Публікація

“Собача підстава”, “горе-матір” і “злощасне перехрестя”: як рівненські ЗМІ маніпулювали у заголовках

20:41, 30 Жовтня

зображення публікації

У жовтні Infocrime присвячує свій аналіз такому виду маніпуляцій як заголовки, які не відповідають змісту. За 30 серпня- 22 жовтня у рівненських ЗМІ виявлено 41 маніпулятивний заголовок. Найчастіше медіа вдавались до емоційних оцінок, або ж публікували у заголовках напівправду. 

Щоб більш грунтовно розповісти про маніпуляції у заголовках, ми умовно їх розділили на такі категорії:

  • заголовки в яких були допущені емоційні оцінки журналістів,
  • заголовки в яких публікували неповну, або ж перекручену інформацію,
  • заголовки, які містять оцінку журналістів,
  • заголовки з перебільшенням інформації,
  • заголовки, які містять припущення без посилання на джерело висловлювання,

Найбільше, 15 заголовків містили емоційні оцінки. 5 заголовків з емоційними маніпуляціями, виявлено на сайті “Радіо Трек”. Так ЗМІ подає матеріал про нараду, яку провів секретар міської ради Віктор Шакирзян та заступник міського голови з директорами шкіл під заголовком: “Директори сиділи чорні”: у школах Рівного – виїзні бригади проводять екстрені щеплення (ФОТО)”. Емоційна оцінка “директори сиділи чорні”, як пояснюють у тексті, належить анонімним джерелам. “Поляки схопилися за голови: 30 українських заробітчан запхали у фургон без вікон та везли на роботу” – такий заголовок використали у новині про перевезення українців на заробітки у Польщу у вантажному мікроавтобусі. В описі реакції поляків журналісти “Радіо Трек” використовують емоційну оцінку. Однак у тексті це нічим не підтверджується.

Також на “Радіо Трек” було дві новини про напад двох неповнолітніх дітей на жінку під заголовками: “15-річному різнику з Рівного знайшли електронний браслет” (підлітка у заголовку назвали “різником”)”; “Підлітки, які ледь не зарізали жінку у Рівному – колишні кікбоксери” – у цьому заголовку є емоційна оцінка “ледь не зарізали”, адже одразу після інциденту було відомо, що життю жінки нічого не загрожує, адже рани не глибокі. Також цей ЗМІ публікує маніпулятивний заголовок “Наїзд на Климука: екскерівника міськШЕУ звинувачують у розтраті?”. Оцінкою дій правоохоронців є слово “наїзд”, адже в матеріалі йдеться про оголошення підозри екскерівнику, яке він навіть не коментує у тексті.

Маніпуляції виявлено й в заголовках видання “Вісті Рівненщини”. Наприклад, у статті з назвою “Худоба екс-нардепа тероризує жителів села” використано емоційно забарвлене слово “тероризує”. Емоційні оцінки присутній у заголовку: “Як українські підлітки обламують роги російським пропагандистам”.

Емоційні оцінки використані у заголовках “RivneOnline”: “Собача підстава: у Рівному трапилася курйозна ДТП (ВІДЕО)” – ЗМІ використовує оцінку “собача підстава” у новині про те, що собака кинулася під колеса мотоцикла. Або ж у заголовку “Поклала новонароджену дитину в морозилку: на Рівненщині суд оголосив вирок горе-матері” – сайт називає “горе-матір’ю” жінку, яку судять за ймовірне вбивство дитини.

“Рівне вечірнє” також  використовує заголовки з емоційно забарвленою лексикою. Наприклад, у матеріалі про стан Народного дому, який потребує ремонту і перебуває у комунальній власності журналісти вдаються до емоційно забарвленої лексики і суджень, зокрема у заголовку “Показали “жахи” рівненського “народного дому”. “Жахами” називають занедбані стіни, туалет і офісні приміщення. Про ДТП на одному з перехресть на сайті “Рівне вечірнє” повідомляють під заголовком  “На злощасному перехресті біля хлібозаводу в Рівному розбилось два буси (ВІДЕО)”. Емоційну оцінку “злощасне” у тексті намагаються виправдати одним абзацом: “на широкому перехресті по вулиці Білій частенько трапляються ДТП. Наразі там відсутня розмітка”.

Сайт “Інфопотік” у заголовку “Навіть після поновлення на посаді через суд продовжуються політичні цькування Романа Шустика” використовує емоційно забарвлену лексику. А саме слово “цькування” використання якого у тексті не підтверджено.

Виявлено 14 заголовків в яких ЗМІ опублікували неповну, або перекручену інформацію. Наприклад, “Радіо Трек” інформує у заголовку “Павлу Зіброву зрадила дружина. Він подав на розлучення (ВІДЕО)”. Читач може подумати, що це новина. Насправді ж матеріал про зізнання Зіброва в інтерв’ю про причину розлучення із першою дружиною 20 років тому. Також медіа опублікував новину про антитерористичні навчання правоохоронців під заголовком, який може налякати читачів: “Попередили “підрив” Рівненської АЕС: на кордоні з Білоруссю було гаряче (ФОТО)” . Під заголовком “Відомий інфекціоніст спрогнозував завершення пандемії COVID-19 і назвав дату” “Радіо Трек” публікує сподівання, але не прогнози радника Президента США з медичних питань Ентоні Фаучі про те, що це відбудеться навесні наступного року.

У статті “Радіо Трек” під заголовком “Українським заробітчанам закриють в’їзд на роботу до Польщі” насправді повідомляють про те, що у листопаді може виникнути проблема з оформленням віз через затягування проведення тендеру з вибору візового центру для польського посольства.

Аналогічно сайт “Рівне вечірнє” під заголовком “Правоохоронці на Рівненщині ліквідували “диверсантів-підривників” (ВІДЕО)” публікує новину про навчання правоохоронців. Також ЗМІ повідомляє у заголовку “Стало відомо, кого обрали головним лікарем діагностичного центру”. У новині ж ідеться про результати роботи комісії облради щодо конкурсу на посаду керівника діагностичного центру. Насправді невідомо чи обрали когось, адже рішення прийматиме облрада. Відомо лише хто переміг у конкурсі. Аналогічно маніпулює на цю тему видання “Сім днів” у заголовку “В Рівненському діагностичному центрі новий керівник”.

Сайт “Вісті Рівненщини” перекрутив інформацію у заголовку “Під час ДТП в автомобілі рівнянина вилучили наркотики та зброю”. У новині ж повідомляють, що поліція повідомила про вилучення пістолета та пристрою для вживання наркотиків, а не про самі наркотики. По-друге, це сталося не під час ДТП, а після. Також це видання опублікувало заголовок “Жителю Дубенщині, який за один день двічі мінував поліцію, загрожує вісім років за ґратами”, який не відповідає змісту статті. У тексті повідомляють, що чоловік не мінував поліцію, а лише телефонував і заявляв, що будівля замінована – за це його оголосили про підозру у завідомо неправдивому повідомленні про загрозу безпеці.

У заголовку “Rivne Online” повідомляється “У Рівному жінка з ножем кидалася на людей (ВІДЕО)”. У новині немає підтвердження цій інформації. Натомість повідомляється, що жінка погрожувала ножем одному чоловікові. На відео, яке є в статті, зафіксований уже той момент, коли приїхала поліція і жінка поклала ніж на асфальт. Також видання повідомляє у заголовку “Понад 150 тисяч гривень сплатили підприємці Рівненщини за перевантажені авто”. У тексті йдеться не про 150, а про про 141 тис. грн, сплачених перевізникам, які не сплатили штрафи добровільно, а через рішення суду. Натомість із заголовку випливає, що це взагалі всі суми, які були сплачені за перевантажені авто.

Ще шість заголовків містили оцінку журналістів, яка не була обгрунтована у текстах. Наприклад, сайт “Вісті Рівненщини” розмістив прес реліз прокуратури під заголовком “На Рівненщині через недобросовісного постачальника пального припинили довіз дітей до віддалених сіл “. Цей самий пресреліз “Rivne Online” публікує із заголовком “На Рівненщині перестали возити дітей до школи через постачальника пального”. Однак у самому повідомленні немає жодної згадки про те, що шкільний автобус не возив дітей на навчання. Повідомляється тільки про те, що постачальник пального не виконав умови договору, за що прокуратура подала на нього до суду. Так обидва сайти допустили власну оцінку і опублікували перекручену інформацію.

“Вісті Рівненщини” також повідомили у заголовку “ТОП весілля Рівненщини очолило з Рокитнівщини”. У новині жодним чином не підтверджено чому це весілля “топ”. Новина будується на відео з соцмережі, про те, що в одному селі провели весілля у шалаші у карантинний час. Також сайт “Вісті Рівненщини” повідомляє – “Держспоживслужба врятувала дітей від небезпечних цукерок: шкідливі речовини перевищували норму”. У матеріалі – ні слова про те, що  Держслужба когось врятувала. Новина інформує лише про те, що у цукерках виявлено завищення вмісту трансжирних кислот.

“Радіо трек” допускає оцінку подій у заголовку “Нагадує замовне вбивство: кадри ножової атаки підлітків на жінку в м. Рівне (ВІДЕО)”. Однак, як відомо, підлітки не планували замовного вбивства.

Виявлено чотири заголовки, які містять припущення журналістів чи інших спікерів. При цьому ЗМІ не інформують читача у заголовку, що висловлена інформація є цитатою чи припущенням, або ж у тексті посилаються на анонімів з соцмереж. Так “Радіо Трек” допускає припущення у заголовку “Потрібен локдаун у поєднанні із віяловими відключеннями електрики! – в Україні катастрофа з народжуваністю”. У матеріалі йдеться про зменшення народжуваності. Висновок про необхідність локдауну і відключення електрики обгрунтовують посиланням на невідомих авторів у невказаному обговоренні. Новина із заголовком “В кишенях українців опинилось повно доларів, які неможливо здати чи обміняти (ФОТО)” містить припущення журналістів, яке не підтверджується у тексті жодним чином. Адже у статті анонсована в заголовку неможливість здати валюту спростовується розповіддю про процедуру обміну, запроваджену Нацбанком.

“На Соборній у Рівному застрелився чоловік”, – йдеться у заголовку видання “Вісті Рівненщини”. У новині ж зазначено, що самогубство – лише попередня версія. Чоловіка знайшли з вогнепальним пораненням. Тож висновок у заголовку є припущенням журналістів.

 Два заголовки містили перебільшення. Так “Рівне вечірнє” повідомляє “Із четверга у Рівному та області закриються школи”.  Однак у матеріалі йдеться про карантинні обмеження та дистанційне навчання, які чекали (на той час) на частину навчальних закладів обласного центру та Рівненщини, а не на всі, як випливає із заголовку.

“Суб’єкти господарювання Рівненщини обирають новітні РРО”, – йдеться у заголовку сайту “Rivne Online”. У новині повідомляють, що все більше підприємців обирають РРО. Однак немає навіть порівняння, скільки продовжує працювати за старою системою. А у читача може скластися враження, що перехід є масовим.

Дослідження охоплює стрічки 10 новинних онлайн ЗМІ Рівненщини, які є найпопулярнішими за даними Similarweb: “Радіо трек”, “Рівне вечірнє”, “Рівненські новини”, “Rivne Online”, “ЧаРівне”, “Інфопотік”, “Рівне медіа”, “7 днів”, “ОГО”; ”Вісті Рівненщини” за 30 серпня – 22 жовтня (без врахування вихідних днів). За результатами моніторингу маніпулятивних заголовків не було виявлено у таких ЗМІ як “ЧаРівне”, “Рівне медіа”, “Рівненські новини” та “ОГО”.

До перевірки не ввійшли сайти “Чтверта влада” і “UA: Рівне Суспільне” через конфлікт інтересів авторки з цими ЗМІ. Також не перевірявся сайт “Горинь інфо” на якому опубліковане це дослідження.

Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Ганна Калаур,

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області,

проект “Infocrime”