Публікація

Фейк про “самогубцю”, тарифна антиреклама і “рейдерство” у фейсбуці: головні маніпуляції рівненських ЗМІ 

15:20, 04 Листопада

зображення публікації

25-29 жовтня моніторинг Infocrime виявив зменшення кількості маніпуляцій у ЗМІ Рівного. Було виявлено 41 маніпуляцію. Більшість становила джинса – 34 матеріали. Зокрема, виявлено два фейки, які ґрунтуються на інформації з соцмереж. 

За період 25-29  жовтня аналітики Infocrime проаналізували 10 онлайн ЗМІ, 8 сторінок у Facebook, вечірні випуски 3 телеканалів за 29 жовтня. Разом це 1681 матеріал. На сайтах – 1611, повідомлень у FB – 53, сюжетів – 17.

ЗМІ опублікували фейк з соцмереж про жінку, яка хотіла вчинити самогубство у Дубровиці

22 жовтня сайти “Рівне медіа” та “Рівне вечірнє” повідомили про те, що 21 жовтня у Дубровиці жінка хотіла стрибнути з балкона, однак цьому запобігли рятувальники. “Рівне вечірнє” у новині посилається на ГУ ДСНС, а “Рівне медіа” – на сторінку в інстаграмі “Типова Дубровиця”

На інстаграм-сторінці дійсно розмістили відео, зняте очевидцями. На ньому видно, що рятувальники піднімаються драбиною на балкон третього поверху житлового будинку, де перебуває жінка. “Типова Дубровиця” коментує: “У Дубровиці жінка хотіла стрибнути зі свого балкона. Учора, близько 16 години дня, до рятувальників надійшло повідомлення про те, що дубровичанка потребує допомоги”. У коментарях до допису користувачі повідомляють, що це неправдива інформація. Тим не менше, цей допис з соцмережі і став джерелом поширення повідомлення, адже жодних новин про інцидент у Дубровиці на сайті ГУ ДСНС у Рівненській області 21 жовтня не було. 

Як з’ясували журналісти “Район.in.ua”, ця новина дійсно є фейком. ЗМІ повідомляє, що 21 жовтня рятувальники справді отримали виклик щодо спроби самогубства, але у Рівному, а не у Дубровиці. “Того ж дня у Дубровиці рятувальники виїжджали на виклик на вулицю Артеменка, аби допомоги відкрити вхідні двері квартири, де жінка похилого віку зачинилась на балконі квартири”, – повідомляє “Район.in.ua” з посиланням на речника ГУ ДСНС у Рівненській області Дмитра Мельника. Він також підтвердив, що виклику про самогубство у Дубровиці не було. Цей випадок з поширенням фейку вкотре доводить, що журналісти мають уважно перевіряти інформацію з соцмереж. 

Джинса про тарифи, президентські програми і піар чиновників 

Моніторингом виявлено 15 випадків політичної джинси. Як і в попередніх моніторингах, зафіксовано приховану рекламу програми “Велике будівництво”. Так, на сайті “Вісті Рівненщини” вийшов матеріал про об’єкти, які планують будувати в рамках програми наступного року. Матеріал містить посилання на телеграм-канал голови Рівненської ОДА Віталія Коваля. Але ЗМІ у тексті не розділяє коментарі Коваля від фактів. Крім того, у публікації є хвалебна цитата голови ОДА: “Дякую Президенту України Володимиру Зеленському за проект Велике будівництво, який з кожним роком змінює Рівненщину і робить її комфортнішою для людей”. 

Подібний матеріал опублікували на сайті “Сім днів”. Там теж присутній коментар Віталія Коваля, в якому він говорить про майбутнє будівництво спортшколи і нагадує, що “Велике будівництво” – програма президента. Новина на цю ж тему з’явилася на сайті “Рівне вечірнє”, щоправда, без коментаря очільника ОДА, але з фото, на якому він разом із Володимиром Зеленським.

Крім того, моніторинг вкотре виявив джинсу президентської програми “Здорова країна”. Так, на сайті “Сім днів” повідомили: “Новий басейн для Рівненської міської спортшколи включили до програми Президента “Здорова країна”. Також стаття містить перелік об’єктів, які будуватимуть в рамках “Здорової країни”. У тексті інформація про програму подається так, наче вона є особистим проектом президента. Натомість замовчується той факт, що будівництва відбуватимуться за бюджетні кошти, як це відбувалося й до появи різних “президентських” програм. 

Виявлено два матеріали з ознаками джинси міського голови Рівного Олександра Третяка. Так, на сайті “Рівне вечірнє” опублікували матеріал з заголовком “Міський голова Рівного знає, як аеропорт може заробляти гроші”.  У тексті  опублікований виключно допис Третяка з фейсбуку, у якому він розмірковує про можливості використання малої авіації для розвитку рівненського аеропорту. Текст доповнений фото, на яких, зокрема, Олександр Третяк. Натомість у матеріалі немає жодних коментарів експертів, які б могли оцінити реалістичність задумів мера. Відтак аудиторія отримує лише інформацію про міського голову, який шукає шляхи для розвитку аеропорту, але не отримує інформації про те, наскільки це реально і чи має це сенс.

На телеканалі “ITV” вийшов сюжет про затвердження тарифів на теплопостачання у Рівному на рівні минулорічних з ознаками прихованої реклами міського голови. У матеріалі є коментарі Олександра Третяка (обраного від “ЄС”), представниці виконкому та заступника мера. Всі вони критикують державну владу, яка начебто переклала відповідальність у питанні сплати різниці у тарифах на міський бюджет. Таким чином різницю між тарифом для населення і тарифом постачальника перекриватимуть з міського бюджету. Це, за прогнозами коментаторів, призведе до недофінансування важливих програм. “Уряд і так загнувся з підготовкою до опалювального сезону. Завалив її, вважаю. Абсолютно по повній, переклавши відповідальність на плечі місцевого самоврядування”, – коментує Олександр Третяк.  Позиції “Слуг народу” ж, які якраз і вимагали залишення тарифу до рівня торішнього і мали свої аргумент, не подано.  

Також моніторинг виявив два випадки джинси, спрямованої проти політичних опонентів. Знову ж, на тему тарифів. Так, на сайті “ОГО” вийшов матеріал, в якому критикують “зелену владу” і голову ОДА Віталія Коваля. У ньому пояснюють, що частина рівнян розуміє глибину питання з затвердженням тарифу на рівні минулорічного, адже “добре розуміють інтереси представників “зеленої влади” в області на чолі з головою ОДА Віталієм Ковалем. Адже саме команда слуг народу прагне, щоб місто за кожною додатковою гривнею фінансування важливих громаді проектів їздило “на поклон” до столиці”. Текст наповнений подібними судженнями. Ще один приклад: “Зеленському і його команді вірити – ну, ви і самі знаєте!” Натомість коментарів “Слуги народу” у матеріалі не наведено. 

Протилежний за змістом матеріал з ознаками антиреклами розмістили на сайті “RivneOnline”  із заголовком “Тарифи на тепло залишилися минулорічними: рівняни таки дотиснули міську владу”. Перші абзаци тексту, якщо не враховувати заголовок, написані у новинному стилі. Далі – ряд нагадувань про те, що представники “Слуги народу” і “Батьківщини”, а також обласна влада прагнули залагодити питання тарифів і раніше. “Представники фракцій “Слуга народу” та ВО “Батьківщина” вимагали застосувати тариф на тепло для населення на рівні минулорічного 1913 гривень. Однак тоді депутати до них не дослухалися”, “обласні обранці просять припинити “тарифні” спекуляції”. Також лунають звинувачення в бік мера Рівного Олександра Третяка. Автори повідомляють, що на засіданні виконкому 12 жовтня він нібито запевняв всіх, що Рівне підписало меморандум з Офісом президента України: “Проте, як пізніше виявилося, це обман”, – йдеться у тексті. Попри звинувачення в обмані, коментарів самого Третяка у тексті немає. Також варто зазначити, що власницею торгової марки “Рівне онлайн” є депутатка міськради від “Слуги народу” Олена Хотенко. Також напередодні затвердження нижчого тарифу для населення на сайті вийшов матеріал з ознаками джинси проти міської влади під заголовком “Припинити “тарифні спекуляції” і підписати Меморандум: Рівнеоблрада звернеться до міської влади”.

Виявлено дві публікації з ознаками прихованої реклами Рівненської ОДА. Так, у заголовку сайту “Вісті Рівненщини” повідомили: “Проєкт “Rivne work hub” розв’язує кадрові проблеми великих підприємств Рівненщини”. У статті пояснюють, що це за проект, подаючи коментар заступника голови ОДА Ігоря Тимошенка: “У рамках проекту “Rivne work hub”, ініційованого головою ОДА Віталієм Ковалем, ми проводимо такі зустрічі з усіма великими роботодавцями області, щоб допомогти у підготовці кваліфікованих кадрів”. 

Також на сайті “Вісті Рівненщини” опублікували матеріал про те, що заступники голови ОДА вшанували загиблих від рук нацистів. Матеріал починається зі слів: “Сьогодні перший заступник голови ОДА Сергій Подолін та заступниця голови ОДА Людмила Шатковська взяли участь у вшануванні пам’яті воїнів, які віддали своє життя за визволення рідної землі під час Другої світової війни”.

На сайті “Сім днів” виявлено джинсу голови ОДА Віталія Коваля із заголовком “Очільник Рівненщини під час пробіжки перевірив проведення робіт на стадіоні “Авангард”. У тексті йдеться про те, що Коваль бігав зранку на стадіоні Авангард і перевірив хід робіт з будівництва стадіону. Інфопривід – пробіжку  – використовують також, щоб нагадати, які саме роботи проводитимуться, і про те, що Віталій Коваль любить спорт. 

На сайті “Радіо Трек” виявлено джинсу народного депутата від “Слуги народу” Олександра Ковальчука із заголовком: “Міській владі байдуже на безпеку дітей?”, – Олександр Ковальчук”. У матеріалі повідомляється, що місто отримало субвенції на проведення ремонту в одному дитсадку і школі. Однак попри те, що кошти місто отримало, роботи не почались. “Я не просто схвильований, я обурений! Адже якщо до кінця року міська влада не забезпечить проведення тендерів і підрядники не встигнуть провести роботи, то кошти платників податків, залучені мною в місто, повернуться до державного бюджету!”, – йдеться у тексті. Коментарів влади, директорів закладів чи будь-кого, крім Олександра Ковальчука, у тексті немає. 

На сайті “Рівне медіа” виявлено джинсу партії “Рівне разом” і її представниці, депутатки Катерини Марчук. У тексті йдеться про “засідання комісії, яка вирішуватиме проблеми дитячих майданчиків”, яка працює під керівництвом Марчук. На сайті “Вісті Рівненщини” опублікували джинсу Рівненської облради із заголовком “Рівненська облрада вирішуватиме, чи поновлювати Шустика на посаді”.

Також виявлено 18 випадків комерційної джинси, серед якої можна виокремити два матеріали з прихованою рекламою ФК “Верес” (на “Рівне вечірнє”, “Радіо Трек”), дві джинси “Рівнегазу”(на ЗМІ “Рівне вечірнє”, “Вісті Рівненщини”). Крім того, виявлено джинсу Рівненської АЕС на телеканалі “ITV”

Інші маніпуляції 

Моніторингом виявлено три маніпуляції, коли ЗМІ публікували частину інформації замість повної картини (напівправда). Наприклад, сайт “Радіо Трек” маніпулює у матеріалі з заголовком “Мешканець рідного міста Зеленського закликав повісити президента. Вирок суду шокував!!!”. У статті йдеться про те, що жителя Кривого Рогу засудили до трьох років ув’язнення з подальшою зміною реального покарання на умовне через коментар у соцмережах. Він заявив про те, що Зеленського треба “повісити”. А також закликав, як визначив суд, “розпочинати активні дії й озброєну боротьбу за відокремлення території Дніпропетровщини від території України за допомогою “русских братьев” і надалі об`єднання в окрему “Донецко-Криворожскую” республику”. Таким чином, заголовок містить неповну і перекручену інформацію, адже чоловік отримав вирок через заклик до відокремлення, а не через заклик “повісити Зеленського”. Крім того, ЗМІ використало емоційну оцінку “шокує” у заголовку, а у статті факти не відокремлені від коментарів. Також новина не містить повної інформації, адже з неї не зрозуміло, яку статтю інкримінували чоловіку. 

Видання “Вісті Рівненщини” опублікувало  заяву головного архітектора Рівного про те, що сторінку міського управління архітектури у фейсбуці “рейдернув” колишній працівник. У цій новині ЗМІ не подає думку звинуваченого працівника,  який нібито присвоїв собі сторінку управління. Таким чином ЗМІ публікує однобоку інформацію. Натомість Суспільне отримало коментар цього екс-працівника. Він пояснив, що давно просив управління створити нову сторінку, адже цю створив він і тому не міг передати права іншим адміністраторам. Проте його не послухали. 

На сайті “Радіо Трек” виявлено маніпулятивний заголовок, що не відповідає змісту: “Україна – перша у світі за добовою смертністю від COVID-19?” Уже в ліді додають – “на душу населення”. Потім у тексті і зовсім спростовують заголовок: “Як повідомляє “Українська правда”, 25 жовтня Україна вийшла на третє місце в світі за добовою смертністю від коронавірусу”.

У заголовку до новини  про затримання на хабарі посадовця “RivneOnline” використало емоційно забарвлене слово “погорів”: “На Рівненщині працівник держустанови “погорів” на хабарі”.

Дослідження охоплює:

Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Анна Калаур,

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області,

проект “Infocrime”