Новина

«(Не)паперовий солдат»: у Рівному відкрили виставку графіки Ніла Хасевича

15:38, 23 Листопада

зображення новини

Сьогодні, 23 листопада, відбулося відкриття виставки графіки Ніла Хасевича «(Не)паперовий солдат». Подію присвятили ї 117-й річниці від дня народження митця.

Оглянути виставку можна у Рівненському інституті Київського університету права НАН України за адресою: вул. Олександра Борисенка, 5 (Лебединка).

Організатори виставки: Рівненський інститут Київського університету права НАН України; Рівненський обласний краєзнавчий музей; Рівненське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка.

Нагадаємо:

Ніл Хасевич не тільки видатний український графік, але й активний діяч УПА, відповідальний за створення її символіки, бофонів, оформлення та видання підпільних видань. У віці 17-и років потрапив під потяг, через що на все життя лишився без лівої ноги. Автор портретів Романа Шухевича та Степана Бандери. Лицар Срібного Хреста Заслуги УПА та медалі «За боротьбу в особливо важких умовах».

Народився 25 листопада 1905 р. в с. Дюксин Костопільського повіту в сім’ї диякона і псаломщика місцевої церкви Антона Івановича та Федорії Олексіївни Хасевичів.

Талановитий художник міг спокійно заробляти на хліб своїм мистецтвом, але страшні події початку радянсько-німецької війни, коли під час відступу в червні 1941 р. каральні органи СРСР потопили Західну Україну в крові тисяч невинно закатованих людей, змусили Хасевича докорінно змінити своє життя.

Через авторитет і повагу земляків Хасевича обирають мировим суддею в часи німецької окупації. Тоді ж він працює у рівненській газеті “Волинь” разом з Уласом Самчуком. Однак, розуміючи справжню мету політики нацистів, він залишає залишає мирну роботу й вступає в лави УПА.

Власне, саме Хасевич створив той візуальний образ УПА, відомий нам з архівів – від плакатів до нагород.

Зброєю Хасевича були олівець і різець, папір і дерево. І хоч він не очолював збройних формувань, не керував бойовими групами і операціями, його дуже шанували в УПА, максимально оберігали і навіть наполягали на відході на Захід, але він відмовився.

150 графічних композицій створив за роки перебування в УПА. Його карикатури на радянський режим та його лідерів неабияк дратували комуністичну владу. Його графіка була ефективною зброєю в руках визвольного підпілля. 

Український графік, повстанець Ніл Хасевич загинув 4 березня 1952 р. у Сухівцях Рівненського району. Могили митця, як і двох побратимів, що розділили з ним смерть, і досі не знайдено. Тіла загиблих упівців, за давньою “пристрастю” енкаведистів до такого моторошного видовища, після трьох днів виставляння в Клевані для глуму, постраху та деморалізації населення вивезли в невідомому напрямі.