Новина

Як зберігати спокій у тривожні часи?

15:49, 22 Лютого

зображення новини

Сьогодні особливо напружена атмосфера у суспільстві. Тому ми розпочинаємо серію публікацій, які допоможуть нашим читачам зберігати спокій та вберегти психологічне здоров’я. Вашій увазі поради Наталії Затишної-Скрипки, психологині, випускниці Національного університету «Острозька академія» .

Прикро усвідомлювати, що ця інформація стала для нас знову актуальною. Тривога літає у повітрі. Зі стрічок новин лунає інформація про загрозу війни. І це в той час, коли ми ще не зовсім адаптувалися до ситуації з пандемією. Для нашої психіки найскладніше – витримувати невизначеність, неясність і нестабільність.

То ж як ми можемо себе підтримувати?

Продовжуйте вести звичний спосіб життя. Прокидатися і лягати спати, як і до цього. Ходити на роботу / навчання. Робити свої щоденні ритуали та традиції – чи це теплі розмови за горнятком чаю у родинному колі, чи це поїздки до рідних на вихідні. У кожного це щось своє. Для нас дуже важливою є стабільність, і коли в зовнішньому світі її обмаль, ми можемо підтримувати її у своєму маленькому світі.

Звертайте увагу на свої базові потреби. Під час переживання стресу страждають наші сон, харчування. Тож намагайтеся їх відрегулювати. Самостійно чи за допомогою спеціалістів. Це основа нашого психічного та фізичного здоров’я.

Давайте своєму тілу достатньо фізичної активності. Це допомагає скидати зайву напругу, якої ну дуже багато під час стресу. А також допомагає нам відчувати власну силу.

Дуже важливою є психогігієна того, що ви сприймаєте зараз. Очистіть свої стрічки у соціальних мережах від інформаційних джерел, які розводять паніку та поширюють сумнівну інформацію. Не дивіться і не слухайте все впідряд. Залиште 2-3 джерела, яким ви довіряєте і відводьте спеціальний час (20 – 30 хвилин) протягом дня для сприйняття цієї інформації.

Розвивайте своє критичне мислення. Якщо ви щось почули чи побачили, і відчуваєте, як ваша тривога зростає. Зупиніться, і задавайте собі питання: Звідки ця інформація? На які факти вона опирається? Чи не є вона емоційно забарвленою? Якщо так, новини такими не мають бути і, схоже, ця інформація розповсюдилася з ціллю – викликати у вас певні емоції. Як я можу перевірити достовірність цієї інформації? Сумнівайтеся у всьому, що бачите і чуєте.

Спрямовуйте свою увагу на те, що є в зоні вашого контролю. Наприклад, вплинути на те, чи розпочнеться широкомасштабна війна – я не можу. І постійно думати про це буде лише відбирати мою енергію. Запитайте себе: “На що я можу вплинути? Що у моїх силах?”. Це може бути – дбати про свою безпеку та безпеку своїх дітей / батьків; підготувати “тривожну валізу” на про всяк випадок; не поширювати недостовірну інформацію; підтримувати своє здоров’я тощо.

І пам’ятайте, тривога – це нормальна реакція на ситуацію, яка загрожує нашій безпеці. Тривога допомагає нам активізувати ресурси, аби справитися із загрозою. Якщо ви хвилюєтеся – з вами все ок. Діліться своїми думками з людьми, які можуть вас вислухати та допомогти не перетворити їх у паніку. Живіть! Бережіть себе та близьких!