоловік.

Головний осередок фонду розташований в Рівному на вулиці Симона Петлюри. Приміщення достатньо велике і в ньому є всі можливості для плетіння сіток.  Військова адміністрація передала його для волонтерів в тимчасове користування на час військових дій. Проте на початку тут не було ні світла, ні води.

«Це зараз наше головне приміщення в Рівному, бо тут всі наші потужності. Березень і квітень ми тут працювали на чистому ентузіазмі. Зараз є тільки один туалет і трошки світла, тому ми тут щось робити довго не можемо. Поки білий день  – доти ми тут», – наголошує чоловік.

Також організація має два невеличкі філіали в Березному та в Дубровиці. В Рівному місця плетіння сіток із самого початку розміщувались в найрізноманітніших закладах, навіть в дитячих садках ,школах і церквах. На сьогодні функціонує біля 7 точок. В березні їх було близько 14.

«Основна нашої діяльності – звичайно сітки. Два тижні тому ми дійшли до позначки в три тисячі сіток. Наразі в день виготовляємо +- 3-4 сітки, але це умовна цифра, бо часом набагато більше, часом менше», – каже голова фонду.

Для роботи волонтери збирають матеріали. Це або шматки тканини, або підходящий по кольору одяг. Потім перебирають все і що можна беруть на нарізку, інше ж передають для військових. Дещо віддають тим, хто займається переселенцями.  Але основу для маскувальної сітки(сіткове полотно) все таки приходиться купляти, і коштує вона не дешево.

«Люди приходять, беруть матеріал і вдома нарізають, і нам приносять. Ми дякуємо всім, хто приносить від маленького клаптика до найбільшого і ми постійно робимо оголошення, що треба тканина», – зазначає чоловік.

 «Ми вже як сім’я…»

Пан Володимир розповів, що дехто приходить рано-вранці, хоча вони відкриваються з 10 години. Декілька людей приходять сюди кожного дня. В основному це пенсіонери. Є постійні люди, а є ті які приходять  раз на тиждень, два на тиждень. 4-5 людей знаходяться  тут щодня. Але організатори дякують всім, хто приходить на півгодини чи  на півдня, адже людських рук дуже  не вистачає.

«В нас є сім’я переселенців з Краматорська, яка тут ледь не кожного дня. І вони тут всією сім’єю. Бабуся, мама і дочка із зятем», – каже Володимир Шишкін.

Галина Романівна розповіла, що спочатку люди приносили їм якісь перекуси. З кафе приносили пиріжки, супи. Бувало й таке, що людина в неділю спече пиріг і просто принесе до чаю. Кожна жінка як приходила, то приносила домашню випічку чи фрукти.

«Ми вітаємо один одного з якимось святом чи з днем народження. Ми старались якоюсь маленькою дрібничкою підтримати цукерком, печивом чи просто добрим словом.  14 жовтня в нашої волонтерки було весілля з військовим, то ми ходили до РАЦСу вітали. А на другий день прийшла сумна звістка, то ми ходили на похорон. Ми вже як сім’я», – зазначає жінка.

«Труси та шкарпетки в солдатів – це одноразова річ»

Організація співпрацює з декількома військовими частинами. Для того, щоб отримати сітки військові записуються в чергу.

«Спочатку черги не було. Все було трохи хаотично. І хто перший прийшов, то й і взяв сітки. Зараз досить великий попит. Це пов’язано з тим, що нам поставляють велику кількість західної техніки», – розповідає пан Володимир.

Інформацію про фонд військові дізнаються як з Інтернету, так і від побратимів.

«До нас заїжджають із Луцька, із Львова і Закарпаття», – каже пані Галина.

До сіток є певні вимоги залежно від того, що ними накривають. Але так само грають роль пори року. Зміна сезону вдається волонтеркам не просто.

«Це по-перше, треба “перебудуватися” з тканинами, кольорами. Щільність відрізняється. Взагалі  маскувальна сітка повинна закривати той об’єкт, на якому вона знаходиться, але через неї повинні бачити. Зима ж коли настає, то не зразу так сніг випав та й лежить. І ми одразу зробили білу сітку», – наголошує пані Галина.

З квітня виготовляють кікімори. Недавно волонтери ще почали робити бліндажні свічки. Також шиють труси, бафи та балаклави.

«В нас є люди, які по домах шиють нам труси, бафи,  балаклави. В основному бафи. Ми збираємо велику кількість різних обрізків від швейних цехів. Часто нам привозять, щось ми самі забираємо. І там бувають великі шматки, та з них шиють бафи. Труси шиють жінки різного віку. Ми їм даємо матеріал. Труси в солдатів –  це одноразова річ. Тому ми відправляємо їх пачками. Це є реальність, така ж історія і з шкарпетками», – розповідає керівник фонду.

 «А що сітки ще потрібні?»

Щодня до фонду  надходять дзвінки. Військові знаходять контакти в мережі чи від знайомих і просять сітки. Пані Галина зауважує, що люди, які не зустрічаються з військовими так часто як вони, думають, що потреби вже немає і все призупинилося.

«От в мене ніхто не воює з родини. Але для мене це немає значення. Треба бути роботом, щоб цим не пройнятися. Я цим живу. Я навіть пішла з роботи, бо я тут більше принесу користі. Хтось мусить це робити. От навіть зараз до дня Захисника ми, коли розвозили подяки, було до мене таке запитання – «а що ще сітки потрібні? Потрібні!» – розповідає жінка.

Окрім того, волонтери фонду проводять збори коштів та влаштовують акції підтримки.

«Я так скажу – те, що ми можемо робити руками ми зробимо, але є багато таких питань, які ми не можемо вирішити. Звичайно, проводимо різноманітні акції та збираємо кошти. Для цього в нас є координаційна рада. Збори здебільшого  проводимо по потребі, якщо до нас запит поступив. Дуже багато людей із закордону нас підтримують», – розказує жінка.

Ви також можете допомогти: Благодійна організація “Фонд Руєвит”
приймає  кошти  для  оплати  необхідного  для  військових:

Гривня: UA 573052990000026003030702680
ПРИВАТБАНК:  Код ЄДРПОУ: 39258140   МФО 333391

Євро:     UA 34305299000002600201070958
Назва банку/Name of the bank JSC CB “PRIVATBANK”, 1D HRUSHEVSKOHO STR., KYIV, 01001, UKRAINE    SWIFT code банку/Bank SWIFT    Code PBANUA2X
Банки кореспонденти/Correspondent banks Рахунок у банку-кореспонденті/Account in the correspondent bank 400886700401      SWIFT Code банку-кореспондента/SWIFT Code of the correspondent bank COBADEFF

Долар:   UA 833052990000026005030710971
Назва банку/Name of the bank JSC CB “PRIVATBANK”, 1D HRUSHEVSKOHO STR., KYIV, 01001, UKRAINE   SWIFT code банку/Bank SWIFT Code PBANUA2X                                   Банки кореспонденти/Correspondent banks Рахунок у банку-кореспонденті/Account in the correspondent bank 001-1-000080 SWIFT Code банку-кореспондента/SWIFT Code of the correspondent bank CHASUS33 Банк-кореспондент/Correspondent bank JP Morgan Chase Bank, New York ,USA

Картковий рах-к в ПБ:   4731 2196 1959 4488

PayPal: тел.+380678578788  або  shyshkinvlad@gmail.com
Володимир Шишкін, голова правління Фонду

Лілія Помернюк

 

Фото авторки та зі сторінки фонду