Публікація

Рівненські ЗМІ не публікують інформацію про свої фінанси і рідко вказують власників: дослідження прозорості медіа

10:33, 24 Вересня

зображення публікації

У вересні Інститут масової інформації вкотре оцінював рівень прозорості  найпопулярніших онлайн медіа регіонів та сайтів місцевих телеканалів. У Рівному аналізували 10 онлайн ЗМІ та сайти 4 телеканалів. Серед них найбільше інформації про себе опублікували сайти телеканалів “Рівне 1” та “Сфера”. Найменше – сайти “ТЕЗА.tv”,  “ЧаРівне”, “Рівне медіа”, “7 днів” та “Інфопотік Рівне”. Жоден з проаналізованих медіа не оприлюднив інформацію про свої фінанси.

Оцінка доступності медіа для аудиторії здійснювалась відповідно до методологї ІМІ. Оцінювалися лише сайти онлайн медіа та телеканалів, а не їх фейсбуки та інші соцмережі. Так, відповідно до методології, про прозорість свідчить наявність такої інформації на сайті ЗМІ:

  • Дані про власників медіа;
  • Дані про керівництво ЗМІ;
  • Інформація про головного редактора (редакторів);
  • Контактні дані: адреса, телефон, електронна адреса;
  • Інформація про аудиторію медіа ЗМІ – рейтинги, тиражі тощо;
  • Оприлюднена редакційна політика медіа, яка повідомляє яких правил журналісти дотримуються у своїй роботі. Телеканали і радіо мають публікувати редакційний статут;
  • Фінансова інформація, яка повідомляє про джерела доходів ЗМІ.

Передбачені для оцінки прозорості критерії є важливими для споживача, адже дають змогу зрозуміти як і в чиїх інтересах працює медіа. Важливі навіть ті критерії, що не визначаються чинним законодавством як обов’язкові для оприлюднення. Детальніше про важливість всвітлення переліченої інформації можна прочитати у метолології.

Відповідно, ті медіа, які за кожним з пунктів опублікували повну інформацію, отримують за цим критерієм 1 бал. Якщо інформація оприлюднена не в повному обсязі (наприклад, є лише телефон, але не вказана адреса ЗМІ), за цим пунктом медіа отримує 0,5 бали. Якщо ж інформація за певним критерієм відсутня – медіа отримує 0 балів.

У підсумку ЗМІ, які в сумі за всіма зазначеними критеріями отримують 6-7 балів вважаються абсолютно прозорими; 3,5-5,5 бали свідчать про те, що ЗМІ є прозорим; 2-3 бали – свідчать про непрозорість медіа; 0-1,5 бали отримують абсолютно непрозорі ЗМІ.

Дослідження охоплює 10 сайтів, які, за даними сервісу Similarweb, мають найбільшу аудиторію у регіоні, а саме сайти: “Радіо Трек”, “Рівне вечірнє”, “ОГО”, “Рівне медіа”, “Рівненські новини”, “ЧаРівне”, “Інформаційний потік”, “Rivne online”, “Вісті Рівненщини”, “Сім днів”. А також сайти чотирьох телеканалів “Рівне 1”, “Сфера”, “ITV”, “ТЕЗА.tv”. До вибірки не ввійшли сайти “Четверта влада” та сайт рівненської філії Суспільного телебачення через конфлікт інтересів у авторки моніторингу.

ЗМІ, які опублікували найбільше інформації про себе

Сайт телеканалу “Рівне 1”, за результатами дослідження, отримав 6 балів і відповідно вважається абсолютно прозорим. Можна стверджувати, що у порівнянні з лютим 2021-го, коли ІМІ проводив аналогічне дослідження, цей ЗМІ став ще прозорішим.

На сайті “Рівне 1”є повна контактна інформація у рубриці “Контактна інформація”, там же вказано, що директоркою ЗМІ (а також редакторкою) є Людмила Дуніна, опублікований її номер телефону. Також ЗМІ опублікував інформацію про структуру власності, з якої можна дізнатися юридичних власників медіа. Попереднім лютневим моніторингом цієї інформації виявлено не було. Опублікований також редакційний статут і дані про аудиторію “Рівне 1”.  Як і раніше, на сайті медіа не виявлено інформації про фінанси.

Телеканал “Сфера” оновив свій сайт і опублікував чимало інформації про себе, тому набрав 5 балів. У лютому 2021 року, для порівняння, було виявлено тільки лічильники з вказанням переглядів, – на сайті не було виявлено навіть контактів. Зараз там вказані всі контакти, опублікована інформація про колектив і, в тому числі, про директора і редактора Володимира Романюка, статут телеканалу, а також інформація про структуру власності каналу. Водночас не виявлено інформації про аудиторію ЗМІ, за виключенням карти покриття каналу, яка не дає розуміння про хоча б приблизну кількість його глядачів. Також ЗМІ не опублікував фінансової інформації, за виключенням прайсів на рекламні послуги телеканалу, які також не дають розуміння про те, за який кошт існує ЗМІ.

Також, у порівнянні з минулим дослідженням, покращилась ситуація на сайті “Радіо Трек”, який у підсумку набрав 4 бали і тому відноситься до категорії прозорих ЗМІ. Медіа й надалі публікує свої контакти, інформацію про колектив, включно з даними про директора і головного редактора Миколу Кульчинського та кожного ведучого з посиланнями на їх соцмережі. З нового – ЗМІ розмістив інформацію про свою структуру власності з оновленими даними станом на 2020 рік. Щоправда, не виявлено фінансової інформації медіа, а також даних про його аудиторію – сайт лише зазначив, що тримає лідерство у радіопросторі регіону, а до його аудиторії відноситься населення віком від 20 до 45 років. Втім ця інформація не дає уявлення про кількість людей, які слідкують за ЗМІ.

Незмінною є ситуація на сайті “ОГО”, на якому виявлено ті самі дані, що і в лютому.  Внизу сайту вказані всі контакти. За лінком “Видавничий дім “ОГО” розміщена інформація про ресурс. Наприклад, можна дізнатися, що Видавничий дім “ОГО” оцінює розмір потенційної читацької аудиторії у 800 тисяч, а його директоркою є Світлана Омельчук. Також ЗМІ частково повідомив про власника – ТОВ «Видавничий дім «ОГО». Водночас не виявлено інформації про фінанси ЗМІ, головного редактора та про редакційні правила. Сайт лише вказує, що його основною метою є забезпечення населення “актуальною, корисною інформацією, яка допоможе жити й діяти успішно!”. Втім нічого не повідомляють про методику роботи журналістів. Таким чином, цей інтернет-ЗМІ отримав 3,5 бали за результатами моніторингу і вважається прозорим.

ЗМІ “Рівненські новини” опублікував контактні дані, частково вказав власника – Медіа-група «Рівненські новини». ЗМІ зазначив інформацію про аудиторію у розділі “Реклама”, яка, за оцінками медіа, становить 360 – 400 тисяч на місяць . Крім того, медіа описав свою редакційну політику. “Політика нашого ресурсу, в першу чергу, спрямована на своєчасне надання найсвіжіших новин, створення і підтримку найбільш зручного доступу до інформації, а також забезпечення можливості участі в проекті читачів”, стверджують у рубриці “Про нас” і окремо вказано, що в основі концепції «Рівненських новин»: оперативність, ілюстративність, широкий кругозір і ексклюзивність. Водночас на сайті не виявлено даних про керівництво, головного редактора і фінансової інформації. Таким чином прозорість медіа оцінено у 3,5 бала.

Непрозорі ЗМІ

 З результатами дослідження, у три бали оцінено прозорість таких ЗМІ як “Рівне вечірнє” та “Вісті Рівненщини”. Так, сайт “Рівне вечірнє” внизу сайту опублікував повну контактну інформацію, вказав інформацію про директора Валентину Шах, яка також є головною редакторкою. Більше інформації, а саме даних про аудиторію, фінанси, редакційні правила, власників на сайті не вказано.

Сайт газети “Вісті Рівненщини” опублікував лише свої контакти, а також інформацію про директора і за сумісництвом головного редактора Василя Бурченю. В сумі це три бали.

До переліку непрозорих медіа, які опублікували мало інформації про себе, віднесено також сайт “Rivne online”. ЗМІ опублікував повні контактні дані, інформацію про колектив з вказанням головної редакторки Вікторії Мамотюк та її контактів. Також частково вказана інформація про власника видання – ТОВ «Інформаційне агентство «Рівне Online». Однак не опублікована інформація про власників медіа, керівництво, аудиторію, фінанси і редакційні правила. Зазначено лише, що метою ЗМІ є “задоволення суспільних та інформаційних потреб жителів Рівного щодо актуальних подій в Україні та місті”. Але за якими принципами працює редакція, – не вказано. Тому прозорість сайту оцінено у 2,5 бали.

У два бали оцінено прозорість сайту телеканалу  “ITV”, на якому є інформація про контакти, а внизу сайту частково вказано власника – ТОВ “ТРК “Ритм”. У розділі “Телеканал” частково вказана інформація про аудиторію. ЗМІ зазначає, що його потенційною аудиторією є 800 тисяч глядачів. Телеканал чомусь не публікує інформацію про структуру власності та редакційну політику, яка має бути оприлюднена, відповідно до законів “Про телебачення і радіомовлення” та “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прозорості власності засобів масової інформації та реалізації принципів державної політики у сфері телебачення і радіомовлення”.

Абсолютно непрозорі ЗМІ

До абсолютно непрозорих віднесено п’ять ЗМІ, а саме телеканал “ТЕЗА.tv”, сайти “ЧаРівне”, “Рівне медіа”, “7 днів”, “Інфопотік Рівне”.

Так, сайт “ЧаРівне” розмістив лише частково свою контактну інформацію – без вказання адреси, а також зазначив, що головним редактором ЗМІ є Оксана Кравець. Прозорість ЗМІ оцінено в 1,5 бали.

Так само півтора бали отримує “7 днів”. ЗМІ внизу сайту опублікував лише свої контакти і частково вказав інформацію про власника – ТОВ “Редакція газети “Сім днів”.

Такі медіа як “Рівне медіа” і “Інформаційний потік Рівне” розмістили лише свою контактну інформацію і відповідно їх прозорість оцінена в 1 бал.

На сайті каналу “ТЕЗА.tv” внизу сайту частково, без вказання адреси, опублікували контакти, а також частково інформацію про власника – ІА “Теза”. Таким чином, вимогу законодавства щодо публікації статуту, редакційних правил цей ЗМІ не виконав.

Анна Калаур,

регіональна представниця Інституту масової інформації

у Рівненській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews.