Новина

Не переймати радянський досвід : Іудейська громада Рівного просить не забудовувати місце масового розстрілу євреїв

11:35, 20 Вересня

зображення новини

Електронну петицію «Іудейська Релігійна громада міста Рівне висловлює заперечення стосовно проекту забудови прилеглої території до меморіалу Сосонкина» було зареєстровано на сайті Рівненської міської ради 16 вересня. Ініціатор петиції Михайло Сімхович Штейнгольц.

У тексті йдеться, що Іудейська Релігійна громада висловлює повагу до рішення Національної поліції України щодо облаштування житла для своїх працівників і водночас просить про повагу до існуючих релігійних канонів поховань, які існують в Іудаїзмі. Оскільки на території Сосонок захороненні євреї, громада просить про залучення кваліфікованих рабинів для винесення остаточного рішення стосовно меж поховань та ведення конструктивного діалогу з приводу забудови. Також висловлено прохання врахувати громадську думку істориків, краєзнавців та думку світової Єврейської спільноти, рідні та близькі яких стали жертвами розстрілу та нелюдського «поховання» у цій місцині.

Нагадаємо, Суспільне повідомляло, що на минулій сесії Рівненської міськради, що відбулася 12 вересня, керівник Рівненської єврейської громади Герш Фраєрман озвучив згоду будувати котеджі на місці масового розстрілу нацистами євреїв. За його словами, однією з причин, чому єврейська громада погодилася на будівництво – це збереження Меморіалу від вандалів.

Згідно з проектом будівництва котеджів для поліцейських, який презентували у серпні минулого року, 10% території займатиме забудова (і як наголошували на сесії на цій частині поховань не було), 30 – мощення, 60 – газони та садки. Наразі ця земля перебуває у постійному користуванні поліції, керівництво якої вирішило збудувати на ній житло для правоохоронців.

Усі наші дії направлені не проти когось, а власне за те щоб, громада усвідомила, що у кожного власне є вибір і мова йде не тільки, і, скоріш, не стільки про єврейську громаду, скільки про українську. Бо на нашій землі, власне, і планується забудова по типу тієї яка відбувалася під час Радянського союзу, коли школи і садочки будували біля, або на кладовищах. Це усвідомлення того що ми як спільнота і поліцейські варті кращого житла. 1939 – 1941 роки не далеко, вони поруч, і у нас, як і тоді у кожного є вибір, навіть якщо все вирішено замість нас, є власний вибір гідності і людяності. Навіть якщо петиція не набере достатньо голосів, це не особиста поразка, це використана можливість дивитися в очі прийдешнім поколінням, щоб сказати: мною було зроблено усе , що від мене залежало у цьому випадку. Довгі роки саме голова Хеседу ( іншої громади, у нас їх дві – Рівненська єврейська громада та Рівненська Релігійна громада) опікувався меморіалом і це велика відповідальність і повага до нього. Це знову ж не боротьба проти когось, це можливість висловити власну думку, – прокоментувала для «Горинь інфо» Вікторія Чимшит – представниця єврейської громади Рівного, дослідниця історії євреїв Рівнищини.

Нагадаємо, в урочищі Сосонки у роки Другої світової війни за два дні розстріляли приблизно 17,5 тисяч євреїв.