Публікація

Джинса про тарифи, повернення Шустика і “Велике будівництво”: тиждень маніпуляцій у рівненських ЗМІ

12:43, 29 Жовтня

зображення публікації

18-22 жовтня моніторинг Infocrime виявив 63 маніпуляції у рівненських ЗМІ. Більшість – 51 матеріал, становила джинса. 53% від усієї джинси становлять матеріали на політичну тематику. Найбільше було замовних матеріалів, в яких представники різних політичних сил висловлювали свої думки на тему тарифів, а також критикували опонентів.

За період 18-22 жовтня аналітики Infocrime проаналізували 10 онлайн ЗМІ, 8 сторінок у Facebook, вечірні випуски 3 телеканалів за 22 жовтня. Разом це 1667 матеріалів. На сайтах – 1609, повідомлень у FB – 44, сюжетів – 14.

Детальніше з методологією моніторингу можна ознайомитися за посиланням.

Джинса на тему тарифів, прихована рекламу “УДАРу” і органів самоврядування

Моніторинг вкотре фіксує приховану рекламу “Великого будівництва”. Усього виявлено п’ять матеріалів, які мають ознаки джинси цієї програми. Наприклад, на сайті “Сім днів” повідомляють: “На Рівненському Поліссі триває “Велике будівництво” доріг”. Новина є лише нагадуванням про те, що  роботи на одній з ділянок “тривають і вдень, і вночі”, а все це відбувається “в рамках програми Президента України “Велике будівництво”.

На сайті “Вісті Рівненщини” повідомляють про завершення реконструкції обласної бібліотеки і про те, що її відвідав голова Рівненської ОДА Віталій Коваль. “У 2019 – обласну бібліотеку включили в президентську програму “Велике будівництво” і виділили 11,5 млн грн. Вдячний за дофінансування і обласній раді. Спільно, в синергії різних гілок влади, нам вдалося закінчити об’єкт”, – розповів Віталій Коваль.

На сайті “ЧаРівне” у ліді новини інформують, що будівництво дитсадка на вулиці Коновальця у Рівному – “один з найважливіших об’єктів програми Президента України Володимира Зеленського “Велике будівництво”.  Аналогічні тенденції рекламування програми “Велике будівництво” моніторинги ІМІ фіксують по всій країні. Ці публікації зараховуються до джинси, адже, по суті є рекламою програми, яка виконується за кошти платників податків, але, незважаючи на це, рекламує й президента Володимира Зеленського.

Моніторинг виявив три випадки джинси секретаря Рівненської міської ради і очільника партії “Рівне разом” Віктора Шакирзяна. На сайті “Сім днів” розмістили заяву Шакирзяна під заголовком: “Тарифи на тепло для рівнян мають бути економічно обгрунтованими, але помірними”. Матеріал побудований виключно на словах політика, який  говорить про те як він і чиновники міської ради борються за справедливі тарифи. “Потрібно максимально допомогти людям в оплаті тарифів і зробити все можливе, аби Рівне жило в нормальному ритмі і мало можливість оновлюватись і розвив”,  – цитують Шакирзяна в кінці тексту. Наступна джинса політика на “Сім днів” повідомляє “Міська влада не залишить рівнян без підтримки і готова компенсувати частину тарифу на опалення з міського бюджету”. Аналогічна стаття опублікована на “Рівне вечірнє”.

Також моніторинг виявив три матеріали з прихованою рекламою Віктора Шакирзяна, міського голови Рівного Олександра Третяка (обраного від партії “Європейська солідарність”) і водночас партій “Європейська солідарність”, “Свобода” і “Рівне разом”. На сайтах “ОГО”, і “Сім днів” повідомили про протест під стінами Рівненської ОДА за участі представників цих партій, Олександра Третяка і Віктора Шакирзяна. Люди з прапорами цих політичних сил висловлювали невдоволення енергетичною політикою центральної влади. Матеріали містять коментарі Шакирзяна і Третяка, які критикують центральну владу, зокрема й в особі очільника ОДА Віталія Коваля. Натомість позицію Коваля у матеріалах не висвітлюють.

Також на сайті “Вісті Рівненщини” повідомили про те, що міський голова Рівного Олександр Третяк, секретар Рівненської міської ради Віктор Шакирзян та очільники трьох фракцій Рівнеради “Європейська солідарність”, “Рівне Разом” та ВО “Свобода” просувають проект рішення щодо зниження тарифів на опалення.

Крім того, на каналі “ITV” вийшов сюжет з прихованою рекламою міського голови Олександра Третяка, партій “Європейська солідарність” і “Свобода”. У ньому детально пояснюється позиція Олександра Третяка, “ЄС” та більшості у міськраді, які проголосували за зниження тарифу, затвердженого міськвиконкому, але не повернули тариф до рівня торішнього, як вимагали “Слуга народу” та “Батьківщина”. У сюжеті критикується уряд, міський голова звинувачує центральну владу, показані кадри з пікету “ЄС” і “Свободи” під стінами ОДА. Також у сюжеті є шматок виступу голови ОДА та депутата міськради Віталія Коваля, до якого журналістка підводить маніпуляцією: “Пропонували не підвищувати тариф і взагалі обвалити бюджет розвитку”. Однак “обвалити” бюджет розвитку ніхто не пропонував. Також заяви опонентів міського голови журналістка називає популізмом.

Виявлено три матеріали з ознаками джинси голови Рівненської ОДА Віталія Коваля. Наприклад, на каналі “Сфера” також розмістили сюжет про баталії щодо тарифів на опалення на сесії Рівнеради, поданий уже в іншому ключі. У ньому  журналісти двічі використовують коментар голови облдержадміністрації та одночасно депутата міськради від партії “Слуга народу” – Віталія Коваля. Загалом коментарі в сюжеті сформовані таким чином, що чинне керівництво міста отримує значно менше можливості висловитися. Недотримання балансу, попри використання коментарів багатьох депутатів з різних фракцій, формує загальну думку про те, що проблема високої вартості тепла лежить винятково в площині небажання міської влади зменшити тариф для населення, компенсувавши різницю з міського бюджету.

На сайті “Сім днів” розмістили матеріал в якому повідомляється: “Очільник Рівненщини отримав книгу пам’яті”. А “Вісті Рівненщини” інформують, що Віталій Коваль “проінспектував будівництво рівненського “Авангарду”.

Крім того, моніторинг фіксує три випадки політичної антиреклами на тему тарифів. Зокрема, на сайтах “ОГО” і “Рівне вечірнє” виявлено матеріал із заголовком “Меморандум – фуфло про тепло: що треба знати рівнянам”. У ньому міститься критика, як вказують автори “зеленої влади” та меморандуму “Про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання тепла та гарячої води у прийдешньому опалювальному сезоні (2021-2022 рр)”, який вона підписала з міськими головами. Загалом ця публікація нагадує радше колонку, адже містить багато суджень і емоційних оцінок: “голова Рівненської ОДА в своїй “пропаганді” меморандуму пішов ще вище”, влада “захотіла бути “білою та пухнастою”, “слова, як голови ОДА, так і вся “зелена політика Меморандуму – фуфло про тепло” і таке інше.

Натомість на сайті “Інфопотік”, на якому моніторинг неодноразово виявляв джинсу “Слуги народу”, вийшла стаття спрямована проти міського голови Олександра Третяка і на підтримку згаданого меморандуму. Критика мера починається ще в заголовку: “Тарифний терор, або як Третяк четвертує рівненських споживачів тепла”. Цей матеріал також наповнений емоційною лексикою: “звинувачувати у завищених тарифах центральну владу набагато простіше, ніж обґрунтовувати “драконівські” тарифи”, “Олександр Третяк не дуже вдало жонглює доводами”, “звучить усе це приблизно так: “В бюджеті не залишиться коштів, які ми зможемо в наступному році “розпиляти” тощо. Крім того у статті використане головне фото на якому зображений міський голова і маніпулятивний підпис: “Мороз в квартирі, скрізь затори, у центрі вже росте будяк. В міськраді наговори й договори. Так четвертує нас Третяк!”

Два випадки джинси депутатки міської ради від “Слуги народу” Олени Хотено виявлено на сайті “Rivne Online”. Перша джинса спрямована проти міського голови Рівного Олександра Третяка та команди “ЄС”. У ній міститься критика підняття у Рівному тарифів на теплопостачання. Тричі подають коментарі Олени Хотенко. Є також коментарі інших депутатів, проте всі вони – на підтримку думки Хотенко. Попри критику міського голови, його позицію видання не подає – тільки дає відео, де він виступає публічно. Також є маніпулятивні висновки та порівняння. Наприклад: “Меморандум міський голова Рівного не підписав, зате привіз зі столиці декілька спільних світлин із високопосадовцями” тощо.

Друга джинса Олени Хотенко вийшла під заголовком “Третяк обманює рівнян і маніпулює з “драконівськими” тарифами на тепло”. У ній Хотенко також критикує міського голову через тарифи на теплопостачання. У статті використані висновки та порівняння для критики міського голови. Наприклад: “Складається враження, що влада міста перестала дбати за благополуччя рівнян і на перше місце поставила свої бізнесові інтереси”. Також у тексті поданий коментар Олени Хотенко, а позицію Олександра Третяка подають за допомогою вирваних цитат із його виступів, які підкріплюють думку Хотенко.

Також моніторинг зафіксував джинсу партії “УДАР” на сайті “ОГО”. Ця джинса також – на тему тарифів. Суть зрозуміла ще в заголовку: “Одним лише Меморандумом тарифи не втримати. Потрібне ефективне управління в Києві і на місцях», – лідер “УДАРу” Рівненщини Демчук”.

Виявлено дві джинси Рівненської обласної ради на сайті “Вісті Рівненщини”. Одна з яких повідомляє: “Голова обласної ради відвідав обласний ліцей”, а інша: “Голова облради відвідав низку закладів на Сарненщині”.

На сайті “Вісті Рівненщини” виявлено джинсу Рівненської міської ради щодо перемоги у конкурсі, ініційованому польськими партнерами. У тексті, зокрема, є похвала посадовців та подяки: “безумовними переможцями у даному конкурсі є колеги з управління земельних відносин, управління комунальною власністю та управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради, які брали безпосередню та активну участь в процесі підготовки інвестиційної пропозиції” тощо.

Також виявлено джинсу програми президента «Зелена країна». та джинсу Рівненського обласного управління лісового господарства.

Також моніторингом зафіксовано 20 випадків джинси товарів і послуг, три іміджеві публікації і одну на тему атомної енергетики.

Інші маніпуляції

Моніторинг виявив 5 матеріалів із заголовками, які не відповідають змісту публікацій. Наприклад, сайт “Інфопотік” повідомляє “Навіть після поновлення на посаді через суд продовжуються політичні цькування Романа Шустика”. У статті маніпулюють: “політичне полювання на депутата Рівненської обласної ради від політичної сили “Слуга народу” не припинилося”. Однак у тексті не наведено фактів “цькування”, про яке заявили у заголовку. Сайт спирається лише на допис Романа Шустика у фейсбуці, де той пише, що йому відомо про якісь провокації, які готують напередодні брифінгу. Варто зазначити, що на сайті “Інфопотік” моніторинг постійно виявляє джинсу партії “Слуга народу” депутатом від якої, власне, є Роман Шустик.

Сайт “Радіо Трек” у заголовку повідомляє “Шустика поновлюють на посаді керівника “Діагностичного” у Рівному”. Проте у публікації не йдеться, що чоловіка хтось поновлює, відсутні коментарі облради щодо виконання рішення суду, натомість бекграундом згадується, що конкурсна комісія рекомендуватиме іншого претендента на це місце. Так у статті спростовується заголовок.

Матеріал про те, яку валюту не приймають до обміну, про можливості обміну зношених, подертих, старих купюр  сайт “Радіо Трек” опублікував під заголовком “В кишенях українців опинилось повно доларів, які неможливо здати чи обміняти (ФОТО)”. У тексті заявлена у заголовку інформація “повно доларів” нічим не доводиться. Крім того, неможливість здати чи обміняти купюри спростовується розповіддю про процедуру цього обміну, запроваджену Нацбанком.

Виявлено 4 публікації в яких журналісти подають лише частину інформації (напівправду). Наприклад, видання  “Вісті Рівненщини” повідомляє про те, що звільнився заступник міського голови. Наприкінці видання припускає, що новим заступником може стати колишній перший заступник голови ОДА Юрій Приварський і додає: “якого звільнили з облдержадміністрації “за порушення присяги держслужбовця”. При цьому видання не пояснює, наприклад, те, що  Приварський у суді оскаржив рішення голови ОДА про звільнення.

Також моніторинг виявив два матеріали з емоційними оцінками в тексті, заголовку, емоційно забарвленою лексикою, яка не є цитатою. Так на сайті “RivneOnline” у заголовку використали емоційну оцінку: “Поклала новонароджену дитину в морозилку: на Рівненщині суд оголосив вирок горе-матері”.

Також моніторинг зафіксував по одному матеріалу з судженнями авторів у публікації та перебільшенням інформації.

Дослідження охоплює:

 Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Анна Калаур,

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області,

проект “Infocrime”