Новина

Вшановуємо пам’ять жертв операції “Вісла” на Рівненщині

13:15, 28 Квітня

зображення новини

Сьогодні, 28 квітня, Рівненщина вшановує пам’ять жертв операції “Вісла”.

Операція “Вісла” — етнічна чистка, здійснена протягом квітня-липня 1947 року за рішенням партійного і державного керівництва СРСР, Польської Республіки та ЧСР. Полягала у примусовій, з використанням військ, депортації українців з їхніх етнічних територій  на території у західній та північній частині польської держави, що до 1945 року належали Німеччині, так звані “Повернені Землі” з метою асиміляції українського населення під маніпулятивним приводом обмеження підтримки українського підпілля місцевим населенням.

Про це нагадує директор Рівненського навчально-виховного комплексу “Колегіум” Петро Куделя.
Впродовж 28 квітня – 28 липня 1947р. було виселено близько 140 тисяч українців та членів змішаних польсько-українських родин з територій Холмщини, Підляшшя, Надсяння та Лемківщини, які на той час були частиною Краківського, Ряшівського й Люблінського воєводств. Їх розселили в 71 повіті 9-ти воєводств: Білостоцького, Гданського, Кошалінського, Ольштинського, Опольського, Познанського, Щецинського, Вроцлавського та Зеленогурського.
Виселення тривало й після офіційного завершення акції “Вісла”. Останні групи українців були виселені на початку 1950-го року.


Загалом було депортовано 150 тисяч осіб української національності, провина яких була лише в тому, що вони проживали на своїх етнічних територіях, котрі стали частиною польської держави.
Одночасно польські військові частини Оперативної групи ”Вісла” розбили загони УПА, які були опорою української людності в умовах польського терору 1944-1947 рр.

“Акція “Вісла” належить до беспрецендентних актів геноциду, вчинених у центрі Європи, в середині ХХ ст. супроти автохтонного населення, що тисячоліттями проживало на обширних теренах на захід від Сяну та Бугу”, – зазначено у дописі.