Публікація

“Зворушливе” привітання Муляренку, “грандіозне” святкування ювілею ЖК і джинса Кроноспану: як маніпулювали ЗМІ Рівного

12:42, 22 Жовтня

зображення публікації

Минулого тижня у стрічках і ефірах аналізованих ЗМІ та у фейсбуках політиків було виявлено 76 маніпуляцій. 91% від усіх маніпуляцій становила джинса. 62% від усієї джинси – політичного характеру. Фейків виявлено не було.

За період 11-15 жовтня аналітики Infocrime проаналізували 10 онлайн ЗМІ, 8 сторінок у Facebook, вечірні випуски 3 телеканалів за 15 жовтня. Разом це 1605 матеріалів. На сайтах – 1525, повідомлень у FB – 65, сюжетів – 15.

Джинса “На Щасливому”, Великого будівництва, Шакирзяна і Муляренка

Вкотре моніторинг зафіксував лідерство за кількістю прихованої реклами “Великого будівництва”. Цього разу виявлено 8 таких матеріалів. Так в одному випуску новин каналу “Сфера” вийшло два сюжети з піаром програми. У одному повідомляється про відремонтовану ділянку дороги у Клевані. “Саме безпека – це пріоритет всієї програми “Велике будівництво”, – коментує роботи голова Рівненської ОДА Віталій Коваль. У другому сюжеті йдеться про роботи в приймальному відділенні Рокитнівської багатопрофільної лікарні, які тривають в рамках програми. На відео – розкадровка логотипу Великого будівництва, який повідомляє, що це “президентська програма.

На сайті “Вісті Рівненщини” повідомляють “Триває “Велике будівництво” головного стадіону Рівного”. А в тексті повідомляють: “Реконструкція стадіону “Авангард” у Рівному проходить в рамках президентської програми “Велике будівництво”. Окрім того, усі 7 фото – з логотипом “Велике будівництво”, а тексту – на три короткі абзаци.

Моніторингом виявлено 7 випадків джинси партії та однойменної ГО “Рівне разом” та/або її очільника, секретаря Рівненської міської ради Віктора Шакирзяна. Так на сайті “Рівне медіа” повідомляє: “Громадська організація “Рівне Разом” подарувала діткам з особливими потребами свято безкоштовних атракціонів у луна-парку “На Щасливому”. В новині фото депутатів від партії “Рівне Разом”, нагадування, що подібний захід уже “традиція”. Також на сайті опублікував новину з заголовком “На Покрову рівнян запрошують на відкриття Меморіалу пам’яті Героїв Небесної сотні та Героїв АТО/ООС”. У тексті повідомляють: “Дана подія ініційована та реалізована секретарем Рівнеради Віктором Шакирзяном та ГО “Рівне Разом”.

Джинсу Віктора Шакирзяна також опублікували на сайті “Сім днів” у новині про те, як відбулося відкриття уже згаданого меморіалу. У публікації нагадують: “Відкрив інсталяцію очільник “Рівне Разом”, секретар Рівненської міської ради Віктор Шакирзян, який і був ініціатором створення меморіалу пам’яті”. Аналогічна новина була на сайті “Рівне медіа”.

Минулого тижня ЖК “На Щасливому” святкував своє десятиріччя. На сайтах “Рівне медіа”, “ОГО”, “ЧаРівне”, “Вісті Рівненщини”, і в сюжеті “ITV” повідомляли про те як “гучно” і “грандіозно” святкував мікрорайон. Загалом 8 публікацій на цю тему мають ознаки джинси. Три з них також мають характер політичної джинси. У одній з них йдеться про те, що зі святом мешканців району вітали місцеві політики та народний депутат Дмитро Соломчук. У іншій, крім згадки про привітання політиків, є їхнє фото з забудовником “На Щасливому” Романом Курисом. Крім того, у сюжеті “ITV” (каналу забудовника “На Щасливому” Романа Куриса) повідомили наступне: “До святкувань долучився секретар міської ради Віктор Шакирзян. Він назвав житловий комплекс найкращим у місті”. Не озвучується той факт, що Шакирзян сам долучився до будівництва цього ЖК і є кумом забудовника.

Виявлено три джинси ТОВ “Кроноспан Рівне”, яке будує завод у Городку, неподалік Рівного. Свого часу це будівництво спричинило чимало спротиву. Проти нього розгорнулася кампанія. Екоактивісти навіть судилися з підприємством, адже будівництво заводу, на їхню думку, призведе до забруднення повітря. Всі три публікації на сайтах “Вісті Рівненщини”, “ЧаРівне” і “Інфопотік” повідомляють про те, що товариство відкрило пост моніторингу якості повітря, який начебто відслідковуватиме стан якості атмосферного повітря в автоматичному режимі. На презентації були присутні депутати від партії “Слуга народу” Олександр Ковальчук і Олександр Салійчук, а також голова Городоцької громади. Судячи зі змісту публікацій і світлин, які є оригінальними, редакції готували цю джинсу самостійно.

Виявлено три публікації з прихованою рекламою екс-голови Рівненської ОДА Олексія Муляренка. На сайті “Рівненські новини” час від часу публікуєють статті про нього. Минулого тижня ЗМІ повідомив, що дружина Олексія Муляренка “зворушливо” привітала його з днем народження, оприлюднивши відео з сімейними фото у соцмережах. Крім того, “Рівненські новини” повідомили про те, що Муляренко отримав орден від Епіфанія. “Для мене це не просто нагорода, це стимул надалі працювати та виконувати добрі справи”, – коментує Олексій Муляренко у новині. Аналогічна джинса з’явилася на сайті “Рівне вечірнє”.

Виявлено одну публікацію з однаками джинси голови ОДА Віталія Коваля на сайті “Вісті Рівненщини”. У новині повідомляють, що Коваль виступив категорично проти підвищення тарифів на теплопостачання у Рівному “аж на як на 46%”. З посиланням на фейсбук посадовця йдеться: “Таке ганебне для громади рішення було прийнято у розріз та в порушення державної політики, позиції Президента України Володимира Зеленського”. При цьому публікується пост посадовця, без відокремлення його слів від фактів. Коментарів місцевої влади, яку критикує Коваль, у публікації немає.

На сайті “Радіо трек” вийшов матеріал з ознаками прихованої реклами депутатки міської ради від “Батьківщини” Галини Кульчинської. У ньому повідомляється про скорочення педагогам надбавок за престижність. У статті є посилання винятково на пост у фейсбуці Галини Кульчинської, яка до попередніх місцевих виборів була заступницею міського голови з гуманітарного напрямку. Жодних коментарів освітян, жодних пояснень влади, або ж перевірки фактажу у публікації нема.

На сайті “ЧаРівне” виявлено джинсу народного депутата від “Батьківщини” Сергія Євтушка під заголовком “Вихід з кризи один” – нардеп з Рівненщини закликав провести позачергові вибори”. Процитовано виключно заяву нардепа про те, що треба провести позачергові вибори.

Ознаки прихованої реклами міського голови Рівного Олександра Третяка має стаття на сайті “Рівненські новини”. Повідомляється, що Рівне посіло 16 позицію з 22 у рейтингу міст, складеному на основі опитування їх мешканців. Є цитата мера: “Це не дивно, що ми мали такий результат. Зараз найголовніше, що ми знаємо, як це змінити!” і додає, що Третяк вочевидь натякав на незадовільні результати роботи свого попередника Володимира Хомка.

Також моніторинг виявив джинсу Дубенської міської ради та Дубенської РДА, очільника рівненської митниці Івана Іванова, програми президента “Зелена країна”.

Інші маніпуляції

Моніторингом виявлено три матеріали в яких інформація містить перебільшення реальних даних. Наприклад, у підводці до сюжету “Рівне 1” повідомляється: “хвиля мітингів проходить на Рівненщині. Учасниками є батьки школярів. Вони проти дистанційного навчання”. Натомість у сюжеті повідомляють про те, що протест проходить у селі Тинне Сарненського району. Жодних згадок про інші мітинги, які б пояснили глядачу в чому полягає масовість – немає.

Сайт “Rivne Online” повідомляє “Центральну вулицю Рівного затопило (ФОТОФАКТ)”. У новині є одне фото, на якому видно, що на асфальті вода. Через неспроможність зливової каналізації у місті під час дощів вулиці часто заливає водою. Однак конкретно у цьому випадку використання слова “затопило” є перебільшенням. Тим більше, що вулиця Соборна – одна з найдовших у місті, а у матеріалі показано лише одну світлину з одного місця.

Виявлено дві публікації в яких судження, оцінка подається як факт. Так видання “Вісті Рівненщини” повідомляє у заголовку: “В апеляційному суді прокуратура оскаржує незаконний виправдувальний вирок відносно лікаря Рівненської обласної дитячої лікарні “. “Незаконний вирок” – це оцінка, адже вирок першої інстанції ще навіть не було скасовано в апеляції.

У сюжеті каналу “ITV” журналісти намагаються розслідувати ситуацію навколо ДП “Білокриницьке”, яке опинилося у боргах і врожай сої якого збирають приватні фірми. Журналісти звинувачують у злочині підприємство “ТАКО”, а також слідчих, мовляв, ті зумисне самоусунулися від розслідування, щоб приватне підприємство зібрало врожай. У підводці та сюжеті, зокрема, звучить таке: “Штучне банкрутство заради наживи. Державне підприємство на Рівненщині опинилося у скрутному становищі через дії колишнього керівництва… Підробка документів і підкуп силових структур – усе це зброя чорних ділків”. “ТАКО називають рейдерами з багаторічним стажем”.

Також виявлено по одній публікації з такими маніпуляціями як емоційні оцінки і заголовки, що не відповідають змісту тексту.

Дослідження охоплює:

 Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Анна Калаур,

регіональна представниця ІМІ у Рівненській області,

проект “Infocrime”